1/18/2002 - 1/20/2002
Atlanta, GA, USA
Dynamo Swim Club
Eastern Classic 2002 - 01/18/2002 to 01/20/2002
Results
Event 1 Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:14.19 T16
2:19.09 AAAA
2:25.69 AAA
2:32.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:18.79 2:14.47 AAAA
28.67 1:03.81 1:43.96 2:14.47
2 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:19.31 2:17.20 AAAA
30.04 1:05.87 1:45.45 2:17.20
3 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 2:23.28 2:18.23 AAAA
28.72 1:04.65 1:46.78 2:18.23
4 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:20.27 2:19.64 AAA
31.76 1:06.18 1:48.44 2:19.64
5 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 2:20.94 2:19.93 AAA
31.29 1:06.48 1:46.98 2:19.93
6 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:21.98 2:19.99 AAA
31.41 1:07.74 1:48.57 2:19.99
7 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 2:21.78 2:20.08 AAA
30.28 1:05.88 1:47.75 2:20.08
8 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:20.42 2:22.58 AAA
30.88 1:06.04 1:50.21 2:22.58
9 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:22.65 2:25.34 AAA
30.63 1:08.49 1:51.21 2:25.34
10 Stacy, Jessica L 12 TERA-PC 2:23.09 2:52.99
33.17 1:13.08 2:17.96 2:52.99
Event 1 Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:14.19 T16
2:19.09 AAAA
2:25.69 AAA
2:32.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:18.79 AAAA
29.52 1:06.22 1:48.26 2:18.79
2 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:19.31 AAA
30.43 1:06.85 1:47.22 2:19.31
3 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:20.27 AAA
30.33 1:05.71 1:49.47 2:20.27
4 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:20.42 AAA
29.86 1:04.80 1:49.10 2:20.42
5 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 2:20.94 AAA
31.14 1:06.30 1:47.87 2:20.94
6 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 2:21.78 AAA
30.01 1:06.69 1:48.30 2:21.78
7 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:21.98 AAA
30.45 1:05.76 1:48.56 2:21.98
8 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:22.65 AAA
30.18 1:07.53 1:49.95 2:22.65
9 Stacy, Jessica L 12 TERA-PC 2:23.09 AAA
31.99 1:10.73 1:49.49 2:23.09
10 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 2:23.28 AAA
28.79 1:05.96 1:50.54 2:23.28
-------------------------------------------------------------------------
11 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 2:23.37 AAA
31.46 1:09.19 1:51.01 2:23.37
12 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 2:23.49 AAA
31.18 1:06.96 1:52.17 2:23.49
-------------------------------------------------------------------------
13 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 2:24.01 AAA
31.30 1:08.24 1:50.11 2:24.01
14 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 2:24.76 AAA
32.23 1:08.53 1:51.36 2:24.76
15 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 2:25.27 AAA
33.06 1:10.17 1:51.46 2:25.27
16 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 2:25.40 AAA
31.19 1:06.63 1:51.63 2:25.40
17 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 2:26.86 AA
32.00 1:08.97 1:53.73 2:26.86
18 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:27.11 AA
33.43 1:11.01 1:55.31 2:27.11
19 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:27.50 AA
33.18 1:12.36 1:55.91 2:27.50
20 King, Jordan 11 THSC-OR 2:27.60 AA
31.35 1:09.89 1:52.49 2:27.60
21 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 2:27.97 AA
31.97 1:09.44 1:56.26 2:27.97
22 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 2:28.19 AA
33.01 1:09.70 1:54.98 2:28.19
23 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 2:28.42 AA
32.51 1:11.68 1:53.00 2:28.42
24 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 2:28.45 AA
33.34 1:11.95 1:54.60 2:28.45
25 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 2:28.53 AA
32.14 1:09.63 1:56.21 2:28.53
26 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 2:29.15 AA
34.46 1:12.15 1:54.29 2:29.15
27 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 2:29.22 AA
31.99 1:10.03 1:54.83 2:29.22
28 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 2:30.00 AA
31.40 1:08.20 1:55.03 2:30.00
29 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 2:30.12 AA
33.68 1:10.76 1:56.98 2:30.12
30 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 2:30.51 AA
31.38 1:09.53 1:56.15 2:30.51
31 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 2:30.74 AA
34.54 1:13.56 1:57.88 2:30.74
32 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 2:30.87 AA
32.62 1:12.52 1:57.86 2:30.87
33 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 2:31.96 AA
34.55 1:13.15 1:57.78 2:31.96
34 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 2:32.13 AA
37.24 1:15.53 1:57.71 2:32.13
35 Needham, Michelle 11 THSC-OR 2:32.57
32.76 1:10.41 1:57.40 2:32.57
36 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 2:32.73
32.47 1:10.80 1:58.02 2:32.73
37 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 2:33.82
32.44 1:10.51 1:59.10 2:33.82
37 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 2:33.82
33.34 1:15.46 1:58.81 2:33.82
39 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 2:33.95
34.74 1:12.54 1:58.22 2:33.95
39 Wall, Sarah 11 BSL-SE 2:33.95
33.04 1:12.35 1:59.68 2:33.95
41 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 2:34.12
34.69 1:13.20 1:58.91 2:34.12
42 Shing, Elaine 12 Dynamo B-GA 2:34.16
34.67 1:12.66 1:59.82 2:34.16
43 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 2:34.68
33.56 1:13.63 1:58.92 2:34.68
44 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 2:35.00
33.17 1:14.00 2:01.01 2:35.00
45 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 2:35.17
35.38 1:13.70 2:00.55 2:35.17
45 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 2:35.17
35.32 1:14.14 2:01.75 2:35.17
47 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 2:35.54
34.87 1:16.95 2:01.09 2:35.54
48 Caron, Claire 11 NCAC-NC 2:35.73
33.46 1:12.65 1:58.91 2:35.73
49 Dent, Kelsey 12 Unattached 2:35.86
36.29 1:17.30 2:01.26 2:35.86
50 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 2:36.47
31.89 1:11.47 2:01.27 2:36.47
51 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 2:36.50
33.67 1:14.44 2:00.93 2:36.50
52 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 2:36.90
36.57 1:16.01 2:03.10 2:36.90
53 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 2:37.01
33.85 1:14.07 2:02.43 2:37.01
54 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 2:37.21
34.25 1:15.27 2:01.95 2:37.21
55 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 2:37.34
34.86 1:16.16 2:03.61 2:37.34
56 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 2:38.11
35.28 1:14.72 2:04.30 2:38.11
57 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 2:38.26
33.96 1:14.87 2:03.18 2:38.26
58 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 2:39.09
37.03 1:18.31 2:05.13 2:39.09
59 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 2:39.92
35.88 1:16.69 2:05.10 2:39.92
60 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 2:40.28
35.97 1:18.51 2:04.32 2:40.28
61 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 2:41.57
38.69 1:20.73 2:04.74 2:41.57
62 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 2:44.45
35.15 1:17.20 2:08.16 2:44.45
63 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 2:44.76
36.50 1:19.97 2:09.37 2:44.76
64 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 2:45.48
36.39 1:20.38 2:08.89 2:45.48
65 Chao, Christina 12 NCAC-NC 2:46.45
34.72 1:11.96 2:07.03 2:46.45
66 Golden, Jenni 11 BSL-SE 2:51.23
39.11 1:22.04 2:11.44 2:51.23
67 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 3:01.09
41.30 1:25.04 2:20.48 3:01.09
-- Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA DQ
38.29 1:19.08 2:07.34 DQ
Event 2 Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:11.59 T16
2:15.89 AAAA
2:22.79 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 2:17.06 2:13.16 AAAA
29.23 1:01.59 1:42.00 2:13.16
2 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:18.78 2:14.62 AAAA
30.21 1:04.12 1:44.52 2:14.62
3 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 2:14.92 2:15.05 AAAA
29.85 1:03.54 1:44.25 2:15.05
4 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 2:18.26 2:18.49 AAA
31.19 1:06.20 1:47.71 2:18.49
5 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 2:20.95 2:18.61 AAA
31.38 1:07.14 1:47.49 2:18.61
6 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 2:18.22 2:18.68 AAA
31.64 1:05.53 1:46.78 2:18.68
7 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:19.34 2:19.49 AAA
30.85 1:06.77 1:48.05 2:19.49
8 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:20.62 2:19.57 AAA
30.01 1:04.95 1:48.31 2:19.57
9 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 2:21.97 2:23.31 AA
31.11 1:07.24 1:51.08 2:23.31
10 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 2:21.16 2:23.48 AA
31.48 1:08.06 1:50.30 2:23.48
Event 2 Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:11.59 T16
2:15.89 AAAA
2:22.79 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 2:14.92 AAAA
30.37 1:04.28 1:44.79 2:14.92
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 2:17.06 AAA
29.37 1:03.45 1:45.41 2:17.06
3 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 2:18.22 AAA
31.85 1:05.75 1:47.09 2:18.22
4 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 2:18.26 AAA
31.37 1:06.76 1:48.30 2:18.26
5 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:18.78 AAA
30.92 1:06.06 1:47.51 2:18.78
6 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:19.34 AAA
31.03 1:06.18 1:47.66 2:19.34
7 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:20.62 AAA
29.23 1:04.50 1:48.90 2:20.62
8 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 2:20.95 AAA
32.93 1:08.22 1:48.82 2:20.95
9 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 2:21.16 AAA
31.74 1:08.19 1:49.44 2:21.16
10 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 2:21.97 AAA
30.62 1:06.44 1:50.21 2:21.97
-------------------------------------------------------------------------
11 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 2:22.67 AAA
31.51 1:08.18 1:50.83 2:22.67
12 Walter, Don E 12 TERA-PC 2:22.75 AAA
30.37 1:04.55 1:50.57 2:22.75
-------------------------------------------------------------------------
13 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:23.97 AA
31.83 1:08.01 1:53.20 2:23.97
14 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 2:26.34 AA
31.14 1:08.37 1:53.58 2:26.34
15 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 2:26.48 AA
31.28 1:07.38 1:53.04 2:26.48
16 Viglione, Andy 12 THSC-OR 2:27.26 AA
31.69 1:07.39 1:54.01 2:27.26
17 Lou, Jason 11 THSC-OR 2:27.75 AA
30.49 1:08.47 1:54.59 2:27.75
18 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 2:27.92 AA
33.50 1:11.09 1:55.08 2:27.92
19 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 2:28.07 AA
32.29 1:09.91 1:53.21 2:28.07
20 Roberson, Gary 12 THSC-OR 2:29.98
33.03 1:11.15 1:56.18 2:29.98
21 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 2:30.18
33.64 1:11.18 1:57.43 2:30.18
22 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:30.52
31.91 1:09.35 1:57.56 2:30.52
22 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 2:30.52
31.32 1:08.87 1:55.43 2:30.52
24 Gregg, Will 12 ABSC-GA 2:30.81
30.99 1:08.42 1:54.16 2:30.81
25 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 2:31.25
32.48 1:09.67 1:57.67 2:31.25
26 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 2:32.25
31.58 1:10.59 1:58.94 2:32.25
27 Hill, Jack 12 NCAC-NC 2:32.27
34.39 1:12.76 1:58.22 2:32.27
28 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 2:33.64
33.84 1:11.85 1:58.56 2:33.64
29 Bishop, Matt 11 TERA-PC 2:33.87
33.52 1:13.17 1:59.04 2:33.87
30 Tracy, Miller 11 BSL-SE 2:36.75
31.98 1:12.33 2:01.52 2:36.75
31 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 2:37.77
36.04 1:16.98 2:00.74 2:37.77
32 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 2:38.29
34.28 1:11.89 2:02.26 2:38.29
33 McGregor, Pat 11 BSL-SE 2:41.58
36.50 1:17.55 2:04.94 2:41.58
34 Roper, Will 12 NCAC-NC 2:42.93
36.28 1:19.42 2:04.72 2:42.93
35 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 2:43.52
37.39 1:18.39 2:09.39 2:43.52
36 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 2:46.31
37.68 1:19.67 2:12.73 2:46.31
37 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 2:46.87
36.26 1:16.56 2:09.48 2:46.87
38 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 2:47.05
32.51 2:09.39 2:47.05
39 Meadows, Christopher 11 ABSC-GA 2:49.71
36.88 1:19.60 2:10.49 2:49.71
40 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 3:03.13
41.64 1:27.59 2:22.34 3:03.13
-- Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA DQ
37.15 1:19.60 2:10.19 DQ
Event 3 Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:08.59 T16
2:12.59 AAAA
2:18.89 AAA
2:25.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:06.77 2:05.46 T16
27.90 59.51 1:36.32 2:05.46
2 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 2:09.64 2:07.75 T16
28.13 1:01.28 1:37.52 2:07.75
3 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 2:08.93 2:07.81 T16
28.95 1:02.76 1:38.62 2:07.81
4 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:09.35 2:07.82 T16
28.07 59.98 1:39.01 2:07.82
5 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:08.93 2:08.93 AAAA
28.40 1:02.06 1:39.49 2:08.93
6 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 2:10.07 2:09.11 AAAA
28.30 1:01.11 1:37.87 2:09.11
7 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 2:09.01 2:09.33 AAAA
28.65 1:01.74 1:40.08 2:09.33
8 Bard, Presley A 13 TERA-PC 2:09.17 2:10.70 AAAA
28.97 1:01.09 1:40.85 2:10.70
9 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 2:10.85 2:11.28 AAAA
29.94 1:00.97 1:41.87 2:11.28
10 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 2:12.34 2:12.74 AAA
29.57 1:02.54 1:42.42 2:12.74
Event 3 Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:08.59 T16
2:12.59 AAAA
2:18.89 AAA
2:25.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:06.77 T16
28.15 1:00.03 1:37.13 2:06.77
2 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:08.93 AAAA
28.16 1:03.29 1:39.07 2:08.93
2 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 2:08.93 AAAA
29.72 1:03.48 1:39.89 2:08.93
4 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 2:09.01 AAAA
28.71 1:01.63 1:39.79 2:09.01
5 Bard, Presley A 13 TERA-PC 2:09.17 AAAA
29.83 1:00.88 1:39.87 2:09.17
6 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:09.35 AAAA
28.50 1:00.85 1:40.26 2:09.35
7 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 2:09.64 AAAA
28.42 1:02.02 1:39.20 2:09.64
8 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 2:10.07 AAAA
28.84 1:02.16 1:38.64 2:10.07
9 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 2:10.85 AAAA
29.64 1:01.34 1:41.28 2:10.85
10 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 2:12.34 AAAA
29.93 1:02.19 1:42.14 2:12.34
-------------------------------------------------------------------------
11 French, Maggie 14 Dynamo-GA 2:12.36 AAAA
29.37 1:03.74 1:42.12 2:12.36
12 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:13.32 AAA
28.00 1:02.98 1:42.38 2:13.32
-------------------------------------------------------------------------
13 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 2:14.09 AAA
28.96 1:02.69 1:42.81 2:14.09
14 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 2:14.61 AAA
29.32 1:02.40 1:43.71 2:14.61
15 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 2:15.20 AAA
30.00 1:05.14 1:44.58 2:15.20
16 King, Lindsey 13 THSC-OR 2:15.30 AAA
30.40 1:02.75 1:43.96 2:15.30
17 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 2:15.45 AAA
30.13 1:04.28 1:45.17 2:15.45
18 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 2:15.60 AAA
28.92 1:01.64 1:43.43 2:15.60
19 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 2:15.70 AAA
29.94 1:03.72 1:44.34 2:15.70
20 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 2:15.88 AAA
30.04 1:05.65 1:44.71 2:15.88
21 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 2:16.47 AAA
28.94 1:03.23 1:44.49 2:16.47
22 McCracken, Sam 14 THSC-OR 2:16.52 AAA
29.34 1:04.92 1:45.83 2:16.52
23 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 2:17.52 AAA
28.74 1:04.35 1:47.20 2:17.52
24 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 2:17.56 AAA
29.47 1:02.77 1:46.25 2:17.56
25 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 2:17.70 AAA
28.42 1:04.44 1:45.66 2:17.70
26 Golden, Julie 13 BSL-SE 2:17.89 AAA
30.63 1:04.88 1:45.98 2:17.89
27 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 2:18.37 AAA
29.75 1:06.59 1:46.85 2:18.37
28 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 2:18.49 AAA
29.62 1:04.67 1:46.53 2:18.49
29 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 2:18.75 AAA
30.65 1:06.38 1:48.51 2:18.75
30 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 2:18.79 AAA
30.79 1:04.17 1:47.95 2:18.79
31 Lou, Susan 14 THSC-OR 2:18.96 AA
29.60 1:04.85 1:48.69 2:18.96
32 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 2:19.53 AA
29.94 1:06.53 1:49.76 2:19.53
33 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 2:19.64 AA
30.15 1:06.31 1:49.50 2:19.64
34 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 2:19.75 AA
30.37 1:06.39 1:47.96 2:19.75
35 French, Katie 14 Dynamo B-GA 2:20.07 AA
30.82 1:07.41 1:46.99 2:20.07
36 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 2:20.08 AA
30.62 1:05.52 1:46.49 2:20.08
37 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 2:20.09 AA
31.06 1:09.04 1:48.84 2:20.09
38 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 2:20.81 AA
30.56 1:06.01 1:48.24 2:20.81
39 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 2:20.85 AA
30.87 1:06.60 1:48.30 2:20.85
40 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA 2:20.89 AA
32.60 1:07.65 1:48.58 2:20.89
41 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 2:20.98 AA
31.40 1:08.17 1:48.88 2:20.98
42 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 2:21.01 AA
31.60 1:08.00 1:49.05 2:21.01
43 LI, Robin 13 TERA-PC 2:21.49 AA
31.30 1:07.71 1:49.27 2:21.49
44 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 2:21.88 AA
31.51 1:07.40 1:50.13 2:21.88
45 Wolf, Abby 13 TERA-PC 2:22.48 AA
30.76 1:08.69 1:48.48 2:22.48
46 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 2:22.49 AA
31.22 1:08.67 1:49.58 2:22.49
47 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 2:22.60 AA
30.39 1:06.32 1:48.87 2:22.60
48 Buchanan, McKenzie J 13 TERA-PC 2:22.80 AA
30.40 1:05.69 1:50.15 2:22.80
49 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 2:22.96 AA
31.58 1:07.57 1:49.66 2:22.96
50 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 2:23.08 AA
31.10 1:07.52 1:51.16 2:23.08
51 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 2:23.42 AA
31.01 1:06.60 1:51.08 2:23.42
52 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 2:24.04 AA
29.72 1:04.66 1:49.01 2:24.04
53 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 2:24.09 AA
30.69 1:07.48 1:50.85 2:24.09
54 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 2:24.69 AA
31.31 1:08.91 1:51.85 2:24.69
55 Woods, Sarah 13 BSL-SE 2:24.72 AA
32.72 1:08.35 1:51.66 2:24.72
56 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 2:24.96 AA
30.31 1:08.10 1:54.02 2:24.96
57 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 2:24.99 AA
29.73 1:05.58 1:53.21 2:24.99
58 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:25.02 AA
30.89 1:08.13 1:52.47 2:25.02
59 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 2:25.25
32.20 1:10.60 1:51.97 2:25.25
60 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 2:25.56
31.05 1:08.53 1:51.89 2:25.56
61 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 2:25.70
30.72 1:08.14 1:52.15 2:25.70
62 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 2:26.35
31.39 1:08.50 1:53.96 2:26.35
63 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 2:26.37
31.66 1:09.33 1:52.08 2:26.37
64 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 2:26.44
32.58 1:10.95 1:52.86 2:26.44
65 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 2:26.96
32.57 1:11.42 1:53.46 2:26.96
66 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 2:26.98
32.19 1:07.92 1:55.42 2:26.98
67 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 2:27.28
32.62 1:12.04 1:53.27 2:27.28
68 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 2:27.31
33.23 1:09.24 1:55.61 2:27.31
69 Call, Emma 13 Nbacb-MD 2:28.93
33.31 1:10.04 1:54.09 2:28.93
70 Callins, Sarah 14 BSL-SE 2:28.99
30.74 1:09.04 1:56.57 2:28.99
71 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 2:29.11
33.95 1:12.36 1:54.02 2:29.11
72 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 2:30.40
33.87 1:14.04 1:57.34 2:30.40
73 Xie, Junyi 14 THSC-OR 2:32.00
31.22 1:12.84 1:52.58 2:32.00
74 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 2:32.07
34.49 1:11.97 1:57.40 2:32.07
75 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 2:33.89
34.13 1:11.89 2:00.25 2:33.89
76 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 2:35.13
33.78 1:15.05 2:00.17 2:35.13
Event 4 Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.69 T16
2:04.69 AAAA
2:10.59 AAA
2:16.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 1:59.17 1:58.49 T16
26.04 56.87 1:31.62 1:58.49
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 2:03.02 2:00.99 AAAA
25.75 55.27 1:33.59 2:00.99
3 Summers, Garth 13 THSC-OR 2:05.45 2:03.56 AAAA
26.55 58.17 1:34.44 2:03.56
4 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:05.07 2:04.23 AAAA
26.53 57.71 1:34.94 2:04.23
5 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 2:05.53 2:04.91 AAA
26.36 58.51 1:36.01 2:04.91
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 2:06.84 2:04.96 AAA
25.66 56.26 1:36.00 2:04.96
7 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:04.23 2:05.03 AAA
27.84 59.20 1:36.26 2:05.03
8 Busby, Sam 14 THSC-OR 2:05.56 2:06.05 AAA
27.99 1:00.10 1:37.39 2:06.05
9 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:06.30 2:06.80 AAA
27.48 1:00.80 1:37.85 2:06.80
-- Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 2:07.13 DQ
28.78 1:01.94 1:37.62 DQ
Event 4 Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.69 T16
2:04.69 AAAA
2:10.59 AAA
2:16.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 1:59.17 T16
26.39 57.26 1:31.95 1:59.17
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 2:03.02 AAAA
26.25 56.84 1:34.87 2:03.02
3 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:04.23 AAAA
27.72 59.11 1:36.03 2:04.23
4 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:05.07 AAA
26.58 58.31 1:35.40 2:05.07
5 Summers, Garth 13 THSC-OR 2:05.45 AAA
26.60 59.37 1:36.68 2:05.45
6 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 2:05.53 AAA
26.36 58.23 1:36.19 2:05.53
7 Busby, Sam 14 THSC-OR 2:05.56 AAA
28.14 1:00.37 1:36.82 2:05.56
8 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:06.30 AAA
27.55 1:01.53 1:37.83 2:06.30
9 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 2:06.84 AAA
26.47 57.49 1:38.13 2:06.84
10 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 2:07.13 AAA
29.17 1:01.72 1:37.50 2:07.13
-------------------------------------------------------------------------
11 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:09.22 AAA
28.46 1:01.22 1:39.83 2:09.22
12 Mendoza, John 14 IHAC-CA 2:09.32 AAA
28.56 1:00.64 1:40.66 2:09.32
-------------------------------------------------------------------------
13 Greer, Kevin 14 BSL-SE 2:10.15 AAA
28.60 1:02.43 1:41.34 2:10.15
14 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 2:10.19 AAA
27.85 59.40 1:40.96 2:10.19
15 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 2:10.33 AAA
27.71 59.76 1:40.65 2:10.33
16 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 2:10.37 AAA
28.61 1:00.01 1:40.36 2:10.37
17 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 2:11.38 AA
28.98 1:01.57 1:40.69 2:11.38
18 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 2:12.40 AA
27.85 1:00.62 1:42.23 2:12.40
19 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 2:12.98 AA
29.97 1:04.22 1:42.38 2:12.98
20 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:14.02 AA
29.33 1:03.75 1:42.77 2:14.02
21 Koh, Brian 14 IHAC-CA 2:14.58 AA
29.56 1:05.11 1:43.49 2:14.58
22 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 2:15.18 AA
30.64 1:04.74 1:44.27 2:15.18
23 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 2:15.49 AA
30.39 1:04.32 1:45.37 2:15.49
24 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 2:16.04 AA
29.23 1:03.50 1:45.17 2:16.04
25 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 2:16.08 AA
27.71 1:00.57 1:46.04 2:16.08
26 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 2:16.37 AA
28.75 1:02.91 1:44.29 2:16.37
27 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 2:19.28
31.90 1:08.58 1:48.69 2:19.28
28 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 2:19.40
31.29 1:08.89 1:47.86 2:19.40
29 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 2:20.01
31.55 1:07.35 1:47.84 2:20.01
30 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 2:20.32
30.41 1:05.98 1:48.46 2:20.32
31 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 2:21.50
31.52 1:08.16 1:48.69 2:21.50
32 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 2:21.88
32.22 1:06.91 1:48.95 2:21.88
33 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 2:22.23
32.36 1:08.23 1:50.92 2:22.23
34 Wise, Russell 14 BSL-SE 2:23.85
32.54 1:08.17 1:50.94 2:23.85
35 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 2:25.03
33.55 1:09.73 1:52.41 2:25.03
36 Yang, Mario 13 NCAC-NC 2:25.21
33.51 1:11.61 1:52.37 2:25.21
37 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 2:26.52
31.69 1:08.65 1:55.14 2:26.52
38 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 2:28.00
29.92 1:07.76 1:53.86 2:28.00
39 Brody, Jonathan 14 IHAC-CA 2:28.90
33.54 1:11.20 1:55.31 2:28.90
40 Arias, Chris 14 BSL-SE 2:29.10
33.05 1:11.30 1:54.53 2:29.10
41 Chao, Collin 14 NCAC-NC 2:31.22
30.28 1:08.87 1:57.74 2:31.22
Event 5 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
2:03.69 NATS
2:06.19 T16
2:08.49 USO
2:09.99 AAAA
2:16.19 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:03.71 2:00.99 NATS
27.49 58.59 1:32.15 2:00.99
2 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 2:05.33 2:04.12 T16
27.96 1:00.60 1:36.06 2:04.12
3 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 2:05.40 2:04.66 T16
27.43 1:00.16 1:36.75 2:04.66
4 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:06.00 2:05.83 T16
27.85 1:00.20 1:36.53 2:05.83
5 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:07.75 2:06.07 T16
26.69 57.96 1:37.40 2:06.07
6 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:06.53 2:06.09 T16
27.79 59.77 1:37.79 2:06.09
7 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:06.39 2:06.13 T16
27.42 59.43 1:37.77 2:06.13
8 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:07.32 2:06.14 T16
28.85 1:01.36 1:36.11 2:06.14
9 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:07.20 2:07.57 USO
28.04 1:00.80 1:38.23 2:07.57
10 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:08.56 2:10.22 AAA
29.46 1:03.04 1:39.75 2:10.22
B - Final
11 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 2:09.74 2:07.30 USO
28.25 1:02.06 1:39.31 2:07.30
12 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 2:09.58 2:07.76 USO
28.54 1:01.93 1:37.10 2:07.76
13 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 2:10.60 2:08.56 AAAA
28.57 1:00.91 1:38.66 2:08.56
14 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 2:10.78 2:09.57 AAAA
29.05 1:02.13 1:39.24 2:09.57
15 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 2:09.36 2:09.77 AAAA
28.09 1:01.30 1:39.34 2:09.77
16 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 2:11.14 2:10.78 AAA
29.89 1:01.90 1:40.95 2:10.78
17 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 2:11.13 2:11.21 AAA
28.75 1:01.97 1:41.68 2:11.21
18 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 2:09.96 2:11.87 AAA
26.76 1:01.06 1:41.15 2:11.87
19 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 2:10.85 2:12.66 AAA
28.98 1:00.81 1:41.81 2:12.66
20 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 2:11.22 2:12.72 AAA
30.41 1:03.46 1:42.12 2:12.72
Event 5 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
2:03.69 NATS
2:06.19 T16
2:08.49 USO
2:09.99 AAAA
2:16.19 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:03.71 T16
27.91 1:00.46 1:34.54 2:03.71
2 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 2:05.33 T16
27.58 1:00.30 1:36.43 2:05.33
3 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 2:05.40 T16
27.13 59.50 1:36.93 2:05.40
4 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:06.00 T16
27.85 59.37 1:36.10 2:06.00
5 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:06.39 USO
27.23 59.29 1:37.78 2:06.39
6 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:06.53 USO
27.29 59.37 1:37.41 2:06.53
7 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:07.20 USO
28.11 1:00.36 1:37.27 2:07.20
8 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:07.32 USO
28.72 1:01.79 1:36.95 2:07.32
9 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:07.75 USO
27.07 58.69 1:37.76 2:07.75
10 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:08.56 AAAA
28.65 1:02.46 1:38.30 2:08.56
-------------------------------------------------------------------------
11 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 2:09.36 AAAA
28.19 1:00.96 1:38.93 2:09.36
12 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 2:09.58 AAAA
29.05 1:03.33 1:38.30 2:09.58
13 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 2:09.74 AAAA
28.20 1:01.99 1:40.40 2:09.74
14 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 2:09.96 AAAA
26.73 1:00.64 1:40.23 2:09.96
15 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 2:10.60 AAA
29.04 1:02.45 1:40.57 2:10.60
16 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 2:10.78 AAA
29.76 1:03.07 1:40.91 2:10.78
17 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 2:10.85 AAA
29.27 1:00.72 1:40.58 2:10.85
18 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 2:11.13 AAA
28.94 1:01.78 1:41.23 2:11.13
19 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 2:11.14 AAA
30.39 1:02.25 1:41.70 2:11.14
20 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 2:11.22 AAA
29.82 1:02.66 1:40.79 2:11.22
-------------------------------------------------------------------------
21 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 2:11.27 AAA
27.19 1:00.34 1:41.35 2:11.27
22 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 2:11.71 AAA
29.38 1:03.52 1:42.46 2:11.71
-------------------------------------------------------------------------
23 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 2:11.76 AAA
27.71 1:02.42 1:41.15 2:11.76
24 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 2:11.92 AAA
27.79 1:00.05 1:40.86 2:11.92
25 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 2:12.08 AAA
29.44 1:02.50 1:41.62 2:12.08
26 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 2:12.26 AAA
29.31 1:01.93 1:42.36 2:12.26
27 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 2:12.27 AAA
29.32 1:04.96 1:42.17 2:12.27
28 May, Kaelon E 16 TERA-PC 2:13.46 AAA
29.63 1:04.65 1:43.46 2:13.46
29 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 2:13.92 AAA
28.61 1:03.29 1:42.87 2:13.92
30 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 2:13.95 AAA
28.99 1:03.32 1:44.13 2:13.95
31 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 2:14.23 AAA
29.13 1:04.76 1:44.14 2:14.23
32 Herman, Allison 17 NCAC-NC 2:14.46 AAA
28.76 1:02.63 1:44.32 2:14.46
33 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 2:14.51 AAA
28.32 1:03.17 1:42.66 2:14.51
34 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 2:14.93 AAA
29.44 1:04.72 1:42.94 2:14.93
35 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 2:15.44 AAA
29.08 1:02.76 1:43.80 2:15.44
36 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 2:15.48 AAA
29.38 1:05.51 1:43.80 2:15.48
37 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 2:15.61 AAA
28.66 1:03.88 1:44.69 2:15.61
38 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 2:16.38
29.80 1:04.61 1:45.19 2:16.38
38 Kora, Angela 17 THSC-OR 2:16.38
31.02 1:04.49 1:44.91 2:16.38
40 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 2:16.46
29.69 1:03.47 1:46.18 2:16.46
41 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 2:16.48
30.03 1:05.76 1:45.68 2:16.48
42 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 2:16.87
29.70 1:05.04 1:46.05 2:16.87
43 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 2:17.04
30.05 1:05.39 1:47.80 2:17.04
44 Johnson, Nina 17 BSL-SE 2:17.43
29.64 1:04.39 1:45.88 2:17.43
44 Doria, Angela D 15 TERA-PC 2:17.43
31.29 1:07.26 1:45.22 2:17.43
46 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 2:17.70
28.75 1:02.30 1:45.07 2:17.70
47 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 2:17.85
29.92 1:05.31 1:47.43 2:17.85
48 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 2:18.44
30.70 1:05.68 1:47.08 2:18.44
49 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 2:19.38
30.62 1:05.05 1:46.28 2:19.38
50 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 2:19.58
30.95 1:06.88 1:48.17 2:19.58
51 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 2:19.66
30.91 1:05.66 1:47.84 2:19.66
52 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 2:20.00
29.99 1:06.54 1:46.84 2:20.00
53 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 2:20.97
30.52 1:06.86 1:47.86 2:20.97
54 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 2:22.36
30.54 1:05.34 1:49.68 2:22.36
55 Russell, Lauren 16 BSL-SE 2:22.68
30.89 1:06.84 1:49.30 2:22.68
56 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 2:23.03
30.64 1:08.28 1:49.91 2:23.03
57 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 2:23.96
32.37 1:10.11 1:51.13 2:23.96
58 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 2:24.03
30.25 1:07.79 1:51.68 2:24.03
59 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 2:24.47
30.22 1:06.86 1:51.70 2:24.47
60 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 2:26.98
32.85 1:08.04 1:53.35 2:26.98
61 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 2:28.43
34.30 1:13.05 1:55.89 2:28.43
62 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 2:31.58
33.05 1:12.55 1:55.72 2:31.58
-- Ogard, Laura 17 BSL-SE DQ
34.20 1:10.50 1:57.39 DQ
Event 6 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
1:50.49 NATS
1:54.89 T16
1:55.39 USO
1:58.69 AAAA
2:04.39 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:48.03 1:46.30 NATS
23.27 50.18 1:21.36 1:46.30
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 1:53.08 1:52.11 T16
24.36 53.54 1:25.69 1:52.11
3 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:55.92 1:52.29 T16
24.07 53.19 1:26.52 1:52.29
4 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 1:56.58 1:56.83 AAAA
25.57 55.77 1:29.36 1:56.83
5 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 1:57.17 1:57.15 AAAA
26.75 56.08 1:30.62 1:57.15
6 Clements, Joey 19 IHAC-CA 1:56.05 1:57.86 AAAA
26.00 57.13 1:29.27 1:57.86
7 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:58.77 1:58.10 AAAA
25.61 55.57 1:31.16 1:58.10
8 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 1:58.20 1:58.58 AAAA
25.91 55.59 1:32.24 1:58.58
9 Dwelley, John A 16 TERA-PC 1:58.51 1:58.60 AAAA
25.74 55.38 1:31.04 1:58.60
10 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:58.84 1:59.79 AAA
26.21 57.01 1:32.01 1:59.79
B - Final
11 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 2:01.01 1:57.90 AAAA
26.58 56.20 1:31.80 1:57.90
12 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 2:02.24 2:00.19 AAA
27.09 56.33 1:32.23 2:00.19
13 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 1:59.55 2:00.47 AAA
26.49 57.63 1:33.45 2:00.47
14 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 2:00.67 2:00.64 AAA
27.47 57.80 1:32.70 2:00.64
15 Fausel, Pat 16 THSC-OR 2:01.15 2:00.80 AAA
26.83 58.27 1:33.86 2:00.80
16 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 2:00.33 2:01.85 AAA
25.66 54.88 1:32.94 2:01.85
17 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:02.49 2:01.99 AAA
27.42 58.84 1:33.40 2:01.99
18 McManic, David 17 Dynamo B-GA 2:02.08 2:02.19 AAA
26.67 57.48 1:33.09 2:02.19
19 Han, Frank 17 IHAC-CA 2:02.47 2:02.95 AAA
26.25 58.40 1:34.55 2:02.95
20 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 2:03.63 2:04.16 AAA
27.83 58.94 1:37.16 2:04.16
Event 6 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
1:50.49 NATS
1:54.89 T16
1:55.39 USO
1:58.69 AAAA
2:04.39 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:48.03 NATS
23.62 50.74 1:22.75 1:48.03
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 1:53.08 T16
24.74 53.75 1:25.86 1:53.08
3 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:55.92 AAAA
25.90 55.55 1:28.62 1:55.92
4 Clements, Joey 19 IHAC-CA 1:56.05 AAAA
25.89 56.87 1:28.12 1:56.05
5 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 1:56.58 AAAA
25.71 56.09 1:29.26 1:56.58
6 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 1:57.17 AAAA
26.34 54.77 1:29.87 1:57.17
7 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 1:58.20 AAAA
26.27 55.96 1:31.57 1:58.20
8 Dwelley, John A 16 TERA-PC 1:58.51 AAAA
26.10 55.72 1:30.95 1:58.51
9 Noh, Robert 17 IHAC-CA 1:58.66 AAAA
26.20 55.77 1:31.39 1:58.66
10 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:58.77 AAA
25.65 56.02 1:31.84 1:58.77
-------------------------------------------------------------------------
11 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:58.84 AAA
25.96 56.18 1:31.33 1:58.84
12 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 1:59.55 AAA
26.65 57.70 1:32.75 1:59.55
13 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 2:00.33 AAA
25.59 55.31 1:31.51 2:00.33
14 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 2:00.67 AAA
27.71 57.77 1:32.90 2:00.67
15 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 2:01.01 AAA
26.77 56.56 1:33.34 2:01.01
16 Fausel, Pat 16 THSC-OR 2:01.15 AAA
25.93 57.47 1:33.43 2:01.15
17 McManic, David 17 Dynamo B-GA 2:02.08 AAA
26.64 58.38 1:33.39 2:02.08
18 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 2:02.24 AAA
27.05 56.78 1:33.65 2:02.24
19 Han, Frank 17 IHAC-CA 2:02.47 AAA
26.37 57.22 1:34.12 2:02.47
20 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:02.49 AAA
27.62 59.26 1:33.68 2:02.49
-------------------------------------------------------------------------
21 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 2:03.63 AAA
27.48 58.27 1:36.17 2:03.63
22 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:03.80 AAA
28.41 1:01.07 1:35.21 2:03.80
-------------------------------------------------------------------------
23 Viglione, Matt 15 THSC-OR 2:04.22 AAA
27.28 59.42 1:34.62 2:04.22
24 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:04.97
29.00 1:00.89 1:36.02 2:04.97
25 Latham, Britton 16 BSL-SE 2:05.46
28.02 58.51 1:35.19 2:05.46
26 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 2:05.63
28.24 1:01.36 1:37.36 2:05.63
27 Greene, Bret 16 THSC-OR 2:05.68
26.32 59.33 1:37.24 2:05.68
28 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 2:07.52
27.98 1:00.60 1:38.23 2:07.52
29 Nye, Brandon 15 BSL-SE 2:07.92
27.64 58.79 1:39.21 2:07.92
30 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 2:08.71
28.77 1:01.35 1:38.55 2:08.71
31 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 2:09.38
29.31 1:02.64 1:39.31 2:09.38
32 Moran, Carlos 16 BSL-SE 2:09.55
27.01 59.56 1:39.73 2:09.55
33 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 2:09.81
27.22 1:01.78 1:39.21 2:09.81
34 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 2:10.46
28.49 1:01.17 1:39.29 2:10.46
35 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 2:10.90
26.89 1:00.04 1:40.78 2:10.90
36 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 2:11.31
29.01 1:02.76 1:40.34 2:11.31
37 Raegen, Scott 19 THSC-OR 2:11.90
27.50 1:02.74 1:41.28 2:11.90
38 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 2:12.49
29.20 1:01.49 1:43.41 2:12.49
39 Callins, Dan 17 BSL-SE 2:14.77
27.47 1:04.02 1:43.81 2:14.77
40 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 2:17.54
30.24 1:05.08 1:47.05 2:17.54
41 UM, John 15 IHAC-CA 2:18.50
31.54 1:08.64 1:46.89 2:18.50
42 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 2:24.07
31.61 1:10.09 1:50.61 2:24.07
Event 7 Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
25.39 T16
26.29 AAAA
27.49 AAA
28.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 26.07 25.65 AAAA
2 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 26.54 26.17 AAAA
3 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 26.34 26.23 AAAA
4 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 26.58 26.43 AAA
5 Kraus, Alex 12 BSL-SE 26.69 26.44 AAA
6 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 27.09 26.56 AAA
7 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 27.20 26.98 AAA
8 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 26.99 26.99 AAA
9 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 27.04 27.09 AAA
10 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 27.07 27.34 AAA
Event 7 Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
25.39 T16
26.29 AAAA
27.49 AAA
28.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 26.07 AAAA
2 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 26.34 AAA
3 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 26.54 AAA
4 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 26.58 AAA
5 Kraus, Alex 12 BSL-SE 26.69 AAA
6 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 26.99 AAA
7 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 27.04 AAA
8 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 27.07 AAA
9 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 27.09 AAA
10 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 27.20 AAA
-------------------------------------------------------------------------
11 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 27.26 AAA
12 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 27.47 AAA
-------------------------------------------------------------------------
13 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 27.48 AAA
14 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 27.74 AA
15 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 27.82 AA
16 Needham, Michelle 11 THSC-OR 27.83 AA
16 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 27.83 AA
16 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 27.83 AA
19 Shing, Elaine 12 Dynamo B-GA 27.89 AA
20 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 27.90 AA
21 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 27.91 AA
22 King, Jordan 11 THSC-OR 27.97 AA
23 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 27.99 AA
24 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 28.05 AA
25 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 28.07 AA
26 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 28.13 AA
27 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 28.14 AA
28 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 28.22 AA
29 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 28.29 AA
30 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 28.42 AA
31 Wall, Sarah 11 BSL-SE 28.45 AA
32 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 28.46 AA
33 Chao, Christina 12 NCAC-NC 28.55 AA
34 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 28.75
35 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 28.77
36 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 28.78
36 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 28.78
38 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 28.79
39 Stacy, Jessica L 12 TERA-PC 28.88
40 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 28.92
40 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 28.92
40 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 28.92
43 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 29.03
44 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 29.04
45 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 29.07
46 Caron, Claire 11 NCAC-NC 29.23
47 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 29.24
48 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 29.25
49 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 29.49
50 Dent, Kelsey 12 Unattached 29.50
51 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 29.51
52 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 29.54
53 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 29.61
54 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 29.62
55 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 29.67
56 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 29.91
57 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 29.94
58 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 29.97
59 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 30.16
60 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 30.23
61 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 30.31
62 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 30.33
63 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 30.49
64 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 31.15
64 Rhodes, Kirby 11 Memphis Thunder-SE 31.15
66 Golden, Jenni 11 BSL-SE 31.72
67 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 34.50
Event 8 Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
24.49 T16
25.09 AAAA
26.29 AAA
27.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 24.94 24.90 AAAA
2 Walter, Don E 12 TERA-PC 24.73 25.18 AAA
3 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 26.05 25.58 AAA
4 Lou, Jason 11 THSC-OR 26.31 25.73 AAA
5 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 25.92 26.02 AAA
6 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 26.10 26.07 AAA
7 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 26.04 26.14 AAA
8 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 26.44 26.20 AAA
9 Viglione, Andy 12 THSC-OR 26.48 26.37 AA
10 Gregg, Will 12 ABSC-GA 26.50 26.47 AA
Event 8 Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
24.49 T16
25.09 AAAA
26.29 AAA
27.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Walter, Don E 12 TERA-PC 24.73 AAAA
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 24.94 AAAA
3 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 25.92 AAA
4 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 26.04 AAA
5 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 26.05 AAA
6 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 26.10 AAA
7 Lou, Jason 11 THSC-OR 26.31 AA
8 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 26.44 AA
9 Viglione, Andy 12 THSC-OR 26.48 AA
10 Gregg, Will 12 ABSC-GA 26.50 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 26.58 AA
12 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 26.71 AA
-------------------------------------------------------------------------
13 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 26.72 AA
14 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 26.76 AA
15 Caron, Eric 11 NCAC-NC 26.94 AA
16 Roberson, Gary 12 THSC-OR 27.06 AA
17 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 27.24 AA
18 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 27.38 AA
19 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 27.58
20 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 27.62
21 Bishop, Matt 11 TERA-PC 27.73
22 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 27.74
23 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 27.80
24 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 28.05
25 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 28.10
25 Tracy, Miller 11 BSL-SE 28.10
27 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 28.38
28 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 28.43
29 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 28.51
30 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 28.54
31 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 29.05
32 McGregor, Pat 11 BSL-SE 29.08
33 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 29.24
34 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 29.91
35 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 30.06
36 Hill, Jack 12 NCAC-NC 30.19
37 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 30.20
38 Meadows, Christopher 11 ABSC-GA 31.12
39 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 31.88
40 Roper, Will 12 NCAC-NC 32.00
Event 9 Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
24.39 T16
25.19 AAAA
26.39 AAA
27.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 24.38 24.22 T16
2 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 24.93 24.53 AAAA
3 Lou, Susan 14 THSC-OR 24.85 24.75 AAAA
4 Golden, Julie 13 BSL-SE 25.24 24.84 AAAA
5 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 25.00 24.91 AAAA
6 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 25.17 25.06 AAAA
7 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 25.04 25.12 AAAA
8 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 25.20 25.32 AAA
9 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 25.38 25.34 AAA
10 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 25.23 25.43 AAA
Event 9 Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
24.39 T16
25.19 AAAA
26.39 AAA
27.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 24.38 T16
2 Lou, Susan 14 THSC-OR 24.85 AAAA
3 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 24.93 AAAA
4 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 25.00 AAAA
5 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 25.04 AAAA
6 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 25.17 AAAA
7 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 25.20 AAA
8 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 25.23 AAA
9 Golden, Julie 13 BSL-SE 25.24 AAA
10 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 25.38 AAA
-------------------------------------------------------------------------
11 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 25.39 AAA
12 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 25.44 AAA
-------------------------------------------------------------------------
13 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 25.45 AAA
14 Bard, Presley A 13 TERA-PC 25.47 AAA
15 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 25.63 AAA
16 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 25.70 AAA
17 YE, Cissey 13 THSC-OR 25.77 AAA
18 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 25.81 AAA
19 Nelson, Kara 14 THSC-OR 25.90 AAA
20 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 25.91 AAA
21 Woods, Sarah 13 BSL-SE 25.98 AAA
21 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 25.98 AAA
23 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 26.04 AAA
24 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 26.06 AAA
25 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 26.07 AAA
26 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 26.12 AAA
27 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 26.18 AAA
28 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 26.19 AAA
29 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 26.27 AAA
30 Buchanan, McKenzie J 13 TERA-PC 26.42 AA
31 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 26.44 AA
32 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 26.47 AA
33 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 26.59 AA
34 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 26.73 AA
35 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 26.88 AA
35 O'Neill, Meghan 14 Dynamo B-GA 26.88 AA
37 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 26.96 AA
38 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 27.08 AA
39 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 27.16 AA
40 Sutherland, Brooke 14 Memphis Thunder-SE 27.19 AA
41 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 27.29 AA
42 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 27.44 AA
43 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 27.50 AA
44 LI, Robin 13 TERA-PC 27.60
45 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 27.75
46 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 27.76
47 Stewart, Sarah 14 Memphis Thunder-SE 27.77
48 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 27.80
49 Brady, Michelle 14 THSC-OR 27.89
50 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 27.92
51 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 27.94
52 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 27.95
53 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 27.97
53 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 27.97
55 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 27.99
55 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 27.99
57 Callins, Sarah 14 BSL-SE 28.00
58 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 28.17
58 Call, Emma 13 Nbacb-MD 28.17
60 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 28.31
61 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 28.96
62 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 31.93
Event 10 Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.69 T16
23.29 AAAA
24.39 AAA
25.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 22.94 22.64 T16
2 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 23.23 23.07 AAAA
3 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 23.49 23.35 AAA
4 Taylor, Hill 14 BSL-SE 23.59 23.54 AAA
5 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 23.35 23.66 AAA
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 24.15 23.81 AAA
7 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 24.17 24.00 AAA
8 Greer, Kevin 14 BSL-SE 24.20 24.27 AAA
9 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 23.55 24.29 AAA
10 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 24.11 24.32 AAA
Event 10 Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.69 T16
23.29 AAAA
24.39 AAA
25.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 22.94 AAAA
2 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 23.23 AAAA
3 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 23.35 AAA
4 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 23.49 AAA
5 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 23.55 AAA
6 Taylor, Hill 14 BSL-SE 23.59 AAA
7 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 24.11 AAA
8 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 24.15 AAA
9 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 24.17 AAA
10 Greer, Kevin 14 BSL-SE 24.20 AAA
-------------------------------------------------------------------------
11 Harvath, Steve 13 THSC-OR 24.30 AAA
12 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 24.34 AAA
-------------------------------------------------------------------------
13 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 24.43 AA
14 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 24.52 AA
15 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 24.61 AA
16 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 24.64 AA
17 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 24.78 AA
18 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 24.94 AA
19 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 25.29 AA
20 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 25.51
21 Morris, Cam 13 THSC-OR 25.60
22 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 25.78
23 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 25.83
24 Wise, Russell 14 BSL-SE 25.90
25 Yang, Mario 13 NCAC-NC 26.19
26 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 26.27
27 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 26.38
28 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 26.44
28 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 26.44
30 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 26.48
31 Chao, Collin 14 NCAC-NC 26.55
32 Shields, John 14 Nbacb-MD 26.89
33 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 27.15
34 Arias, Chris 14 BSL-SE 27.37
35 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 27.73
36 Rhodes, Drew 13 Memphis Thunder-SE 28.09
Event 11 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
23.49 NATS
24.09 T16
24.29 USO
24.79 AAAA
25.99 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 23.95 23.68 T16
2 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 23.94 23.97 T16
3 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 24.38 24.10 USO
4 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 24.42 24.20 USO
5 Miller, Majanke 17 THSC-OR 24.39 24.31 AAAA
6 Liggett, Anne 15 THSC-OR 24.57 24.40 AAAA
7 Healey, Laura E 17 TERA-PC 24.55 24.52 AAAA
8 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 24.43 24.55 AAAA
9 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 24.68 24.90 AAA
10 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 24.72 25.05 AAA
B - Final
11 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 24.93 24.38 AAAA
12 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 24.82 24.63 AAAA
13 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 24.95 24.70 AAAA
14 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 24.77 24.90 AAA
15 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 25.49 25.15 AAA
16 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 25.34 25.22 AAA
17 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 25.36 25.31 AAA
18 Patterson, Mary 15 THSC-OR 25.47 25.35 AAA
19 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 25.54 25.56 AAA
20 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 25.55 25.59 AAA
Event 11 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
23.49 NATS
24.09 T16
24.29 USO
24.79 AAAA
25.99 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 23.94 T16
2 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 23.95 T16
3 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 24.38 AAAA
4 Miller, Majanke 17 THSC-OR 24.39 AAAA
5 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 24.42 AAAA
6 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 24.43 AAAA
7 Healey, Laura E 17 TERA-PC 24.55 AAAA
8 Liggett, Anne 15 THSC-OR 24.57 AAAA
9 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 24.68 AAAA
10 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 24.72 AAAA
-------------------------------------------------------------------------
11 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 24.77 AAAA
12 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 24.82 AAA
13 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 24.84 AAA
14 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 24.93 AAA
15 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 24.95 AAA
16 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 25.34 AAA
17 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 25.35 AAA
18 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 25.36 AAA
19 Patterson, Mary 15 THSC-OR 25.47 AAA
20 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 25.49 AAA
-------------------------------------------------------------------------
21 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 25.54 AAA
22 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 25.55 AAA
-------------------------------------------------------------------------
23 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 25.57 AAA
24 May, Kaelon E 16 TERA-PC 25.59 AAA
25 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 25.66 AAA
26 Wright, Olivia 17 Dynamo B-GA 25.73 AAA
27 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 25.76 AAA
28 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 25.84 AAA
29 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 25.86 AAA
30 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 25.89 AAA
31 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 25.92 AAA
32 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 25.93 AAA
33 Sproat, Keli 16 THSC-OR 26.10
34 Johnson, Nina 17 BSL-SE 26.13
35 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 26.29
36 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 26.30
37 Miyakawa, Kelly 15 IHAC-CA 26.38
38 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 26.40
39 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 26.49
40 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 26.50
41 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 26.64
42 Svoboda, Leanne 17 THSC-OR 26.65
43 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 26.72
44 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 26.75
45 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 26.77
46 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 26.82
47 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 27.13
48 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 27.43
49 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 27.49
50 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 27.71
51 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 27.77
52 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 27.99
53 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 28.10
54 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 28.21
55 Ogard, Laura 17 BSL-SE 28.52
56 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 29.28
Event 12 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
20.49 NATS
21.49 T16
21.49 USO
22.29 AAAA
23.39 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 21.09 20.98 T16
2 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 21.64 21.57 AAAA
3 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 22.06 21.78 AAAA
4 Chun, Sean 17 IHAC-CA 22.18 22.08 AAAA
5 Millen, John 17 Dynamo-GA 22.79 22.56 AAA
6 Carter, John 17 IHAC-CA 22.58 22.84 AAA
7 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 22.64 22.90 AAA
8 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 23.33 22.95 AAA
9 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 23.36 23.00 AAA
10 Keenan, Ned 17 TERA-PC 23.33 23.24 AAA
B - Final
11 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 23.39 23.40
12 Latham, Britton 16 BSL-SE 23.82 23.44
13 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 23.68 23.56
14 Raegen, Scott 19 THSC-OR 23.74 23.71
15 Moran, Carlos 16 BSL-SE 24.15 23.73
16 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 24.29 23.77
17 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 24.14 23.80
18 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 23.63 23.86
19 McManic, David 17 Dynamo B-GA 24.07 24.18
20 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 24.20 24.31
Event 12 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
20.49 NATS
21.49 T16
21.49 USO
22.29 AAAA
23.39 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 21.09 T16
2 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 21.64 AAAA
3 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 22.06 AAAA
4 Bloom, Jason 21 Unattached 22.18 AAAA
4 Chun, Sean 17 IHAC-CA 22.18 AAAA
6 Carter, John 17 IHAC-CA 22.58 AAA
7 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 22.64 AAA
8 Millen, John 17 Dynamo-GA 22.79 AAA
9 Keenan, Ned 17 TERA-PC 23.33 AAA
9 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 23.33 AAA
-------------------------------------------------------------------------
11 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 23.36 AAA
12 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 23.39 AAA
13 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 23.63
14 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 23.68
15 Raegen, Scott 19 THSC-OR 23.74
16 Latham, Britton 16 BSL-SE 23.82
17 McManic, David 17 Dynamo B-GA 24.07
18 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 24.14
19 Moran, Carlos 16 BSL-SE 24.15
20 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 24.20
-------------------------------------------------------------------------
21 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 24.29
21 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 24.29
-------------------------------------------------------------------------
23 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 24.30
24 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 24.71
25 Callins, Dan 17 BSL-SE 24.83
26 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 24.88
27 UM, John 15 IHAC-CA 24.89
28 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 25.59
29 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 27.08
Event 17 Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
5:15.89 12&U T16
5:23.09 12&U AAAA
5:38.49 12&U AAA
5:53.89 12&U AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 5:11.15 T16
28.62 1:00.37 1:31.46 2:02.94 2:34.24 3:05.30 3:37.08 4:08.79
4:39.96 5:11.15
2 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 5:12.23 T16
28.68 59.41 1:30.73 2:02.66 2:34.23 3:05.69 3:37.30 4:09.22
4:40.96 5:12.23
3 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 5:17.43 AAAA
29.73 1:02.40 1:35.01 2:07.27 2:39.46 3:11.00 3:42.89 4:14.85
4:46.67 5:17.43
4 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 5:17.87 AAAA
29.55 1:01.65 1:34.18 2:06.75 2:38.42 3:10.83 3:41.96 4:14.92
4:47.22 5:17.87
5 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 5:21.73 AAAA
29.02 1:00.82 1:33.77 2:06.87 2:39.67 3:12.66 3:45.77 4:18.89
4:50.86 5:21.73
6 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 5:22.60 AAAA
29.24 1:00.95 1:33.34 2:05.82 2:38.74 3:11.78 3:45.10 4:18.22
4:51.08 5:22.60
7 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 5:27.68 AAA
29.49 1:01.44 1:34.84 2:07.90 2:41.08 3:14.82 3:48.08 4:22.23
4:55.75 5:27.68
8 Kraus, Alex 12 BSL-SE 5:28.25 AAA
30.81 1:03.77 1:37.10 2:10.28 2:43.64 3:16.72 3:49.94 4:23.20
4:56.52 5:28.25
9 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 5:30.56 AAA
30.59 1:03.59 1:36.64 2:10.02 2:43.24 3:16.75 3:50.26 4:23.78
4:57.64 5:30.56
10 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 5:30.90 AAA
28.87 1:01.70 1:34.81 2:08.29 2:42.07 3:16.13 3:50.33 4:24.63
4:58.70 5:30.90
11 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 5:31.86 AAA
30.74 1:03.81 1:36.56 2:10.37 2:44.23 3:18.19 3:51.98 4:25.88
4:59.57 5:31.86
12 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 5:33.13 AAA
30.57 1:03.74 1:37.43 2:10.53 2:44.04 3:17.57 3:51.73 4:26.44
5:00.06 5:33.13
13 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 5:35.56 AAA
30.30 1:03.57 1:37.48 2:11.50 2:45.78 3:20.15 3:54.59 4:28.78
5:02.48 5:35.56
14 Kaltenborn, Mirand 12 Memphis Thunder-SE 5:36.63 AAA
30.91 1:04.33 1:38.40 2:12.44 2:46.62 3:20.80 3:55.17 4:29.16
5:03.35 5:36.63
15 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 5:36.84 AAA
30.43 1:04.20 1:38.22 2:11.37 2:45.72 3:20.29 3:54.95 4:29.45
5:03.92 5:36.84
16 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 5:38.42 AAA
30.39 1:03.82 1:38.20 2:12.67 2:46.98 3:21.54 3:56.12 4:30.87
5:05.40 5:38.42
17 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 5:41.16 AA
30.13 1:03.47 1:37.88 2:12.48 2:47.43 3:22.69 3:57.64 4:32.65
5:07.46 5:41.16
18 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 5:41.40 AA
31.28 1:05.47 1:39.90 2:15.20 2:49.76 3:24.82 3:59.70 4:34.14
5:08.57 5:41.40
19 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 5:41.98 AA
31.81 1:06.04 1:40.87 2:15.53 2:50.11 3:24.73 4:00.02 4:34.85
5:09.36 5:41.98
20 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 5:42.27 AA
31.10 1:04.38 1:38.35 2:13.64 2:47.89 3:23.05 3:58.31 4:33.71
5:08.53 5:42.27
21 Reinmann, Katherin 12 Dynamo-GA 5:44.31 AA
32.32 1:07.26 1:42.13 2:16.89 2:51.84 3:26.54 4:01.47 4:36.31
5:10.88 5:44.31
22 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 5:47.74 AA
30.54 1:05.12 1:40.90 2:16.41 2:52.38 3:28.39 4:04.25 4:40.13
5:14.74 5:47.74
23 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 5:48.58 AA
32.11 1:06.67 1:42.05 2:17.61 2:53.58 3:28.81 4:04.72 4:39.91
5:15.02 5:48.58
24 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 5:49.09 AA
31.28 1:05.68 1:41.36 2:17.13 2:52.23 3:27.48 4:03.10 4:38.91
5:14.31 5:49.09
25 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 5:50.16 AA
30.72 1:05.55 1:41.22 2:17.24 2:52.93 3:28.52 4:04.65 4:40.87
5:16.09 5:50.16
26 King, Jordan 11 THSC-OR 5:52.70 AA
31.09 1:06.25 1:42.33 2:18.87 2:55.50 3:32.00 4:07.62 4:43.48
5:19.41 5:52.70
27 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 5:53.15 AA
32.33 1:07.80 1:44.13 2:20.69 2:56.83 3:32.18 4:07.95 4:44.29
5:19.56 5:53.15
28 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 5:53.19 AA
32.17 1:07.28 1:43.02 2:18.61 2:54.35 3:30.61 4:06.87 4:43.73
5:18.72 5:53.19
29 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 5:53.85 AA
33.55 1:09.70 1:45.62 2:21.62 2:57.92 3:33.98 4:09.63 4:45.21
5:20.16 5:53.85
30 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 5:55.24
31.88 1:07.48 1:43.91 2:19.58 2:56.16 3:32.54 4:08.71 4:45.03
5:20.86 5:55.24
31 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 5:55.65
31.87 1:06.76 1:42.07 2:18.04 2:54.57 3:30.97 4:07.36 4:43.49
5:19.99 5:55.65
32 Needham, Michelle 11 THSC-OR 5:56.79
31.27 1:06.24 1:42.63 2:19.38 2:56.30 3:32.77 4:09.26 4:45.59
5:21.79 5:56.79
33 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 5:57.46
19.19 1:08.41 1:44.49 2:20.96 2:57.35 3:34.01 4:10.51 4:46.86
5:22.97 5:57.46
34 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 5:57.54
31.76 1:06.07 1:42.61 2:19.96 2:56.44 3:32.88 4:09.47 4:45.97
5:22.45 5:57.54
35 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 5:57.96
32.98 1:08.59 1:44.15 2:20.01 2:55.93 3:32.55 4:09.70 4:46.49
5:23.02 5:57.96
36 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 5:58.12
32.49 1:10.59 1:48.32 2:23.94 3:00.52 3:36.98 4:12.49 4:48.73
5:24.56 5:58.12
37 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 5:59.61
31.43 1:05.27 1:40.85 2:16.99 2:54.15 3:31.62 4:09.52 4:47.23
5:24.09 5:59.61
38 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 6:01.20
31.32 1:06.75 1:42.58 2:19.45 2:56.14 3:33.19 4:10.45 4:47.82
5:24.96 6:01.20
39 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 6:01.32
34.10 1:10.96 1:47.08 2:23.40 3:00.69 3:37.63 4:15.19 4:51.26
5:26.95 6:01.32
40 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 6:01.36
33.06 1:08.96 1:45.81 2:23.49 3:01.32 3:38.54 4:15.52 4:51.97
5:28.11 6:01.36
41 Higginbotham, Mega 11 Dynamo-GA 6:05.17
32.41 1:09.23 1:47.01 2:24.54 3:01.49 3:38.56 4:16.16 4:53.26
5:29.83 6:05.17
42 Dent, Kelsey 12 Unattached 6:05.26
32.07 1:08.24 1:44.94 2:21.73 2:59.12 3:36.73 4:13.83 4:50.86
5:27.40 6:05.26
43 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 6:05.93
32.57 1:09.26 1:47.13 2:24.40 3:01.74 3:39.35 4:16.24 4:54.32
5:30.16 6:05.93
44 Caron, Claire 11 NCAC-NC 6:06.13
32.18 1:07.74 1:44.13 2:21.03 2:57.75 3:35.37 4:13.44 4:51.38
5:29.48 6:06.13
45 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 6:06.59
32.14 1:07.87 1:44.59 2:21.10 2:58.55 3:35.50 4:13.77 4:52.57
5:30.53 6:06.59
46 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 6:06.94
32.40 1:08.48 1:45.79 2:22.99 3:00.13 3:37.22 4:14.80 4:52.11
5:29.79 6:06.94
47 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 6:07.99
32.53 1:09.22 1:45.98 2:23.80 3:01.41 3:39.67 4:17.27 4:55.00
5:32.67 6:07.99
48 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 6:08.90
32.46 1:08.89 1:45.89 2:23.68 3:01.55 3:39.47 4:17.53 4:55.92
5:33.71 6:08.90
49 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 6:08.99
32.29 1:08.21 1:45.27 2:22.75 3:00.50 3:38.58 4:16.45 4:54.78
5:32.92 6:08.99
50 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 6:09.11
33.16 1:09.69 1:47.26 2:24.97 3:02.94 3:41.13 4:18.76 4:56.02
5:33.23 6:09.11
51 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 6:11.15
33.83 1:11.39 1:48.95 2:26.57 3:03.80 3:41.70 4:19.31 4:57.42
5:35.13 6:11.15
52 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 6:12.86
32.95 1:09.39 1:45.88 2:23.99 3:02.23 3:40.27 4:19.17 4:57.96
5:36.71 6:12.86
53 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 6:14.26
33.85 1:10.84 1:48.48 2:26.46 3:04.41 3:43.10 4:21.80 5:00.77
5:38.18 6:14.26
54 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 6:15.49
32.97 1:09.70 1:47.67 2:26.21 3:04.90 3:44.16 4:21.86 5:00.35
5:38.81 6:15.49
55 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 6:16.21
33.77 1:10.74 1:48.60 2:26.30 3:05.01 3:44.17 4:23.00 5:01.90
5:40.39 6:16.21
56 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 6:16.62
32.83 1:10.45 1:49.03 2:28.02 3:06.99 3:46.27 4:25.98 5:04.70
5:42.55 6:16.62
57 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 6:16.70
33.15 1:10.04 1:48.12 2:25.80 3:04.22 3:42.74 4:21.59 5:00.46
5:39.53 6:16.70
58 Vaillancourt, Sama 12 NCAC-NC 6:21.50
32.83 1:11.77 1:52.99 2:33.11 3:12.51 3:51.53 4:31.54 5:08.36
5:46.50 6:21.50
59 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 6:26.25
34.47 1:12.89 1:52.22 2:31.06 3:11.06 3:51.13 4:30.35 5:09.94
5:49.02 6:26.25
60 Golden, Jenni 11 BSL-SE 6:41.12
36.29 1:16.88 1:58.42 2:39.35 3:21.08 4:02.06 4:44.17 5:25.63
6:05.92 6:41.12
61 Chao, Christina 12 NCAC-NC 6:41.47
35.41 1:15.43 1:56.95 2:38.81 3:20.51 4:02.44 4:44.46 5:25.60
6:06.21 6:41.47
62 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 7:17.69
40.97 1:26.21 2:11.07 2:55.60 3:40.45 4:24.99 5:09.49 5:53.87
6:37.24 7:17.69
Event 17 Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
5:00.59 13-14 T16
5:08.79 13-14 AAAA
5:23.49 13-14 AAA
5:38.29 13-14 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 4:55.76 T16
27.55 57.27 1:27.42 1:57.58 2:27.66 2:57.65 3:27.57 3:57.38
4:27.07 4:55.76
2 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 4:59.99 T16
27.11 56.87 1:27.31 1:57.73 2:27.97 2:58.51 3:29.34 3:59.98
4:30.85 4:59.99
3 Miller, Abby 14 IHAC-CA 5:00.08 T16
28.17 58.64 1:29.01 1:59.80 2:30.70 3:01.08 3:31.32 4:01.33
4:31.13 5:00.08
4 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 5:00.25 T16
28.10 58.25 1:28.78 1:59.14 2:29.42 2:59.73 3:29.88 4:00.24
4:30.76 5:00.25
5 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 5:01.50 AAAA
27.96 57.86 1:27.97 1:58.43 2:29.00 2:59.70 3:30.21 4:00.72
4:31.56 5:01.50
6 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 5:05.91 AAAA
29.04 1:00.08 1:31.00 2:02.10 2:32.65 3:03.29 3:34.52 4:06.21
4:37.09 5:05.91
7 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 5:06.11 AAAA
28.75 59.10 1:29.79 2:00.49 2:31.26 3:02.38 3:33.65 4:04.65
4:35.73 5:06.11
8 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 5:06.18 AAAA
27.60 57.92 1:28.60 1:59.48 2:30.46 3:01.62 3:33.01 4:04.36
4:35.69 5:06.18
9 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 5:07.00 AAAA
28.30 58.60 1:29.61 2:00.72 2:31.95 3:03.25 3:34.61 4:06.05
4:37.26 5:07.00
10 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 5:08.25 AAAA
28.28 59.53 1:31.18 2:01.99 2:32.71 3:04.08 3:35.30 4:06.33
4:37.40 5:08.25
11 French, Maggie 14 Dynamo-GA 5:10.70 AAA
28.50 59.17 1:30.47 2:01.81 2:33.02 3:04.63 3:36.50 4:08.54
4:40.03 5:10.70
12 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 5:13.54 AAA
28.41 58.62 1:29.21 1:59.93 2:31.37 3:03.43 3:35.92 4:08.39
4:41.45 5:13.54
13 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 5:13.98 AAA
29.01 1:00.23 1:31.93 2:03.62 2:35.37 3:07.77 3:39.52 4:11.57
4:43.20 5:13.98
14 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 5:14.07 AAA
28.73 59.95 1:31.24 2:03.04 2:34.56 3:06.34 3:38.37 4:10.35
4:42.53 5:14.07
15 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 5:14.27 AAA
29.25 1:00.15 1:31.61 2:03.40 2:35.19 3:07.42 3:39.68 4:11.58
4:43.38 5:14.27
16 Nelson, Kara 14 THSC-OR 5:16.24 AAA
30.74 1:03.32 1:36.45 2:09.86 2:42.88 3:15.93 3:49.71 4:23.01
4:56.52 5:16.24
17 McCracken, Sam 14 THSC-OR 5:16.52 AAA
29.95 1:01.88 1:34.63 2:07.11 2:38.92 3:10.73 3:42.69 4:13.95
4:45.47 5:16.52
18 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 5:17.29 AAA
29.22 1:00.62 1:32.49 2:04.81 2:36.80 3:08.72 3:40.96 4:13.40
4:45.58 5:17.29
19 YE, Cissey 13 THSC-OR 5:18.05 AAA
29.71 1:01.11 1:32.73 2:04.90 2:37.66 3:09.32 3:41.48 4:13.98
4:46.43 5:18.05
20 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 5:19.05 AAA
29.87 1:01.88 1:34.12 2:06.27 2:38.66 3:10.93 3:42.95 4:15.21
4:47.42 5:19.05
21 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 5:19.77 AAA
28.98 1:00.15 1:32.24 2:04.46 2:36.87 3:09.76 3:42.79 4:15.33
4:48.33 5:19.77
22 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 5:20.47 AAA
29.96 1:01.64 1:33.61 2:05.95 2:37.73 3:09.77 3:41.19 4:12.88
4:45.18 5:20.47
23 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 5:20.80 AAA
29.64 1:01.52 1:33.92 2:06.36 2:39.00 3:11.30 3:43.78 4:16.38
4:48.90 5:20.80
24 Robertson-Phillips 14 Nbacb-MD 5:21.87 AAA
30.14 1:03.39 1:37.85 2:12.70 2:47.40 3:22.11 3:57.12 4:32.59
5:08.16 5:21.87
25 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 5:22.03 AAA
29.11 1:00.92 1:33.67 2:06.30 2:39.29 3:11.73 3:44.26 4:17.29
4:50.08 5:22.03
26 Golden, Julie 13 BSL-SE 5:22.17 AAA
30.19 1:02.97 1:35.82 2:08.42 2:41.00 3:14.34 3:47.11 4:19.91
4:51.52 5:22.17
27 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 5:22.71 AAA
30.42 1:03.46 1:36.42 2:09.60 2:42.10 3:14.34 3:47.07 4:19.81
4:52.03 5:22.71
28 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 5:23.02 AAA
28.63 59.98 1:32.16 2:04.62 2:36.70 3:09.58 3:42.55 4:16.04
4:49.80 5:23.02
29 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 5:23.39 AAA
30.19 1:02.97 1:35.82 2:08.42 2:41.00 3:14.34 3:47.11 4:19.91
4:51.52 5:23.39
30 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 5:23.54 AA
30.14 1:02.69 1:35.45 2:08.40 2:41.58 3:14.93 3:47.19 4:19.62
4:52.29 5:23.54
31 O'Neill, Meghan 14 Dynamo B-GA 5:26.19 AA
30.00 1:02.62 1:36.28 2:09.92 2:43.26 3:16.47 3:49.96 4:23.32
4:56.59 5:26.19
32 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 5:26.26 AA
30.73 1:04.24 1:38.26 2:12.34 2:46.14 3:19.07 3:51.84 4:25.00
4:58.53 5:26.26
33 Bard, Presley A 13 TERA-PC 5:26.74 AA
30.32 1:02.87 1:35.71 2:08.67 2:41.91 3:14.70 3:47.62 4:20.73
4:53.68 5:26.74
34 LI, Robin 13 TERA-PC 5:26.96 AA
30.73 1:04.14 1:37.81 2:11.66 2:44.31 3:16.87 3:49.75 4:22.61
4:55.19 5:26.96
35 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 5:28.48 AA
29.78 1:02.02 1:34.93 2:07.81 2:41.01 3:14.35 3:47.90 4:21.58
4:55.77 5:28.48
36 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 5:28.75 AA
29.11 1:01.01 1:33.78 2:06.59 2:39.70 3:13.32 3:47.03 4:20.93
4:55.01 5:28.75
37 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 5:28.92 AA
30.00 1:02.62 1:36.28 2:09.92 2:43.26 3:16.47 3:49.96 4:23.32
4:56.59 5:28.92
38 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 5:30.02 AA
29.70 1:02.43 1:35.35 2:08.53 2:41.92 3:15.38 3:48.98 4:22.87
4:56.65 5:30.02
39 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 5:31.39 AA
31.52 1:05.13 1:38.96 2:12.96 2:46.25 3:19.41 3:52.57 4:26.23
4:59.37 5:31.39
40 Woods, Sarah 13 BSL-SE 5:31.53 AA
29.57 1:02.29 1:35.81 2:10.15 2:44.25 3:18.07 3:51.84 4:25.90
4:59.91 5:31.53
41 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 5:32.22 AA
31.02 1:04.11 1:38.41 2:12.20 2:45.90 3:19.83 3:53.48 4:26.99
5:00.18 5:32.22
42 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 5:33.25 AA
30.19 1:03.31 1:36.75 2:10.91 2:45.24 3:19.25 3:52.92 4:27.20
5:00.66 5:33.25
43 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 5:34.55 AA
29.52 1:02.75 1:35.71 2:09.83 2:43.82 3:17.61 3:52.37 4:26.74
5:01.28 5:34.55
44 Buchanan, McKenzie 13 TERA-PC 5:34.93 AA
29.69 1:02.64 1:36.27 2:10.58 2:44.64 3:18.87 3:53.42 4:27.78
5:01.88 5:34.93
45 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 5:35.65 AA
30.10 1:03.42 1:37.11 2:11.32 2:45.99 3:20.47 3:54.60 4:29.01
5:03.05 5:35.65
46 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 5:35.69 AA
30.81 1:03.82 1:37.19 2:10.96 2:44.85 3:19.00 3:53.42 4:28.16
5:03.00 5:35.69
47 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 5:35.79 AA
31.08 1:04.45 1:38.49 2:13.18 2:47.65 3:22.12 3:56.26 4:30.54
5:04.49 5:35.79
48 Benefield, Carolin 14 Dynamo B-GA 5:37.12 AA
30.80 1:03.39 1:37.66 2:11.38 2:45.51 3:19.59 3:54.04 4:28.60
5:03.51 5:37.12
49 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 5:37.17 AA
30.17 1:03.68 1:37.48 2:11.07 2:44.89 3:19.85 3:53.66 4:27.97
5:03.37 5:37.17
50 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 5:37.42 AA
30.23 1:03.50 1:37.34 2:11.58 2:45.29 3:20.11 3:54.28 4:29.47
5:04.40 5:37.42
51 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 5:37.63 AA
31.63 1:05.86 1:40.37 2:14.68 2:48.67 3:22.63 3:57.02 4:31.21
5:05.02 5:37.63
52 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 5:37.99 AA
31.70 1:05.25 1:39.35 2:13.57 2:47.77 3:22.08 3:56.07 4:30.39
5:04.97 5:37.99
53 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 5:38.67
30.30 1:04.11 1:38.90 2:13.49 2:48.07 3:22.58 3:57.46 4:32.23
5:06.45 5:38.67
54 King, Lindsey 13 THSC-OR 5:39.60
31.85 1:06.26 1:41.45 2:16.74 2:51.85 3:26.52 4:01.54 4:35.01
5:07.96 5:39.60
55 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 5:42.77
31.52 1:05.13 1:38.96 2:12.96 2:46.25 3:19.41 3:52.57 4:26.23
4:59.37 5:42.77
56 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 5:44.36
32.47 1:07.78 1:42.65 2:17.54 2:52.56 3:27.67 4:02.46 4:37.14
5:11.48 5:44.36
57 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 5:45.24
30.98 1:04.89 1:39.65 2:14.42 2:49.63 3:25.08 4:00.31 4:35.77
5:11.22 5:45.24
58 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 5:46.65
30.91 1:05.18 1:40.29 2:15.61 2:50.98 3:26.50 4:02.08 4:37.47
5:13.21 5:46.65
59 Call, Emma 13 Nbacb-MD 5:47.28
30.86 1:05.28 1:40.27 2:15.37 2:50.66 3:26.41 4:02.63 4:38.31
5:13.87 5:47.28
60 Callins, Sarah 14 BSL-SE 5:48.47
31.86 1:06.67 1:42.57 2:18.07 2:53.44 3:29.13 4:05.50 4:41.43
5:16.30 5:48.47
61 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 5:48.68
32.04 1:06.62 1:41.81 2:16.80 2:52.16 3:27.35 4:03.26 4:39.00
5:14.59 5:48.68
62 Brady, Michelle 14 THSC-OR 5:49.24
31.86 1:07.10 1:42.45 2:17.53 2:53.54 3:28.76 4:05.19 4:40.67
5:16.27 5:49.24
63 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 5:49.47
31.01 1:04.60 1:39.11 2:14.49 2:49.94 3:26.10 4:01.85 4:37.93
5:13.73 5:49.47
64 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 5:51.97
30.85 1:05.10 1:40.52 2:16.42 2:51.82 3:28.48 4:04.76 4:41.06
5:17.07 5:51.97
65 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 5:55.50
32.73 1:08.34 1:44.36 2:20.64 2:57.16 3:33.42 4:09.64 4:46.18
5:22.25 5:55.50
66 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 5:58.64
31.79 1:07.94 1:44.55 2:21.66 2:58.09 3:34.28 4:11.11 4:47.21
5:23.64 5:58.64
67 Xie, Junyi 14 THSC-OR 6:02.50
31.08 1:05.21 1:40.20 2:15.77 2:52.19 3:29.10 4:07.33 4:46.85
5:25.38 6:02.50
68 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 6:04.48
32.71 1:08.48 1:45.17 2:22.95 3:00.29 3:37.36 4:14.84 4:52.34
5:29.26 6:04.48
-- Wickstrom, Molly 14 BSL-SE DQ
Event 17 Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:51.49 15&O NATS
4:56.89 15&O T16
5:00.29 15&O USO
5:06.19 15&O AAAA
5:20.79 15&O AAA
5:35.39 15&O AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 4:45.38 NATS
26.72 55.00 1:24.14 1:52.46 2:21.45 2:50.43 3:19.59 3:48.81
4:17.72 4:45.38
2 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 4:45.67 NATS
26.91 55.40 1:23.99 1:52.44 2:21.38 2:50.38 3:19.55 3:48.86
4:17.84 4:45.67
3 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 4:51.17 NATS
27.69 57.07 1:26.69 1:56.31 2:25.75 2:55.11 3:24.50 3:54.18
4:23.08 4:51.17
4 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 4:52.05 T16
27.33 56.48 1:25.77 1:55.29 2:25.32 2:55.37 3:25.29 3:55.45
4:24.57 4:52.05
5 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 4:52.38 T16
27.09 55.72 1:24.77 1:54.04 2:23.46 2:53.02 3:22.93 3:53.15
4:23.10 4:52.38
6 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 4:52.56 T16
27.83 56.82 1:26.03 1:55.20 2:24.68 2:54.20 3:24.00 3:54.02
4:23.73 4:52.56
7 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 4:52.63 T16
27.67 57.01 1:26.57 1:56.37 2:26.17 2:55.63 3:25.26 3:54.84
4:24.26 4:52.63
8 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 4:57.59 USO
28.04 57.88 1:27.98 1:57.64 2:27.54 2:57.48 3:27.38 3:57.53
4:27.80 4:57.59
9 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 4:57.80 USO
27.70 57.43 1:27.60 1:57.84 2:28.09 2:58.29 3:28.52 3:58.81
4:28.67 4:57.80
10 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 4:58.71 USO
27.60 57.27 1:27.18 1:57.07 2:27.33 2:57.82 3:27.96 3:58.55
4:28.94 4:58.71
11 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 4:58.98 USO
28.13 58.13 1:28.18 1:57.98 2:27.82 2:57.80 3:28.21 3:58.69
4:29.60 4:58.98
12 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 4:59.77 USO
27.73 57.56 1:27.64 1:57.65 2:27.63 2:57.61 3:27.70 3:58.60
4:29.67 4:59.77
13 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 5:03.01 AAAA
28.17 57.95 1:28.17 1:58.76 2:29.33 3:00.08 3:30.97 4:01.80
4:32.91 5:03.01
14 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 5:03.11 AAAA
27.67 57.73 1:28.27 1:58.88 2:29.30 2:59.80 3:30.84 4:01.82
4:32.74 5:03.11
15 Miller, Majanke 17 THSC-OR 5:03.43 AAAA
28.46 58.88 1:29.20 1:59.43 2:29.28 2:59.73 3:30.11 4:01.16
4:32.48 5:03.43
16 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 5:03.89 AAAA
27.41 57.05 1:27.61 1:58.32 2:29.39 3:00.32 3:31.16 4:02.30
4:33.57 5:03.89
17 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 5:04.08 AAAA
27.56 57.89 1:28.64 1:59.68 2:30.56 3:01.65 3:32.68 4:03.61
4:34.25 5:04.08
18 Herman, Allison 17 NCAC-NC 5:04.24 AAAA
28.32 58.46 1:28.94 1:59.50 2:29.99 3:00.64 3:31.25 4:02.26
4:33.48 5:04.24
19 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 5:04.58 AAAA
28.14 58.51 1:29.14 1:59.81 2:30.82 3:01.72 3:32.70 4:03.92
4:34.90 5:04.58
20 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 5:04.85 AAAA
28.91 59.75 1:30.38 2:01.00 2:32.39 3:03.50 3:34.66 4:05.51
4:35.78 5:04.85
21 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 5:07.15 AAA
28.17 58.63 1:29.30 2:00.12 2:31.14 3:02.23 3:33.53 4:05.02
4:36.44 5:07.15
22 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 5:07.33 AAA
27.99 58.26 1:28.94 2:00.17 2:31.13 3:02.80 3:33.85 4:05.81
4:37.15 5:07.33
23 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 5:07.64 AAA
28.04 58.48 1:29.57 2:00.74 2:32.14 3:03.61 3:35.13 4:06.53
4:37.92 5:07.64
24 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 5:07.91 AAA
28.02 58.01 1:28.65 1:59.66 2:30.69 3:01.96 3:33.54 4:05.35
4:37.12 5:07.91
25 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 5:08.13 AAA
28.21 59.10 1:30.34 2:01.51 2:33.13 3:04.22 3:35.68 4:07.04
4:38.24 5:08.13
26 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 5:09.89 AAA
28.70 59.15 1:30.03 2:01.37 2:32.32 3:03.46 3:35.05 4:06.59
4:38.39 5:09.89
27 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 5:09.95 AAA
29.39 1:00.62 1:31.88 2:02.96 2:34.00 3:05.48 3:36.72 4:08.07
4:39.12 5:09.95
28 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 5:10.42 AAA
28.91 59.31 1:30.58 2:02.07 2:33.23 3:04.78 3:36.55 4:08.22
4:39.60 5:10.42
29 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 5:11.93 AAA
28.94 59.66 1:30.64 2:01.96 2:33.52 3:05.09 3:36.81 4:08.96
4:40.77 5:11.93
30 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 5:12.06 AAA
29.03 59.30 1:30.12 2:01.54 2:32.84 3:04.60 3:36.34 4:08.31
4:40.37 5:12.06
31 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 5:12.46 AAA
28.71 59.90 1:31.63 2:03.34 2:34.86 3:06.45 3:38.20 4:09.77
4:41.49 5:12.46
32 Rowe, Ali 16 TERA-PC 5:12.52 AAA
29.64 1:01.07 1:32.60 2:04.02 2:35.51 3:07.11 3:38.57 4:10.21
4:41.74 5:12.52
33 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 5:13.68 AAA
28.65 59.86 1:31.35 2:02.79 2:34.57 3:06.57 3:38.42 4:10.74
4:42.58 5:13.68
34 Janik, Nan 17 THSC-OR 5:14.19 AAA
29.97 1:02.56 1:35.74 2:09.14 2:42.91 3:16.44 3:49.93 4:23.14
4:56.59 5:14.19
35 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 5:14.41 AAA
29.51 1:00.89 1:32.22 2:03.59 2:34.87 3:06.36 3:38.06 4:10.18
4:42.34 5:14.41
36 Liggett, Anne 15 THSC-OR 5:14.70 AAA
29.68 1:01.79 1:34.09 2:06.42 2:38.86 3:11.32 3:44.07 4:17.12
4:50.28 5:14.70
37 Janik, Rozie 15 THSC-OR 5:17.03 AAA
29.64 1:01.52 1:33.92 2:06.36 2:39.00 3:11.30 3:43.78 4:16.38
4:48.90 5:17.03
38 Patterson, Mary 15 THSC-OR 5:19.09 AAA
28.59 1:00.14 1:32.52 2:05.24 2:38.24 3:11.74 3:45.30 4:18.66
4:51.35 5:19.09
39 May, Kaelon E 16 TERA-PC 5:19.51 AAA
29.49 1:01.05 1:33.48 2:05.79 2:37.80 3:09.75 3:41.82 4:14.15
4:46.89 5:19.51
40 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 5:20.50 AAA
29.74 1:01.47 1:33.79 2:06.14 2:38.74 3:11.62 3:44.13 4:16.71
4:49.41 5:20.50
41 Fuller, Kate 16 THSC-OR 5:21.20 AA
30.42 1:03.43 1:35.01 2:06.67 2:38.55 3:10.88 3:43.53 4:16.14
4:49.13 5:21.20
42 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 5:21.62 AA
29.69 1:01.89 1:34.82 2:07.99 2:40.83 3:13.36 3:45.45 4:17.52
4:49.91 5:21.62
43 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 5:22.21 AA
30.32 1:02.87 1:35.71 2:08.67 2:41.91 3:14.70 3:47.62 4:20.73
4:53.68 5:22.21
44 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 5:22.57 AA
29.83 1:01.78 1:34.07 2:06.83 2:39.61 3:12.54 3:45.40 4:18.40
4:51.05 5:22.57
45 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 5:22.66 AA
29.22 1:01.00 1:33.50 2:06.16 2:39.56 3:12.90 3:46.76 4:20.79
4:54.08 5:22.66
46 Kora, Angela 17 THSC-OR 5:23.05 AA
28.89 59.89 1:31.36 2:03.05 2:34.89 3:07.00 3:39.43 4:12.20
4:44.92 5:23.05
47 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 5:23.70 AA
29.97 1:01.84 1:33.83 2:06.52 2:38.83 3:11.35 3:44.47 4:17.60
4:51.09 5:23.70
48 Doria, Angela D 15 TERA-PC 5:23.90 AA
30.49 1:03.89 1:37.89 2:11.86 2:45.66 3:19.35 3:53.18 4:26.68
4:59.84 5:23.90
49 Svoboda, Leanne 17 THSC-OR 5:26.71 AA
29.95 1:01.88 1:34.63 2:07.11 2:38.92 3:10.73 3:42.69 4:13.95
4:45.47 5:26.71
50 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 5:26.91 AA
30.35 1:02.94 1:36.50 2:09.51 2:42.85 3:16.05 3:49.28 4:22.52
4:55.34 5:26.91
51 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 5:28.43 AA
30.74 1:03.32 1:36.45 2:09.86 2:42.88 3:15.93 3:49.71 4:23.01
4:56.52 5:28.43
52 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 5:28.76 AA
29.29 1:00.99 1:33.93 2:07.02 2:40.61 3:14.30 3:47.88 4:21.96
4:55.81 5:28.76
53 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 5:28.78 AA
30.00 1:02.53 1:35.31 2:08.37 2:41.64 3:14.75 3:48.02 4:21.47
4:55.37 5:28.78
54 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 5:29.56 AA
30.05 1:02.19 1:34.87 2:08.46 2:42.06 3:15.55 3:49.44 4:23.00
4:56.73 5:29.56
55 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 5:29.79 AA
30.42 1:03.46 1:36.42 2:09.60 2:42.10 3:14.34 3:47.07 4:19.81
4:52.03 5:29.79
56 Russell, Lauren 16 BSL-SE 5:31.96 AA
30.73 1:04.24 1:38.26 2:12.34 2:46.14 3:19.07 3:51.84 4:25.00
4:58.53 5:31.96
57 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 5:32.35 AA
30.00 1:02.53 1:35.31 2:08.37 2:41.64 3:14.75 3:48.02 4:21.47
4:55.37 5:32.35
58 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 5:32.75 AA
29.86 1:02.89 1:36.48 2:09.73 2:43.32 3:17.16 3:50.81 4:25.01
4:59.57 5:32.75
59 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 5:33.79 AA
30.28 1:03.02 1:36.31 2:10.05 2:44.23 3:18.50 3:52.56 4:26.49
5:00.64 5:33.79
60 Miyakawa, Kelly 15 IHAC-CA 5:34.52 AA
29.71 1:02.67 1:36.82 2:11.02 2:45.40 3:19.41 3:53.84 4:28.32
5:02.14 5:34.52
61 Navilhon, Melissa 15 TERA-PC 5:36.20
30.72 1:04.26 1:38.96 2:13.21 2:46.73 3:20.22 3:53.93 4:28.20
5:02.54 5:36.20
62 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 5:37.18
29.52 1:02.77 1:37.03 2:11.38 2:45.29 3:19.62 3:54.05 4:28.52
5:03.03 5:37.18
63 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 5:44.57
31.32 1:05.35 1:40.19 2:15.06 2:50.15 3:25.05 4:00.17 4:35.20
5:10.32 5:44.57
Event 18 Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
5:10.49 12&U T16
5:20.29 12&U AAAA
5:35.49 12&U AAA
5:50.79 12&U AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 5:14.41 AAAA
28.28 59.03 1:30.63 2:02.25 2:34.09 3:05.87 3:38.17 4:10.46
4:42.69 5:14.41
2 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 5:21.96 AAA
29.43 1:01.47 1:33.95 2:06.81 2:39.78 3:12.69 3:45.87 4:18.70
4:51.21 5:21.96
3 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 5:22.47 AAA
29.32 1:02.12 1:35.43 2:08.30 2:41.57 3:14.47 3:47.47 4:20.11
4:51.88 5:22.47
4 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 5:23.48 AAA
28.89 1:00.67 1:32.77 2:07.16 2:39.88 3:13.32 3:46.55 4:19.81
4:53.19 5:23.48
5 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 5:24.07 AAA
29.53 1:01.79 1:34.00 2:06.54 2:39.56 3:12.33 3:45.39 4:19.22
4:51.92 5:24.07
6 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 5:26.28 AAA
7 Viglione, Andy 12 THSC-OR 5:27.13 AAA
8 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 5:29.25 AAA
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 5:29.91 AAA
30.25 1:03.31 1:36.86 2:10.83 2:44.49 3:18.17 3:52.13 4:25.62
4:58.28 5:29.91
10 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 5:31.05 AAA
30.27 1:03.48 1:37.27 2:11.07 2:44.96 3:18.91 3:52.32 4:26.38
4:59.25 5:31.05
11 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 5:32.05 AAA
28.99 1:00.57 1:33.69 2:06.83 2:40.09 3:13.84 3:48.58 4:22.99
4:57.71 5:32.05
12 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 5:34.74 AAA
13 Roberson, Gary 12 THSC-OR 5:40.44 AA
13 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 5:40.44 AA
15 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 5:41.56 AA
29.52 1:02.61 1:37.69 2:13.11 2:47.90 3:22.99 3:58.35 4:33.10
5:08.03 5:41.56
16 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 5:43.15 AA
30.76 1:04.53 1:39.55 2:14.10 2:49.58 3:24.48 3:59.93 4:34.94
5:09.65 5:43.15
17 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 5:44.78 AA
18 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 5:45.13 AA
19 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 5:47.52 AA
20 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 5:50.45 AA
21 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 5:52.02
22 Lou, Jason 11 THSC-OR 5:54.35
23 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 5:55.96
24 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 5:56.59
25 Tracy, Miller 11 BSL-SE 5:57.61
26 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 5:59.16
27 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 6:01.43
28 Hill, Jack 12 NCAC-NC 6:04.16
29 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 6:04.53
30 McGregor, Pat 11 BSL-SE 6:05.31
31 Manning, Christoph 11 Nbacb-MD 6:10.61
32 Gregg, Will 12 ABSC-GA 6:13.37
33 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 6:22.82
34 Roper, Will 12 NCAC-NC 6:42.61
35 Meadows, Christoph 11 ABSC-GA 6:58.47
Event 18 Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:46.99 13-14 T16
4:57.59 13-14 AAAA
5:11.79 13-14 AAA
5:25.99 13-14 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 4:44.60 T16
26.66 54.68 1:23.40 1:52.50 2:20.95 2:49.53 3:18.51 3:47.59
4:16.27 4:44.60
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 4:46.19 T16
26.08 54.49 1:23.32 1:52.50 2:21.29 2:50.10 3:19.06 3:48.41
4:17.64 4:46.19
3 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 4:49.03 AAAA
26.87 56.33 1:26.09 1:56.37 2:25.18 2:54.40 3:23.23 3:53.09
4:21.60 4:49.03
4 Gray, Sam 14 TERA-PC 4:49.22 AAAA
26.79 55.72 1:24.79 1:54.22 2:23.49 2:52.85 3:22.15 3:51.45
4:20.74 4:49.22
5 Mendoza, John 14 IHAC-CA 4:50.95 AAAA
26.63 55.22 1:24.88 1:54.43 2:23.70 2:53.17 3:22.28 3:51.77
4:21.59 4:50.95
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 4:54.84 AAAA
26.57 55.52 1:25.21 1:55.00 2:24.87 2:54.61 3:24.58 3:55.02
4:25.52 4:54.84
7 Busby, Sam 14 THSC-OR 4:55.22 AAAA
26.90 56.07 1:26.13 1:56.16 2:26.06 2:56.48 3:26.63 3:56.75
4:26.76 4:55.22
8 Summers, Garth 13 THSC-OR 4:59.57 AAA
9 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 5:04.31 AAA
27.50 57.11 1:27.81 1:58.85 2:30.04 3:01.16 3:32.27 4:03.76
4:34.77 5:04.31
10 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 5:04.94 AAA
27.29 56.60 1:27.09 1:57.97 2:28.91 2:59.96 3:31.24 4:02.70
4:34.23 5:04.94
11 Koh, Brian 14 IHAC-CA 5:05.01 AAA
27.46 57.69 1:29.03 1:59.72 2:30.97 3:01.75 3:33.03 4:04.43
4:35.52 5:05.01
12 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 5:06.16 AAA
13 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 5:06.42 AAA
14 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 5:09.03 AAA
15 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 5:09.78 AAA
16 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 5:09.89 AAA
17 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 5:10.03 AAA
18 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 5:10.37 AAA
19 Greer, Kevin 14 BSL-SE 5:12.36 AA
20 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 5:14.45 AA
21 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 5:14.61 AA
22 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 5:17.90 AA
23 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 5:18.18 AA
24 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 5:19.35 AA
25 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 5:25.63 AA
26 Morris, Cam 13 THSC-OR 5:27.47
27 Shields, John 14 Nbacb-MD 5:28.05
28 Harvath, Steve 13 THSC-OR 5:30.00
29 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 5:30.64
30 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 5:30.77
31 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 5:31.15
32 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 5:31.51
33 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 5:33.44
34 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 5:35.12
35 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 5:35.41
36 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 5:36.88
37 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 5:38.87
38 Wise, Russell 14 BSL-SE 5:41.30
39 Brody, Jonathan 14 IHAC-CA 5:43.57
40 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 5:45.97
Event 18 Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:27.89 15&O NATS
4:35.19 15&O T16
4:37.29 15&O USO
4:44.59 15&O AAAA
4:58.19 15&O AAA
5:11.69 15&O AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 4:20.42 NATS
24.17 49.93 1:16.00 1:42.17 2:08.45 2:34.73 3:01.41 3:28.16
3:55.22 4:20.42
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 4:28.00 T16
24.59 50.47 1:16.94 1:43.91 2:11.09 2:38.31 3:05.79 3:33.32
4:00.93 4:28.00
3 Millen, John 17 Dynamo-GA 4:34.36 T16
24.97 52.09 1:19.97 1:47.81 2:15.58 2:43.30 3:11.50 3:39.48
4:07.43 4:34.36
4 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 4:35.45 USO
25.77 53.33 1:21.46 1:49.38 2:17.13 2:44.91 3:12.85 3:40.87
4:08.63 4:35.45
5 Biel, Matt B 15 TERA-PC 4:36.63 USO
25.88 53.14 1:20.96 1:49.07 2:17.19 2:45.12 3:12.90 3:41.19
4:09.32 4:36.63
6 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 4:36.84 USO
26.24 54.22 1:22.33 1:50.49 2:18.46 2:46.11 3:13.65 3:41.56
4:09.53 4:36.84
7 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 4:36.98 USO
25.52 52.72 1:20.47 1:48.56 2:16.85 2:45.12 3:13.57 3:42.12
4:10.23 4:36.98
8 Clements, Joey 19 IHAC-CA 4:38.35 AAAA
25.23 52.72 1:21.04 1:48.88 2:17.37 2:45.82 3:13.53 3:41.71
4:10.04 4:38.35
9 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 4:39.37 AAAA
25.87 53.96 1:22.37 1:50.93 2:19.75 2:48.83 3:17.43 3:45.61
4:12.99 4:39.37
10 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 4:39.65 AAAA
25.19 52.56 1:20.65 1:48.83 2:17.21 2:45.46 3:13.97 3:42.72
4:11.57 4:39.65
11 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 4:39.76 AAAA
25.81 53.77 1:21.95 1:50.57 2:19.14 2:47.75 3:16.27 3:44.87
4:12.92 4:39.76
12 Noh, Robert 17 IHAC-CA 4:40.44 AAAA
25.41 52.36 1:19.89 1:47.91 2:16.14 2:44.76 3:13.77 3:42.81
4:12.07 4:40.44
13 Dwelley, John A 16 TERA-PC 4:41.20 AAAA
25.75 53.80 1:22.19 1:50.96 2:19.43 2:47.76 3:16.05 3:44.61
4:13.25 4:41.20
14 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 4:41.88 AAAA
15 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 4:42.63 AAAA
26.26 54.89 1:23.72 1:52.55 2:21.31 2:50.10 3:19.00 3:47.53
4:15.13 4:42.63
16 Morton, Matt 16 THSC-OR 4:44.36 AAAA
26.15 54.25 1:22.89 1:51.77 2:20.59 2:49.79 3:18.72 3:47.62
4:16.39 4:44.36
17 Gavan, Mike 18 TERA-PC 4:45.30 AAA
26.30 54.36 1:23.01 1:51.62 2:20.53 2:49.58 3:18.72 3:47.89
4:17.03 4:45.30
18 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 4:45.52 AAA
19 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 4:46.00 AAA
20 Keenan, Ned 17 TERA-PC 4:46.06 AAA
26.27 54.85 1:24.06 1:53.29 2:22.46 2:51.46 3:20.41 3:49.80
4:18.53 4:46.06
21 Fausel, Pat 16 THSC-OR 4:47.64 AAA
26.35 54.70 1:23.59 1:53.09 2:22.66 2:51.60 3:20.62 3:49.86
4:19.20 4:47.64
22 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 4:49.93 AAA
23 Carter, John 17 IHAC-CA 4:50.31 AAA
26.31 55.00 1:24.05 1:53.52 2:23.30 2:53.16 3:23.28 3:52.75
4:22.09 4:50.31
24 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 4:50.41 AAA
25 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 4:51.68 AAA
26 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 4:53.96 AAA
27 Han, Frank 17 IHAC-CA 4:54.28 AAA
28 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 4:55.00 AAA
29 McManic, David 17 Dynamo B-GA 4:55.06 AAA
30 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 4:55.78 AAA
31 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 4:57.50 AAA
32 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 4:58.77 AA
33 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 4:59.22 AA
27.06 56.56 1:26.06 1:55.57 2:26.05 2:57.05 3:27.51 3:58.31
4:28.94 4:59.22
34 Nye, Brandon 15 BSL-SE 4:59.36 AA
35 Chun, Sean 17 IHAC-CA 5:00.97 AA
36 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 5:01.27 AA
37 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 5:01.30 AA
38 Greene, Bret 16 THSC-OR 5:01.54 AA
39 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 5:02.02 AA
40 Viglione, Matt 15 THSC-OR 5:03.91 AA
41 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 5:05.05 AA
42 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 5:05.35 AA
43 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 5:13.93
44 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 5:19.55
45 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 5:21.96
46 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 5:29.54
47 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 5:42.87
-- Ulrich, Adam 16 NCAC-NC DQ
Event 19 Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
5:45.49 T16
5:57.39 AAAA
6:14.39 AAA
6:31.39 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 5:43.76 T16
31.99 1:06.37 1:41.39 2:16.57 2:51.19 3:26.32 4:00.89 4:35.56
5:10.87 5:43.76
2 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 5:48.00 AAAA
31.05 1:05.29 1:40.43 2:16.15 2:51.38 3:27.04 4:02.84 4:39.13
5:14.89 5:48.00
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 6:05.26 AAA
33.54 1:10.68 1:48.54 2:26.17 3:04.20 3:41.00 4:18.16 4:55.97
5:31.54 6:05.26
4 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 6:05.64 AAA
32.20 1:08.21 1:45.34 2:23.28 3:00.94 3:38.65 4:16.11 4:53.71
5:30.09 6:05.64
5 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 6:08.53 AAA
32.61 1:09.34 1:47.27 2:25.01 3:02.91 3:40.89 4:19.06 4:57.29
5:34.41 6:08.53
6 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 6:11.89 AAA
32.52 1:09.61 1:47.12 2:25.69 3:03.00 3:40.96 4:18.54 4:56.72
5:34.84 6:11.89
7 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 6:16.96 AA
34.45 1:12.45 1:52.24 2:30.88 3:09.59 3:48.20 4:26.95 5:05.36
5:42.64 6:16.96
8 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 6:17.91 AA
34.41 1:12.77 1:52.07 2:31.20 3:08.97 3:47.09 4:24.96 5:03.48
5:41.45 6:17.91
9 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 6:18.05 AA
34.04 1:11.55 1:49.12 2:26.55 3:04.44 3:43.08 4:21.44 5:00.49
5:40.38 6:18.05
10 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 6:19.65 AA
33.24 1:10.62 1:48.72 2:27.68 3:06.96 3:46.13 4:25.54 5:04.05
5:43.24 6:19.65
11 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 6:30.83 AA
34.51 1:13.55 1:53.49 2:34.45 3:14.27 3:54.84 4:35.18 5:15.64
5:54.71 6:30.83
12 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 6:30.86 AA
34.32 1:13.27 1:53.39 2:33.93 3:13.98 3:53.72 4:34.66 5:14.59
5:54.57 6:30.86
13 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 6:31.45
33.29 1:11.36 1:50.35 2:30.11 3:09.93 3:49.86 4:31.08 5:12.39
5:52.33 6:31.45
14 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 6:38.97
36.06 1:15.41 1:55.45 2:36.12 3:16.87 3:57.36 4:38.05 5:18.39
5:58.70 6:38.97
15 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 6:40.31
36.07 1:17.01 1:57.89 2:39.38 3:19.32 4:00.33 4:41.60 5:22.92
6:02.42 6:40.31
16 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 6:40.46
37.02 1:17.70 1:58.95 2:40.64 3:19.36 3:59.18 4:39.83 5:21.01
6:01.44 6:40.46
17 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 6:48.00
38.28 1:19.84 2:01.42 2:43.65 3:26.18 4:08.19 4:49.59 5:30.41
6:10.55 6:48.00
18 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 6:49.12
37.48 1:19.17 2:01.53 2:42.84 3:24.73 4:06.43 4:48.50 5:30.64
6:11.13 6:49.12
19 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 6:50.03
35.69 1:16.83 1:58.33 2:39.98 3:20.81 4:02.89 4:45.59 5:28.82
6:09.92 6:50.03
20 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 6:50.07
33.43 1:11.69 1:52.14 2:34.55 3:17.84 4:00.84 4:43.70 5:27.64
6:10.15 6:50.07
21 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 6:52.81
36.12 1:17.74 2:00.92 2:42.81 3:25.41 4:07.49 4:49.81 5:31.91
6:13.38 6:52.81
22 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 6:55.38
34.24 1:15.08 1:57.53 2:39.88 3:22.41 4:05.65 4:48.91 5:30.93
6:12.58 6:55.38
23 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 6:55.71
37.19 1:18.85 2:01.30 2:43.43 3:26.18 4:08.88 4:51.30 5:34.05
6:15.82 6:55.71
24 Hendry, Molly 9 BSL-SE 7:03.92
34.95 1:16.26 1:59.09 2:43.04 3:26.74 4:10.09 4:54.90 5:37.90
6:21.80 7:03.92
25 Tracy, Holly 9 BSL-SE 7:34.67
37.08 1:20.41 2:06.07 2:52.74 3:39.69 4:26.48 5:14.32 6:02.11
6:49.30 7:34.67
26 Arias, Brittany 10 BSL-SE 7:50.05
39.19 1:25.18 2:13.47 3:01.62 3:49.77 4:38.66 5:27.42 6:15.79
7:03.77 7:50.05
Event 20 Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
5:42.29 T16
5:54.09 AAAA
6:10.89 AAA
6:27.79 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 5:37.81 T16
30.70 1:04.77 1:39.10 2:13.07 2:47.28 3:21.49 3:56.34 4:30.68
5:04.90 5:37.81
2 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 5:41.66 T16
30.59 1:04.72 1:39.40 2:13.75 2:47.90 3:22.59 3:57.41 4:32.51
5:07.75 5:41.66
3 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 5:52.68 AAAA
30.78 1:05.20 1:40.36 2:15.67 2:51.63 3:28.36 4:04.37 4:40.85
5:17.37 5:52.68
4 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 6:04.18 AAA
32.27 1:08.68 1:44.91 2:21.88 2:59.74 3:37.55 4:14.74 4:52.99
5:30.34 6:04.18
5 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 6:06.53 AAA
32.21 1:07.78 1:44.33 2:21.93 3:00.35 3:38.58 4:16.47 4:54.62
5:31.59 6:06.53
6 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 6:16.16 AA
33.94 1:12.36 1:51.33 2:30.22 3:09.39 3:47.64 4:25.22 5:02.79
5:40.04 6:16.16
7 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 6:19.93 AA
32.99 1:10.65 1:49.00 2:27.71 3:07.13 3:46.48 4:25.56 5:05.21
5:44.82 6:19.93
8 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 6:22.69 AA
34.34 1:13.19 1:51.58 2:31.24 3:10.14 3:50.58 4:29.55 5:08.40
5:46.73 6:22.69
9 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 6:26.31 AA
35.52 1:14.73 1:53.86 2:33.48 3:12.57 3:51.17 4:30.35 5:09.77
5:49.41 6:26.31
10 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 6:33.67
33.44 1:11.74 1:51.08 2:30.99 3:11.46 3:51.92 4:33.07 5:13.53
5:51.58 6:33.67
11 Arguello, Austin 10 THSC-OR 6:33.86
33.17 1:12.94 1:53.36 2:35.13 3:16.66 3:56.83 4:36.77 5:17.53
5:58.02 6:33.86
12 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 6:34.49
35.36 1:15.65 1:56.55 2:37.53 3:17.48 3:58.07 4:38.55 5:18.47
5:58.18 6:34.49
13 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 6:35.71
32.51 1:10.77 1:51.52 2:31.69 3:13.11 3:54.91 4:36.72 5:16.76
5:58.82 6:35.71
14 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 6:37.13
34.72 1:13.21 1:53.80 2:34.79 3:17.03 3:58.36 4:39.26 5:19.94
5:59.36 6:37.13
15 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 6:39.11
34.04 1:11.91 1:51.96 2:32.01 3:13.05 3:54.82 4:36.85 5:19.25
6:01.68 6:39.11
16 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 6:44.58
35.19 1:15.72 1:57.72 2:39.91 3:22.28 4:03.72 4:45.82 5:26.84
6:07.72 6:44.58
17 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 6:45.13
34.64 1:15.70 1:57.79 2:39.78 3:20.82 4:02.62 4:45.40 5:27.25
6:08.06 6:45.13
18 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 6:46.23
37.15 1:18.22 1:59.51 2:41.27 3:22.77 4:04.23 4:45.25 5:25.95
6:06.33 6:46.23
19 Woods, David 10 BSL-SE 6:51.98
36.77 1:18.56 2:01.74 2:44.51 3:27.16 4:09.63 4:52.67 5:33.77
6:13.19 6:51.98
20 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 7:02.89
34.83 1:15.49 1:58.41 2:41.60 3:25.57 4:09.46 4:53.65 5:37.73
6:22.16 7:02.89
21 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 7:04.80
34.36 1:15.16 1:58.14 2:42.34 3:26.97 4:12.08 4:58.13 5:42.23
6:25.81 7:04.80
22 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 7:09.21
36.09 1:18.44 2:03.01 2:47.00 3:30.79 4:16.02 5:00.80 5:46.13
6:30.40 7:09.21
23 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 7:10.55
37.26 1:18.82 2:01.52 2:45.95 5:01.69 5:46.85
7:10.55
24 Stocks, Brian 10 THSC-OR 7:12.66
36.10 1:18.78 2:01.99 2:46.76 3:31.80 4:17.10 5:02.07 5:47.14
6:31.49 7:12.66
25 Baric, Michael 9 NCAC-NC 7:20.37
37.16 1:20.14 2:06.15 2:51.63 3:38.37 4:24.77 5:09.62 5:54.57
6:38.63 7:20.37
Event 21 Female 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:07.39 T16
2:10.09 AAAA
2:16.29 AAA
2:22.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:04.58 2:04.19 T16
28.74 1:00.08 1:32.17 2:04.19
2 Nelson, Kara 14 THSC-OR 2:07.63 2:07.34 T16
28.74 1:01.04 1:33.77 2:07.34
3 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:07.60 2:07.64 AAAA
28.36 1:00.20 1:33.63 2:07.64
4 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:09.15 2:08.17 AAAA
28.77 1:01.13 1:34.18 2:08.17
5 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 2:11.43 2:09.49 AAAA
29.99 1:02.21 1:35.85 2:09.49
6 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:14.13 2:12.89 AAA
29.32 1:03.28 1:37.95 2:12.89
7 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 2:13.29 2:13.46 AAA
28.73 1:01.88 1:37.07 2:13.46
8 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 2:15.90 2:14.51 AAA
30.38 1:03.81 1:39.10 2:14.51
9 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 2:16.42 2:15.29 AAA
30.23 1:04.39 1:39.64 2:15.29
10 McCracken, Sam 14 THSC-OR 2:16.13 2:18.29 AA
30.18 1:05.43 1:41.68 2:18.29
Event 21 Female 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:07.39 T16
2:10.09 AAAA
2:16.29 AAA
2:22.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:04.58 T16
28.76 1:00.17 1:32.18 2:04.58
2 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:07.60 AAAA
28.41 1:01.02 1:35.42 2:07.60
3 Nelson, Kara 14 THSC-OR 2:07.63 AAAA
29.35 1:01.96 1:34.77 2:07.63
4 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:09.15 AAAA
28.71 1:01.28 1:35.19 2:09.15
5 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 2:11.43 AAA
31.37 1:04.97 1:38.26 2:11.43
6 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 2:13.29 AAA
29.29 1:02.02 1:36.59 2:13.29
7 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:14.13 AAA
30.19 1:04.28 1:39.52 2:14.13
8 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 2:15.90 AAA
30.92 1:05.23 1:40.32 2:15.90
9 McCracken, Sam 14 THSC-OR 2:16.13 AAA
30.43 1:05.41 1:41.01 2:16.13
10 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 2:16.42 AA
30.56 1:05.39 1:40.73 2:16.42
-------------------------------------------------------------------------
11 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:16.59 AA
30.62 1:04.80 1:40.64 2:16.59
12 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 2:18.29 AA
30.14 1:03.88 1:40.41 2:18.29
-------------------------------------------------------------------------
13 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 2:18.75 AA
31.76 1:06.81 1:42.75 2:18.75
14 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 2:20.40 AA
31.47 1:07.42 1:44.00 2:20.40
15 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 2:21.80 AA
32.24 1:08.00 1:45.43 2:21.80
15 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 2:21.80 AA
30.61 1:05.26 1:42.89 2:21.80
17 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 2:22.57
32.16 1:08.40 1:45.53 2:22.57
18 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 2:23.74
32.06 1:08.81 1:46.29 2:23.74
19 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 2:24.05
31.80 1:07.32 1:45.20 2:24.05
20 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 2:25.20
30.84 1:07.80 1:46.19 2:25.20
21 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 2:25.67
32.38 1:08.98 1:46.87 2:25.67
22 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 2:25.97
31.62 1:07.30 1:45.46 2:25.97
23 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 2:26.86
32.69 1:09.74 1:48.02 2:26.86
24 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 2:27.75
33.46 1:11.40 1:49.76 2:27.75
25 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 2:28.16
33.01 1:10.74 1:49.31 2:28.16
26 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 2:30.40
31.36 1:07.75 1:47.75 2:30.40
27 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 2:31.34
33.23 1:11.61 1:51.55 2:31.34
28 Call, Emma 13 Nbacb-MD 2:31.40
33.58 1:12.14 1:51.84 2:31.40
29 Xie, Junyi 14 THSC-OR 2:33.15
33.04 1:10.79 1:51.04 2:33.15
30 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 2:37.24
34.57 1:15.28 1:57.30 2:37.24
31 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 2:46.92
36.10 1:17.93 2:02.81 2:46.92
Event 22 Male 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:00.29 T16
2:04.49 AAAA
2:10.39 AAA
2:16.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Summers, Garth 13 THSC-OR 2:01.72 1:59.03 T16
27.15 57.93 1:28.58 1:59.03
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 2:01.39 1:59.06 T16
27.08 57.41 1:28.57 1:59.06
3 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 2:08.42 2:04.80 AAA
27.02 59.52 1:32.82 2:04.80
4 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:07.17 2:05.04 AAA
27.94 59.58 1:32.35 2:05.04
5 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:07.48 2:05.41 AAA
28.28 1:00.07 1:32.77 2:05.41
6 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 2:06.98 2:05.43 AAA
27.35 58.62 1:31.09 2:05.43
7 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:08.92 2:07.77 AAA
28.14 1:01.01 1:34.37 2:07.77
8 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:12.22 2:10.67 AA
28.64 1:01.65 1:35.91 2:10.67
9 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 2:15.29 2:11.43 AA
29.92 1:03.16 1:37.35 2:11.43
10 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:15.62 2:15.19 AA
29.41 1:03.50 1:38.98 2:15.19
Event 22 Male 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:00.29 T16
2:04.49 AAAA
2:10.39 AAA
2:16.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 2:01.39 AAAA
27.60 59.02 1:29.98 2:01.39
2 Summers, Garth 13 THSC-OR 2:01.72 AAAA
27.47 58.80 1:30.69 2:01.72
3 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 2:06.98 AAA
28.19 1:00.67 1:34.32 2:06.98
4 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:07.17 AAA
28.23 1:00.66 1:34.15 2:07.17
5 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:07.48 AAA
28.67 1:00.82 1:34.14 2:07.48
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 2:08.42 AAA
28.46 1:01.53 1:34.93 2:08.42
7 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:08.92 AAA
28.22 1:00.51 1:34.55 2:08.92
8 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:12.22 AA
29.40 1:03.10 1:37.15 2:12.22
9 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 2:15.29 AA
30.94 1:05.07 1:40.27 2:15.29
10 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:15.62 AA
29.86 1:03.86 1:39.47 2:15.62
-------------------------------------------------------------------------
11 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 2:16.29 AA
29.62 1:03.76 1:39.55 2:16.29
12 Chao, Collin 14 NCAC-NC 2:23.72
29.79 1:05.67 1:45.46 2:23.72
-------------------------------------------------------------------------
13 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 2:24.86
29.92 1:05.72 1:45.38 2:24.86
14 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 2:29.57
33.43 1:11.92 1:50.60 2:29.57
Event 23 Female 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:02.69 NATS
2:04.79 T16
2:07.39 USO
2:08.89 AAAA
2:14.99 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 2:01.83 1:59.35 NATS
26.44 56.42 1:27.62 1:59.35
2 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:03.48 2:02.19 NATS
27.88 58.43 1:29.64 2:02.19
3 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:05.86 2:02.44 NATS
27.97 58.70 1:30.39 2:02.44
4 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 2:04.73 2:04.29 T16
28.28 58.69 1:31.48 2:04.29
5 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 2:07.93 2:04.81 USO
28.40 59.55 1:31.69 2:04.81
6 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:04.00 2:05.46 USO
27.24 58.70 1:31.40 2:05.46
7 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 2:06.78 2:05.90 USO
29.05 1:00.87 1:33.31 2:05.90
8 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:06.46 2:05.93 USO
28.29 1:00.16 1:33.06 2:05.93
9 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 2:05.87 2:07.04 USO
28.88 1:00.91 1:33.91 2:07.04
10 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 2:06.75 2:07.33 USO
28.35 1:00.34 1:33.50 2:07.33
B - Final
11 Miller, Majanke 17 THSC-OR 2:09.45 2:07.18 USO
29.26 1:01.83 1:34.66 2:07.18
12 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:08.53 2:07.66 AAAA
28.91 1:01.33 1:33.91 2:07.66
13 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 2:08.51 2:07.88 AAAA
29.31 1:01.69 1:35.07 2:07.88
14 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 2:12.03 2:07.92 AAAA
28.15 1:00.52 1:34.06 2:07.92
15 Herman, Allison 17 NCAC-NC 2:13.67 2:07.98 AAAA
28.46 1:00.93 1:34.70 2:07.98
16 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 2:10.55 2:08.08 AAAA
29.17 1:01.20 1:34.51 2:08.08
17 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 2:08.25 2:08.91 AAA
29.88 1:02.71 1:35.87 2:08.91
18 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 2:09.95 2:09.79 AAA
29.31 1:02.01 1:35.65 2:09.79
19 Rowe, Ali 16 TERA-PC 2:08.24 2:10.04 AAA
29.37 1:01.92 1:35.93 2:10.04
20 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 2:10.49 2:11.89 AAA
29.98 1:02.94 1:36.88 2:11.89
Event 23 Female 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:02.69 NATS
2:04.79 T16
2:07.39 USO
2:08.89 AAAA
2:14.99 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 2:01.83 NATS
27.37 58.05 1:29.79 2:01.83
2 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:03.48 T16
28.40 59.63 1:31.18 2:03.48
3 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:04.00 T16
27.69 58.70 1:31.00 2:04.00
4 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 2:04.73 T16
28.50 59.77 1:32.18 2:04.73
5 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:05.86 USO
29.09 1:01.09 1:33.40 2:05.86
6 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 2:05.87 USO
29.53 1:01.79 1:34.08 2:05.87
7 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:06.46 USO
28.27 1:00.08 1:33.05 2:06.46
8 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 2:06.75 USO
27.95 59.73 1:33.01 2:06.75
9 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 2:06.78 USO
29.40 1:01.79 1:34.34 2:06.78
10 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 2:07.93 AAAA
29.14 1:01.28 1:34.23 2:07.93
-------------------------------------------------------------------------
11 Rowe, Ali 16 TERA-PC 2:08.24 AAAA
28.89 1:01.15 1:35.04 2:08.24
12 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 2:08.25 AAAA
29.85 1:02.45 1:35.53 2:08.25
13 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 2:08.51 AAAA
29.60 1:02.12 1:35.47 2:08.51
14 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:08.53 AAAA
29.07 1:01.30 1:34.33 2:08.53
15 Miller, Majanke 17 THSC-OR 2:09.45 AAA
29.46 1:01.89 1:35.66 2:09.45
16 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 2:09.95 AAA
29.79 1:02.58 1:36.12 2:09.95
17 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 2:10.49 AAA
29.44 1:01.99 1:35.72 2:10.49
18 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 2:10.55 AAA
28.85 1:00.94 1:34.79 2:10.55
19 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 2:11.97 AAA
29.17 1:01.96 1:36.10 2:11.97
20 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 2:12.03 AAA
28.80 1:01.73 1:36.81 2:12.03
-------------------------------------------------------------------------
21 Herman, Allison 17 NCAC-NC 2:13.67 AAA
29.69 1:03.60 1:38.82 2:13.67
22 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 2:13.93 AAA
30.30 1:04.50 1:38.91 2:13.93
-------------------------------------------------------------------------
23 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 2:14.06 AAA
29.30 1:02.60 1:37.52 2:14.06
24 Janik, Nan 17 THSC-OR 2:15.51
30.46 1:03.96 1:39.62 2:15.51
25 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 2:16.04
30.00 1:03.55 1:39.56 2:16.04
26 Liggett, Anne 15 THSC-OR 2:17.29
29.80 1:03.65 1:39.82 2:17.29
27 Fuller, Kate 16 THSC-OR 2:17.93
31.77 1:06.97 1:43.17 2:17.93
28 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 2:18.91
30.42 1:04.63 1:41.52 2:18.91
29 Janik, Rozie 15 THSC-OR 2:19.74
30.37 1:05.28 1:41.70 2:19.74
29 Sproat, Keli 16 THSC-OR 2:19.74
30.34 1:05.51 1:42.10 2:19.74
31 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 2:20.82
31.24 1:06.86 1:43.95 2:20.82
31 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 2:20.82
31.02 1:06.58 1:43.65 2:20.82
33 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 2:20.92
31.22 1:07.13 1:43.95 2:20.92
34 Quinn, Monica 16 BSL-SE 2:21.06
31.49 1:06.74 1:43.37 2:21.06
35 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 2:24.43
31.62 1:08.79 1:47.19 2:24.43
36 Miyakawa, Kelly 15 IHAC-CA 2:25.92
31.51 1:07.77 1:46.10 2:25.92
37 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 2:29.39
33.12 1:10.12 1:49.26 2:29.39
Event 24 Male 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:49.69 NATS
1:53.79 USO
1:53.89 T16
1:57.69 AAAA
2:03.29 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:47.25 1:43.67 NATS
23.43 49.63 1:16.52 1:43.67
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:52.97 1:49.92 USO
24.91 52.77 1:20.63 1:49.92
3 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 1:54.28 1:54.10 AAAA
25.17 54.52 1:24.46 1:54.10
4 Noh, Robert 17 IHAC-CA 1:54.85 1:55.22 AAAA
25.94 54.72 1:24.74 1:55.22
5 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 1:59.29 1:56.60 AAAA
26.91 57.10 1:27.11 1:56.60
6 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:57.90 1:56.95 AAAA
26.80 56.60 1:26.44 1:56.95
7 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:58.21 1:57.31 AAAA
25.98 55.90 1:26.58 1:57.31
8 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:57.32 1:57.34 AAAA
26.69 56.25 1:26.79 1:57.34
9 Han, Frank 17 IHAC-CA 1:57.01 1:58.59 AAA
26.83 56.50 1:26.90 1:58.59
10 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 1:59.24 1:58.98 AAA
26.68 56.72 1:27.53 1:58.98
B - Final
11 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 2:01.95 1:58.21 AAA
26.98 56.85 1:27.59 1:58.21
12 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 2:00.57 1:58.53 AAA
27.24 57.02 1:28.01 1:58.53
13 Morton, Matt 16 THSC-OR 1:59.31 1:59.16 AAA
26.58 57.14 1:28.30 1:59.16
14 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 2:01.97 1:59.39 AAA
26.65 56.69 1:27.73 1:59.39
15 Rivadeneira, Adolf 18 ABSC-GA 2:03.21 1:59.46 AAA
26.92 56.65 1:27.35 1:59.46
16 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 2:01.36 2:01.07 AAA
27.07 57.39 1:28.85 2:01.07
17 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 2:02.57 2:01.19 AAA
27.88 58.75 1:30.18 2:01.19
18 McManic, David 17 Dynamo B-GA 2:01.98 2:01.21 AAA
27.85 59.34 1:29.80 2:01.21
19 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 2:02.46 2:01.74 AAA
27.01 57.75 1:29.75 2:01.74
20 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 2:02.84 2:03.17 AAA
26.99 57.69 1:30.31 2:03.17
Event 24 Male 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:49.69 NATS
1:53.79 USO
1:53.89 T16
1:57.69 AAAA
2:03.29 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:47.25 NATS
24.98 52.62 1:19.88 1:47.25
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:52.97 USO
25.55 54.18 1:23.37 1:52.97
3 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 1:54.28 AAAA
25.96 55.42 1:24.97 1:54.28
4 Noh, Robert 17 IHAC-CA 1:54.85 AAAA
26.25 55.01 1:24.26 1:54.85
5 Han, Frank 17 IHAC-CA 1:57.01 AAAA
26.98 56.36 1:26.31 1:57.01
6 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:57.32 AAAA
26.58 56.29 1:26.53 1:57.32
7 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:57.90 AAA
26.71 56.44 1:26.95 1:57.90
8 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:58.21 AAA
25.95 55.62 1:26.18 1:58.21
9 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 1:59.24 AAA
27.21 57.55 1:28.45 1:59.24
10 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 1:59.29 AAA
27.47 57.75 1:28.82 1:59.29
-------------------------------------------------------------------------
11 Morton, Matt 16 THSC-OR 1:59.31 AAA
26.98 57.18 1:28.07 1:59.31
12 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 2:00.57 AAA
27.01 57.54 1:29.18 2:00.57
13 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 2:01.36 AAA
27.73 58.34 1:29.71 2:01.36
14 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 2:01.95 AAA
27.74 58.44 1:30.03 2:01.95
15 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 2:01.97 AAA
27.32 58.12 1:29.62 2:01.97
16 McManic, David 17 Dynamo B-GA 2:01.98 AAA
27.86 59.05 1:30.43 2:01.98
17 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 2:02.46 AAA
27.76 58.59 1:30.62 2:02.46
18 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 2:02.57 AAA
28.27 59.32 1:31.05 2:02.57
19 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 2:02.84 AAA
27.56 58.42 1:30.35 2:02.84
20 Rivadeneira, Adolfo 18 ABSC-GA 2:03.21 AAA
27.65 58.63 1:30.77 2:03.21
-------------------------------------------------------------------------
21 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 2:04.93
26.67 58.17 1:30.92 2:04.93
22 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 2:05.76
27.69 59.55 1:32.91 2:05.76
-------------------------------------------------------------------------
23 Lewis, Brian 15 BSL-SE 2:06.57
28.33 1:00.67 1:33.90 2:06.57
24 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:06.68
29.24 1:02.23 1:34.46 2:06.68
25 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 2:07.75
28.02 59.67 1:33.12 2:07.75
26 Moran, Carlos 16 BSL-SE 2:09.41
27.84 59.62 1:34.18 2:09.41
27 Callins, Dan 17 BSL-SE 2:11.29
28.79 1:01.79 1:35.83 2:11.29
28 English, Alex 18 ABSC-GA 2:12.58
28.65 1:01.30 1:35.71 2:12.58
Event 25 Female 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
52.79 T16
54.79 AAAA
57.39 AAA
59.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 54.15 52.69 T16
25.82 52.69
2 Bard, Presley A 13 TERA-PC 53.40 53.07 AAAA
25.66 53.07
3 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 54.22 53.69 AAAA
25.97 53.69
4 Lou, Susan 14 THSC-OR 54.39 53.95 AAAA
26.08 53.95
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 54.34 54.07 AAAA
26.40 54.07
6 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 54.57 54.08 AAAA
26.39 54.08
7 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 54.47 54.12 AAAA
26.54 54.12
8 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 54.25 54.13 AAAA
26.08 54.13
9 Nelson, Kara 14 THSC-OR 54.80 54.66 AAAA
26.89 54.66
10 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 54.79 54.69 AAAA
26.19 54.69
Event 25 Female 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
52.79 T16
54.79 AAAA
57.39 AAA
59.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bard, Presley A 13 TERA-PC 53.40 AAAA
25.86 53.40
2 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 54.15 AAAA
26.63 54.15
3 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 54.22 AAAA
26.47 54.22
4 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 54.25 AAAA
26.23 54.25
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 54.34 AAAA
26.49 54.34
6 Lou, Susan 14 THSC-OR 54.39 AAAA
26.53 54.39
7 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 54.47 AAAA
26.70 54.47
8 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 54.57 AAAA
26.66 54.57
9 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 54.79 AAAA
26.28 54.79
10 Nelson, Kara 14 THSC-OR 54.80 AAA
26.78 54.80
-------------------------------------------------------------------------
11 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 55.13 AAA
26.85 55.13
12 Golden, Julie 13 BSL-SE 55.38 AAA
26.88 55.38
-------------------------------------------------------------------------
13 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 55.52 AAA
26.73 55.52
14 Woods, Sarah 13 BSL-SE 55.53 AAA
27.14 55.53
15 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 55.70 AAA
26.98 55.70
16 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 55.72 AAA
26.90 55.72
17 YE, Cissey 13 THSC-OR 55.88 AAA
26.82 55.88
18 French, Maggie 14 Dynamo-GA 56.11 AAA
27.05 56.11
19 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 56.26 AAA
27.33 56.26
20 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 56.35 AAA
26.87 56.35
21 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 56.49 AAA
27.15 56.49
22 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 56.55 AAA
27.42 56.55
23 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 56.60 AAA
27.67 56.60
24 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 56.63 AAA
27.41 56.63
25 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 56.71 AAA
27.34 56.71
26 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 56.86 AAA
27.87 56.86
27 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 56.90 AAA
27.44 56.90
28 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 56.93 AAA
27.11 56.93
29 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 57.33 AAA
27.27 57.33
30 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 57.44 AA
27.90 57.44
31 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 57.53 AA
28.36 57.53
32 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 58.09 AA
28.04 58.09
33 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 58.16 AA
28.01 58.16
34 Buchanan, McKenzie J 13 TERA-PC 58.30 AA
27.65 58.30
35 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 58.42 AA
28.10 58.42
36 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 58.47 AA
28.23 58.47
37 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 58.76 AA
28.12 58.76
37 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 58.76 AA
28.98 58.76
39 LI, Robin 13 TERA-PC 58.95 AA
28.49 58.95
40 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 59.11 AA
28.73 59.11
41 Stewart, Sarah 14 Memphis Thunder-SE 59.12 AA
28.80 59.12
42 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 59.35 AA
28.31 59.35
43 O'Neill, Meghan 14 Dynamo B-GA 59.46 AA
28.60 59.46
43 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 59.46 AA
28.99 59.46
45 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 59.53 AA
28.45 59.53
46 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 59.73 AA
28.38 59.73
47 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 59.74 AA
29.20 59.74
48 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 59.95 AA
29.16 59.95
49 Sutherland, Brooke 14 Memphis Thunder-SE 1:00.16
28.93 1:00.16
50 Callins, Sarah 14 BSL-SE 1:00.35
29.05 1:00.35
51 Adams, Tonya 14 Dynamo B-GA 1:00.45
29.26 1:00.45
52 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 1:00.46
29.25 1:00.46
53 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 1:00.67
29.26 1:00.67
54 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 1:00.68
29.56 1:00.68
55 Call, Emma 13 Nbacb-MD 1:00.90
29.79 1:00.90
56 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 1:01.09
29.79 1:01.09
57 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 1:01.12
29.40 1:01.12
58 Brady, Michelle 14 THSC-OR 1:01.15
29.34 1:01.15
59 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 1:01.60
29.52 1:01.60
60 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 1:01.88
30.09 1:01.88
61 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 1:02.00
29.80 1:02.00
62 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 1:03.54
30.92 1:03.54
Event 26 Male 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
48.99 T16
50.79 AAAA
53.19 AAA
55.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 49.60 49.38 AAAA
23.75 49.38
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 49.52 49.48 AAAA
23.95 49.48
3 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 50.19 50.26 AAAA
24.22 50.26
4 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 50.61 50.41 AAAA
24.35 50.41
5 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 51.57 50.74 AAAA
24.55 50.74
6 McCary, John 14 BSL-SE 50.66 50.89 AAA
24.34 50.89
7 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 51.87 52.11 AAA
24.75 52.11
8 Gray, Sam 14 TERA-PC 52.58 52.20 AAA
25.59 52.20
9 Taylor, Hill 14 BSL-SE 52.33 52.24 AAA
25.29 52.24
10 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 52.25 52.79 AAA
25.33 52.79
Event 26 Male 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
48.99 T16
50.79 AAAA
53.19 AAA
55.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 49.52 AAAA
23.96 49.52
2 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 49.60 AAAA
24.03 49.60
3 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 50.19 AAAA
24.44 50.19
4 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 50.61 AAAA
24.77 50.61
5 McCary, John 14 BSL-SE 50.66 AAAA
24.58 50.66
6 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 51.57 AAA
24.84 51.57
7 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 51.87 AAA
24.97 51.87
8 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 52.25 AAA
24.95 52.25
9 Taylor, Hill 14 BSL-SE 52.33 AAA
25.22 52.33
10 Gray, Sam 14 TERA-PC 52.58 AAA
25.66 52.58
-------------------------------------------------------------------------
11 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 53.00 AAA
25.64 53.00
12 Greer, Kevin 14 BSL-SE 53.01 AAA
25.43 53.01
-------------------------------------------------------------------------
13 Harvath, Steve 13 THSC-OR 53.41 AA
25.19 53.41
14 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 53.58 AA
26.32 53.58
15 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 53.59 AA
25.75 53.59
16 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 53.60 AA
25.68 53.60
17 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 54.04 AA
25.69 54.04
18 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 54.29 AA
25.75 54.29
19 Mendoza, John 14 IHAC-CA 54.44 AA
26.06 54.44
20 Morris, Cam 13 THSC-OR 55.27 AA
26.85 55.27
21 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 55.63 AA
26.41 55.63
22 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 55.91
26.85 55.91
23 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 55.92
26.88 55.92
24 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 56.07
26.71 56.07
25 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 56.12
27.45 56.12
26 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 57.31
27.84 57.31
27 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 57.50
27.57 57.50
28 Yang, Mario 13 NCAC-NC 57.65
27.61 57.65
29 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 57.92
27.71 57.92
30 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 58.16
27.97 58.16
31 Wise, Russell 14 BSL-SE 58.30
27.40 58.30
32 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 58.83
28.58 58.83
33 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 59.66
28.60 59.66
34 Arias, Chris 14 BSL-SE 1:01.32
29.50 1:01.32
35 Rhodes, Drew 13 Memphis Thunder-SE 1:01.97
29.60 1:01.97
Event 27 Female 100 Yard Freestyle
===============================================================================
50.99 NATS
51.89 T16
52.69 USO
53.79 AAAA
56.29 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 52.17 51.10 T16
24.99 51.10
2 Miller, Majanke 17 THSC-OR 52.65 52.22 USO
25.59 52.22
3 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 53.42 52.36 USO
25.57 52.36
4 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 53.02 52.48 USO
25.21 52.48
5 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 52.93 52.55 USO
25.88 52.55
6 Liggett, Anne 15 THSC-OR 53.19 52.62 USO
25.43 52.62
7 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 53.47 52.66 USO
25.79 52.66
8 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 52.76 53.16 AAAA
25.64 53.16
9 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 53.16 53.18 AAAA
26.03 53.18
10 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 53.40 53.34 AAAA
25.66 53.34
B - Final
11 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 53.50 52.51 USO
25.47 52.51
12 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 53.62 53.10 AAAA
25.71 53.10
13 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 53.85 53.29 AAAA
26.00 53.29
14 Patterson, Mary 15 THSC-OR 54.22 53.45 AAAA
25.76 53.45
15 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 54.18 53.64 AAAA
25.90 53.64
16 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 54.50 53.66 AAAA
26.07 53.66
17 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 54.34 53.69 AAAA
26.14 53.69
18 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 54.25 53.79 AAAA
25.70 53.79
19 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 54.49 53.97 AAA
26.13 53.97
20 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 54.37 54.20 AAA
26.43 54.20
Event 27 Female 100 Yard Freestyle
===============================================================================
50.99 NATS
51.89 T16
52.69 USO
53.79 AAAA
56.29 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 52.17 USO
25.39 52.17
2 Miller, Majanke 17 THSC-OR 52.65 USO
25.88 52.65
3 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 52.76 AAAA
25.53 52.76
4 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 52.93 AAAA
25.89 52.93
5 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 53.02 AAAA
25.64 53.02
6 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 53.16 AAAA
26.12 53.16
7 Liggett, Anne 15 THSC-OR 53.19 AAAA
25.95 53.19
8 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 53.40 AAAA
26.15 53.40
9 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 53.42 AAAA
26.21 53.42
10 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 53.47 AAAA
26.14 53.47
-------------------------------------------------------------------------
11 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 53.50 AAAA
25.97 53.50
12 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 53.52 AAAA
26.35 53.52
13 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 53.60 AAAA
26.21 53.60
14 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 53.62 AAAA
26.07 53.62
15 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 53.85 AAA
26.14 53.85
16 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 53.99 AAA
26.34 53.99
17 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 54.18 AAA
26.33 54.18
18 Patterson, Mary 15 THSC-OR 54.22 AAA
26.79 54.22
19 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 54.25 AAA
26.26 54.25
20 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 54.34 AAA
26.54 54.34
-------------------------------------------------------------------------
21 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 54.37 AAA
26.56 54.37
22 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 54.49 AAA
26.72 54.49
-------------------------------------------------------------------------
23 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 54.50 AAA
26.65 54.50
24 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 54.52 AAA
26.10 54.52
25 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 54.53 AAA
26.09 54.53
26 Healey, Laura E 17 TERA-PC 54.57 AAA
26.55 54.57
27 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 54.62 AAA
26.41 54.62
28 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 54.91 AAA
26.52 54.91
29 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 55.06 AAA
26.60 55.06
30 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 55.19 AAA
26.77 55.19
31 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 55.21 AAA
26.45 55.21
32 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 55.40 AAA
26.65 55.40
33 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 55.45 AAA
26.96 55.45
34 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 55.48 AAA
27.51 55.48
35 Rowe, Ali 16 TERA-PC 55.53 AAA
26.99 55.53
35 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 55.53 AAA
26.91 55.53
37 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 55.57 AAA
27.27 55.57
38 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 55.63 AAA
27.45 55.63
39 May, Kaelon E 16 TERA-PC 55.77 AAA
26.92 55.77
40 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 55.89 AAA
27.44 55.89
41 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 55.91 AAA
27.17 55.91
42 Wright, Olivia 17 Dynamo B-GA 56.01 AAA
27.08 56.01
43 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 56.05 AAA
27.32 56.05
44 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 56.30
27.44 56.30
45 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 56.37
26.85 56.37
46 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 56.43
27.19 56.43
47 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 56.47
27.19 56.47
48 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 56.80
27.70 56.80
49 Johnson, Nina 17 BSL-SE 57.00
27.27 57.00
50 Svoboda, Leanne 17 THSC-OR 57.06
27.82 57.06
51 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 57.11
27.90 57.11
52 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 57.27
27.54 57.27
53 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 57.38
28.02 57.38
54 Miyakawa, Kelly 15 IHAC-CA 57.39
28.01 57.39
55 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 57.46
27.92 57.46
56 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 57.56
27.95 57.56
57 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 58.03
28.03 58.03
58 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 58.34
27.80 58.34
59 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 59.04
28.87 59.04
60 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 59.40
28.18 59.40
61 Russell, Lauren 16 BSL-SE 1:00.22
28.74 1:00.22
62 Quinn, Monica 16 BSL-SE 1:00.30
29.52 1:00.30
63 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 1:00.33
28.81 1:00.33
64 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 1:00.43
28.96 1:00.43
65 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 1:01.14
29.60 1:01.14
66 Ogard, Laura 17 BSL-SE 1:02.13
30.49 1:02.13
67 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 1:02.26
29.93 1:02.26
Event 28 Male 100 Yard Freestyle
===============================================================================
44.89 NATS
46.79 T16
46.99 USO
48.49 AAAA
50.79 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 48.06 46.52 T16
22.60 46.52
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 47.41 46.97 USO
23.14 46.97
3 Millen, John 17 Dynamo-GA 49.13 47.83 AAAA
23.29 47.83
4 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 48.35 47.91 AAAA
23.20 47.91
5 Chun, Sean 17 IHAC-CA 48.32 48.08 AAAA
23.22 48.08
6 Carter, John 17 IHAC-CA 48.32 48.64 AAA
23.55 48.64
7 Dwelley, John A 16 TERA-PC 48.65 48.69 AAA
23.62 48.69
8 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 49.57 48.92 AAA
24.00 48.92
9 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 49.34 49.37 AAA
23.86 49.37
10 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 49.42 49.67 AAA
24.09 49.67
B - Final
11 Keenan, Ned 17 TERA-PC 49.61 49.17 AAA
23.90 49.17
12 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 50.41 49.87 AAA
24.17 49.87
13 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 50.26 50.08 AAA
24.61 50.08
14 Han, Frank 17 IHAC-CA 50.43 50.51 AAA
24.45 50.51
15 Biel, Matt B 15 TERA-PC 50.40 50.56 AAA
24.73 50.56
16 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 50.52 50.61 AAA
24.72 50.61
17 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 50.88 50.65 AAA
24.48 50.65
18 Morton, Matt 16 THSC-OR 50.83 50.68 AAA
24.89 50.68
19 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 50.92 50.70 AAA
24.74 50.70
20 Fausel, Pat 16 THSC-OR 50.94 51.76
25.34 51.76
Event 28 Male 100 Yard Freestyle
===============================================================================
44.89 NATS
46.79 T16
46.99 USO
48.49 AAAA
50.79 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 47.41 AAAA
23.19 47.41
2 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 48.06 AAAA
23.56 48.06
3 Carter, John 17 IHAC-CA 48.32 AAAA
23.56 48.32
3 Chun, Sean 17 IHAC-CA 48.32 AAAA
23.10 48.32
5 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 48.35 AAAA
23.59 48.35
6 Dwelley, John A 16 TERA-PC 48.65 AAA
23.51 48.65
7 Millen, John 17 Dynamo-GA 49.13 AAA
23.91 49.13
8 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 49.34 AAA
24.01 49.34
9 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 49.42 AAA
24.18 49.42
10 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 49.57 AAA
24.28 49.57
-------------------------------------------------------------------------
11 Keenan, Ned 17 TERA-PC 49.61 AAA
24.35 49.61
12 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 50.26 AAA
24.58 50.26
13 Biel, Matt B 15 TERA-PC 50.40 AAA
24.63 50.40
14 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 50.41 AAA
24.42 50.41
15 Han, Frank 17 IHAC-CA 50.43 AAA
24.70 50.43
16 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 50.52 AAA
24.71 50.52
17 Morton, Matt 16 THSC-OR 50.83
24.92 50.83
18 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 50.88
24.49 50.88
19 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 50.92
24.78 50.92
20 Fausel, Pat 16 THSC-OR 50.94
24.70 50.94
-------------------------------------------------------------------------
21 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 51.23
24.40 51.23
22 Harmon, Gray 23 ABSC-GA 51.47
24.46 51.47
-------------------------------------------------------------------------
23 Dunn, Jonathan 20 ABSC-GA 51.68
25.17 51.68
24 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 51.69
25.17 51.69
25 Rivadeneira, Adolfo 18 ABSC-GA 51.81
24.84 51.81
26 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 51.98
25.05 51.98
27 Snyder, John 15 BSL-SE 52.05
25.24 52.05
27 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 52.05
25.12 52.05
29 Moran, Carlos 16 BSL-SE 52.11
25.28 52.11
30 Nye, Brandon 15 BSL-SE 52.57
25.33 52.57
31 Raegen, Scott 19 THSC-OR 52.58
25.33 52.58
32 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 52.71
25.74 52.71
33 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 52.79
26.03 52.79
34 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 53.00
26.24 53.00
35 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 53.02
25.87 53.02
36 Martinez, Frank 23 ABSC-GA 53.09
25.56 53.09
37 Callins, Dan 17 BSL-SE 53.12
25.44 53.12
38 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 53.90
25.96 53.90
39 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 53.91
26.03 53.91
39 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 53.91
25.56 53.91
41 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 55.52
26.93 55.52
42 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 59.17
28.54 59.17
Event 29 Female 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:22.39 T16
2:26.99 AAAA
2:33.99 AAA
2:40.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 2:21.32 2:19.95 T16
32.73 1:08.11 1:44.06 2:19.95
2 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 2:20.01 2:20.01 T16
32.80 1:08.27 1:44.44 2:20.01
3 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 2:22.71 2:20.29 T16
31.97 1:07.61 1:43.73 2:20.29
4 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:24.34 2:23.73 AAAA
32.55 1:09.24 1:46.64 2:23.73
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 2:28.36 2:27.44 AAA
34.36 1:12.22 1:49.61 2:27.44
6 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 2:30.14 2:29.18 AAA
33.57 1:11.08 1:49.95 2:29.18
7 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 2:29.92 2:30.55 AAA
33.97 1:12.00 1:51.35 2:30.55
8 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 2:32.51 2:32.24 AAA
34.10 1:12.80 1:52.41 2:32.24
9 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 2:33.88 2:33.41 AAA
34.90 1:13.44 1:52.77 2:33.41
10 French, Katie 14 Dynamo B-GA 2:33.49 2:35.46 AA
35.12 1:14.62 1:54.90 2:35.46
Event 29 Female 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:22.39 T16
2:26.99 AAAA
2:33.99 AAA
2:40.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 2:20.01 T16
33.23 1:08.74 1:44.29 2:20.01
2 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 2:21.32 T16
33.06 1:08.95 1:45.18 2:21.32
3 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 2:22.71 AAAA
32.55 1:09.10 1:46.05 2:22.71
4 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:24.34 AAAA
32.89 1:09.38 1:47.25 2:24.34
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 2:28.36 AAA
34.19 1:11.97 1:50.31 2:28.36
6 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 2:29.92 AAA
33.76 1:11.03 1:50.32 2:29.92
7 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 2:30.14 AAA
33.86 1:11.74 1:50.66 2:30.14
8 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 2:32.51 AAA
35.15 1:13.99 1:53.38 2:32.51
9 French, Katie 14 Dynamo B-GA 2:33.49 AAA
34.39 1:13.26 1:53.52 2:33.49
10 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 2:33.88 AAA
35.87 1:14.90 1:53.89 2:33.88
-------------------------------------------------------------------------
11 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 2:34.06 AA
35.29 1:14.49 1:54.33 2:34.06
12 YE, Cissey 13 THSC-OR 2:34.39 AA
35.03 1:14.48 1:54.40 2:34.39
-------------------------------------------------------------------------
13 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 2:35.56 AA
35.05 1:14.15 1:55.42 2:35.56
14 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 2:35.81 AA
36.28 1:16.09 1:56.33 2:35.81
15 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 2:35.85 AA
35.47 1:14.92 1:55.24 2:35.85
16 Xie, Junyi 14 THSC-OR 2:35.90 AA
35.94 1:14.42 1:54.71 2:35.90
17 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 2:35.94 AA
18.75 1:15.89 1:56.76 2:35.94
18 Wolf, Abby 13 TERA-PC 2:37.01 AA
35.46 1:14.39 1:55.32 2:37.01
19 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 2:37.28 AA
35.85 1:15.64 1:56.16 2:37.28
20 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 2:37.70 AA
35.93 1:15.41 1:56.52 2:37.70
21 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 2:39.02 AA
37.25 1:18.04 1:58.84 2:39.02
22 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:39.45 AA
36.19 1:16.43 1:57.76 2:39.45
23 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 2:39.65 AA
35.87 1:16.44 1:58.38 2:39.65
24 LI, Robin 13 TERA-PC 2:40.07 AA
36.86 1:16.87 1:58.00 2:40.07
25 Adams, Tonya 14 Dynamo B-GA 2:41.81
36.99 1:17.86 2:00.20 2:41.81
26 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 2:42.50
37.27 1:18.57 2:01.39 2:42.50
27 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 2:42.52
37.30 1:18.70 2:00.65 2:42.52
28 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA 2:42.69
38.17 1:19.44 2:01.50 2:42.69
29 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 2:44.15
37.17 1:18.60 2:00.93 2:44.15
30 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 2:44.78
37.25 1:19.70 2:02.44 2:44.78
31 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 2:46.86
36.21 1:18.15 2:02.49 2:46.86
32 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 2:47.09
38.10 1:19.85 2:03.44 2:47.09
33 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 2:47.84
38.73 1:21.37 2:04.69 2:47.84
34 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:51.24
38.78 1:22.83 2:07.05 2:51.24
-- French, Maggie 14 Dynamo-GA DQ
35.16 1:13.79 1:53.24 DQ
Event 30 Male 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:12.99 T16
2:16.79 AAAA
2:23.29 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 2:13.46 2:11.72 T16
29.98 1:03.37 1:37.53 2:11.72
2 McCary, John 14 BSL-SE 2:18.62 2:14.76 AAAA
29.95 1:03.77 1:38.80 2:14.76
3 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:22.42 2:20.53 AAA
32.22 1:07.90 1:44.25 2:20.53
4 Koh, Brian 14 IHAC-CA 2:24.97 2:21.39 AAA
32.47 1:08.57 1:45.14 2:21.39
5 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:24.07 2:22.05 AAA
32.20 1:08.49 1:45.60 2:22.05
6 Busby, Sam 14 THSC-OR 2:24.91 2:23.54 AA
32.61 1:08.72 1:45.93 2:23.54
7 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 2:33.25 2:30.32
34.50 1:12.42 1:51.79 2:30.32
8 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 2:30.82 2:30.34
34.17 1:12.61 1:52.15 2:30.34
9 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 2:32.14 2:30.63
34.27 1:12.95 1:51.84 2:30.63
10 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:32.04 2:31.03
34.01 1:12.37 1:51.85 2:31.03
Event 30 Male 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:12.99 T16
2:16.79 AAAA
2:23.29 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 2:13.46 AAAA
30.74 1:04.57 1:39.12 2:13.46
2 McCary, John 14 BSL-SE 2:18.62 AAA
31.43 1:06.81 1:42.95 2:18.62
3 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:22.42 AAA
32.96 1:08.84 1:45.65 2:22.42
4 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:24.07 AA
32.91 1:09.52 1:46.72 2:24.07
5 Busby, Sam 14 THSC-OR 2:24.91 AA
33.26 1:09.62 1:47.05 2:24.91
6 Koh, Brian 14 IHAC-CA 2:24.97 AA
33.00 1:10.06 1:48.02 2:24.97
7 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 2:30.82
34.57 1:13.13 1:52.34 2:30.82
8 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:32.04
34.66 1:13.35 1:52.94 2:32.04
9 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 2:32.14
34.90 1:14.53 1:53.54 2:32.14
10 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 2:33.25
35.32 1:13.70 1:53.24 2:33.25
-------------------------------------------------------------------------
11 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 2:33.82
34.46 1:14.01 1:53.71 2:33.82
12 Greer, Kevin 14 BSL-SE 2:36.51
35.29 1:14.83 1:55.49 2:36.51
-------------------------------------------------------------------------
13 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 2:38.82
36.20 1:17.42 1:58.99 2:38.82
14 Yang, Mario 13 NCAC-NC 2:39.89
35.21 1:15.88 1:57.97 2:39.89
15 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 2:40.36
37.32 1:17.70 1:59.86 2:40.36
16 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 2:43.56
37.30 1:19.06 2:01.17 2:43.56
17 Brody, Jonathan 14 IHAC-CA 2:46.71
36.91 1:18.80 2:02.93 2:46.71
18 Wise, Russell 14 BSL-SE 2:47.31
37.24 1:19.81 2:03.55 2:47.31
19 Arias, Chris 14 BSL-SE 2:48.89
37.84 1:21.59 2:05.40 2:48.89
Event 31 Female 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:18.29 NATS
2:21.19 T16
2:22.99 USO
2:24.59 AAAA
2:31.49 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:16.25 2:12.59 NATS
30.65 1:03.94 1:38.13 2:12.59
2 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 2:19.26 2:16.36 NATS
31.45 1:06.21 1:41.31 2:16.36
3 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:18.95 2:16.92 NATS
31.18 1:05.23 1:40.50 2:16.92
4 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:24.52 2:21.96 USO
32.36 1:07.88 1:44.60 2:21.96
5 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 2:23.44 2:22.03 USO
32.01 1:07.99 1:44.96 2:22.03
6 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 2:18.25 2:23.07 AAAA
32.09 1:07.30 1:44.17 2:23.07
7 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:24.35 2:24.90 AAA
32.37 1:07.90 1:45.66 2:24.90
8 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:26.42 2:25.96 AAA
33.45 1:10.29 1:47.88 2:25.96
9 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 2:28.11 2:27.20 AAA
33.81 1:10.94 1:49.24 2:27.20
10 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 2:27.20 2:30.00 AAA
34.51 1:12.16 1:50.58 2:30.00
B - Final
11 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 2:29.74 2:26.91 AAA
34.44 1:12.33 1:49.87 2:26.91
12 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 2:29.98 2:29.01 AAA
34.32 1:11.95 1:50.19 2:29.01
13 Doria, Angela D 15 TERA-PC 2:30.29 2:29.22 AAA
34.29 1:11.92 1:50.29 2:29.22
14 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 2:32.60 2:31.03 AAA
35.21 1:13.41 1:51.75 2:31.03
15 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 2:32.55 2:31.47 AAA
34.69 1:12.58 1:52.27 2:31.47
16 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 2:33.71 2:31.97
35.66 1:13.79 1:52.99 2:31.97
17 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 2:34.66 2:32.38
35.00 1:14.16 1:53.80 2:32.38
18 Fuller, Kate 16 THSC-OR 2:34.88 2:32.61
34.59 1:13.16 1:52.68 2:32.61
19 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 2:34.65 2:32.91
34.69 1:13.57 1:53.30 2:32.91
20 May, Kaelon E 16 TERA-PC 2:33.94 2:34.13
34.91 1:13.82 1:53.83 2:34.13
Event 31 Female 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:18.29 NATS
2:21.19 T16
2:22.99 USO
2:24.59 AAAA
2:31.49 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 2:16.25 NATS
32.41 1:07.50 1:41.72 2:16.25
2 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 2:18.25 NATS
31.24 1:05.56 1:40.69 2:18.25
3 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:18.95 T16
31.67 1:07.45 1:42.90 2:18.95
4 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 2:19.26 T16
32.25 1:07.71 1:43.28 2:19.26
5 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 2:23.44 AAAA
33.06 1:09.02 1:45.59 2:23.44
6 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:24.35 AAAA
33.31 1:10.01 1:47.06 2:24.35
7 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:24.52 AAAA
33.69 1:10.08 1:47.02 2:24.52
8 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:26.42 AAA
33.43 1:10.08 1:48.04 2:26.42
9 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 2:27.20 AAA
34.23 1:11.33 1:48.57 2:27.20
10 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 2:28.11 AAA
34.30 1:11.97 1:50.01 2:28.11
-------------------------------------------------------------------------
11 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 2:29.74 AAA
34.01 1:12.34 1:51.03 2:29.74
12 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 2:29.98 AAA
34.59 1:12.33 1:51.06 2:29.98
13 Doria, Angela D 15 TERA-PC 2:30.29 AAA
33.90 1:11.12 1:49.83 2:30.29
14 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 2:32.55
35.03 1:13.74 1:53.73 2:32.55
15 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 2:32.60
35.58 1:14.31 1:53.20 2:32.60
16 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 2:32.93
35.52 1:14.04 1:53.67 2:32.93
17 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 2:33.71
35.25 1:13.95 1:53.61 2:33.71
18 May, Kaelon E 16 TERA-PC 2:33.94
35.67 1:14.70 1:54.29 2:33.94
19 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 2:34.65
35.48 1:14.50 1:54.45 2:34.65
20 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 2:34.66
35.63 1:15.49 1:55.79 2:34.66
-------------------------------------------------------------------------
21 Fuller, Kate 16 THSC-OR 2:34.88
36.97 1:16.84 1:55.35 2:34.88
22 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 2:36.53
35.17 1:14.53 1:55.35 2:36.53
-------------------------------------------------------------------------
23 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 2:36.74
34.95 1:14.16 1:54.91 2:36.74
24 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 2:37.49
36.35 1:15.41 1:56.40 2:37.49
25 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 2:38.43
35.23 1:15.19 1:56.08 2:38.43
26 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 2:39.18
37.58 1:18.36 1:59.00 2:39.18
27 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 2:40.32
36.95 1:17.53 1:58.34 2:40.32
28 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 2:41.82
36.01 1:17.90 1:59.81 2:41.82
29 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 2:48.78
38.23 1:20.61 2:04.64 2:48.78
30 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 3:01.74
41.57 1:27.01 2:14.55 3:01.74
Event 32 Male 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:02.59 NATS
2:07.29 USO
2:08.39 T16
2:11.39 AAAA
2:17.59 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 2:05.00 2:01.28 NATS
28.02 59.25 1:30.70 2:01.28
2 Clements, Joey 19 IHAC-CA 2:05.20 2:02.41 NATS
27.96 59.02 1:30.12 2:02.41
3 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 2:05.16 2:03.49 USO
28.35 59.26 1:30.70 2:03.49
4 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:10.81 2:09.12 AAAA
30.15 1:03.09 1:36.14 2:09.12
5 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 2:08.02 2:09.80 AAAA
29.30 1:01.59 1:35.08 2:09.80
6 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:13.71 2:13.61 AAA
30.63 1:04.31 1:38.78 2:13.61
7 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 2:14.81 2:14.14 AAA
30.64 1:05.20 1:39.29 2:14.14
8 Viglione, Matt 15 THSC-OR 2:16.66 2:15.22 AAA
30.05 1:04.24 1:39.54 2:15.22
9 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 2:19.21 2:15.62 AAA
31.43 1:06.21 1:41.27 2:15.62
10 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:17.49 2:16.11 AAA
31.48 1:05.68 1:40.82 2:16.11
B - Final
11 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 2:19.31 2:16.71 AAA
31.30 1:06.14 1:42.14 2:16.71
12 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 2:19.25 2:17.01 AAA
31.86 1:06.71 1:42.30 2:17.01
13 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 2:20.37 2:17.81
31.80 1:06.78 1:42.42 2:17.81
14 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 2:21.35 2:18.25
30.57 1:04.93 1:41.78 2:18.25
15 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 2:21.50 2:19.14
31.26 1:06.43 1:42.78 2:19.14
16 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 2:19.73 2:21.17
30.43 1:04.98 1:41.98 2:21.17
17 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 2:23.44 2:22.40
31.87 1:07.84 1:44.95 2:22.40
18 Snyder, John 15 BSL-SE 2:27.04 2:22.56
32.56 1:09.13 1:45.96 2:22.56
19 Raegen, Scott 19 THSC-OR 2:26.77 2:24.71
32.53 1:09.16 1:46.79 2:24.71
20 English, Alex 18 ABSC-GA 2:28.25 2:28.88
33.31 1:11.15 1:49.99 2:28.88
Event 32 Male 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:02.59 NATS
2:07.29 USO
2:08.39 T16
2:11.39 AAAA
2:17.59 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 2:05.00 USO
28.76 1:00.23 1:32.82 2:05.00
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 2:05.16 USO
29.10 1:00.99 1:33.09 2:05.16
3 Clements, Joey 19 IHAC-CA 2:05.20 USO
28.70 1:00.07 1:32.35 2:05.20
4 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 2:08.02 T16
29.40 1:01.56 1:34.63 2:08.02
5 Martinez, Frank 23 ABSC-GA 2:09.44 AAAA
29.53 1:02.01 1:35.48 2:09.44
6 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:10.81 AAAA
31.80 1:04.68 1:37.85 2:10.81
7 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 2:13.71 AAA
31.05 1:04.85 1:39.33 2:13.71
8 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 2:14.81 AAA
31.69 1:06.29 1:40.87 2:14.81
9 Viglione, Matt 15 THSC-OR 2:16.66 AAA
30.89 1:05.95 1:41.61 2:16.66
10 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:17.49 AAA
32.02 1:06.88 1:41.89 2:17.49
-------------------------------------------------------------------------
11 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 2:19.21
32.00 1:08.14 1:44.38 2:19.21
12 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 2:19.25
32.14 1:07.75 1:43.97 2:19.25
13 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 2:19.31
31.97 1:07.47 1:43.43 2:19.31
14 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 2:19.73
31.41 1:06.34 1:42.61 2:19.73
15 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 2:20.37
32.54 1:08.30 1:44.48 2:20.37
16 Latham, Britton 16 BSL-SE 2:20.86
31.16 1:07.09 1:43.72 2:20.86
17 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 2:21.35
32.16 1:07.63 1:44.71 2:21.35
18 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 2:21.50
33.06 1:08.32 1:44.80 2:21.50
19 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 2:23.44
32.28 1:08.16 1:45.50 2:23.44
20 Raegen, Scott 19 THSC-OR 2:26.77
33.04 1:10.32 1:49.17 2:26.77
-------------------------------------------------------------------------
21 Snyder, John 15 BSL-SE 2:27.04
32.93 1:09.84 1:48.12 2:27.04
22 Dunn, Jonathan 20 ABSC-GA 2:27.63
33.54 1:10.26 1:48.36 2:27.63
-------------------------------------------------------------------------
23 English, Alex 18 ABSC-GA 2:28.25
33.58 1:11.41 1:50.66 2:28.25
24 UM, John 15 IHAC-CA 2:29.24
33.70 1:11.22 1:50.48 2:29.24
25 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 2:29.33
33.46 1:10.87 1:49.21 2:29.33
26 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 2:32.09
33.70 1:12.60 1:52.50 2:32.09
27 Callins, Dan 17 BSL-SE 2:32.17
33.83 1:11.58 1:52.09 2:32.17
28 Harmon, Gray 23 ABSC-GA 2:32.51
33.23 1:11.84 1:52.00 2:32.51
29 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 2:38.52
36.83 1:17.13 1:57.70 2:38.52
-- Bloom, Jason 21 Unattached DQ
26.43
Event 33 Female 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
58.99 T16
1:01.09 AAAA
1:03.99 AAA
1:06.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 57.25 57.09 T16
28.01 57.09
2 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 57.94 57.52 T16
28.45 57.52
3 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 1:00.17 58.18 T16
28.10 58.18
4 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 58.76 59.28 AAAA
29.03 59.28
5 King, Lindsey 13 THSC-OR 59.85 59.32 AAAA
29.28 59.32
6 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 1:00.10 59.67 AAAA
29.31 59.67
7 Bard, Presley A 13 TERA-PC 1:00.72 59.79 AAAA
29.18 59.79
8 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 59.87 1:00.40 AAAA
29.40 1:00.40
9 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 1:01.19 1:01.40 AAA
30.25 1:01.40
10 Robertson-Phillips 14 Nbacb-MD 1:01.07 1:02.61 AAA
30.52 1:02.61
Event 33 Female 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
58.99 T16
1:01.09 AAAA
1:03.99 AAA
1:06.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 57.25 T16
28.16 57.25
2 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 57.94 T16
28.81 57.94
3 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 58.76 T16
29.00 58.76
4 King, Lindsey 13 THSC-OR 59.85 AAAA
29.59 59.85
5 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 59.87 AAAA
29.50 59.87
6 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 1:00.10 AAAA
29.62 1:00.10
7 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 1:00.17 AAAA
29.23 1:00.17
8 Bard, Presley A 13 TERA-PC 1:00.72 AAAA
29.38 1:00.72
9 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 1:01.07 AAAA
29.91 1:01.07
10 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 1:01.19 AAA
30.01 1:01.19
-------------------------------------------------------------------------
11 Buchanan, McKenzie J 13 TERA-PC 1:01.60 AAA
30.14 1:01.60
12 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 1:02.04 AAA
30.60 1:02.04
-------------------------------------------------------------------------
13 Golden, Julie 13 BSL-SE 1:03.02 AAA
31.23 1:03.02
14 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 1:03.17 AAA
31.36 1:03.17
15 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 1:03.57 AAA
31.46 1:03.57
16 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 1:03.64 AAA
31.05 1:03.64
17 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 1:04.05 AA
31.45 1:04.05
18 Lou, Susan 14 THSC-OR 1:04.08 AA
31.35 1:04.08
19 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 1:04.19 AA
31.72 1:04.19
20 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 1:04.52 AA
31.48 1:04.52
21 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 1:04.62 AA
32.18 1:04.62
22 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 1:04.66 AA
31.26 1:04.66
23 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 1:04.79 AA
31.83 1:04.79
24 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 1:04.87 AA
32.33 1:04.87
25 Brady, Michelle 14 THSC-OR 1:04.94 AA
31.58 1:04.94
26 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 1:05.05 AA
31.46 1:05.05
27 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 1:05.31 AA
32.29 1:05.31
28 Woods, Sarah 13 BSL-SE 1:05.37 AA
32.70 1:05.37
29 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 1:05.41 AA
32.30 1:05.41
30 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA 1:06.00 AA
32.55 1:06.00
31 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 1:06.09 AA
32.67 1:06.09
32 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 1:06.42 AA
32.64 1:06.42
33 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 1:06.57 AA
32.57 1:06.57
34 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 1:06.68 AA
32.81 1:06.68
35 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 1:07.36
32.91 1:07.36
36 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 1:07.44
33.30 1:07.44
37 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 1:07.51
33.00 1:07.51
38 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 1:07.63
32.97 1:07.63
39 Sutherland, Brooke 14 Memphis Thunder-SE 1:08.27
33.16 1:08.27
40 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 1:08.45
33.37 1:08.45
41 Callins, Sarah 14 BSL-SE 1:08.46
33.83 1:08.46
42 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 1:08.50
33.63 1:08.50
43 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 1:08.71
33.12 1:08.71
44 Stewart, Sarah 14 Memphis Thunder-SE 1:09.46
33.78 1:09.46
45 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 1:09.74
34.30 1:09.74
46 Adams, Tonya 14 Dynamo B-GA 1:09.79
34.61 1:09.79
47 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 1:09.85
34.50 1:09.85
48 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 1:10.09
34.11 1:10.09
49 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 1:10.53
34.50 1:10.53
50 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 1:10.85
35.35 1:10.85
51 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 1:11.07
34.75 1:11.07
52 Wickstrom, Molly 14 BSL-SE 1:14.23
35.54 1:14.23
Event 34 Male 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55.09 T16
56.79 AAAA
59.49 AAA
1:02.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 56.53 54.56 T16
26.69 54.56
2 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 57.48 56.28 AAAA
27.32 56.28
3 Taylor, Hill 14 BSL-SE 57.43 56.80 AAA
27.48 56.80
4 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 57.60 57.18 AAA
27.88 57.18
5 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 58.42 57.59 AAA
28.56 57.59
6 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 58.28 57.66 AAA
28.25 57.66
7 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 58.63 58.36 AAA
28.36 58.36
8 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 58.27 58.56 AAA
28.83 58.56
9 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 59.57 59.72 AA
29.31 59.72
10 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 59.99 1:00.21 AA
29.00 1:00.21
Event 34 Male 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55.09 T16
56.79 AAAA
59.49 AAA
1:02.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 56.53 AAAA
27.61 56.53
2 Taylor, Hill 14 BSL-SE 57.43 AAA
27.98 57.43
3 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 57.48 AAA
27.98 57.48
4 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 57.60 AAA
28.15 57.60
5 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 58.27 AAA
29.04 58.27
6 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 58.28 AAA
28.12 58.28
7 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 58.42 AAA
29.07 58.42
8 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 58.63 AAA
28.59 58.63
9 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 59.57 AA
29.26 59.57
10 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 59.99 AA
29.17 59.99
-------------------------------------------------------------------------
11 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 1:00.10 AA
29.30 1:00.10
12 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 1:00.94 AA
29.97 1:00.94
-------------------------------------------------------------------------
13 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 1:01.53 AA
30.33 1:01.53
14 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 1:01.57 AA
29.79 1:01.57
15 Harvath, Steve 13 THSC-OR 1:01.75 AA
30.26 1:01.75
16 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 1:02.87
31.03 1:02.87
17 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 1:03.27
31.27 1:03.27
18 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 1:03.31
30.74 1:03.31
19 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 1:05.28
31.45 1:05.28
20 Morris, Cam 13 THSC-OR 1:05.31
31.07 1:05.31
21 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 1:05.59
32.37 1:05.59
22 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 1:05.75
32.02 1:05.75
23 Wise, Russell 14 BSL-SE 1:05.96
31.74 1:05.96
24 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 1:06.05
32.52 1:06.05
25 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 1:06.20
32.35 1:06.20
26 Rhodes, Drew 13 Memphis Thunder-SE 1:07.01
33.29 1:07.01
27 Chao, Collin 14 NCAC-NC 1:09.16
28 Arias, Chris 14 BSL-SE 1:13.14
35.98 1:13.14
Event 35 Female 100 Yard Backstroke
===============================================================================
56.49 NATS
57.59 T16
58.79 USO
59.59 AAAA
1:02.49 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 57.80 56.83 T16
28.02 56.83
2 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 59.19 57.76 USO
28.63 57.76
3 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 58.28 58.04 USO
28.35 58.04
4 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 58.62 58.39 USO
28.63 58.39
5 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 59.49 58.64 USO
29.04 58.64
6 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 1:00.27 58.97 AAAA
29.12 58.97
7 Patterson, Mary 15 THSC-OR 59.93 58.98 AAAA
28.71 58.98
8 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 59.86 59.11 AAAA
29.02 59.11
9 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 59.39 59.35 AAAA
29.29 59.35
10 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 1:00.08 59.94 AAA
29.07 59.94
B - Final
11 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 1:01.03 1:00.20 AAA
29.44 1:00.20
12 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 1:00.42 1:00.63 AAA
29.90 1:00.63
13 Healey, Laura E 17 TERA-PC 1:01.62 1:00.91 AAA
29.90 1:00.91
14 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 1:02.04 1:01.17 AAA
30.21 1:01.17
15 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 1:01.34 1:01.23 AAA
29.94 1:01.23
16 Sproat, Keli 16 THSC-OR 1:01.52 1:01.69 AAA
29.74 1:01.69
17 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 1:02.78 1:02.42 AAA
30.60 1:02.42
18 Navilhon, Melissa 15 TERA-PC 1:02.48 1:02.47 AAA
30.71 1:02.47
19 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 1:02.93 1:03.49
30.61 1:03.49
20 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 1:02.21 1:03.87
31.18 1:03.87
Event 35 Female 100 Yard Backstroke
===============================================================================
56.49 NATS
57.59 T16
58.79 USO
59.59 AAAA
1:02.49 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 57.80 USO
28.40 57.80
2 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 58.28 USO
28.63 58.28
3 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 58.62 USO
28.88 58.62
4 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 59.19 AAAA
29.48 59.19
5 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 59.39 AAAA
29.39 59.39
6 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 59.49 AAAA
29.47 59.49
7 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 59.86 AAA
29.70 59.86
8 Patterson, Mary 15 THSC-OR 59.93 AAA
29.48 59.93
9 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 1:00.08 AAA
29.56 1:00.08
10 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 1:00.27 AAA
29.99 1:00.27
-------------------------------------------------------------------------
11 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 1:00.42 AAA
29.53 1:00.42
12 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 1:01.03 AAA
30.39 1:01.03
13 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 1:01.17 AAA
29.63 1:01.17
14 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 1:01.34 AAA
29.69 1:01.34
15 Sproat, Keli 16 THSC-OR 1:01.52 AAA
29.59 1:01.52
16 Healey, Laura E 17 TERA-PC 1:01.62 AAA
30.63 1:01.62
17 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 1:02.04 AAA
30.45 1:02.04
18 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 1:02.21 AAA
30.52 1:02.21
19 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 1:02.48 AAA
30.70 1:02.48
20 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 1:02.78
30.75 1:02.78
-------------------------------------------------------------------------
21 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 1:02.93
30.64 1:02.93
22 Kora, Angela 17 THSC-OR 1:03.36
31.46 1:03.36
-------------------------------------------------------------------------
23 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 1:04.10
31.21 1:04.10
24 Johnson, Nina 17 BSL-SE 1:04.48
31.22 1:04.48
25 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 1:04.83
31.82 1:04.83
26 Wright, Olivia 17 Dynamo B-GA 1:04.88
31.80 1:04.88
27 Herman, Allison 17 NCAC-NC 1:05.41
31.61 1:05.41
28 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 1:06.22
32.95 1:06.22
29 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 1:07.00
32.96 1:07.00
30 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 1:07.52
32.94 1:07.52
31 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 1:07.65
33.43 1:07.65
32 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 1:07.76
33.61 1:07.76
33 Ogard, Laura 17 BSL-SE 1:08.39
34.06 1:08.39
34 Russell, Lauren 16 BSL-SE 1:08.94
33.63 1:08.94
35 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 1:10.34
34.61 1:10.34
Event 36 Male 100 Yard Backstroke
===============================================================================
49.99 NATS
52.29 T16
52.49 USO
54.09 AAAA
56.69 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 54.21 52.55 AAAA
25.91 52.55
2 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 54.16 53.81 AAAA
26.71 53.81
3 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 55.84 54.39 AAA
26.72 54.39
4 McManic, David 17 Dynamo B-GA 54.12 54.52 AAA
26.61 54.52
5 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 54.79 54.79 AAA
26.96 54.79
6 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 55.29 54.84 AAA
26.66 54.84
7 Dwelley, John A 16 TERA-PC 55.62 55.17 AAA
27.15 55.17
8 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 55.76 55.70 AAA
27.63 55.70
9 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 55.83 56.16 AAA
27.93 56.16
10 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 56.06 56.19 AAA
27.66 56.19
B - Final
11 Chun, Sean 17 IHAC-CA 57.94 55.72 AAA
26.84 55.72
12 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 57.56 56.46 AAA
27.56 56.46
13 Biel, Matt B 15 TERA-PC 57.26 56.90
27.76 56.90
14 Nye, Brandon 15 BSL-SE 58.06 57.47
27.83 57.47
15 Morton, Matt 16 THSC-OR 58.05 57.89
28.86 57.89
16 Moran, Carlos 16 BSL-SE 59.33 58.33
28.59 58.33
17 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 59.09 58.34
29.13 58.34
18 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 59.64 58.48
29.03 58.48
19 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 59.07 58.66
28.88 58.66
20 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:01.25 1:01.13
29.85 1:01.13
Event 36 Male 100 Yard Backstroke
===============================================================================
49.99 NATS
52.29 T16
52.49 USO
54.09 AAAA
56.69 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McManic, David 17 Dynamo B-GA 54.12 AAA
26.40 54.12
2 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 54.16 AAA
26.86 54.16
3 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 54.21 AAA
26.53 54.21
4 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 54.79 AAA
27.05 54.79
5 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 55.29 AAA
27.03 55.29
6 Dwelley, John A 16 TERA-PC 55.62 AAA
27.64 55.62
7 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 55.76 AAA
27.73 55.76
8 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 55.83 AAA
27.89 55.83
9 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 55.84 AAA
27.65 55.84
10 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 56.06 AAA
27.69 56.06
-------------------------------------------------------------------------
11 Biel, Matt B 15 TERA-PC 57.26
28.08 57.26
12 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 57.56
27.96 57.56
13 Chun, Sean 17 IHAC-CA 57.94
27.87 57.94
14 Morton, Matt 16 THSC-OR 58.05
28.62 58.05
15 Nye, Brandon 15 BSL-SE 58.06
28.95 58.06
16 Latham, Britton 16 BSL-SE 58.55
28.11 58.55
17 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 59.07
29.36 59.07
18 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 59.09
29.17 59.09
19 Moran, Carlos 16 BSL-SE 59.33
29.12 59.33
20 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 59.64
29.16 59.64
-------------------------------------------------------------------------
21 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 1:00.27
29.07 1:00.27
22 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:01.25
30.04 1:01.25
-------------------------------------------------------------------------
23 Snyder, John 15 BSL-SE 1:01.90
30.43 1:01.90
24 Lewis, Brian 15 BSL-SE 1:01.96
30.24 1:01.96
25 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 1:02.51
30.69 1:02.51
26 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 1:02.78
30.59 1:02.78
27 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 1:07.49
33.05 1:07.49
28 UM, John 15 IHAC-CA 1:07.70
33.24 1:07.70
Event 39 Female 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
4:30.19 14&U T16
4:40.19 14&U AAAA
4:53.49 14&U AAA
5:06.79 14&U AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Miller, Abby 14 IHAC-CA 4:22.54 T16
29.27 1:01.61 1:34.78 2:07.53 2:45.12 3:22.99 3:53.11 4:22.54
2 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 4:30.36 AAAA
29.33 1:02.42 1:36.73 2:11.08 2:50.08 3:29.48 4:00.66 4:30.36
3 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 4:31.52 AAAA
30.41 1:04.85 1:40.31 2:15.10 2:52.99 3:30.86 4:02.04 4:31.52
4 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 4:32.39 AAAA
30.16 1:04.45 1:36.85 2:09.07 2:51.03 3:32.43 4:02.73 4:32.39
5 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 4:34.12 AAAA
29.73 1:03.27 1:39.17 2:14.44 2:52.38 3:30.82 4:03.20 4:34.12
5 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 4:34.12 AAAA
29.04 1:03.38 1:40.39 2:15.92 2:53.92 3:32.49 4:04.56 4:34.12
7 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 4:34.58 AAAA
30.33 1:03.53 1:37.43 2:11.20 2:51.99 3:33.31 4:04.53 4:34.58
8 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 4:35.49 AAAA
29.63 1:05.11 1:40.64 2:15.47 2:53.66 3:32.02 4:04.07 4:35.49
9 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 4:37.26 AAAA
28.83 1:01.80 1:37.05 2:11.10 2:52.81 3:35.91 4:06.87 4:37.26
10 McCracken, Sam 14 THSC-OR 4:40.39 AAA
31.07 1:05.55 1:41.63 2:17.22 2:57.83 3:38.54 4:10.21 4:40.39
11 King, Lindsey 13 THSC-OR 4:40.90 AAA
31.42 1:05.61 1:40.35 2:14.07 2:55.19 3:36.09 4:09.28 4:40.90
12 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 4:43.40 AAA
29.00 1:03.23 1:40.98 2:17.49 2:59.12 3:39.48 4:11.74 4:43.40
12 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 4:43.40 AAA
31.39 1:07.34 1:43.58 2:18.68 2:59.78 3:40.76 4:13.02 4:43.40
14 Bard, Presley A 13 TERA-PC 4:43.67 AAA
30.92 1:06.74 1:43.31 2:19.05 3:00.59 3:40.33 4:11.82 4:43.67
15 French, Maggie 14 Dynamo-GA 4:44.37 AAA
31.11 1:06.73 1:43.77 2:20.40 3:00.23 3:40.95 4:13.23 4:44.37
16 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 4:45.54 AAA
30.16 1:04.54 1:41.47 2:18.19 2:59.57 3:41.22 4:13.68 4:45.54
17 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 4:45.90 AAA
31.42 1:06.82 1:45.55 2:21.78 3:02.92 3:43.36 4:15.76 4:45.90
18 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 4:46.59 AAA
30.65 1:04.57 1:41.99 2:18.69 2:59.99 3:41.79 4:14.45 4:46.59
19 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 4:47.42 AAA
31.45 1:06.92 1:44.52 2:20.92 3:02.95 3:44.45 4:16.98 4:47.42
20 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 4:48.48 AAA
31.37 1:06.61 1:45.07 2:22.37 3:02.74 3:44.17 4:16.64 4:48.48
21 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 4:48.85 AAA
31.07 1:07.06 1:43.93 2:20.29 3:02.48 3:44.61 4:17.09 4:48.85
22 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 4:49.40 AAA
30.91 1:06.54 1:45.06 2:22.57 3:03.29 3:43.91 4:16.70 4:49.40
23 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 4:49.89 AAA
29.21 1:02.57 1:40.49 2:18.18 3:00.67 3:43.35 4:17.61 4:49.89
24 Golden, Julie 13 BSL-SE 4:51.32 AAA
32.33 1:10.18 1:47.53 2:23.16 3:06.06 3:49.01 4:21.46 4:51.32
25 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 4:52.12 AAA
31.20 1:06.45 1:44.08 2:21.04 3:04.71 3:49.47 4:21.66 4:52.12
26 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 4:52.34 AAA
31.21 1:07.35 1:45.74 2:22.86 3:07.22 3:51.65 4:22.85 4:52.34
27 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 4:52.59 AAA
30.57 1:05.02 1:40.76 2:16.45 3:00.90 3:45.78 4:19.31 4:52.59
28 Robertson-Phillips 14 Nbacb-MD 4:52.86 AAA
31.33 1:07.75 1:43.19 2:18.06 3:02.42 3:47.69 4:21.72 4:52.86
29 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 4:54.95 AA
32.33 1:09.10 1:45.99 2:22.97 3:06.42 3:49.75 4:22.96 4:54.95
30 LI, Robin 13 TERA-PC 4:55.32 AA
33.16 1:10.04 1:48.29 2:25.62 3:07.11 3:48.98 4:22.67 4:55.32
31 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 4:56.35 AA
31.69 1:08.56 1:45.58 2:22.77 3:05.56 3:49.42 4:23.03 4:56.35
32 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 4:58.09 AA
33.44 1:12.83 1:51.71 2:28.67 3:10.03 3:51.69 4:25.95 4:58.09
33 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 4:58.22 AA
32.24 1:08.15 1:46.51 2:24.39 3:08.24 3:52.40 4:26.63 4:58.22
34 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 4:58.66 AA
33.26 1:13.62 1:53.13 2:32.69 3:12.14 3:52.60 4:26.88 4:58.66
35 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 4:58.82 AA
33.49 1:11.85 1:47.55 2:22.79 3:07.22 3:51.27 4:25.76 4:58.82
36 French, Katie 14 Dynamo B-GA 4:59.29 AA
32.31 1:11.11 1:50.10 2:29.22 3:11.21 3:53.66 4:27.37 4:59.29
37 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 4:59.42 AA
32.31 1:10.01 1:48.76 2:27.50 3:10.23 3:53.16 4:26.61 4:59.42
38 Benefield, Carolin 14 Dynamo B-GA 4:59.57 AA
33.75 1:12.89 1:49.91 2:26.81 3:10.09 3:53.00 4:26.92 4:59.57
39 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 5:01.18 AA
33.25 1:12.82 1:53.41 2:32.23 3:13.59 3:55.33 4:29.28 5:01.18
40 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 5:01.61 AA
32.13 1:10.31 1:48.24 2:25.69 3:07.74 3:50.17 4:26.43 5:01.61
41 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 5:02.45 AA
31.66 1:07.78 1:47.33 2:25.95 3:10.49 3:54.77 4:29.07 5:02.45
42 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 5:03.06 AA
33.56 1:13.01 1:51.40 2:27.43 3:13.54 3:58.54 4:31.44 5:03.06
43 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 5:03.18 AA
32.18 1:09.02 1:47.86 2:26.25 3:10.83 3:56.20 4:29.67 5:03.18
44 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 5:03.56 AA
31.52 1:08.02 1:47.45 2:27.08 3:11.81 3:56.51 4:30.51 5:03.56
45 Wolf, Abby 13 TERA-PC 5:04.11 AA
33.05 1:11.21 1:52.38 2:32.95 3:13.90 3:56.23 4:30.55 5:04.11
46 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 5:05.69 AA
33.55 1:11.09 1:50.30 2:29.39 3:12.99 3:57.62 4:31.95 5:05.69
47 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 5:06.09 AA
33.19 1:10.80 1:51.18 2:31.92 3:14.08 3:54.77 4:30.47 5:06.09
48 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 5:06.13 AA
33.21 1:14.52 1:53.79 2:32.70 3:15.81 3:59.83 4:33.83 5:06.13
49 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 5:06.20 AA
32.01 1:10.65 1:48.31 2:24.95 3:11.41 3:58.29 4:33.48 5:06.20
50 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 5:07.94
34.67 1:15.58 1:55.99 2:35.05 3:16.90 3:58.41 4:33.69 5:07.94
51 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 5:08.38
36.04 1:16.35 1:57.26 2:37.50 3:20.09 4:03.18 4:37.05 5:08.38
52 Woods, Sarah 13 BSL-SE 5:10.04
34.94 1:16.20 2:32.36 3:18.26 4:03.94 4:38.70 5:10.04
53 Call, Emma 13 Nbacb-MD 5:10.28
34.71 1:14.33 1:53.91 2:32.37 3:17.48 4:02.04 4:36.86 5:10.28
54 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 5:14.68
33.85 1:14.24 1:56.85 2:37.03 3:20.40 4:03.82 4:39.58 5:14.68
55 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 5:14.95
34.15 1:13.66 1:56.10 2:38.67 3:20.47 4:02.26 4:39.44 5:14.95
56 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 5:20.86
34.14 1:15.38 1:55.69 2:36.12 3:21.16 4:06.82 4:44.44 5:20.86
57 Wickstrom, Molly 14 BSL-SE 5:23.36
33.90 1:13.75 1:56.56 2:38.27 3:25.02 4:11.86 4:48.90 5:23.36
58 Callins, Sarah 14 BSL-SE 5:23.47
34.82 1:14.21 1:56.15 2:35.96 3:25.37 4:15.00 4:50.30 5:23.47
59 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 5:25.33
35.79 1:18.15 1:57.86 2:36.81 3:26.85 4:14.91 4:50.54 5:25.33
-- Lee, Sylvie C 13 TERA-PC DQ
Event 39 Female 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
4:22.99 15&O NATS
4:25.69 15&O T16
4:32.59 15&O USO
4:34.89 15&O AAAA
4:47.89 15&O AAA
5:00.99 15&O AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 4:19.76 NATS
2 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 4:21.68 NATS
3 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 4:24.54 T16
27.92 59.09 1:33.15 2:06.91 2:45.27 3:24.63 3:54.85 4:24.54
4 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 4:24.57 T16
5 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 4:27.96 USO
6 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 4:29.63 USO
28.85 1:01.71 1:34.92 2:08.45 2:47.56 3:27.39 3:58.79 4:29.63
7 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 4:30.42 USO
29.31 1:02.39 1:37.77 2:12.78 2:51.20 3:30.67 4:01.00 4:30.42
8 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 4:31.49 USO
9 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 4:31.66 USO
10 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 4:31.71 USO
29.08 1:02.39 1:38.48 2:14.18 2:52.37 3:30.73 4:01.95 4:31.71
11 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 4:32.49 USO
29.53 1:03.61 1:39.85 2:14.34 2:51.74 3:29.85 4:01.88 4:32.49
12 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 4:33.70 AAAA
30.08 1:03.03 1:39.00 2:14.35 2:53.64 3:33.37 4:04.25 4:33.70
13 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 4:33.90 AAAA
29.95 1:03.09 1:40.77 2:18.09 2:55.33 3:33.18 4:04.37 4:33.90
14 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 4:34.26 AAAA
15 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 4:34.66 AAAA
30.08 1:03.54 1:39.44 2:14.35 2:53.90 3:34.16 4:04.26 4:34.66
16 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 4:35.41 AAA
29.31 1:02.57 1:38.13 2:13.21 2:53.21 3:34.18 4:05.60 4:35.41
17 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 4:36.10 AAA
30.06 1:03.33 1:37.96 2:12.56 2:53.38 3:34.67 4:06.01 4:36.10
18 Patterson, Genna 15 THSC-OR 4:37.39 AAA
30.80 1:06.02 1:42.11 2:17.98 2:55.31 3:33.25 4:05.96 4:37.39
19 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 4:37.98 AAA
29.24 1:02.98 1:38.52 2:14.06 2:54.90 3:37.19 4:08.23 4:37.98
20 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 4:38.32 AAA
21 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 4:38.40 AAA
30.34 1:05.08 1:38.41 2:10.62 2:52.75 3:35.13 4:07.47 4:38.40
22 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 4:38.75 AAA
29.60 1:03.09 1:40.47 2:16.68 2:54.16 3:32.19 4:05.49 4:38.75
23 Herman, Allison 17 NCAC-NC 4:39.38 AAA
24 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 4:39.42 AAA
30.28 1:05.50 1:40.05 2:14.67 2:54.77 3:36.03 4:08.12 4:39.42
25 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 4:39.93 AAA
31.93 1:07.87 1:41.33 2:15.11 2:56.53 3:37.97 4:09.49 4:39.93
26 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 4:39.98 AAA
31.20 1:06.69 1:43.26 2:18.64 2:58.99 3:40.15 4:11.09 4:39.98
27 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 4:40.47 AAA
31.43 1:06.88 1:42.79 2:17.82 3:00.37 3:43.04 4:12.14 4:40.47
28 Kora, Angela 17 THSC-OR 4:41.84 AAA
31.59 1:06.76 1:41.34 2:15.23 2:56.31 3:37.23 4:10.46 4:41.84
29 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 4:45.00 AAA
30.53 1:03.74 1:42.83 2:20.72 3:00.16 3:39.51 4:12.88 4:45.00
30 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 4:45.07 AAA
31.10 1:06.55 1:43.15 2:18.56 3:01.09 3:43.14 4:14.64 4:45.07
31 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 4:45.33 AAA
30.65 1:06.53 1:43.73 2:19.85 3:01.98 3:44.02 4:15.17 4:45.33
32 Janik, Nan 17 THSC-OR 4:45.91 AAA
30.00 1:04.44 1:42.40 2:19.35 3:00.67 3:41.85 4:14.71 4:45.91
33 May, Kaelon E 16 TERA-PC 4:45.95 AAA
31.61 1:07.12 1:45.24 2:22.30 3:02.16 3:42.54 4:14.66 4:45.95
34 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 4:47.10 AAA
35 Janik, Rozie 15 THSC-OR 4:47.37 AAA
30.54 1:04.77 1:41.32 2:17.94 3:00.24 3:43.17 4:15.75 4:47.37
36 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 4:47.71 AAA
31.26 1:05.84 1:43.33 2:20.39 3:02.84 3:45.42 4:16.51 4:47.71
37 Fuller, Kate 16 THSC-OR 4:48.12 AA
32.06 1:08.00 1:45.36 2:22.54 3:02.49 3:42.97 4:16.09 4:48.12
38 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 4:48.35 AA
30.21 1:05.05 1:43.38 2:20.02 3:00.84 3:41.55 4:15.66 4:48.35
39 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 4:49.05 AA
31.08 1:05.80 1:43.25 2:19.72 3:02.56 3:45.38 4:18.05 4:49.05
40 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 4:49.29 AA
31.79 1:08.45 1:44.77 2:20.86 3:03.58 3:46.89 4:18.91 4:49.29
41 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 4:50.58 AA
31.39 1:06.74 1:44.79 2:21.76 3:04.67 3:47.42 4:19.54 4:50.58
42 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 4:50.99 AA
30.02 1:03.90 1:40.66 2:17.12 3:00.39 3:44.23 4:17.96 4:50.99
43 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 4:51.07 AA
30.80 1:06.87 1:45.07 2:22.57 3:03.44 3:44.63 4:18.46 4:51.07
44 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 4:51.75 AA
31.29 1:07.37 1:43.97 2:20.62 3:03.31 3:45.91 4:19.70 4:51.75
45 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 4:53.11 AA
31.21 1:07.67 1:45.99 2:23.68 3:04.91 3:46.65 4:21.07 4:53.11
46 Russell, Lauren 16 BSL-SE 4:55.19 AA
31.77 1:07.75 1:45.11 2:21.63 3:04.35 3:47.28 4:21.75 4:55.19
47 Doria, Angela D 15 TERA-PC 4:56.87 AA
33.30 1:11.10 1:49.01 2:27.84 3:07.33 3:48.92 4:23.29 4:56.87
48 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 4:57.72 AA
30.70 1:06.12 1:44.66 2:22.51 3:06.18 3:50.65 4:24.61 4:57.72
49 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 4:58.89 AA
31.97 1:10.96 1:50.64 2:29.30 3:10.73 3:53.62 4:28.03 4:58.89
50 Quinn, Monica 16 BSL-SE 5:00.83 AA
31.25 1:06.51 1:46.50 2:24.83 3:09.88 3:54.85 4:28.36 5:00.83
51 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 5:00.95 AA
31.97 1:08.48 1:47.61 2:26.29 3:09.96 3:53.12 4:27.91 5:00.95
52 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 5:02.09
34.07 1:13.22 1:52.73 2:31.34 3:14.23 3:57.94 4:30.61 5:02.09
53 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 5:02.10
33.14 1:10.57 1:48.03 2:24.16 3:10.15 3:54.80 4:29.44 5:02.10
54 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 5:02.55
35.38 1:13.96 1:53.94 2:32.54 3:13.71 3:55.32 4:29.54 5:02.55
55 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 5:03.40
30.96 1:06.59 1:45.41 2:22.58 3:08.39 3:54.55 4:29.47 5:03.40
Event 40 Male 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
4:16.49 14&U T16
4:25.09 14&U AAAA
4:37.69 14&U AAA
4:50.29 14&U AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 4:12.24 T16
27.06 58.13 1:30.21 2:02.30 2:38.08 3:14.43 3:43.54 4:12.24
2 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 4:18.86 AAAA
28.44 1:00.25 1:33.32 2:04.74 2:42.58 3:20.67 3:50.24 4:18.86
3 Busby, Sam 14 THSC-OR 4:22.13 AAAA
28.81 1:01.35 1:35.54 2:08.24 2:45.64 3:23.32 3:53.22 4:22.13
4 Summers, Garth 13 THSC-OR 4:23.69 AAAA
27.36 57.87 1:31.81 2:05.22 2:43.97 3:22.08 3:53.58 4:23.69
5 McCary, John 14 BSL-SE 4:25.47 AAA
27.50 59.63 1:33.16 2:06.09 2:44.55 3:24.04 3:54.98 4:25.47
6 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 4:28.70 AAA
28.81 1:01.90 1:37.77 2:12.19 2:50.27 3:28.27 3:58.96 4:28.70
7 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 4:29.54 AAA
28.78 1:01.40 1:36.07 2:09.52 2:49.92 3:29.06 4:00.06 4:29.54
8 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 4:29.56 AAA
28.60 1:00.28 1:33.44 2:05.37 2:46.87 3:28.54 3:59.97 4:29.56
9 Mendoza, John 14 IHAC-CA 4:29.85 AAA
28.53 1:01.45 1:34.68 2:07.64 2:48.02 3:28.67 3:59.44 4:29.85
10 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 4:30.13 AAA
30.72 1:05.54 1:40.25 2:14.73 2:50.67 3:26.64 3:58.36 4:30.13
11 Gray, Sam 14 TERA-PC 4:32.37 AAA
30.96 1:06.86 1:43.00 2:17.40 2:56.53 3:34.78 4:04.20 4:32.37
12 Koh, Brian 14 IHAC-CA 4:34.97 AAA
29.18 1:02.43 1:38.92 2:14.53 2:52.83 3:30.68 4:03.53 4:34.97
13 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 4:38.66 AA
28.92 1:02.31 1:37.28 2:10.43 2:53.64 3:36.97 4:09.43 4:38.66
14 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 4:40.53 AA
30.97 1:05.04 1:40.55 2:15.62 2:56.83 3:38.20 4:10.14 4:40.53
15 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 4:42.72 AA
30.15 1:05.61 1:40.47 2:15.85 2:57.57 3:37.55 4:10.74 4:42.72
16 Greer, Kevin 14 BSL-SE 4:43.32 AA
30.85 1:06.73 1:44.04 2:19.45 3:01.35 3:42.60 4:14.05 4:43.32
17 Shields, John 14 Nbacb-MD 4:43.69 AA
30.24 1:04.70 1:41.60 2:18.79 2:58.71 3:39.61 4:12.50 4:43.69
18 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 4:44.14 AA
31.33 1:08.07 1:45.56 2:22.28 3:01.51 3:41.06 4:13.45 4:44.14
19 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 4:51.26
31.63 1:07.11 1:45.40 2:21.73 3:03.98 3:46.08 4:19.14 4:51.26
20 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 4:51.91
31.03 1:07.66 1:43.94 2:19.76 3:03.19 3:47.08 4:20.05 4:51.91
21 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 4:52.59
30.68 1:06.36 1:42.41 2:18.75 3:01.98 3:46.01 4:19.97 4:52.59
22 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 4:54.70
34.52 1:12.52 1:50.54 2:27.47 3:09.01 3:51.17 4:23.46 4:54.70
23 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 4:55.00
32.84 1:11.38 1:48.51 2:24.81 3:07.26 3:50.57 4:24.21 4:55.00
24 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 4:57.71
33.87 1:12.99 1:50.45 2:26.74 3:09.51 3:53.22 4:26.53 4:57.71
25 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 4:59.22
32.35 1:11.16 1:50.71 2:29.67 3:10.56 3:52.41 4:26.50 4:59.22
26 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 5:00.20
33.69 1:13.57 1:51.10 2:28.00 3:10.15 3:54.18 4:27.74 5:00.20
27 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 5:01.49
34.00 1:14.85 1:52.23 2:29.34 3:11.91 3:54.25 4:28.21 5:01.49
28 Yang, Mario 13 NCAC-NC 5:02.14
33.96 1:14.16 1:52.33 2:30.79 3:11.87 3:54.43 4:28.62 5:02.14
29 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 5:08.95
34.23 1:13.51 1:53.77 2:33.39 3:17.91 4:03.01 4:36.50 5:08.95
Event 40 Male 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
3:56.59 15&O NATS
4:04.19 15&O T16
4:05.29 15&O USO
4:12.99 15&O AAAA
4:24.99 15&O AAA
4:37.09 15&O AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 3:55.93 NATS
24.45 52.04 1:21.74 1:51.03 2:25.95 3:01.31 3:29.03 3:55.93
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 3:57.97 T16
25.81 54.60 1:25.56 1:55.96 2:30.48 3:05.12 3:32.18 3:57.97
3 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 3:58.25 T16
25.35 54.45 1:25.41 1:56.04 2:29.19 3:02.95 3:31.05 3:58.25
4 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 4:06.30 AAAA
26.30 56.69 1:28.00 1:59.74 2:33.61 3:08.15 3:37.88 4:06.30
5 Noh, Robert 17 IHAC-CA 4:07.26 AAAA
26.24 55.12 1:26.94 1:57.97 2:34.23 3:10.28 3:39.48 4:07.26
6 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 4:09.00 AAAA
27.43 58.24 1:30.55 2:01.87 2:37.15 3:12.62 3:41.67 4:09.00
7 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 4:10.47 AAAA
26.90 57.49 1:28.67 1:59.65 2:36.75 3:15.13 3:43.63 4:10.47
8 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 4:10.69 AAAA
26.91 58.25 1:28.86 1:59.01 2:36.30 3:13.65 3:42.78 4:10.69
9 Millen, John 17 Dynamo-GA 4:11.50 AAAA
25.62 55.35 1:27.40 1:59.65 2:36.54 3:14.52 3:43.53 4:11.50
10 Gavan, Mike 18 TERA-PC 4:11.62 AAAA
26.76 57.07 1:29.29 2:01.32 2:37.94 3:14.89 3:43.87 4:11.62
11 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 4:13.33 AAA
26.56 57.20 1:28.68 1:59.70 2:37.46 3:15.23 3:44.88 4:13.33
12 Dwelley, John A 16 TERA-PC 4:14.88 AAA
27.38 58.43 1:30.73 2:01.90 2:38.97 3:16.43 3:45.97 4:14.88
13 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 4:14.94 AAA
27.70 59.58 1:32.05 2:03.17 2:40.44 3:17.72 3:46.79 4:14.94
14 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 4:16.80 AAA
27.77 59.10 1:30.51 2:02.16 2:40.69 3:19.65 3:48.87 4:16.80
15 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 4:17.03 AAA
28.23 1:00.34 1:31.45 2:02.28 2:41.06 3:19.40 3:49.05 4:17.03
16 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 4:17.13 AAA
29.35 1:01.80 1:34.92 2:07.95 2:42.90 3:17.69 3:48.23 4:17.13
17 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 4:18.02 AAA
28.51 1:01.14 1:34.26 2:06.67 2:43.10 3:19.05 3:49.18 4:18.02
18 McManic, David 17 Dynamo B-GA 4:19.18 AAA
27.48 58.91 1:31.82 2:03.61 2:40.96 3:18.55 3:49.16 4:19.18
19 Fausel, Pat 16 THSC-OR 4:20.46 AAA
27.64 59.74 1:33.96 2:07.15 2:44.98 3:22.88 3:52.33 4:20.46
20 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 4:23.25 AAA
30.11 1:04.77 1:39.38 2:13.53 2:48.45 3:24.18 3:54.20 4:23.25
21 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 4:23.36 AAA
28.96 1:02.81 1:36.56 2:09.08 2:46.04 3:23.56 3:53.70 4:23.36
22 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 4:25.81 AA
27.96 59.30 1:33.87 2:07.74 2:46.84 3:26.48 3:56.71 4:25.81
23 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 4:27.34 AA
19.82 1:01.09 1:37.18 2:13.29 2:50.32 3:28.47 3:58.93 4:27.34
24 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 4:27.39 AA
28.99 1:01.08 1:35.04 2:08.77 2:48.75 3:28.87 3:59.03 4:27.39
25 Viglione, Matt 15 THSC-OR 4:27.83 AA
28.18 1:01.74 1:36.95 2:10.98 2:47.71 3:25.32 3:57.48 4:27.83
26 Greene, Bret 16 THSC-OR 4:31.06 AA
28.18 59.17 1:34.89 2:09.60 2:49.49 3:30.32 4:01.03 4:31.06
27 English, Alex 18 ABSC-GA 4:32.20 AA
29.31 1:01.54 1:36.64 2:10.78 2:50.62 3:31.79 4:02.77 4:32.20
28 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 4:32.33 AA
28.97 1:02.44 1:36.83 2:11.79 2:50.49 3:28.87 4:01.12 4:32.33
29 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 4:34.38 AA
28.76 1:01.37 1:37.77 2:13.60 2:53.10 3:32.83 4:04.66 4:34.38
30 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 4:34.51 AA
30.18 1:05.37 1:40.96 2:15.84 2:53.74 3:31.93 4:03.65 4:34.51
31 Nye, Brandon 15 BSL-SE 4:34.58 AA
29.97 1:04.69 1:39.73 2:13.73 2:55.17 3:36.68 4:06.70 4:34.58
32 Lewis, Brian 15 BSL-SE 4:35.56 AA
28.96 1:01.84 1:36.75 2:11.31 2:51.26 3:32.82 4:04.91 4:35.56
33 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 4:38.16
30.00 1:05.43 1:41.62 2:17.12 2:55.06 3:33.57 4:06.68 4:38.16
34 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 4:39.99
30.66 1:05.71 1:40.21 2:14.23 2:57.55 3:40.96 4:10.92 4:39.99
35 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 4:49.41
28.54 1:02.29 1:40.67 2:18.61 3:02.56 3:48.43 4:19.24 4:49.41
36 Merritt, Matt 18 Memphis Thunder-SE 4:54.85
30.97 1:08.04 1:44.97 2:21.31 3:05.10 3:49.55 4:22.91 4:54.85
37 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 5:06.86
32.27 1:10.72 1:51.87 2:32.15 3:14.52 3:57.91 4:33.40 5:06.86
-- Griest, Robert 15 Dynamo B-GA X4:19.90
27.21 59.21 1:32.96 2:05.49 2:43.27 3:21.53 3:51.30 4:19.90
Event 41 Female 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:41.29 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:36.04 T16
1) YE, Cissey 13 2) Fausel, Sarah 14
3) Nelson, Kara 14 4) Lou, Susan 14
26.64 56.27 1:21.09 1:49.09 2:15.14 2:42.96 3:08.13 3:36.04
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:36.13 T16
1) Reynolds, Caitlin 14 2) Westby, Ruth 13
3) Suhr, Katie 13 4) Walker, Beverly 14
26.12 53.71 1:19.74 1:49.05 2:15.19 2:43.51 3:08.45 3:36.13
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:36.42 T16
1) Francik, Courtney 14 2) Delp, Kristina 13
3) Dotson, Tiffany 14 4) Brown, Whitney 14
25.79 53.61 1:19.45 1:48.13 2:14.08 2:42.30 3:08.37 3:36.42
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 3:39.49 T16
1) Botek, Anne Marie 13 2) Dunnigan, Amanda 14
3) Peloquin, Kelly 13 4) Peregino, Elisha 14
25.94 54.90 1:21.39 1:49.96 2:16.05 2:44.34 3:10.58 3:39.49
5 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:42.35
1) Bard, Presley A 13 2) McLane, Julianne M 14
3) Rogers, Lauren M 14 4) Degolia, Hailey M 14
26.57 55.30 1:22.10 1:50.33 2:17.01 2:45.56 3:12.59 3:42.35
6 Terrapin Swim Team-PC 'B' 3:45.43
1) Middleton, Regina G 13 2) Buchanan, McKenzie J 13
3) Lee, Sylvie C 13 4) Cureton, Jillian T 13
27.20 56.22 1:22.71 1:52.64 2:19.28 2:49.32 3:15.89 3:45.43
7 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:46.74
1) Garcia, Jordanne 14 2) Miller, Abby 14
3) Imagane, Julie 14 4) Jafari, Samantha 14
26.66 55.18 1:21.32 1:49.55 2:18.71 2:50.28 3:17.39 3:46.74
8 Tualatin Hills Swim Club-OR 'B' 3:47.60
1) Hersberger, Morgen 13 2) McCracken, Sam 14
3) Xie, Junyi 14 4) King, Lindsey 13
27.00 56.51 1:23.54 1:52.71 2:20.46 2:51.98 3:18.68 3:47.60
9 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:47.84
1) Woods, Sarah 13 2) Molen, Mary Wilson 14
3) Callins, Sarah 14 4) Golden, Julie 13
27.16 56.23 1:24.62 1:55.30 2:22.82 2:53.78 3:19.94 3:47.84
10 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 3:49.68
1) O'Donnell, Kerry 14 2) Morlock, Amy 13
3) Robertson-Phillips, Zea 14 4) Gonzalez, Jackie 13
26.77 56.87 1:24.29 1:54.83 2:22.42 2:52.31 3:20.08 3:49.68
11 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 3:49.71
1) Flynn, Taylor 13 2) Brackens, Ashley 13
3) Hartman, Anna 13 4) Ryan, Mary-Michael 14
27.33 56.31 1:24.89 1:55.48 2:23.14 2:54.02 3:20.51 3:49.71
12 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 3:52.54
1) Li, Sonica 13 2) Dayton, Caroline 13
3) Worsham, Jenna 13 4) Carter, Kathrine 14
27.05 56.69 1:23.17 1:53.23 2:22.48 2:53.77 3:21.81 3:52.54
13 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 3:54.14
1) Smith, Ashley 13 2) Stankavage, Sarah 13
3) Baric, Michelle 13 4) Caron, Caitlyn 13
28.04 58.86 1:26.07 1:56.67 2:24.17 2:54.99 3:23.03 3:54.14
14 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'B' 3:55.71
1) Cahn, Jenn 14 2) Bray, Natasha 14
3) Long, Amanda 13 4) Karp, Amanda 14
27.74 58.37 1:27.01 1:58.17 2:26.39 2:57.11 3:24.88 3:55.71
Event 42 Male 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:27.59 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:23.51 T16
1) McKenna, Casey 14 2) Cappelli, Vincent 14
3) Tinsley, Charles 14 4) McMahon, Dan 14
24.78 52.19 1:16.14 1:43.47 2:07.79 2:34.36 2:57.73 3:23.51
2 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:24.16 T16
1) McCary, John 14 2) Taylor, Hill 14
3) Greer, Kevin 14 4) Weingarten, Gil 14
24.60 51.37 1:15.80 1:42.91 2:07.68 2:35.23 2:58.62 3:24.16
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:28.03
1) Pallace, Drew 14 2) Colly, Matt 14
3) Martin, Kenny 13 4) Zebley, Nico 14
24.27 51.15 1:15.96 1:44.01 2:08.60 2:36.01 3:00.63 3:28.03
4 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:29.94
1) Summers, Garth 13 2) Rothrock, Andrew 14
3) Harvath, Steve 13 4) Busby, Sam 14
25.36 52.70 1:18.37 1:45.49 2:09.99 2:38.79 3:03.17 3:29.94
5 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:30.18
1) Dentone, Peter G 14 2) Gray, Sam 14
3) Mahoney, Sean R 13 4) Ranahan, Kellen E 14
24.49 50.93 1:16.94 1:45.86 2:10.76 2:37.80 3:02.62 3:30.18
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:38.57
1) Beltran, Roger 14 2) Koh, Brian 14
3) Brody, Jonathan 14 4) Mendoza, John 14
24.59 50.69 1:16.91 1:46.43 2:13.73 2:44.20 3:10.04 3:38.57
7 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 3:41.43
1) Kelsall, Dominic 14 2) Anthony, David 14
3) Tieslau, Matt 14 4) McMillan, Joe 14
25.25 52.35 1:18.92 1:48.54 2:14.66 2:44.24 3:11.58 3:41.43
8 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 3:49.17
1) Yang, Mario 13 2) Wiener, Ben 13
3) Chao, Collin 14 4) Hoge, Duncan 13
26.87 56.82 1:22.27 1:50.67 2:19.22 2:50.43 3:18.36 3:49.17
Event 43 Female 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:31.99 NATS
3:41.69 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:26.98 NATS
1) Miller, Majanke 17 2) Liggett, Anne 15
3) Erickson, Danielle 17 4) Kilroy, Kristen 17
25.44 52.24 1:16.96 1:43.87 2:08.48 2:35.47 3:00.06 3:26.98
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:31.15 NATS
1) Bell, Katherine 16 2) Durot, Elizabeth 15
3) McCallum, Kelley 16 4) Hill, Elizabeth 16
26.08 53.35 1:18.61 1:45.93 2:11.13 2:38.36 3:03.81 3:31.15
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:31.37 NATS
1) Goetsch, Emily 16 2) Sackett, Meghan 15
3) Kimmel, Bridget 17 4) Williams, Liz 16
25.82 53.12 1:18.50 1:45.69 2:11.04 2:38.99 3:04.10 3:31.37
4 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 3:34.44 T16
1) McCawley, Margo 15 2) Smith, Leigh 15
3) Jensen, Grace 15 4) Hobbs, Kelli 16
25.82 53.62 1:19.04 1:47.32 2:13.09 2:41.12 3:06.73 3:34.44
5 Dynamo Swim Club-GA 'B' 3:34.78 T16
1) Daly, Ashley 17 2) Butler, Kendall 18
3) Klein, Melissa 17 4) Seissen, Eileen 17
26.22 53.70 1:19.71 1:47.79 2:13.59 2:41.79 3:07.34 3:34.78
6 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 3:36.25 T16
1) Betzing, Lauren 17 2) Brooks, Ellen 15
3) Hutchinson, Claire 15 4) Rawlick, Patty 16
26.39 55.27 1:21.18 1:49.14 2:14.63 2:43.39 3:08.53 3:36.25
7 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 3:36.73 T16
1) Harper, Natanya 16 2) Daniell, Juliana 18
3) McCallum, Jenny 18 4) Granger, Julie 18
26.07 53.49 1:19.38 1:47.52 2:13.49 2:41.88 3:07.89 3:36.73
8 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:36.78 T16
1) Imagane, Jane 16 2) Cardoza, Natalie 16
3) Hentzen, Morgan 16 4) Wong, Melissa 16
26.14 53.36 1:19.27 1:47.41 2:13.90 2:42.30 3:08.65 3:36.78
9 Tualatin Hills Swim Club-OR 'B' 3:37.55 T16
1) Patterson, Mary 15 2) Patterson, Genna 15
3) Svoboda, Leanne 17 4) Summers, Caitlin 15
25.79 53.98 1:19.15 1:46.17 2:13.52 2:43.74 3:09.56 3:37.55
10 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:40.54 T16
1) Healey, Laura E 17 2) Knapp, Ashley K 17
3) May, Kaelon E 16 4) Sulprizio, Gina M 16
26.88 56.35 1:22.84 1:51.13 2:17.06 2:45.21 3:12.06 3:40.54
11 Dynamo Swim Cllub B-GA 'B' 3:42.60
1) Berish, Danielle 16 2) Hyde, Erin 17
3) Wright, Olivia 17 4) Reinmann, Lauren 15
26.70 54.71 1:21.80 1:51.67 2:17.74 2:46.89 3:13.54 3:42.60
12 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 3:43.99
1) Smith, Kendall 17 2) Erben, Andrea 18
3) Emerson, Taylor 17 4) Herman, Allison 17
26.12 54.43 1:22.13 1:52.45 2:19.48 2:49.60 3:15.80 3:43.99
13 Terrapin Swim Team-PC 'B' 3:46.00
1) Hart, Lindsay N 16 2) Rowe, Ali 16
3) Brice, Shiloh M 16 4) Navilhon, Melissa A 15
26.98 55.77 1:22.95 1:52.44 2:19.19 2:47.73 3:15.69 3:46.00
14 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 3:52.20
1) Hentzen, Whitney 15 2) Miyakawa, Kelly 15
3) Garcia, Lauren 17 4) Brody, Kelly 17
27.29 55.56 1:22.89 1:52.88 2:22.79 2:56.11 3:23.15 3:52.20
15 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'B' 3:52.29
1) Hartman, Sallye 15 2) Siegal, Katie 17
3) Stewart, Sarah 14 4) Merritt, Lauren 15
26.80 56.02 1:22.55 1:52.57 2:21.04 2:52.67 3:21.08 3:52.29
16 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:58.01
1) Johnson, Kathryn 17 2) Russell, Lauren 16
3) Quinn, Monica 16 4) Johnson, Nina 17
29.20 1:00.31 1:28.62 2:00.03 2:29.50 3:01.27 3:28.17 3:58.01
17 Birmingham Swim League-SE 'B' 4:07.71
1) Reynolds, Ashley 16 2) Wickstrom, Molly 14
3) Shores, Jennifer 14 4) Ogard, Laura 17
29.19 1:00.00 1:29.55 2:02.48 2:31.52 3:05.78 3:35.45 4:07.71
Event 44 Male 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:05.89 NATS
3:23.09 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:08.53 T16
1) Rudd, Bobby 17 2) Millen, John 17
3) Stephens, Mark 17 4) Kauffman, Mike 18
22.98 47.38 1:10.50 1:35.13 1:57.82 2:22.30 2:44.60 3:08.53
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:11.78 T16
1) Chun, Sean 17 2) Clements, Joey 19
3) Noh, Robert 17 4) Carter, John 17
23.57 48.71 1:11.23 1:35.48 1:58.37 2:23.80 2:46.64 3:11.78
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:17.22 T16
1) Phelps, Michael 16 2) Hopkins, Jamie 16
3) Zebley, Nico 14 4) Knopp, Cory 15
21.92 44.94 1:08.51 1:33.67 1:57.46 2:25.47 2:50.34 3:17.22
4 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:20.16 T16
1) Dwelley, John A 16 2) Keenan, Ned 17
3) Deckert, Mike C 15 4) Hardy, Jason A 16
23.71 48.98 1:12.95 1:38.35 2:03.06 2:29.92 2:54.16 3:20.16
5 Dynamo Swim Club-GA 'B' 3:20.17 T16
1) Ewald, Chris 16 2) Gordon, Willie 17
3) Staak, Ryan 17 4) Cargill, Kevin 15
24.37 49.87 1:13.75 1:39.69 2:03.78 2:29.67 2:54.01 3:20.17
6 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:22.66 T16
1) Riebesell, Ryan 18 2) Johnson, Aaron 15
3) Snyder, John 15 4) Bennett, Nicholas 15
23.43 49.03 1:13.25 1:41.25 2:05.70 2:32.38 2:56.34 3:22.66
7 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 3:24.04
1) Griest, Robert 15 2) Montgomery, Matt 16
3) Packer, Kyle 15 4) Klein, Andrew 15
24.24 50.02 1:13.74 1:39.51 2:03.91 2:31.28 2:56.41 3:24.04
8 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:24.31
1) Morton, Matt 16 2) Greene, Bret 16
3) Raegen, Scott 19 4) Fausel, Pat 16
24.56 50.19 1:14.67 1:41.45 2:05.57 2:32.26 2:57.55 3:24.31
9 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 3:25.12
1) Han, Frank 17 2) Reyes, Mikhail 17
3) Mallari, Rodney 15 4) Jafari, Michael 15
24.63 51.01 1:14.65 1:40.06 2:05.00 2:33.64 2:57.83 3:25.12
10 Birmingham Swim League-SE 'B' 3:30.84
1) Nye, Brandon 15 2) Johnson, Mitchell 15
3) Lewis, Brian 15 4) Moran, Carlos 16
25.70 52.69 1:17.63 1:45.76 2:11.31 2:39.53 3:03.92 3:30.84
Event 45 Female 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
27.59 T16
28.49 AAAA
29.79 AAA
31.09 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 28.18 AAAA
2 Smith, Carly 10 NCAC-NC 28.43 AAAA
3 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 28.69 AAA
4 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 28.84 AAA
5 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 29.14 AAA
6 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 29.30 AAA
7 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 29.84 AA
8 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 29.93 AA
9 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 30.17 AA
10 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 30.30 AA
11 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 30.47 AA
12 Hendry, Molly 9 BSL-SE 30.51 AA
13 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 30.74 AA
14 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 31.01 AA
15 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 31.18
16 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 31.32
17 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 31.61
18 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 31.66
19 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 31.97
20 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 32.26
21 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 32.27
22 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 32.50
23 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 32.61
24 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 32.80
25 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 32.88
26 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 33.18
27 Tracy, Holly 9 BSL-SE 33.57
28 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 34.78
29 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 35.20
30 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 36.05
31 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 36.23
32 Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE 37.29
Event 46 Male 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
27.49 T16
28.29 AAAA
29.49 AAA
30.69 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 27.59 AAAA
2 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 28.32 AAA
3 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 28.48 AAA
4 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 28.63 AAA
5 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 28.93 AAA
6 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 29.06 AAA
7 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 29.30 AAA
8 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 29.43 AAA
9 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 29.65 AA
10 Woods, David 10 BSL-SE 30.28 AA
11 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 30.32 AA
12 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 30.35 AA
13 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 30.39 AA
14 Arguello, Austin 10 THSC-OR 30.52 AA
15 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 30.56 AA
16 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 30.64 AA
17 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 30.73
18 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 31.12
19 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 31.15
20 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 31.39
21 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 31.54
22 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 31.67
23 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 32.14
24 Stocks, Brian 10 THSC-OR 32.29
25 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 32.51
26 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 32.57
27 Baric, Michael 9 NCAC-NC 33.21
28 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 33.23
29 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 33.73
30 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 33.90
31 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA 39.19
Event 47 Female 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:19.29 T16
2:24.09 AAAA
2:30.99 AAA
2:37.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:14.36 2:09.16 T16
29.44 1:02.48 1:35.93 2:09.16
2 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 2:14.59 2:12.08 T16
29.33 1:03.33 1:37.35 2:12.08
3 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:18.53 2:16.84 T16
30.82 1:06.01 1:42.85 2:16.84
4 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:18.47 2:18.83 T16
31.30 1:06.79 1:43.40 2:18.83
5 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:24.01 2:19.24 T16
31.26 1:06.51 1:42.53 2:19.24
6 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:22.08 2:19.69 AAAA
31.61 1:06.26 1:42.53 2:19.69
7 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:25.17 2:20.74 AAAA
32.66 1:09.24 1:45.81 2:20.74
8 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 2:25.68 2:21.59 AAAA
31.28 1:07.23 1:44.73 2:21.59
9 Reinmann, Katherin 12 Dynamo-GA 2:23.61 2:21.85 AAAA
31.95 1:07.66 1:44.64 2:21.85
10 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 2:24.77 2:23.93 AAAA
32.01 1:07.97 1:45.82 2:23.93
Event 47 Female 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:19.29 T16
2:24.09 AAAA
2:30.99 AAA
2:37.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:14.36 T16
30.86 1:04.85 1:39.66 2:14.36
2 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 2:14.59 T16
29.62 1:04.27 1:39.28 2:14.59
3 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:18.47 T16
31.03 1:05.95 1:41.92 2:18.47
4 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:18.53 T16
30.39 1:06.04 1:41.60 2:18.53
5 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:22.08 AAAA
32.30 1:08.13 1:45.40 2:22.08
6 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 2:23.61 AAAA
31.63 1:07.00 1:45.22 2:23.61
7 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:24.01 AAAA
31.77 1:08.29 1:46.10 2:24.01
8 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 2:24.77 AAA
32.35 1:08.52 1:46.40 2:24.77
9 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:25.17 AAA
32.98 1:09.68 1:48.08 2:25.17
10 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 2:25.68 AAA
32.10 1:07.99 1:46.17 2:25.68
-------------------------------------------------------------------------
11 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 2:28.63 AAA
33.24 1:11.51 1:50.48 2:28.63
12 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 2:28.73 AAA
32.84 1:10.71 1:49.77 2:28.73
-------------------------------------------------------------------------
13 King, Jordan 11 THSC-OR 2:29.20 AAA
32.46 1:08.40 1:49.14 2:29.20
14 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 2:34.94 AA
34.44 1:13.82 1:54.42 2:34.94
Event 48 Male 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:13.89 T16
2:18.49 AAAA
2:25.09 AAA
2:31.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:20.45 2:15.70 AAAA
29.51 1:03.46 1:39.87 2:15.70
2 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:42.01 2:24.88 AAA
31.92 1:08.91 1:46.61 2:24.88
3 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:30.78 2:26.16 AA
32.34 1:09.86 1:48.52 2:26.16
4 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:35.01 2:30.53 AA
31.89 1:09.86 1:50.10 2:30.53
5 Tracy, Miller 11 BSL-SE 2:35.25 2:35.97
33.02 1:12.12 1:53.76 2:35.97
6 Hill, Jack 12 NCAC-NC 2:41.66 2:36.97
34.88 1:14.09 1:55.66 2:36.97
Event 48 Male 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2:13.89 T16
2:18.49 AAAA
2:25.09 AAA
2:31.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:20.45 AAA
2 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:30.78 AA
3 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:35.01
4 Tracy, Miller 11 BSL-SE 2:35.25
5 Hill, Jack 12 NCAC-NC 2:41.66
6 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:42.01
Event 49 Female 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
27.69 T16
28.59 AAAA
29.99 AAA
31.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 28.07 28.03 AAAA
2 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 29.09 28.64 AAA
3 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 30.14 29.49 AAA
4 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 29.93 29.60 AAA
5 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 30.22 29.87 AAA
6 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 30.20 30.05 AA
7 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 29.95 30.08 AA
8 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 30.11 30.20 AA
9 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 29.94 30.31 AA
10 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 30.46 30.36 AA
Event 49 Female 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
27.69 T16
28.59 AAAA
29.99 AAA
31.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 28.07 AAAA
2 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 29.09 AAA
3 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 29.93 AAA
4 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 29.94 AAA
5 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 29.95 AAA
6 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 30.11 AA
7 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 30.14 AA
8 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 30.20 AA
9 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 30.22 AA
10 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 30.46 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Wall, Sarah 11 BSL-SE 30.79 AA
12 Needham, Michelle 11 THSC-OR 30.81 AA
-------------------------------------------------------------------------
13 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 30.89 AA
14 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 30.95 AA
15 Stacy, Jessica L 12 TERA-PC 30.97 AA
16 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 31.08 AA
17 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 31.75
18 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 32.03
19 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 32.28
20 Chao, Christina 12 NCAC-NC 32.40
21 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 32.43
22 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 32.63
23 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 33.45
24 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 33.69
25 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 33.84
26 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 35.33
27 Rhodes, Kirby 11 Memphis Thunder-SE 35.40
28 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 40.27
29 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA 53.46
Event 50 Male 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
26.99 T16
27.79 AAAA
29.39 AAA
30.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lou, Jason 11 THSC-OR 28.15 27.36 AAAA
2 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 28.18 28.22 AAA
3 Gregg, Will 12 ABSC-GA 28.31 28.34 AAA
4 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 29.36 30.24 AA
5 Viglione, Andy 12 THSC-OR 31.88 30.81 AA
6 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 31.54 30.83 AA
7 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 31.21 31.33
8 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 31.66 32.00
9 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 33.09 32.97
10 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 34.13 34.06
Event 50 Male 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
26.99 T16
27.79 AAAA
29.39 AAA
30.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Lou, Jason 11 THSC-OR 28.15 AAA
2 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 28.18 AAA
3 Gregg, Will 12 ABSC-GA 28.31 AAA
4 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 29.36 AAA
5 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 31.21
6 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 31.54
7 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 31.66
8 Viglione, Andy 12 THSC-OR 31.88
9 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 33.09
10 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 34.13
Event 51 Female 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
30.29 T16
31.49 AAAA
33.39 AAA
35.29 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 31.11 AAAA
2 Smith, Carly 10 NCAC-NC 31.24 AAAA
3 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 31.54 AAA
4 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 32.32 AAA
5 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 32.71 AAA
6 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 33.66 AA
7 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 34.18 AA
8 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 34.43 AA
9 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 34.78 AA
10 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 34.99 AA
11 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 36.15
12 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 36.17
13 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 36.54
14 Hendry, Molly 9 BSL-SE 36.59
15 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 36.77
16 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 37.11
17 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 37.19
18 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 38.37
19 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 38.56
20 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 38.72
21 Arias, Brittany 10 BSL-SE 39.52
22 Tracy, Holly 9 BSL-SE 40.02
23 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 40.38
24 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 40.74
25 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 42.91
26 Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE 44.88
Event 52 Male 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
30.39 T16
31.29 AAAA
33.09 AAA
34.89 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 30.42 AAAA
2 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 30.50 AAAA
3 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 30.83 AAAA
4 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 32.09 AAA
5 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 32.29 AAA
6 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 32.47 AAA
7 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 33.25 AA
8 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 33.53 AA
9 Stocks, Brian 10 THSC-OR 33.64 AA
10 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 33.73 AA
11 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 34.07 AA
12 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 34.17 AA
13 Baric, Michael 9 NCAC-NC 34.32 AA
14 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 34.41 AA
15 Arguello, Austin 10 THSC-OR 34.47 AA
16 Woods, David 10 BSL-SE 35.71
17 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 36.51
18 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 36.83
19 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 37.30
20 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 37.35
21 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 37.75
22 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 38.11
23 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 38.77
24 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 40.81
25 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 46.37
-- Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA DQ
-- Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA DQ
Event 53 Female 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55.09 T16
56.99 AAAA
59.69 AAA
1:02.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 57.30 55.70 AAAA
27.33 55.70
2 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 57.25 56.61 AAAA
27.32 56.61
3 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 57.28 56.81 AAAA
27.69 56.81
4 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 57.87 57.64 AAA
28.38 57.64
5 Kraus, Alex 12 BSL-SE 58.16 57.72 AAA
28.37 57.72
6 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 58.52 57.98 AAA
27.88 57.98
7 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 58.87 58.17 AAA
28.36 58.17
8 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 58.55 58.46 AAA
28.47 58.46
9 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 57.79 58.53 AAA
28.15 58.53
10 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 58.00 58.61 AAA
28.44 58.61
Event 53 Female 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55.09 T16
56.99 AAAA
59.69 AAA
1:02.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 57.25 AAA
27.76 57.25
2 Greene, Chelsea 12 IHAC-CA 57.28 AAA
27.78 57.28
3 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 57.30 AAA
28.02 57.30
4 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 57.79 AAA
28.02 57.79
5 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 57.87 AAA
27.95 57.87
6 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 58.00 AAA
27.91 58.00
7 Kraus, Alex 12 BSL-SE 58.16 AAA
28.32 58.16
8 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 58.52 AAA
27.76 58.52
9 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 58.55 AAA
28.45 58.55
10 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 58.87 AAA
28.44 58.87
-------------------------------------------------------------------------
11 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 58.89 AAA
28.31 58.89
12 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 1:00.72 AA
29.15 1:00.72
-------------------------------------------------------------------------
13 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 1:00.76 AA
29.31 1:00.76
14 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 1:01.09 AA
29.70 1:01.09
15 Needham, Michelle 11 THSC-OR 1:01.16 AA
29.40 1:01.16
16 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 1:01.43 AA
29.84 1:01.43
17 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 1:01.44 AA
29.80 1:01.44
18 Shing, Elaine 12 Dynamo B-GA 1:01.54 AA
30.45 1:01.54
19 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 1:01.68 AA
29.58 1:01.68
20 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 1:02.04 AA
29.87 1:02.04
21 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 1:02.10 AA
29.96 1:02.10
22 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 1:02.25 AA
30.03 1:02.25
23 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 1:02.28 AA
30.28 1:02.28
24 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 1:02.35 AA
29.77 1:02.35
25 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 1:02.45 AA
30.00 1:02.45
26 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 1:03.01
30.42 1:03.01
27 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 1:03.12
30.72 1:03.12
28 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 1:03.23
30.98 1:03.23
29 Dent, Kelsey 12 Unattached 1:03.38
30.77 1:03.38
30 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 1:03.45
30.55 1:03.45
31 Caron, Claire 11 NCAC-NC 1:03.47
30.30 1:03.47
32 Bearden, Maura 12 Dynamo B-GA 1:03.56
30.56 1:03.56
33 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 1:03.82
30.89 1:03.82
34 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 1:03.94
30.99 1:03.94
35 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 1:04.06
30.94 1:04.06
36 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 1:04.11
31.13 1:04.11
37 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 1:04.25
30.73 1:04.25
38 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 1:04.30
30.69 1:04.30
39 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 1:04.49
31.14 1:04.49
40 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 1:04.61
30.37 1:04.61
41 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 1:04.67
30.82 1:04.67
42 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 1:04.68
31.39 1:04.68
43 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 1:04.74
31.79 1:04.74
44 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 1:04.90
31.01 1:04.90
45 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 1:06.37
32.52 1:06.37
46 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 1:07.41
32.11 1:07.41
47 Golden, Jenni 11 BSL-SE 1:08.86
33.20 1:08.86
48 Rhodes, Kirby 11 Memphis Thunder-SE 1:09.20
34.10 1:09.20
49 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA 1:29.70
41.76 1:29.70
Event 54 Male 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
53.29 T16
55.09 AAAA
57.79 AAA
1:00.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 55.29 54.39 AAAA
26.50 54.39
2 Lou, Jason 11 THSC-OR 55.42 54.65 AAAA
26.84 54.65
3 Walter, Don E 12 TERA-PC 55.12 55.50 AAA
26.60 55.50
4 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 55.51 56.42 AAA
27.37 56.42
5 Viglione, Andy 12 THSC-OR 56.24 56.61 AAA
27.63 56.61
6 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 55.97 56.78 AAA
27.05 56.78
7 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 56.94 56.82 AAA
27.44 56.82
8 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 56.60 57.06 AAA
27.62 57.06
9 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 57.17 57.34 AAA
27.41 57.34
10 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 56.23 57.90 AA
28.24 57.90
Event 54 Male 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
53.29 T16
55.09 AAAA
57.79 AAA
1:00.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Walter, Don E 12 TERA-PC 55.12 AAA
26.59 55.12
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 55.29 AAA
26.40 55.29
3 Lou, Jason 11 THSC-OR 55.42 AAA
27.24 55.42
4 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 55.51 AAA
27.01 55.51
5 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 55.97 AAA
26.81 55.97
6 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 56.23 AAA
27.33 56.23
7 Viglione, Andy 12 THSC-OR 56.24 AAA
27.60 56.24
8 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 56.60 AAA
27.64 56.60
9 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 56.94 AAA
27.84 56.94
10 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 57.17 AAA
27.11 57.17
-------------------------------------------------------------------------
11 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 57.28 AAA
27.93 57.28
12 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 57.48 AAA
27.42 57.48
-------------------------------------------------------------------------
13 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 58.78 AA
28.37 58.78
14 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 58.99 AA
28.01 58.99
15 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 59.58 AA
28.95 59.58
16 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 59.79 AA
28.54 59.79
17 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 59.92 AA
28.91 59.92
18 Bishop, Matt 11 TERA-PC 1:00.55
28.95 1:00.55
19 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 1:00.57
28.37 1:00.57
20 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 1:00.95
28.98 1:00.95
21 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 1:01.11
29.52 1:01.11
22 Tracy, Miller 11 BSL-SE 1:01.22
28.98 1:01.22
23 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 1:01.91
29.61 1:01.91
24 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 1:02.57
30.00 1:02.57
25 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 1:02.73
30.19 1:02.73
26 Snyder, Adam 12 BSL-SE 1:02.94
30.03 1:02.94
27 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 1:03.39
31.03 1:03.39
28 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 1:03.96
30.53 1:03.96
29 McGregor, Pat 11 BSL-SE 1:04.32
30.47 1:04.32
30 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 1:04.59
1:04.66 1:04.59
31 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 1:04.61
30.74 1:04.61
32 Hill, Jack 12 NCAC-NC 1:05.01
31.27 1:05.01
33 Roper, Will 12 NCAC-NC 1:10.17
34.19 1:10.17
34 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 1:13.46
33.77 1:13.46
35 Hale, Taylor 11 ABSC-GA 1:13.90
35.59 1:13.90
Event 55 Female 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
35.39 T16
36.29 AAAA
38.19 AAA
40.09 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 38.92 AA
2 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 39.23 AA
3 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 39.57 AA
4 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 39.73 AA
5 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 40.38
6 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 40.54
7 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 40.59
8 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 40.91
9 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 41.73
10 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 41.87
11 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 42.31
12 Hendry, Molly 9 BSL-SE 42.61
13 Arias, Brittany 10 BSL-SE 44.44
14 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 44.72
15 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 45.18
16 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 45.46
17 Tracy, Holly 9 BSL-SE 50.70
18 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 53.68
-- Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE DQ
Event 56 Male 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
35.59 T16
36.69 AAAA
38.59 AAA
40.59 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 37.15 AAA
2 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 37.91 AAA
3 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 38.58 AAA
4 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 39.15 AA
5 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 39.50 AA
6 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 39.79 AA
7 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 39.80 AA
8 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 40.18 AA
9 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 40.81
10 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 40.95
11 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 41.05
12 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 41.39
13 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 42.13
14 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 42.81
15 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 43.20
16 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 43.65
17 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 43.74
18 Arguello, Austin 10 THSC-OR 44.60
19 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 48.47
20 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA 54.09
Event 57 Female 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:37.49 T16
2:42.89 AAAA
2:50.69 AAA
2:58.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:38.70 2:34.24 T16
35.56 1:14.52 1:54.48 2:34.24
2 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 2:37.61 2:36.28 T16
36.52 1:16.06 1:56.44 2:36.28
3 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 2:40.14 2:39.71 AAAA
36.35 1:16.76 1:58.21 2:39.71
4 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:41.47 2:39.74 AAAA
36.68 1:17.06 1:58.30 2:39.74
5 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 2:39.53 2:42.87 AAAA
36.96 1:18.11 2:00.92 2:42.87
6 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 2:42.91 2:44.92 AAA
38.20 1:20.67 2:03.13 2:44.92
7 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:47.83 2:48.29 AAA
39.95 1:21.61 2:05.10 2:48.29
8 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 2:46.92 2:51.01 AA
37.39 1:20.09 2:05.83 2:51.01
9 Wall, Sarah 11 BSL-SE 2:55.52 2:54.12 AA
39.67 1:23.37 2:08.96 2:54.12
10 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 2:54.15 2:54.28 AA
39.76 1:24.61 2:09.69 2:54.28
Event 57 Female 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:37.49 T16
2:42.89 AAAA
2:50.69 AAA
2:58.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 2:37.61 AAAA
36.64 1:16.23 1:57.06 2:37.61
2 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:38.70 AAAA
36.84 1:17.10 1:58.42 2:38.70
3 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 2:39.53 AAAA
37.08 1:17.93 1:59.18 2:39.53
4 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 2:40.14 AAAA
37.28 1:18.05 1:59.29 2:40.14
5 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:41.47 AAAA
37.00 1:17.14 1:59.01 2:41.47
6 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 2:42.91 AAA
38.05 1:19.75 2:01.85 2:42.91
7 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 2:46.92 AAA
37.90 1:20.05 2:03.55 2:46.92
8 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:47.83 AAA
39.62 1:23.17 2:05.72 2:47.83
9 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 2:54.15 AA
40.05 1:24.19 2:09.40 2:54.15
10 Wall, Sarah 11 BSL-SE 2:55.52 AA
39.83 1:24.56 2:10.00 2:55.52
-------------------------------------------------------------------------
11 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 3:00.02
41.36 1:27.99 2:14.74 3:00.02
12 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 3:32.59
49.80 1:44.38 2:38.59 3:32.59
Event 58 Male 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:26.29 T16
2:31.39 AAAA
2:38.59 AAA
2:45.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 2:32.44 2:32.90 AAA
34.47 1:13.12 1:52.90 2:32.90
2 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:40.40 2:37.95 AAA
36.77 1:16.89 1:57.82 2:37.95
3 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 2:42.31 2:41.11 AA
37.19 1:18.75 2:00.24 2:41.11
4 Roberson, Gary 12 THSC-OR 2:46.01 2:43.91 AA
37.25 1:19.26 2:01.98 2:43.91
5 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 2:46.77 2:44.14 AA
38.57 1:20.12 2:02.46 2:44.14
6 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 2:41.14 2:44.33 AA
37.52 1:19.37 2:02.66 2:44.33
7 Snyder, Adam 12 BSL-SE 2:52.81 2:50.24
39.17 1:22.87 2:06.22 2:50.24
7 Manning, Christoph 11 Nbacb-MD 2:49.26 2:50.24
39.75 1:22.56 2:07.48 2:50.24
9 Roper, Will 12 NCAC-NC 2:57.55 2:57.38
41.82 1:27.54 2:12.44 2:57.38
10 McGregor, Pat 11 BSL-SE 3:06.52 3:00.95
40.85 1:27.05 2:13.85 3:00.95
Event 58 Male 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:26.29 T16
2:31.39 AAAA
2:38.59 AAA
2:45.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 2:32.44 AAA
34.32 1:12.93 1:52.44 2:32.44
2 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:40.40 AA
35.47 1:16.31 1:58.74 2:40.40
3 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 2:41.14 AA
37.50 1:19.03 2:00.49 2:41.14
4 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 2:42.31 AA
36.75 1:18.17 2:00.48 2:42.31
5 Roberson, Gary 12 THSC-OR 2:46.01
37.26 1:19.81 2:03.01 2:46.01
6 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 2:46.77
38.52 1:20.87 2:03.86 2:46.77
7 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 2:49.26
38.64 1:21.64 2:05.23 2:49.26
8 Snyder, Adam 12 BSL-SE 2:52.81
38.95 1:21.93 2:07.80 2:52.81
9 Roper, Will 12 NCAC-NC 2:57.55
41.48 1:27.18 2:13.04 2:57.55
10 McGregor, Pat 11 BSL-SE 3:06.52
41.15 1:28.49 2:18.62 3:06.52
Event 59 Female 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
32.29 T16
33.19 AAAA
34.79 AAA
36.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 33.84 33.34 AAA
2 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 33.71 33.68 AAA
3 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 36.08 35.38 AA
4 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 35.13 35.45 AA
5 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 35.70 35.49 AA
6 Dent, Kelsey 12 Unattached 36.10 35.63 AA
7 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 35.36 35.86 AA
8 Higginbotham, Mega 11 Dynamo-GA 35.45 36.14 AA
9 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 36.65 36.72
-- Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 34.28 DQ
Event 59 Female 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
32.29 T16
33.19 AAAA
34.79 AAA
36.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 33.71 AAA
2 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 33.84 AAA
3 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 34.28 AAA
4 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 35.13 AA
5 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 35.36 AA
6 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 35.45 AA
7 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 35.70 AA
8 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 36.08 AA
9 Dent, Kelsey 12 Unattached 36.10 AA
10 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 36.65
-------------------------------------------------------------------------
11 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 37.71
12 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 37.93
-------------------------------------------------------------------------
13 Caron, Claire 11 NCAC-NC 37.95
14 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 38.28
15 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 38.47
16 Golden, Jenni 11 BSL-SE 42.15
17 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA 53.47
Event 60 Male 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
31.19 T16
32.29 AAAA
34.09 AAA
35.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gregg, Will 12 ABSC-GA 33.34 33.12 AAA
2 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 34.28 33.40 AAA
3 Bishop, Matt 11 TERA-PC 35.69 35.14 AA
4 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 36.29 35.38 AA
5 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 37.04 35.47 AA
6 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 39.10 38.92
Event 60 Male 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
31.19 T16
32.29 AAAA
34.09 AAA
35.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Gregg, Will 12 ABSC-GA 33.34 AAA
2 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 34.28 AA
3 Bishop, Matt 11 TERA-PC 35.69 AA
4 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 36.29
5 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 37.04
6 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 39.10
7 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 45.84
8 Hale, Taylor 11 ABSC-GA 46.73
Event 61 Female 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:08.09 T16
1:10.49 AAAA
1:14.39 AAA
1:18.29 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 1:07.70 T16
33.38 1:07.70
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 1:08.80 AAAA
33.77 1:08.80
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 1:10.21 AAAA
34.35 1:10.21
4 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 1:10.61 AAA
34.46 1:10.61
5 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 1:13.29 AAA
36.03 1:13.29
6 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 1:14.07 AAA
36.19 1:14.07
7 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 1:14.64 AA
36.05 1:14.64
8 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 1:16.00 AA
37.41 1:16.00
9 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 1:16.45 AA
37.12 1:16.45
10 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 1:16.86 AA
37.62 1:16.86
11 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 1:18.02 AA
37.95 1:18.02
12 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 1:19.71
39.17 1:19.71
13 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 1:19.73
39.32 1:19.73
14 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 1:19.77
39.00 1:19.77
15 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 1:20.89
39.58 1:20.89
16 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 1:21.70
39.92 1:21.70
17 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 1:22.00
40.53 1:22.00
18 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 1:23.98
40.83 1:23.98
19 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 1:24.91
41.67 1:24.91
20 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 1:25.25
41.86 1:25.25
21 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 1:25.30
42.32 1:25.30
22 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 1:31.03
43.14 1:31.03
23 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 1:37.16
48.25 1:37.16
Event 62 Male 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:08.29 T16
1:10.79 AAAA
1:14.39 AAA
1:18.09 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 1:07.03 T16
32.23 1:07.03
2 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 1:10.49 AAAA
33.73 1:10.49
3 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 1:10.86 AAA
35.09 1:10.86
4 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 1:11.75 AAA
34.62 1:11.75
5 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 1:12.25 AAA
35.35 1:12.25
6 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 1:12.45 AAA
35.66 1:12.45
7 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 1:14.81 AA
36.60 1:14.81
8 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 1:14.93 AA
36.25 1:14.93
9 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 1:14.99 AA
36.81 1:14.99
10 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 1:15.30 AA
36.29 1:15.30
11 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 1:16.12 AA
36.82 1:16.12
12 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 1:16.86 AA
35.94 1:16.86
13 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 1:17.24 AA
37.87 1:17.24
14 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 1:17.27 AA
36.79 1:17.27
15 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 1:17.55 AA
37.82 1:17.55
16 Stocks, Brian 10 THSC-OR 1:18.21
37.26 1:18.21
17 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 1:18.35
37.60 1:18.35
18 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 1:19.38
38.88 1:19.38
19 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 1:21.21
39.37 1:21.21
20 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 1:22.28
41.77 1:22.28
21 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 1:22.67
40.35 1:22.67
22 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 1:22.78
40.79 1:22.78
23 Baric, Michael 9 NCAC-NC 1:23.10
41.72 1:23.10
24 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 1:23.80
40.48 1:23.80
25 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 1:24.60
26 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 1:25.65
40.61 1:25.65
27 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 1:26.39
42.05 1:26.39
28 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 1:27.13
42.19 1:27.13
29 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 1:27.51
44.23 1:27.51
30 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 1:28.31
43.01 1:28.31
Event 63 Female 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:01.69 T16
1:04.39 AAAA
1:07.89 AAA
1:11.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Reinmann, Katherin 12 Dynamo-GA 1:04.73 1:03.68 AAAA
31.29 1:03.68
2 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 1:05.37 1:03.88 AAAA
31.67 1:03.88
3 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 1:05.81 1:06.13 AAA
31.84 1:06.13
4 Needham, Michelle 11 THSC-OR 1:06.21 1:06.17 AAA
32.05 1:06.17
5 King, Jordan 11 THSC-OR 1:06.82 1:06.32 AAA
32.21 1:06.32
6 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 1:07.04 1:06.80 AAA
32.34 1:06.80
7 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:08.28 1:07.52 AAA
32.72 1:07.52
8 Chao, Christina 12 NCAC-NC 1:08.17 1:08.17 AA
33.74 1:08.17
9 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 1:08.93 1:08.30 AA
33.30 1:08.30
10 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 1:09.00 1:09.27 AA
34.20 1:09.27
Event 63 Female 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:01.69 T16
1:04.39 AAAA
1:07.89 AAA
1:11.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 1:04.73 AAA
31.59 1:04.73
2 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 1:05.37 AAA
32.03 1:05.37
3 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 1:05.81 AAA
31.82 1:05.81
4 Needham, Michelle 11 THSC-OR 1:06.21 AAA
32.32 1:06.21
5 King, Jordan 11 THSC-OR 1:06.82 AAA
32.26 1:06.82
6 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 1:07.04 AAA
32.63 1:07.04
7 Chao, Christina 12 NCAC-NC 1:08.17 AA
34.17 1:08.17
8 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:08.28 AA
32.85 1:08.28
9 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 1:08.93 AA
34.04 1:08.93
10 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 1:09.00 AA
34.00 1:09.00
-------------------------------------------------------------------------
11 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 1:09.43 AA
33.91 1:09.43
12 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 1:09.53 AA
33.90 1:09.53
-------------------------------------------------------------------------
13 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 1:09.94 AA
34.47 1:09.94
14 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 1:10.63 AA
34.63 1:10.63
15 Shing, Elaine 12 Dynamo B-GA 1:10.87 AA
35.28 1:10.87
16 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 1:11.72
35.31 1:11.72
17 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 1:11.83
35.96 1:11.83
18 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 1:11.93
35.19 1:11.93
19 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 1:12.30
35.08 1:12.30
20 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 1:13.57
35.30 1:13.57
21 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 1:14.28
36.80 1:14.28
21 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 1:14.28
36.48 1:14.28
23 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 1:14.32
36.09 1:14.32
24 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 1:14.49
36.29 1:14.49
25 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 1:14.88
37.15 1:14.88
26 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 1:14.90
36.88 1:14.90
27 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 1:15.24
36.50 1:15.24
28 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 1:15.81
36.92 1:15.81
29 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 1:16.17
37.90 1:16.17
30 Rhodes, Kirby 11 Memphis Thunder-SE 1:18.99
38.80 1:18.99
31 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 1:24.96
41.64 1:24.96
Event 64 Male 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:00.69 T16
1:02.79 AAAA
1:06.19 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:01.48 58.65 T16
28.75 58.65
2 Viglione, Andy 12 THSC-OR 1:01.77 1:00.51 T16
29.97 1:00.51
3 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:01.72 1:02.47 AAAA
30.56 1:02.47
4 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 1:04.79 1:04.71 AAA
31.51 1:04.71
5 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:04.72 1:04.82 AAA
31.96 1:04.82
6 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 1:05.68 1:05.85 AAA
32.50 1:05.85
7 Lou, Jason 11 THSC-OR 1:06.36 1:05.88 AAA
32.78 1:05.88
8 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:05.73 1:05.94 AAA
31.89 1:05.94
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 1:06.63 1:06.53 AA
32.61 1:06.53
10 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 1:07.69 1:09.08 AA
33.44 1:09.08
Event 64 Male 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:00.69 T16
1:02.79 AAAA
1:06.19 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:01.48 AAAA
30.89 1:01.48
2 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:01.72 AAAA
30.16 1:01.72
3 Viglione, Andy 12 THSC-OR 1:01.77 AAAA
30.60 1:01.77
4 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:04.72 AAA
32.02 1:04.72
5 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 1:04.79 AAA
31.88 1:04.79
6 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 1:05.68 AAA
31.96 1:05.68
7 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:05.73 AAA
31.67 1:05.73
8 Lou, Jason 11 THSC-OR 1:06.36 AA
33.19 1:06.36
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 1:06.63 AA
32.64 1:06.63
10 Gregg, Will 12 ABSC-GA 1:06.71 AA
32.40 1:06.71
-------------------------------------------------------------------------
11 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 1:07.69 AA
32.66 1:07.69
12 Roberson, Gary 12 THSC-OR 1:08.94 AA
33.22 1:08.94
-------------------------------------------------------------------------
13 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 1:09.12 AA
32.72 1:09.12
14 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 1:09.73
32.96 1:09.73
15 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 1:09.75
34.27 1:09.75
16 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 1:11.33
34.35 1:11.33
17 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 1:11.44
35.43 1:11.44
18 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 1:11.51
35.11 1:11.51
19 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 1:12.27
35.75 1:12.27
20 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 1:15.41
37.24 1:15.41
21 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 1:15.59
22 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 1:16.18
36.64 1:16.18
23 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 1:19.65
38.62 1:19.65
24 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 1:25.85
40.88 1:25.85
-- Hale, Taylor 11 ABSC-GA DQ
44.02 DQ
Event 65 Female 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:10.29 T16
2:14.39 AAAA
2:21.79 AAA
2:29.09 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 2:09.85 T16
31.02 1:04.79 1:37.97 2:09.85
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 2:15.42 AAA
31.39 1:05.60 1:41.16 2:15.42
3 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 2:15.89 AAA
31.64 1:06.58 1:42.13 2:15.89
4 Smith, Carly 10 NCAC-NC 2:15.92 AAA
32.48 1:07.36 1:42.57 2:15.92
5 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 2:18.60 AAA
32.58 1:08.06 1:43.51 2:18.60
6 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 2:21.66 AAA
32.89 1:09.32 1:46.21 2:21.66
7 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 2:23.12 AA
33.55 1:09.77 1:47.15 2:23.12
8 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 2:23.21 AA
32.75 1:09.22 1:47.66 2:23.21
9 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 2:25.76 AA
34.38 1:12.22 1:50.76 2:25.76
10 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 2:28.68 AA
32.78 1:09.52 1:49.20 2:28.68
11 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 2:29.33
34.64 1:12.66 1:52.76 2:29.33
12 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 2:29.92
34.22 1:12.95 1:52.13 2:29.92
13 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 2:31.23
34.66 1:13.31 1:53.14 2:31.23
14 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 2:32.20
35.14 1:13.54 1:53.35 2:32.20
15 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 2:33.35
34.39 1:13.67 1:54.45 2:33.35
16 Hendry, Molly 9 BSL-SE 2:34.20
35.61 1:15.08 1:55.22 2:34.20
17 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 2:34.33
36.32 1:16.18 1:55.98 2:34.33
18 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 2:34.38
34.16 1:13.18 1:53.22 2:34.38
19 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 2:35.40
35.49 1:15.53 1:58.58 2:35.40
20 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 2:36.11
35.78 1:15.83 1:56.50 2:36.11
21 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 2:38.45
34.70 1:15.96 1:58.58 2:38.45
22 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 2:39.08
36.37 1:18.30 2:00.12 2:39.08
23 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 2:39.60
37.66 1:19.15 2:00.58 2:39.60
24 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 2:39.99
37.38 1:19.11 2:00.66 2:39.99
25 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 2:40.14
36.36 1:17.66 2:01.04 2:40.14
26 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 2:40.19
35.36 1:16.46 1:59.69 2:40.19
27 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 2:43.54
37.81 1:19.57 2:03.20 2:43.54
27 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 2:43.54
36.21 1:16.90 2:00.05 2:43.54
29 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 2:47.37
39.20 1:22.95 2:05.81 2:47.37
30 Tracy, Holly 9 BSL-SE 2:50.82
38.98 1:24.35 2:10.19 2:50.82
31 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 2:52.87
39.43 1:24.14 2:09.74 2:52.87
32 Arias, Brittany 10 BSL-SE 2:52.89
40.45 1:25.17 2:10.89 2:52.89
Event 66 Male 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2:10.19 T16
2:12.89 AAAA
2:19.29 AAA
2:25.59 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 2:09.57 T16
30.58 1:04.27 1:37.03 2:09.57
2 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 2:11.08 AAAA
30.81 1:04.63 1:38.09 2:11.08
3 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 2:15.79 AAA
30.96 1:05.54 1:40.87 2:15.79
4 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 2:18.19 AAA
32.05 1:07.01 1:43.77 2:18.19
5 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 2:18.61 AAA
31.26 1:06.93 1:44.02 2:18.61
6 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 2:18.86 AAA
32.46 1:07.92 1:43.65 2:18.86
7 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 2:20.87 AA
31.39 1:07.84 1:45.74 2:20.87
8 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 2:23.07 AA
31.97 1:08.85 1:46.50 2:23.07
9 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 2:24.29 AA
34.35 1:10.45 1:48.65 2:24.29
10 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 2:25.33 AA
33.17 1:10.63 1:48.73 2:25.33
11 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 2:25.88
32.71 1:10.33 1:48.70 2:25.88
12 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 2:26.25
34.17 1:11.73 1:49.44 2:26.25
13 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 2:27.05
33.85 1:11.36 1:50.02 2:27.05
14 Arguello, Austin 10 THSC-OR 2:28.72
32.90 1:10.98 1:50.08 2:28.72
15 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 2:29.01
32.82 1:10.44 1:50.14 2:29.01
16 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 2:30.18
33.49 1:11.57 1:51.12 2:30.18
17 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 2:30.46
33.48 1:12.75 1:52.51 2:30.46
18 Woods, David 10 BSL-SE 2:31.24
34.15 1:13.78 1:54.97 2:31.24
19 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 2:34.35
36.91 1:16.74 1:56.57 2:34.35
20 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 2:35.77
33.78 1:13.62 1:55.71 2:35.77
21 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 2:36.71
34.92 1:15.55 1:57.72 2:36.71
22 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 2:39.49
35.02 1:16.75 1:59.33 2:39.49
23 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 2:40.06
36.34 1:19.17 1:59.99 2:40.06
24 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 2:40.11
36.23 1:17.22 1:58.88 2:40.11
25 Stocks, Brian 10 THSC-OR 2:40.57
35.79 1:17.83 2:00.51 2:40.57
26 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 2:41.12
1:18.16 2:02.10 2:41.12
27 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 2:42.73
36.33 1:18.15 2:01.55 2:42.73
28 Baric, Michael 9 NCAC-NC 2:47.60
38.49 1:21.65 2:05.28 2:47.60
Event 67 Female 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:02.89 T16
1:05.09 AAAA
1:08.19 AAA
1:11.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 1:06.29 1:05.35 AAA
30.44 1:05.35
2 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 1:07.41 1:05.97 AAA
31.00 1:05.97
3 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 1:06.00 1:06.15 AAA
31.77 1:06.15
4 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 1:08.77 1:07.91 AAA
31.02 1:07.91
5 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 1:08.32 1:08.65 AA
32.39 1:08.65
6 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 1:10.11 1:09.48 AA
31.87 1:09.48
7 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 1:09.63 1:09.88 AA
33.63 1:09.88
8 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 1:10.06 1:10.15 AA
31.51 1:10.15
9 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:08.79 1:10.40 AA
31.24 1:10.40
10 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 1:10.40 1:10.78 AA
33.03 1:10.78
Event 67 Female 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:02.89 T16
1:05.09 AAAA
1:08.19 AAA
1:11.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 1:06.00 AAA
31.06 1:06.00
2 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 1:06.29 AAA
30.48 1:06.29
3 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 1:07.41 AAA
31.84 1:07.41
4 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 1:08.32 AA
32.32 1:08.32
5 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 1:08.77 AA
30.91 1:08.77
6 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:08.79 AA
30.52 1:08.79
7 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 1:09.63 AA
33.37 1:09.63
8 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 1:10.06 AA
31.90 1:10.06
9 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 1:10.11 AA
33.31 1:10.11
10 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 1:10.40 AA
32.86 1:10.40
-------------------------------------------------------------------------
11 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 1:10.54 AA
32.72 1:10.54
12 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 1:10.62 AA
33.81 1:10.62
-------------------------------------------------------------------------
13 Shing, Elaine 12 Dynamo B-GA 1:10.67 AA
33.75 1:10.67
14 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 1:11.04 AA
33.70 1:11.04
15 Wall, Sarah 11 BSL-SE 1:11.51
32.95 1:11.51
16 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 1:13.07
34.78 1:13.07
17 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 1:13.16
33.88 1:13.16
18 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 1:13.82
34.04 1:13.82
19 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 1:14.37
35.69 1:14.37
20 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 1:14.53
33.07 1:14.53
21 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 1:14.65
35.17 1:14.65
22 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 1:14.66
34.89 1:14.66
23 Dent, Kelsey 12 Unattached 1:14.93
36.76 1:14.93
24 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 1:15.03
36.39 1:15.03
25 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 1:15.37
37.02 1:15.37
26 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 1:15.43
35.95 1:15.43
27 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 1:15.70
36.22 1:15.70
28 Chao, Christina 12 NCAC-NC 1:15.83
34.34 1:15.83
29 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 1:15.88
35.28 1:15.88
29 Bearden, Maura 12 Dynamo B-GA 1:15.88
35.94 1:15.88
31 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 1:16.78
37.77 1:16.78
32 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 1:17.25
35.77 1:17.25
33 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 1:20.02
37.68 1:20.02
34 Golden, Jenni 11 BSL-SE 1:21.95
38.68 1:21.95
Event 68 Male 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:01.09 T16
1:03.49 AAAA
1:06.59 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:04.56 1:03.98 AAA
29.55 1:03.98
2 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 1:05.95 1:04.81 AAA
29.64 1:04.81
3 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:05.79 1:05.22 AAA
31.00 1:05.22
3 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:05.84 1:05.22 AAA
30.07 1:05.22
5 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 1:06.16 1:07.60 AA
31.19 1:07.60
6 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 1:06.67 1:08.08 AA
31.80 1:08.08
7 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 1:09.24 1:08.86 AA
31.83 1:08.86
8 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 1:10.67 1:09.77
33.03 1:09.77
9 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 1:09.91 1:10.61
32.65 1:10.61
10 Bishop, Matt 11 TERA-PC 1:10.36 1:10.73
33.10 1:10.73
Event 68 Male 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:01.09 T16
1:03.49 AAAA
1:06.59 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:04.56 AAA
29.80 1:04.56
2 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:05.79 AAA
30.49 1:05.79
3 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:05.84 AAA
30.08 1:05.84
4 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 1:05.95 AAA
30.39 1:05.95
5 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 1:06.16 AAA
30.81 1:06.16
6 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 1:06.67 AA
32.07 1:06.67
7 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 1:09.24 AA
32.30 1:09.24
8 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 1:09.91
32.32 1:09.91
9 Bishop, Matt 11 TERA-PC 1:10.36
32.72 1:10.36
10 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 1:10.67
32.92 1:10.67
-------------------------------------------------------------------------
11 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 1:11.47
33.52 1:11.47
12 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 1:11.57
33.44 1:11.57
-------------------------------------------------------------------------
13 Tracy, Miller 11 BSL-SE 1:11.82
32.83 1:11.82
14 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 1:12.07
33.58 1:12.07
15 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 1:12.56
34.56 1:12.56
16 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 1:13.27
34.77 1:13.27
17 Hill, Jack 12 NCAC-NC 1:14.02
34.88 1:14.02
18 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 1:14.63
32.65 1:14.63
19 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 1:14.77
34.11 1:14.77
20 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 1:15.09
34.18 1:15.09
21 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 1:16.57
36.08 1:16.57
22 McGregor, Pat 11 BSL-SE 1:17.12
35.93 1:17.12
23 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 1:17.43
35.95 1:17.43
24 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 1:17.48
36.82 1:17.48
25 Roper, Will 12 NCAC-NC 1:17.71
37.84 1:17.71
Event 69 Female 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
4:59.99 T16
5:10.29 AAAA
5:25.09 AAA
5:39.89 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 4:43.98 T16
30.62 1:04.20 1:41.25 2:17.01 2:58.28 3:39.74 4:12.44 4:43.98
2 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 4:48.79 T16
30.93 1:06.02 1:41.26 2:16.81 3:00.15 3:43.83 4:16.29 4:48.79
3 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 4:52.24 T16
31.56 1:08.44 1:46.83 2:24.50 3:05.15 3:45.66 4:19.77 4:52.24
4 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 4:52.82 T16
30.78 1:06.22 1:42.51 2:18.96 3:04.05 3:49.75 4:21.60 4:52.82
5 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 4:57.40 T16
31.31 1:06.84 1:44.51 2:21.63 3:06.92 3:51.40 4:24.84 4:57.40
6 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 4:59.53 T16
34.60 1:14.50 1:52.27 2:29.38 3:12.86 3:55.26 4:27.57 4:59.53
7 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 5:00.73 AAAA
32.05 1:08.83 1:46.88 2:24.95 3:08.72 3:53.27 4:27.73 5:00.73
8 Kaltenborn, Mirand 12 Memphis Thunder-SE 5:02.06 AAAA
32.76 1:10.96 1:49.36 2:27.13 3:10.89 3:55.83 4:29.13 5:02.06
9 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 5:02.77 AAAA
31.70 1:07.85 1:47.17 2:26.60 3:09.99 3:54.03 4:28.66 5:02.77
10 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 5:03.79 AAAA
36.42 1:18.30 2:01.30 2:43.97 3:32.05 4:18.65 4:55.19 5:03.79
11 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 5:05.43 AAAA
31.35 1:08.44 1:46.54 2:24.69 3:10.32 3:55.64 4:30.63 5:05.43
12 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 5:05.60 AAAA
13 Kraus, Alex 12 BSL-SE 5:10.28 AAAA
34.72 1:16.06 1:56.76 2:36.26 3:20.69 4:05.55 4:42.23 5:10.28
14 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 5:12.34 AAA
35.01 1:16.04 2:00.00 2:41.05 3:27.95 4:13.52 4:50.57 5:12.34
15 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 5:15.73 AAA
16 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 5:15.97 AAA
17 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 5:16.08 AAA
18 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 5:17.00 AAA
19 Higginbotham, Mega 11 Dynamo-GA 5:18.47 AAA
33.89 1:13.00 1:53.61 2:33.66 3:19.32 4:04.95 4:38.68 5:18.47
20 Caron, Claire 11 NCAC-NC 5:19.56 AAA
21 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 5:26.51 AA
33.59 1:12.05 1:52.73 2:32.45 3:17.83 4:02.21 4:38.06 5:26.51
22 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 5:30.96 AA
34.42 1:13.62 1:52.84 2:31.54 3:12.30 3:54.45 4:29.76 5:30.96
Event 70 Male 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
4:44.71 T16
4:54.59 AAAA
5:08.59 AAA
5:22.59 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 4:39.52 T16
30.65 1:05.31 1:40.34 2:15.12 2:55.29 3:36.21 4:08.20 4:39.52
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 4:50.12 AAAA
31.38 1:08.31 1:43.99 2:19.55 3:02.11 3:46.08 4:20.49 4:50.12
3 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 4:53.43 AAAA
34.19 1:11.42 1:47.29 2:24.17 3:06.39 3:49.41 4:21.94 4:53.43
4 Caron, Eric 11 NCAC-NC 4:54.55 AAAA
32.39 1:09.53 1:47.14 2:24.24 3:07.15 3:50.95 4:23.56 4:54.55
5 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 4:56.79 AAA
32.84 1:11.70 1:49.99 2:27.34 3:08.67 3:49.69 4:23.41 4:56.79
6 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 4:58.89 AAA
33.87 1:13.85 1:52.89 2:30.10 3:12.34 3:54.63 4:27.83 4:58.89
7 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 4:59.14 AAA
32.05 1:08.69 1:45.14 2:22.00 3:09.80 3:55.80 4:28.08 4:59.14
8 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 5:03.56 AAA
33.39 1:11.96 1:50.48 2:29.16 3:14.24 3:58.37 4:31.00 5:03.56
9 Roberson, Gary 12 THSC-OR 5:07.55 AAA
33.62 1:13.50 1:51.96 2:29.84 3:14.46 3:58.95 4:34.00 5:07.55
10 Snyder, Adam 12 BSL-SE 5:24.31
35.18 1:18.36 1:59.62 2:40.65 3:25.67 4:12.39 4:48.57 5:24.31
Event 71 Female 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1:09.09 T16
1:11.89 AAAA
1:15.69 AAA
1:19.39 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 1:09.32 AAAA
32.69 1:09.32
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 1:12.74 AAA
33.74 1:12.74
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 1:12.96 AAA
34.03 1:12.96
4 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 1:13.00 AAA
33.48 1:13.00
5 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 1:13.74 AAA
35.44 1:13.74
6 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 1:14.12 AAA
34.56 1:14.12
7 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 1:16.27 AA
36.20 1:16.27
8 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 1:17.17 AA
34.63 1:17.17
9 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 1:18.10 AA
36.52 1:18.10
10 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 1:18.83 AA
35.49 1:18.83
11 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 1:19.05 AA
37.68 1:19.05
12 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 1:19.65
37.45 1:19.65
13 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 1:19.83
38.59 1:19.83
14 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 1:20.35
38.08 1:20.35
15 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 1:21.85
38.42 1:21.85
15 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 1:21.85
38.15 1:21.85
17 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 1:22.00
39.36 1:22.00
18 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 1:23.27
39.34 1:23.27
19 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 1:23.70
40.05 1:23.70
20 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 1:24.29
38.81 1:24.29
21 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 1:25.11
41.91 1:25.11
22 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 1:25.89
39.86 1:25.89
23 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 1:26.19
41.80 1:26.19
24 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 1:26.83
43.35 1:26.83
25 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 1:28.03
41.78 1:28.03
26 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 1:37.02
45.96 1:37.02
27 Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE 1:37.52
48.34 1:37.52
Event 72 Male 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1:09.09 T16
1:11.09 AAAA
1:14.49 AAA
1:17.89 AA
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 1:10.41 AAAA
33.08 1:10.41
2 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 1:12.20 AAA
31.80 1:12.20
3 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 1:12.54 AAA
34.14 1:12.54
4 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 1:12.62 AAA
33.43 1:12.62
5 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 1:14.11 AAA
35.46 1:14.11
6 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 1:15.72 AA
34.94 1:15.72
7 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 1:16.92 AA
37.63 1:16.92
8 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 1:17.28 AA
36.87 1:17.28
9 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 1:17.50 AA
37.42 1:17.50
10 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 1:18.34
38.62 1:18.34
11 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 1:18.76
36.46 1:18.76
12 Arguello, Austin 10 THSC-OR 1:18.82
36.65 1:18.82
13 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 1:19.09
36.18 1:19.09
14 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 1:19.22
39.38 1:19.22
15 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 1:19.60
36.94 1:19.60
16 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 1:19.90
35.96 1:19.90
17 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 1:19.98
38.61 1:19.98
18 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 1:20.48
37.94 1:20.48
19 Woods, David 10 BSL-SE 1:20.57
37.29 1:20.57
20 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 1:21.14
37.89 1:21.14
21 Stocks, Brian 10 THSC-OR 1:21.16
35.56 1:21.16
22 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 1:21.24
38.93 1:21.24
23 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 1:21.94
39.44 1:21.94
24 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 1:22.24
37.09 1:22.24
25 Baric, Michael 9 NCAC-NC 1:22.70
37.89 1:22.70
26 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 1:22.95
39.20 1:22.95
27 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 1:23.81
40.23 1:23.81
28 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 1:24.43
38.38 1:24.43
29 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 1:24.64
36.98 1:24.64
30 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 1:27.14
42.79 1:27.14
31 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 1:31.31
43.88 1:31.31
32 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA 1:44.52
50.79 1:44.52
Event 73 Female 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:53.49 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:48.75 T16
1) Prutton, Mariana C 12 2) Porcella, Katrin A 12
3) Dwelley, Kate E 12 4) Brix, Katelyn A 12
28.02 57.30 1:24.66 1:55.05 2:23.57 2:53.57 3:20.00 3:48.75
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:53.82
1) Merriman, Callie 12 2) Reinmann, Katherine 12
3) Locker, Katherine 12 4) Reynolds, Meg 12
28.21 58.87 1:27.12 1:58.41 2:25.99 2:56.42 3:23.37 3:53.82
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:54.99
1) Hock, Stephanie 12 2) Guntner, Lauren 12
3) Kalisz, Courtney 11 4) Barnes, Allison 12
28.56 58.65 1:26.61 1:58.11 2:26.38 2:57.15 3:24.39 3:54.99
4 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 4:01.25
1) Brackens, Lindsey 12 2) Michta, Chelsea 11
3) Kaltenborn, Miranda 12 4) Black, Patricia 12
27.41 56.87 1:26.73 2:00.25 2:29.80 3:02.72 3:30.42 4:01.25
5 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 4:02.47
1) Tipton, Emily 12 2) Morrow, Patricia 12
3) Hammond, Morgan 11 4) Lanphier, Katelyn 12
28.34 58.87 1:28.21 2:00.00 2:29.71 3:02.94 3:31.54 4:02.47
6 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 4:02.96
1) King, Jordan 11 2) Sharifnia, Elica 11
3) Needham, Michelle 11 4) Kilroy, Erin 12
28.58 59.75 1:29.17 2:02.25 2:30.80 3:02.97 3:31.10 4:02.96
7 Birmingham Swim League-SE 'A' 4:04.19
1) Quinn, Bethany 12 2) Wall, Sarah 11
3) Hendry, Leigh 12 4) Kraus, Alex 12
28.85 1:01.28 1:30.51 2:03.12 2:32.49 3:04.98 3:32.60 4:04.19
8 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 4:04.30
1) Warner, Alexandria 12 2) Shing, Elaine 12
3) Capozzoli, Casey 11 4) McEnerney, Maggie 11
29.01 1:01.52 1:30.87 2:03.81 2:32.40 3:04.37 3:32.56 4:04.30
9 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:07.58
1) Phillips, Emma 12 2) Vaillancourt, Samantha 12
3) Hearsey, Alexandra 12 4) Markley, Katharine 12
29.47 1:01.98 1:30.86 2:03.33 2:33.82 3:07.71 3:23.78 4:07.58
10 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:09.54
1) Schaefer, Danielle 11 2) Brown, Taylor 12
3) O'Donnell, Erin 11 4) Karabelas, Georgia 12
29.23 1:03.48 1:33.98 2:07.22 2:36.74 3:10.30 3:38.72 4:09.54
11 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'B' 4:13.43
1) Newman, Amanda 12 2) Sinko, Molly 12
3) Bailey, Caitlin 12 4) Hughes, Jillian 12
29.52 1:02.47 1:32.77 2:06.37 2:36.21 3:09.33 3:39.94 4:13.43
12 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:13.44
1) Greene, Chelsea 12 2) Cuevas, Stephanie 11
3) Cobau, Stephanie 12 4) Cassidy, Katie 12
27.15 56.05 1:26.02 1:59.36 2:30.33 3:05.49 3:37.19 4:13.44
13 N. C. Aquatic Club-NC 'B' 4:17.07
1) McLaughlin, Kerry 11 2) Chao, Christina 12
3) Caron, Claire 11 4) Emerson, Ellery 12
30.97 1:04.55 1:35.54 2:08.24 2:38.38 3:13.10 3:43.18 4:17.07
Event 74 Male 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:54.39 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:44.83 T16
1) Randolph, Max 12 2) Brelloch, Jason 12
3) Swanson, Cory 12 4) Diedrich, Kyle 12
27.22 56.95 1:23.86 1:53.42 2:19.65 2:48.91 3:15.67 3:44.83
2 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:47.96 T16
1) Blasa, Matthew 12 2) Roberson, Gary 12
3) Viglione, Andy 12 4) Lou, Jason 11
27.19 57.76 1:25.03 1:56.23 2:22.88 2:52.95 3:18.59 3:47.96
3 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:51.49 T16
1) Reilly, Sean M 11 2) Bishop, Matt 11
3) Dentone, Matthew D 12 4) Walter, Don E 12
27.48 58.46 1:27.11 1:59.17 2:25.99 2:55.40 3:11.44 3:51.49
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:57.57
1) Rowe, Ian 12 2) Sievers, BO 12
3) Sakell, Nick 12 4) Robertson-Phillips, Zachary 12
27.84 58.28 1:27.86 2:01.07 2:29.61 3:00.17 3:27.48 3:57.57
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:03.80
1) Chavez, Adrian 11 2) Hentzen, Kit 11
3) Mendoza, Paul 12 4) Mendoza, Matthew 11
28.58 59.29 1:28.89 2:01.28 2:28.81 2:59.49 3:29.81 4:03.80
6 Birmingham Swim League-SE 'A' 4:07.17
1) Taylor, Conrad 12 2) Snyder, Adam 12
3) Weingarten, Grant 11 4) Tracy, Miller 11
28.21 1:00.57 1:30.48 2:03.78 2:33.03 3:05.97 3:34.39 4:07.17
7 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:12.96
1) Hutchinson, Neil 11 2) Foster, Harry 12
3) Surhoff, Austin 11 4) Manning, Christopher 11
29.62 1:01.80 1:31.41 2:05.15 2:35.47 3:08.15 3:39.17 4:12.96
8 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:14.73
1) Caron, Eric 11 2) Roper, Will 12
3) Hill, Jack 12 4) Mendes, Jesse 12
28.56 58.76 1:31.57 2:07.63 2:39.89 3:15.09 3:31.18 4:14.73
Event 75 Female 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:59.29 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 1:59.91
1) Smith, Carly 10 2) Osborn, Jenna 10
3) Wheeler, Erica 10 4) Caron, Hannah 10
28.84 59.63 1:31.69 1:59.91
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 2:00.61
1) Plack, Martha 10 2) Kucherich, Julia 10
3) Staub, Andrea 10 4) Brown, Allie 10
31.89 1:02.79 1:31.81 2:00.61
3 Dynamo Swim Club-GA 'A' 2:01.26
1) Mangimelli, Jana 10 2) Kendall, Ellen 9
3) Hamilton, Anne 10 4) Del Valle, Adriana 10
30.23 1:01.31 1:32.02 2:01.26
4 N. C. Aquatic Club-NC 'B' 2:14.46
1) Makowski, Louise 10 2) Phillips, Jessie 10
3) Stankavage, Shelby 10 4) Hoge, Natalie 10
34.23 1:08.15 1:41.59 2:14.46
5 Birmingham Swim League-SE 'A' 2:16.14
1) Viruleg, Erin 10 2) Rawls, Margaret 10
3) Tracy, Holly 9 4) Hendry, Molly 9
32.70 1:09.02 1:44.19 2:16.14
Event 76 Male 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:59.99 T16
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 1:59.85 T16
1) Marsteller, Kevin 10 2) Shields, Ben 10
3) Roddy, Sean 10 4) Kramer, Christopher 10
29.12 1:00.14 1:30.65 1:59.85
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 2:02.03
1) Sanders, Isaiah 9 2) Pate, Wesley 9
3) Klein, Connor 10 4) Spiwak, Kevin 10
30.38 1:00.34 1:32.76 2:02.03
3 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 2:04.37
1) Mendes, Bryce 10 2) Hoffer, Luke 10
3) Cox, Patrick 10 4) Duskey, Andy 10
31.12 1:03.62 1:20.07 2:04.37
4 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:05.80
1) Chung, Alexander 10 2) Mendoza, Daniel 10
3) Cassidy, Dennis 9 4) Uncanin, Christopher 10
31.83 1:05.13 1:36.52 2:05.80
5 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 2:07.24
1) Nagle, Christopher 10 2) Balenger, Corey 10
3) Gustavson, Drew 10 4) Wilson, Chris 10
31.78 1:03.05 1:36.12 2:07.24
6 Birmingham Swim League-SE 'A' 2:07.70
1) Woods, David 10 2) Hayes, Kasey 10
3) Schroeder, Colin 10 4) Meixiong, Jimmy 10
30.74 1:03.71 1:19.58 2:07.70
Event 77 Girls 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
10:15.49 14&U T16
10:36.69 14&U AAAA
11:06.99 14&U AAA
11:37.29 14&U AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 10:19.91 10:22.11 AAAA
29.13 1:00.21 1:31.52 2:03.08 2:34.72 3:06.21 3:37.84 4:09.32
4:40.88 5:12.37 5:43.56 6:14.72 6:45.98 7:17.08 7:48.32 8:19.37
8:50.29 9:21.35 9:52.24 10:22.11
2 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 10:46.36 10:22.95 AAAA
29.28 1:00.31 1:31.64 2:02.98 2:34.18 3:05.50 3:36.82 4:08.32
4:39.70 5:11.15 5:42.42 6:13.94 6:45.48 7:16.96 7:48.28 8:19.74
8:50.95 9:22.11 9:53.10 10:22.95
3 Miller, Abby 14 IHAC-CA 10:30.34 10:22.98 AAAA
28.97 1:00.18 1:31.55 2:03.01 2:34.55 3:06.00 3:37.38 4:08.96
4:40.38 5:11.79 5:43.30 6:14.69 6:46.03 7:17.54 7:49.01 8:20.26
8:51.37 9:22.68 9:53.42 10:22.98
4 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 10:31.76 10:23.65 AAAA
28.85 59.59 1:30.72 2:01.91 2:33.13 3:04.49 3:35.95 4:07.43
4:38.85 5:10.55 5:41.72 6:13.09 6:44.42 7:15.84 7:47.36 8:18.79
8:50.11 9:21.76 9:53.12 10:23.65
5 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 10:50.50 10:31.51 AAAA
29.72 1:02.20 1:34.85 2:06.99 2:39.23 3:11.24 3:43.50 4:15.19
4:47.18 5:19.28 5:50.79 6:22.14 6:53.64 7:25.12 7:56.48 8:27.84
8:59.03 9:29.98 10:01.03 10:31.51
6 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 10:29.68 10:34.53 AAAA
28.87 59.99 1:31.44 2:02.90 2:34.21 3:05.86 3:37.47 4:09.27
4:41.06 5:12.95 5:44.86 6:16.95 6:49.08 7:21.25 7:53.32 8:25.60
8:57.86 9:30.08 10:02.46 10:34.53
7 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 10:56.48 10:38.05 AAA
29.26 1:00.05 1:31.57 2:03.60 2:35.86 3:07.85 3:40.21 4:12.33
4:44.79 5:16.94 5:49.63 6:21.76 6:53.89 7:26.04 7:58.39 8:30.96
9:02.95 9:34.95 10:06.89 10:38.05
8 McCracken, Sam 14 THSC-OR 11:22.53 10:45.45 AAA
30.32 1:02.79 1:35.85 2:08.27 2:40.83 3:13.04 3:45.54 4:17.69
4:50.16 5:22.59 5:54.89 6:26.98 6:59.41 7:31.60 8:03.98 8:36.12
9:08.55 9:41.50 10:13.82 10:45.45
9 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 10:54.15 10:45.89 AAA
30.49 1:03.07 1:35.87 2:08.05 2:40.25 3:12.63 3:44.60 4:16.66
4:49.09 5:21.26 5:53.40 6:25.74 6:58.16 7:30.86 8:03.55 8:36.70
9:09.47 9:42.31 10:14.88 10:45.89
10 French, Maggie 14 Dynamo-GA 10:41.15 10:48.29 AAA
29.72 1:02.00 1:34.35 2:06.76 2:39.47 3:12.27 3:44.88 4:17.33
4:49.81 5:22.55 5:55.20 6:27.56 7:00.43 7:33.26 8:06.09 8:38.62
9:11.51 9:44.15 10:16.47 10:48.29
11 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 10:59.78 10:52.71 AAA
30.89 1:03.80 1:36.73 2:09.53 2:42.90 3:16.05 3:48.66 4:21.73
4:54.58 5:27.55 6:00.49 6:33.46 7:06.04 7:38.93 8:11.58 8:43.99
9:16.47 9:49.21 10:21.55 10:52.71
12 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 10:45.70 10:54.51 AAA
30.45 1:02.96 1:35.77 2:08.42 2:41.25 3:14.28 3:47.23 4:20.26
4:53.12 5:26.00 5:58.75 6:31.65 7:04.54 7:37.45 8:10.25 8:43.07
9:16.21 9:49.48 10:22.58 10:54.51
13 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 11:00.44 10:54.79 AAA
29.80 1:01.77 1:34.16 2:06.67 2:39.45 3:11.96 3:44.63 4:17.34
4:49.98 5:23.36 5:56.61 6:30.07 7:03.51 7:37.16 8:10.94 8:43.73
9:16.63 9:50.00 10:23.01 10:54.79
14 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 10:46.90 10:57.72 AAA
29.42 1:01.91 1:34.94 2:07.87 2:40.85 3:14.00 3:47.07 4:20.10
4:53.26 5:26.62 5:59.58 6:32.91 7:06.28 7:39.71 8:12.99 8:45.97
9:19.28 9:52.62 10:25.49 10:57.72
15 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 11:01.64 10:58.01 AAA
30.79 1:03.70 1:37.07 2:10.23 2:43.34 3:16.60 3:49.98 4:23.00
4:55.83 5:28.89 6:02.05 6:35.11 7:08.15 7:41.43 8:14.51 8:47.44
9:20.26 9:53.29 10:26.14 10:58.01
16 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 11:06.31 11:00.35 AAA
30.20 1:03.20 1:36.84 2:10.20 2:43.79 3:16.90 3:50.12 4:23.24
4:56.33 5:29.84 6:02.86 6:36.30 7:09.82 7:43.19 8:16.25 8:49.37
9:22.56 9:55.55 10:28.71 11:00.35
17 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 11:23.19 11:05.64 AAA
30.71 1:03.72 1:37.15 2:10.95 2:44.72 3:18.58 3:52.08 4:25.73
4:59.47 5:33.48 6:06.89 6:40.55 7:14.08 7:47.83 8:21.09 8:54.58
9:28.02 10:01.15 10:34.12 11:05.64
18 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 11:06.49 11:07.11 AA
30.74 1:03.55 1:36.97 2:10.63 2:44.50 3:17.72 3:51.27 4:24.96
4:58.80 5:32.52 6:06.16 6:40.20 7:13.99 7:47.71 8:21.10 8:54.47
9:28.00 10:01.51 10:34.77 11:07.11
19 LI, Robin 13 TERA-PC 11:08.63 11:12.29 AA
30.52 1:03.47 1:36.86 2:10.57 2:44.49 3:17.97 3:51.77 4:25.83
5:00.07 5:34.32 6:08.13 6:42.17 7:16.04 7:49.68 8:23.93 8:58.36
9:32.01 10:05.93 10:39.79 11:12.29
20 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 16:33.64 11:18.08 AA
29.97 1:02.63 1:35.77 2:09.25 2:43.01 3:16.78 3:50.68 4:24.89
4:59.21 5:33.62 6:08.10 6:42.70 7:17.13 7:51.74 8:26.43 9:00.85
9:35.46 10:10.18 10:44.79 11:18.08
21 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 11:14.82 11:19.47 AA
31.32 1:05.17 1:39.29 2:13.48 2:47.66 3:22.01 3:56.54 4:30.52
5:04.77 5:39.15 6:13.46 6:47.98 7:22.25 7:56.46 8:30.68 9:04.84
9:39.04 10:12.81 10:46.68 11:19.47
22 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 11:42.58 11:22.92 AA
31.56 1:05.71 1:40.05 2:14.92 2:49.22 3:23.78 3:58.50 4:32.91
5:07.62 5:42.27 6:16.46 6:50.66 7:25.44 7:59.06 8:33.08 9:07.25
9:41.17 10:15.70 10:49.64 11:22.92
23 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 11:24.95 11:26.68 AA
31.26 1:06.08 1:40.63 2:15.50 2:49.37 3:23.79 3:58.53 4:33.07
5:07.82 5:42.67 6:16.42 6:50.49 7:25.37 7:59.94 8:34.30 9:08.93
9:43.22 10:18.22 10:53.20 11:26.68
24 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 11:44.14 11:35.44 AA
32.74 1:07.27 1:42.57 2:17.81 2:53.35 3:28.66 4:03.71 4:38.72
5:13.89 5:48.99 6:23.85 6:59.03 7:33.96 8:09.11 8:44.01 9:18.70
9:53.49 10:28.21 11:02.70 11:35.44
25 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 11:30.50 11:36.32 AA
31.38 1:06.47 1:41.34 2:16.62 2:52.15 3:27.41 4:02.98 4:38.47
5:13.86 5:49.50 6:24.49 7:00.15 7:35.57 8:10.87 8:46.24 9:20.58
9:55.16 10:30.68 11:04.64 11:36.32
26 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 11:56.64 12:04.13
33.37 1:08.77 1:45.14 2:21.13 2:57.72 3:34.03 4:10.57 4:46.94
5:23.86 6:00.64 6:37.25 7:13.77 7:50.40 8:27.10 9:03.44 9:40.14
10:16.96 10:53.35 11:29.61 12:04.13
-- Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 10:18.24 DQ
Event 77 Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
10:01.09 15&O NATS
10:09.99 15&O T16
10:14.79 15&O USO
10:26.39 15&O AAAA
10:56.19 15&O AAA
11:25.99 15&O AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 9:48.57 9:44.45 NATS
27.08 56.32 1:26.03 1:55.42 2:24.67 2:54.10 3:23.71 3:53.14
4:22.72 4:52.04 5:20.96 5:49.80 6:18.90 6:48.14 7:17.62 7:47.20
8:16.74 8:46.44 9:15.92 9:44.45
2 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 9:51.73 9:51.37 NATS
27.14 56.53 1:26.25 1:55.65 2:24.85 2:54.28 3:23.90 4:22.91
4:52.54 5:22.21 5:52.53 6:22.78 6:52.47 7:22.23 7:52.22
8:22.58 8:52.50 9:22.40 9:51.37
3 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 9:54.22 9:54.86 NATS
27.88 57.43 1:27.45 1:57.55 2:27.52 2:57.56 3:27.55 3:57.38
4:27.20 4:56.94 5:26.83 5:56.81 6:26.86 6:56.99 7:27.03 7:57.11
8:27.20 8:57.09 9:26.56 9:54.86
4 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 10:08.30 9:55.54 NATS
28.33 57.96 1:27.56 1:57.68 2:27.77 2:58.06 3:27.82 3:57.84
4:27.69 4:57.64 5:27.36 5:57.56 6:27.81 6:57.68 7:27.72 7:58.34
8:28.24 8:57.83 9:27.11 9:55.54
5 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 9:58.34 10:00.18 NATS
27.56 56.55 1:26.18 1:55.81 2:25.41 2:55.35 3:25.68 3:56.39
4:27.03 4:57.68 5:28.31 5:59.34 6:29.78 6:59.91 7:30.06 8:00.14
8:30.72 9:00.86 9:30.99 10:00.18
6 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 10:05.13 10:01.51 T16
28.20 57.99 1:28.02 1:58.10 2:28.45 2:58.59 3:28.74 3:58.96
4:29.12 4:59.38 5:29.49 5:59.76 6:30.17 7:00.63 7:30.83 8:01.49
8:31.91 9:02.33 9:32.34 10:01.51
7 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 10:03.68 10:07.67 T16
27.75 57.78 1:27.95 1:58.20 2:28.69 2:59.00 3:29.56 4:00.21
4:30.61 5:01.38 5:32.22 6:02.88 6:33.57 7:04.39 7:35.28 8:05.79
8:36.48 9:07.42 9:37.74 10:07.67
8 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 10:14.19 10:15.60 AAAA
28.20 58.73 1:29.53 2:00.72 2:31.72 3:02.91 3:33.99 4:05.04
4:35.65 5:06.02 5:36.62 6:07.63 6:38.33 7:09.56 7:40.42 8:11.75
8:42.73 9:13.90 9:45.26 10:15.60
9 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 10:09.78 10:16.94 AAAA
29.21 59.58 1:30.38 2:01.24 2:32.30 3:03.40 3:34.54 4:05.47
4:36.41 5:07.36 5:38.10 6:09.01 6:40.07 7:10.98 7:42.01 8:13.25
8:44.56 9:15.56 9:46.56 10:16.94
10 Herman, Allison 17 NCAC-NC 10:06.98 10:17.82 AAAA
28.98 59.82 1:30.74 2:01.61 2:32.58 3:03.37 3:34.21 4:05.11
4:35.96 5:07.07 5:38.04 6:09.21 6:40.28 7:11.53 7:42.85 8:14.12
8:45.40 9:16.57 9:47.46 10:17.82
11 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 10:13.35 10:19.84 AAAA
28.31 59.52 1:30.46 2:01.31 2:32.42 3:03.28 3:34.31 4:05.47
4:36.47 5:07.35 5:38.24 6:09.34 6:40.85 7:12.60 7:44.07 8:15.44
8:47.20 9:18.47 9:49.71 10:19.84
12 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 10:35.30 10:20.07 AAAA
28.80 1:00.02 1:31.09 2:01.88 2:33.23 3:04.12 3:35.46 4:06.99
4:38.17 5:09.09 5:40.07 6:11.18 6:42.37 7:13.40 7:44.62 8:16.00
8:47.06 9:18.43 9:49.82 10:20.07
13 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 10:20.67 10:21.05 AAAA
28.40 59.31 1:30.36 2:01.37 2:32.31 3:03.59 3:34.63 4:05.83
4:36.95 5:08.33 5:39.57 6:11.17 6:42.76 7:14.24 7:45.83 8:17.25
8:48.65 9:19.85 9:51.35 10:21.05
14 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 10:20.78 10:22.93 AAAA
29.05 1:00.29 1:31.81 2:03.34 2:35.01 3:06.31 3:37.88 4:09.18
4:40.52 5:11.79 5:42.96 6:14.53 6:46.17 7:17.51 7:48.82 8:20.11
8:50.82 9:22.19 9:53.10 10:22.93
15 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 10:06.91 10:28.82 AAA
28.62 59.02 1:30.26 2:01.58 2:33.00 3:04.32 3:36.21 4:07.77
4:39.35 5:11.16 5:42.89 6:14.58 6:46.37 7:18.41 7:50.35 8:22.19
8:54.05 9:26.12 9:57.93 10:28.82
16 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 10:35.00 10:33.10 AAA
29.75 1:01.31 1:32.75 2:04.50 2:36.32 3:08.27 3:40.19 4:12.26
4:44.42 5:16.38 5:48.18 6:19.95 6:51.86 7:23.62 7:55.80 8:27.63
8:59.37 9:31.15 10:02.78 10:33.10
17 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 10:34.05 10:38.23 AAA
29.29 1:00.95 1:32.48 2:03.73 2:35.86 3:07.78 3:40.09 4:12.46
4:44.83 5:17.21 5:49.52 6:21.64 6:54.09 7:26.18 7:58.62 8:31.22
9:03.83 9:36.24 10:07.87 10:38.23
18 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 10:35.97 10:43.93 AAA
28.79 59.86 1:31.58 2:03.59 2:35.71 3:07.92 3:40.33 4:12.78
4:45.30 5:17.71 5:50.40 6:22.98 6:55.67 7:28.46 8:01.34 8:34.05
9:07.13 9:39.79 10:12.20 10:43.93
19 Janik, Nan 17 THSC-OR 10:40.40 10:45.16 AAA
29.68 1:01.80 1:33.93 2:06.34 2:38.55 3:11.10 3:43.24 4:15.55
4:48.00 5:20.77 5:53.16 6:25.60 6:58.17 7:30.41 8:02.91 8:35.75
9:08.80 9:41.27 10:13.79 10:45.16
20 Janik, Rozie 15 THSC-OR 11:00.00 10:48.44 AAA
29.63 1:01.18 1:33.22 2:05.60 2:37.97 3:10.35 3:43.03 4:15.51
4:48.01 5:20.88 5:53.49 6:26.05 6:58.62 7:31.36 8:04.62 8:37.62
9:10.31 9:43.10 10:16.14 10:48.44
21 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 10:32.32 10:49.00 AAA
29.87 1:01.81 1:34.18 2:06.45 2:38.90 3:11.37 3:43.72 4:16.05
4:48.52 5:21.36 5:53.79 6:26.45 6:59.03 7:31.87 8:04.84 8:37.67
9:10.56 9:43.53 10:16.61 10:49.00
22 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 10:57.46 10:54.99 AAA
30.32 1:02.72 1:35.52 2:08.89 2:41.90 3:15.15 3:48.65 4:21.73
4:54.57 5:27.74 6:00.94 6:33.71 7:06.56 7:39.87 8:12.54 8:45.26
9:18.10 9:51.10 10:23.33 10:54.99
23 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 11:13.89 11:02.73 AA
29.95 1:02.71 1:36.23 2:10.13 2:43.61 3:17.17 3:50.57 4:23.88
4:57.26 5:30.67 6:04.21 6:37.74 7:11.30 7:44.68 8:18.12 8:51.47
9:24.85 9:58.09 10:31.25 11:02.73
24 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 10:57.67 11:02.81 AA
30.49 1:02.34 1:34.92 2:07.83 2:40.91 3:13.66 3:46.77 4:19.69
4:52.87 5:26.40 5:59.37 6:32.93 7:06.67 7:40.55 8:14.32 8:48.01
9:22.07 9:56.06 10:29.73 11:02.81
25 Quinn, Monica 16 BSL-SE 10:52.25 11:06.45 AA
31.13 1:03.82 1:36.92 2:09.91 2:43.21 3:16.34 3:49.89 4:23.40
4:57.10 5:30.96 6:04.65 6:38.21 7:11.85 7:45.67 8:19.65 8:53.16
9:26.87 10:00.48 10:33.91 11:06.45
26 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 11:00.03 11:08.16 AA
30.40 1:03.17 1:36.00 2:08.95 2:42.37 3:15.47 3:48.75 4:22.11
4:55.64 5:29.26 6:02.58 6:36.26 7:10.15 7:43.93 8:17.90 8:52.00
9:26.11 10:00.01 10:34.13 11:08.16
27 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 11:13.42 11:08.61 AA
30.57 1:03.74 1:37.60 2:11.14 2:44.51 3:17.97 3:51.40 4:24.90
4:58.39 5:31.84 6:05.53 6:39.07 7:13.09 7:47.01 8:20.93 8:54.96
9:29.16 10:02.67 10:36.33 11:08.61
28 Svoboda, Leanne 17 THSC-OR 11:45.70 11:10.20 AA
30.97 1:04.02 1:37.89 2:12.24 2:46.33 3:20.18 3:54.34 4:28.68
5:02.95 5:37.26 6:10.73 6:44.32 7:17.70 7:51.12 8:24.68 8:57.66
9:30.94 10:04.90 10:38.43 11:10.20
29 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 11:00.34 11:10.88 AA
29.82 1:02.68 1:35.78 2:08.51 2:41.91 3:15.38 3:48.81 4:23.59
4:58.40 5:32.82 6:06.78 6:40.97 7:14.89 7:49.14 8:23.46 8:57.90
9:32.14 10:05.91 10:39.35 11:10.88
30 Russell, Lauren 16 BSL-SE 11:17.78 11:30.42
31.17 1:05.16 1:39.21 2:13.54 2:47.51 3:22.08 3:56.44 4:30.81
5:05.17 5:39.78 6:13.93 6:48.41 7:23.21 7:58.73 8:33.76 9:08.91
9:44.16 10:20.18 10:55.76 11:30.42
31 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 12:00.44 11:50.53
31.96 1:06.74 1:41.65 2:17.13 2:52.41 3:27.88 4:03.50 4:39.42
5:15.36 5:51.18 6:26.88 7:02.93 7:39.14 8:15.03 8:51.17 9:27.44
10:03.61 10:39.70 11:15.64 11:50.53
Event 78 Boys 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
9:55.39 14&U T16
10:15.89 14&U AAAA
10:45.19 14&U AAA
11:14.49 14&U AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 9:43.53 9:51.76 T16
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 9:55.48 9:56.43 AAAA
3 Mendoza, John 14 IHAC-CA 10:20.42 9:59.98 AAAA
4 Gray, Sam 14 TERA-PC 10:02.36 10:04.15 AAAA
5 Busby, Sam 14 THSC-OR 10:10.00 10:07.93 AAAA
6 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 10:53.69 10:44.72 AAA
7 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 11:51.44 10:46.54 AA
8 Koh, Brian 14 IHAC-CA 10:30.49 10:47.71 AA
9 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 11:03.87 10:54.53 AA
10 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 10:57.09 10:55.19 AA
11 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 11:41.25 11:00.76 AA
12 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 11:14.31 11:02.67 AA
13 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 11:30.88 11:03.26 AA
14 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 12:16.38 11:15.46
15 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 11:29.19 11:17.98
16 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 11:05.50 11:26.04
17 Brody, Jonathan 14 IHAC-CA 11:30.80 11:29.30
18 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 12:09.78 11:59.28
Event 78 Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
9:20.99 15&O NATS
9:30.79 15&O T16
9:48.19 15&O AAAA
10:16.19 15&O AAA
10:44.19 15&O AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 9:02.83 9:05.46 NATS
25.23 52.48 1:20.02 1:47.45 2:14.72 2:42.14 3:09.36 3:36.74
4:04.28 4:31.84 5:00.09 5:27.71 5:55.33 6:22.92 6:50.40 7:17.96
7:45.98 8:13.20 8:40.21 9:05.46
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 9:04.92 9:05.69 NATS
25.11 52.49 1:20.22 1:47.58 2:14.93 2:42.30 3:09.67 3:37.18
4:04.62 4:32.14 4:59.69 5:27.32 5:55.05 6:22.69 6:50.29 7:18.05
7:45.85 8:13.30 8:40.39 9:05.69
3 Millen, John 17 Dynamo-GA 9:13.74 9:25.52 T16
25.55 53.34 1:21.64 1:50.01 2:18.49 2:46.55 3:14.78 3:43.26
4:12.10 4:40.71 5:09.47 5:38.39 6:06.39 6:34.64 7:03.14 7:31.48
8:00.34 8:29.10 8:57.61 9:25.52
4 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 9:35.67 9:28.67 T16
27.06 55.75 1:24.75 1:53.56 2:21.97 2:50.38 3:19.37 3:48.34
4:17.14 4:45.72 5:14.16 5:42.75 6:11.04 6:39.68 7:08.20 7:36.61
8:04.71 8:32.90 9:01.18 9:28.67
5 Biel, Matt B 15 TERA-PC 9:24.00 9:29.63 T16
25.96 54.00 1:22.46 1:50.89 2:19.34 2:47.67 3:15.92 3:44.36
4:12.89 4:41.38 5:10.02 5:38.72 6:07.35 6:36.29 7:04.87 7:33.91
8:02.99 8:32.00 9:01.09 9:29.63
6 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 9:35.61 9:32.63 AAAA
26.60 54.82 1:23.48 1:52.43 2:21.19 2:49.93 3:18.80 3:47.79
4:16.71 4:46.82 5:14.92 5:43.00 6:11.56 6:40.62 7:09.63 7:38.12
8:06.73 8:35.32 9:04.37 9:32.63
7 Knopp, Cory 15 North Baltimore-MD 9:30.84 9:34.53 AAAA
26.49 54.93 1:23.43 1:52.16 2:20.98 2:49.73 3:18.35 3:47.13
4:16.03 4:45.06 5:14.12 5:43.04 6:11.92 6:40.82 7:09.87 7:39.26
8:08.38 8:37.45 9:06.37 9:34.53
8 Noh, Robert 17 IHAC-CA 9:31.44 9:35.37 AAAA
26.24 54.37 1:22.97 1:51.27 2:19.97 2:48.79 3:17.94 3:47.06
4:16.17 4:45.42 5:14.44 5:43.25 6:12.25 6:41.21 7:10.43 7:40.00
8:09.10 8:38.24 9:07.27 9:35.37
9 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 9:29.08 9:39.24 AAAA
26.61 55.09 1:23.99 1:53.07 2:22.22 2:51.59 3:20.88 3:50.14
4:19.49 4:48.58 5:17.81 5:47.01 6:16.20 6:45.55 7:14.77 7:43.94
8:13.11 8:42.31 9:11.41 9:39.24
10 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 9:42.68 9:42.70 AAAA
11 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 9:54.02 9:43.39 AAAA
12 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 9:44.91 9:43.89 AAAA
13 Morton, Matt 16 THSC-OR 9:39.73 9:46.76 AAAA
27.08 55.97 1:25.71 1:55.27 2:24.94 2:54.68 3:24.35 3:53.99
4:23.63 4:53.44 5:23.08 5:52.74 6:22.49 6:52.20 7:21.85 7:51.23
8:20.50 8:49.80 9:18.66 9:46.76
14 Carter, John 17 IHAC-CA 9:44.05 9:47.03 AAAA
15 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 10:01.84 9:50.01 AAA
16 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 9:45.63 9:50.28 AAA
17 Keenan, Ned 17 TERA-PC 10:10.00 9:54.20 AAA
18 Dwelley, John A 16 TERA-PC 9:54.47 9:57.07 AAA
19 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 10:05.31 10:03.37 AAA
20 Gavan, Mike 18 TERA-PC 9:43.47 10:03.52 AAA
21 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 10:04.00 10:08.19 AAA
22 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 10:17.62 10:15.61 AAA
23 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 10:27.56 10:16.17 AAA
24 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 10:05.84 10:16.65 AA
25 English, Alex 18 ABSC-GA 10:35.01 10:22.19 AA
26 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 10:02.45 10:24.39 AA
27 Cannon, Ben 16 ABSC-GA 10:24.13 10:24.81 AA
28 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 10:24.45 10:27.04 AA
29 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 10:01.56 10:27.19 AA
30 Snyder, John 15 BSL-SE 10:18.37 10:29.38 AA
31 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 10:30.57 10:35.47 AA
Event 79 Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
58.39 T16
59.89 AAAA
1:02.69 AAA
1:05.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Nelson, Kara 14 THSC-OR 57.67 57.09 T16
26.97 57.09
2 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 58.60 57.45 T16
27.22 57.45
3 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 1:00.13 58.49 AAAA
28.06 58.49
4 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 1:00.63 59.14 AAAA
27.72 59.14
5 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 1:00.82 59.42 AAAA
28.14 59.42
6 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 1:00.20 59.48 AAAA
27.89 59.48
7 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 59.18 59.79 AAAA
27.65 59.79
8 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 1:00.56 1:00.05 AAA
28.20 1:00.05
9 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 1:01.45 1:01.01 AAA
28.23 1:01.01
10 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 1:02.01 1:01.38 AAA
29.14 1:01.38
Event 79 Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
58.39 T16
59.89 AAAA
1:02.69 AAA
1:05.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nelson, Kara 14 THSC-OR 56.77 57.67 T16
27.56 57.67
2 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 58.02 58.60 AAAA
27.65 58.60
3 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 58.32 59.18 AAAA
27.80 59.18
4 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 59.25 1:00.13 AAA
28.23 1:00.13
5 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 1:00.45 1:00.20 AAA
28.71 1:00.20
6 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 1:00.30 1:00.56 AAA
28.42 1:00.56
7 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 58.75 1:00.63 AAA
28.25 1:00.63
8 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 59.27 1:00.82 AAA
28.70 1:00.82
9 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 59.56 1:01.45 AAA
28.46 1:01.45
10 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 1:01.78 1:02.01 AAA
29.33 1:02.01
-------------------------------------------------------------------------
11 Lou, Susan 14 THSC-OR 1:05.91 1:02.80 AA
29.76 1:02.80
12 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 1:04.49 1:02.87 AA
30.05 1:02.87
-------------------------------------------------------------------------
13 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 1:02.32 1:02.92 AA
29.60 1:02.92
14 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 1:03.52 1:02.97 AA
29.49 1:02.97
15 Bard, Presley A 13 TERA-PC 1:00.50 1:03.30 AA
29.84 1:03.30
16 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 1:02.77 1:03.47 AA
30.15 1:03.47
17 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 1:04.92 1:03.55 AA
29.94 1:03.55
18 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 1:01.88 1:03.56 AA
29.99 1:03.56
19 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 1:03.70 1:03.79 AA
30.79 1:03.79
20 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 1:01.92 1:04.00 AA
29.55 1:04.00
21 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 1:02.79 1:04.37 AA
30.42 1:04.37
22 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 1:01.94 1:04.53 AA
30.24 1:04.53
23 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 1:05.31 1:05.09 AA
30.32 1:05.09
24 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 1:06.18 1:05.29 AA
30.48 1:05.29
25 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 1:07.10 1:05.46 AA
31.57 1:05.46
26 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 1:05.80 1:05.65
30.95 1:05.65
27 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 1:03.05 1:05.75
30.98 1:05.75
28 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 1:02.12 1:05.81
30.60 1:05.81
29 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 1:05.62 1:05.86
31.71 1:05.86
30 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 1:04.67 1:05.87
30.75 1:05.87
31 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 1:00.35 1:05.89
29.64 1:05.89
32 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 1:04.06 1:05.91
31.29 1:05.91
33 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 1:02.49 1:06.11
30.86 1:06.11
34 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 1:02.74 1:06.19
30.39 1:06.19
35 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 1:06.17 1:06.56
31.12 1:06.56
36 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 1:08.06 1:06.86
31.30 1:06.86
37 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 1:04.72 1:06.98
31.59 1:06.98
38 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 1:06.30 1:07.72
31.86 1:07.72
39 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 1:13.18 1:08.07
32.11 1:08.07
40 Wolf, Abby 13 TERA-PC 1:08.03 1:08.09
31.76 1:08.09
41 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 1:06.14 1:08.59
31.40 1:08.59
42 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 1:15.20 1:08.78
32.35 1:08.78
43 Callins, Sarah 14 BSL-SE 1:07.28 1:10.17
32.71 1:10.17
44 O'Neill, Meghan 14 Dynamo B-GA 1:06.68 1:10.34
32.43 1:10.34
45 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 1:13.09 1:10.43
32.62 1:10.43
46 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 1:11.51 1:10.47
33.33 1:10.47
47 Call, Emma 13 Nbacb-MD 1:10.48 1:11.20
33.63 1:11.20
48 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 1:10.54 1:11.33
33.48 1:11.33
49 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 1:14.63 1:11.90
33.57 1:11.90
50 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 1:15.13 1:13.48
33.82 1:13.48
51 Wickstrom, Molly 14 BSL-SE 1:10.97 1:13.64
34.49 1:13.64
52 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 1:12.39 1:14.73
34.67 1:14.73
53 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 1:21.11 1:18.37
35.84 1:18.37
Event 80 Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
54.09 T16
56.09 AAAA
58.69 AAA
1:01.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Summers, Garth 13 THSC-OR 55.74 54.82 AAAA
26.10 54.82
2 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 55.31 55.19 AAAA
26.06 55.19
3 Taylor, Hill 14 BSL-SE 55.56 55.22 AAAA
25.93 55.22
4 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 56.39 55.74 AAAA
25.94 55.74
5 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 56.68 56.06 AAAA
26.27 56.06
6 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 1:00.20 57.44 AAA
27.21 57.44
7 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 58.87 57.50 AAA
26.77 57.50
8 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 59.24 57.84 AAA
27.02 57.84
9 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 59.87 59.30 AA
27.31 59.30
10 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 1:00.27 1:00.09 AA
27.89 1:00.09
Event 80 Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
54.09 T16
56.09 AAAA
58.69 AAA
1:01.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 54.99 55.31 AAAA
26.45 55.31
2 Taylor, Hill 14 BSL-SE 54.49 55.56 AAAA
25.73 55.56
3 Summers, Garth 13 THSC-OR 58.65 55.74 AAAA
26.73 55.74
4 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 55.47 56.39 AAA
26.81 56.39
5 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 56.35 56.68 AAA
26.42 56.68
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 56.91 58.87 AA
27.57 58.87
7 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 57.67 59.24 AA
28.12 59.24
8 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 58.71 59.87 AA
27.55 59.87
9 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 57.41 1:00.20 AA
27.84 1:00.20
10 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 58.36 1:00.27 AA
27.63 1:00.27
-------------------------------------------------------------------------
11 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 59.41 1:00.86 AA
28.25 1:00.86
12 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 1:03.50 1:01.56
28.62 1:01.56
-------------------------------------------------------------------------
13 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 1:02.24 1:01.85
29.24 1:01.85
14 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 1:02.94 1:01.96
28.75 1:01.96
15 Greer, Kevin 14 BSL-SE 1:00.88 1:02.25
29.27 1:02.25
16 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 1:03.52 1:02.41
29.93 1:02.41
17 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 1:02.48 1:02.42
28.75 1:02.42
18 Chao, Collin 14 NCAC-NC 1:03.39 1:02.54
29.45 1:02.54
19 Shields, John 14 Nbacb-MD 1:03.82 1:02.64
29.06 1:02.64
20 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 1:02.55 1:04.28
28.46 1:04.28
21 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 1:09.06 1:09.63
31.71 1:09.63
22 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 1:10.07 1:11.18
33.00 1:11.18
23 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 1:07.59 1:11.54
32.04 1:11.54
Event 81 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
55.99 NATS
57.29 T16
58.19 USO
58.89 AAAA
1:01.69 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 56.76 55.38 NATS
26.35 55.38
2 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 57.22 56.08 T16
26.83 56.08
3 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 58.23 56.61 T16
26.82 56.61
4 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 59.04 57.47 USO
27.62 57.47
4 Rowe, Ali 16 TERA-PC 57.86 57.47 USO
27.22 57.47
6 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 58.48 57.54 USO
27.50 57.54
7 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 58.76 57.66 USO
26.97 57.66
8 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 58.07 57.72 USO
27.86 57.72
9 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 58.69 57.89 USO
27.72 57.89
10 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 58.73 58.84 AAAA
27.74 58.84
B - Final
11 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 59.89 57.65 USO
26.86 57.65
12 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 59.43 57.77 USO
27.27 57.77
13 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 59.07 58.06 USO
27.31 58.06
14 Miller, Majanke 17 THSC-OR 59.51 58.13 USO
27.71 58.13
15 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 1:00.88 59.87 AAA
28.58 59.87
16 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 1:00.43 1:00.03 AAA
28.87 1:00.03
17 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 1:00.81 1:00.25 AAA
28.64 1:00.25
18 Liggett, Anne 15 THSC-OR 1:00.04 1:00.42 AAA
28.23 1:00.42
19 Herman, Allison 17 NCAC-NC 1:00.91 1:00.48 AAA
28.43 1:00.48
20 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 1:01.02 1:00.93 AAA
28.75 1:00.93
Event 81 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
55.99 NATS
57.29 T16
58.19 USO
58.89 AAAA
1:01.69 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 55.79 56.76 T16
26.82 56.76
2 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 56.60 57.22 T16
27.03 57.22
3 Rowe, Ali 16 TERA-PC 57.40 57.86 USO
27.48 57.86
4 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 58.44 58.07 USO
27.31 58.07
5 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 56.21 58.23 AAAA
27.48 58.23
6 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 56.88 58.48 AAAA
28.03 58.48
7 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 58.03 58.69 AAAA
28.22 58.69
8 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 57.69 58.73 AAAA
27.73 58.73
9 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 56.93 58.76 AAAA
27.12 58.76
10 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 58.11 59.04 AAA
27.67 59.04
-------------------------------------------------------------------------
11 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 56.01 59.07 AAA
28.06 59.07
12 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 57.80 59.43 AAA
27.97 59.43
13 Miller, Majanke 17 THSC-OR 59.90 59.51 AAA
28.10 59.51
14 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 56.42 59.89 AAA
27.86 59.89
15 Liggett, Anne 15 THSC-OR 1:00.12 1:00.04 AAA
28.20 1:00.04
16 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 1:03.38 1:00.43 AAA
29.01 1:00.43
17 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 1:01.58 1:00.81 AAA
28.98 1:00.81
18 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 58.89 1:00.88 AAA
28.75 1:00.88
19 Herman, Allison 17 NCAC-NC 57.91 1:00.91 AAA
28.79 1:00.91
20 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 1:00.59 1:00.94 AAA
28.57 1:00.94
-------------------------------------------------------------------------
21 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 1:00.23 1:01.02 AAA
28.78 1:01.02
22 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 59.02 1:01.12 AAA
29.03 1:01.12
-------------------------------------------------------------------------
23 Sproat, Keli 16 THSC-OR 59.17 1:01.30 AAA
28.47 1:01.30
24 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 58.88 1:01.41 AAA
28.61 1:01.41
25 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 59.88 1:01.66 AAA
28.82 1:01.66
26 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 1:00.20 1:01.88
29.00 1:01.88
27 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 1:04.64 1:02.31
29.36 1:02.31
28 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 1:01.87 1:02.49
29.73 1:02.49
29 Janik, Nan 17 THSC-OR 1:02.46 1:03.11
29.82 1:03.11
30 Johnson, Nina 17 BSL-SE 1:00.22 1:03.13
29.70 1:03.13
31 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 1:01.05 1:03.30
29.80 1:03.30
32 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 1:00.00 1:03.35
29.17 1:03.35
33 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 1:02.51 1:03.45
30.09 1:03.45
34 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 1:01.57 1:03.71
30.09 1:03.71
35 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 1:02.29 1:03.80
29.64 1:03.80
36 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 1:02.08 1:03.83
30.36 1:03.83
37 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 1:03.42 1:03.96
29.83 1:03.96
38 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 1:03.25 1:04.58
29.82 1:04.58
39 Janik, Rozie 15 THSC-OR 1:03.30 1:04.65
30.01 1:04.65
40 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 1:04.02 1:04.74
30.49 1:04.74
41 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 1:04.44 1:04.93
30.53 1:04.93
42 Quinn, Monica 16 BSL-SE 1:02.82 1:05.51
31.07 1:05.51
43 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 1:02.95 1:05.58
30.21 1:05.58
44 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 1:04.18 1:05.81
29.77 1:05.81
45 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 1:05.37 1:06.01
31.23 1:06.01
46 Miyakawa, Kelly 15 IHAC-CA 1:04.50 1:06.18
31.25 1:06.18
47 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 1:02.02 1:06.28
30.57 1:06.28
48 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 1:04.59 1:06.70
31.07 1:06.70
49 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 1:03.64 1:07.37
30.84 1:07.37
50 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 1:07.45 1:10.50
33.16 1:10.50
51 Craft, Elise 15 ABSC-GA 1:10.37 1:11.23
32.18 1:11.23
52 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 1:14.78 1:11.30
33.68 1:11.30
53 Bowker, Rosalina 15 ABSC-GA 1:17.01 1:16.96
33.90 1:16.96
Event 82 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
49.19 NATS
51.39 T16
51.69 USO
53.19 AAAA
55.69 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 52.16 51.68 USO
24.35 51.68
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 52.74 52.01 AAAA
24.13 52.01
3 Millen, John 17 Dynamo-GA 53.64 52.25 AAAA
24.56 52.25
4 Chun, Sean 17 IHAC-CA 53.55 52.46 AAAA
24.18 52.46
5 Rivadeneira, Adolf 18 ABSC-GA 54.68 53.74 AAA
25.26 53.74
6 Fausel, Pat 16 THSC-OR 54.15 54.18 AAA
25.47 54.18
7 Greene, Bret 16 THSC-OR 54.82 54.24 AAA
25.57 54.24
8 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 55.07 54.97 AAA
25.40 54.97
9 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 54.23 55.93
26.33 55.93
10 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 55.03 58.20
27.08 58.20
B - Final
11 Han, Frank 17 IHAC-CA 55.28 54.32 AAA
25.68 54.32
12 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 55.16 54.99 AAA
26.06 54.99
13 McManic, David 17 Dynamo B-GA 57.66 55.41 AAA
26.10 55.41
14 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 55.22 55.71
26.23 55.71
15 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 55.93 56.40
26.30 56.40
16 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 56.83 56.58
26.77 56.58
17 Moran, Carlos 16 BSL-SE 57.02 56.93
26.80 56.93
18 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 56.66 57.65
26.90 57.65
19 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 57.45 57.91
26.54 57.91
20 Callins, Dan 17 BSL-SE 57.68 57.96
27.29 57.96
Event 82 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
49.19 NATS
51.39 T16
51.69 USO
53.19 AAAA
55.69 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 53.64 52.16 AAAA
24.82 52.16
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 53.30 52.74 AAAA
25.09 52.74
3 Chun, Sean 17 IHAC-CA 52.78 53.55 AAA
25.01 53.55
4 Millen, John 17 Dynamo-GA 53.25 53.64 AAA
25.43 53.64
5 Fausel, Pat 16 THSC-OR 53.36 54.15 AAA
25.55 54.15
6 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 54.36 54.23 AAA
25.60 54.23
7 Rivadeneira, Adolfo 18 ABSC-GA 53.64 54.68 AAA
25.81 54.68
8 Greene, Bret 16 THSC-OR 53.68 54.82 AAA
26.25 54.82
9 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 54.77 55.03 AAA
26.00 55.03
10 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 54.12 55.07 AAA
25.43 55.07
-------------------------------------------------------------------------
11 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 55.34 55.16 AAA
26.09 55.16
12 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 53.50 55.22 AAA
26.28 55.22
13 Han, Frank 17 IHAC-CA 54.64 55.28 AAA
26.10 55.28
14 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 56.13 55.93
26.26 55.93
15 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 54.65 56.39
26.41 56.39
16 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 56.93 56.66
26.63 56.66
17 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 56.71 56.83
26.94 56.83
18 Moran, Carlos 16 BSL-SE 56.52 57.02
26.92 57.02
19 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 56.22 57.45
26.28 57.45
20 McManic, David 17 Dynamo B-GA 56.48 57.66
27.14 57.66
-------------------------------------------------------------------------
21 Callins, Dan 17 BSL-SE 58.02 57.68
26.64 57.68
22 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 56.14 57.89
26.59 57.89
-------------------------------------------------------------------------
23 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 1:00.50 58.04
27.21 58.04
24 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 56.52 58.51
27.11 58.51
25 Raegen, Scott 19 THSC-OR 56.84 58.84
27.35 58.84
26 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 59.87 58.92
27.04 58.92
27 Walsh, Kevin 17 ABSC-GA 59.04 59.16
26.46 59.16
28 Lewis, Brian 15 BSL-SE 58.65 59.23
28.33 59.23
29 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 1:00.42 1:00.65
27.64 1:00.65
30 Rivas, Rudy 16 ABSC-GA 59.20 1:01.34
28.36 1:01.34
31 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 1:04.44 1:03.18
30.33 1:03.18
32 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 1:07.48 1:08.30
31.62 1:08.30
Event 83 Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:53.89 T16
1:57.49 AAAA
2:02.99 AAA
2:08.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 1:55.42 1:54.19 AAAA
27.36 56.28 1:25.58 1:54.19
2 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 1:54.66 1:54.90 AAAA
27.09 56.25 1:25.83 1:54.90
3 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 1:56.25 1:55.43 AAAA
27.19 56.47 1:26.13 1:55.43
4 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 1:56.78 1:56.05 AAAA
27.84 57.23 1:26.90 1:56.05
5 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 1:56.89 1:56.22 AAAA
27.43 56.60 1:26.32 1:56.22
6 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 1:54.87 1:57.76 AAA
27.60 57.04 1:27.64 1:57.76
7 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 2:00.17 1:58.26 AAA
28.03 58.18 1:28.41 1:58.26
8 French, Maggie 14 Dynamo-GA 1:57.80 1:58.47 AAA
28.02 57.72 1:28.24 1:58.47
9 Nelson, Kara 14 THSC-OR 1:59.64 1:58.70 AAA
28.55 58.43 1:28.87 1:58.70
10 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 2:00.23 1:59.34 AAA
28.30 58.85 1:29.63 1:59.34
Event 83 Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:53.89 T16
1:57.49 AAAA
2:02.99 AAA
2:08.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 1:53.95 1:54.66 AAAA
26.68 55.86 1:25.28 1:54.66
2 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 1:55.80 1:54.87 AAAA
27.25 56.81 1:26.15 1:54.87
3 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 1:54.30 1:55.42 AAAA
27.42 56.68 1:26.15 1:55.42
4 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 1:57.16 1:56.25 AAAA
27.58 57.34 1:26.93 1:56.25
5 McLane, Julianne M 14 TERA-PC 1:57.69 1:56.78 AAAA
27.64 57.06 1:27.21 1:56.78
6 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 2:01.10 1:56.89 AAAA
28.24 57.51 1:27.27 1:56.89
7 French, Maggie 14 Dynamo-GA 1:57.99 1:57.80 AAA
27.72 57.37 1:27.48 1:57.80
8 Nelson, Kara 14 THSC-OR 2:00.00 1:59.64 AAA
28.71 58.69 1:29.32 1:59.64
9 Lindsey, Lucy 14 ABSC-GA 1:59.41 2:00.17 AAA
28.21 58.97 1:29.96 2:00.17
10 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 2:00.71 2:00.23 AAA
28.54 58.54 1:29.52 2:00.23
-------------------------------------------------------------------------
11 Flynn, Taylor 13 Memphis Thunder-SE 1:59.00 2:00.45 AAA
28.27 58.75 1:29.86 2:00.45
12 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 1:57.08 2:00.70 AAA
27.76 58.04 1:29.71 2:00.70
-------------------------------------------------------------------------
13 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 2:01.77 2:00.82 AAA
28.59 59.18 1:29.77 2:00.82
14 YE, Cissey 13 THSC-OR 2:02.03 2:01.02 AAA
27.64 58.24 1:29.67 2:01.02
15 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 1:58.66 2:01.15 AAA
27.93 58.29 1:29.81 2:01.15
16 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 1:59.51 2:01.40 AAA
27.92 58.67 1:30.27 2:01.40
17 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 2:03.60 2:01.52 AAA
27.42 57.97 1:29.94 2:01.52
18 Lou, Susan 14 THSC-OR 2:10.09 2:01.68 AAA
28.40 59.20 1:31.08 2:01.68
19 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 2:00.09 2:01.78 AAA
28.73 59.52 1:30.73 2:01.78
20 McCracken, Sam 14 THSC-OR 2:05.55 2:02.00 AAA
29.21 1:00.63 1:31.82 2:02.00
21 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 2:04.55 2:02.14 AAA
28.79 59.55 1:31.11 2:02.14
22 Baric, Michelle 13 NCAC-NC 2:01.24 2:02.55 AAA
28.14 58.98 1:30.92 2:02.55
23 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 2:01.87 2:02.69 AAA
28.24 59.12 1:30.96 2:02.69
24 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 2:03.32 2:03.39 AA
28.44 59.56 1:31.63 2:03.39
25 Golden, Julie 13 BSL-SE 1:59.68 2:03.73 AA
28.67 59.74 1:31.65 2:03.73
26 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 1:57.61 2:03.78 AA
28.10 59.03 1:31.50 2:03.78
27 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:00.33 2:04.09 AA
28.90 1:00.39 1:32.39 2:04.09
28 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 2:02.24 2:04.26 AA
28.38 59.57 1:31.72 2:04.26
29 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 2:00.69 2:04.94 AA
28.26 59.23 1:31.78 2:04.94
30 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 2:00.65 2:05.09 AA
29.80 1:01.26 1:33.46 2:05.09
31 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 2:05.94 2:05.11 AA
28.52 1:00.85 1:33.36 2:05.11
32 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 2:02.49 2:05.15 AA
28.98 1:00.07 1:32.70 2:05.15
33 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 2:04.18 2:05.17 AA
30.31 1:02.26 1:33.92 2:05.17
34 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 2:03.15 2:05.45 AA
28.91 1:01.35 1:33.96 2:05.45
35 Woods, Sarah 13 BSL-SE 2:04.19 2:05.50 AA
28.43 59.82 1:32.96 2:05.50
36 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 2:06.52 2:05.81 AA
30.22 1:02.56 1:34.97 2:05.81
37 Bard, Presley A 13 TERA-PC 1:57.26 2:06.02 AA
28.28 59.94 1:32.77 2:06.02
38 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 2:04.27 2:06.12 AA
29.66 1:01.81 1:34.18 2:06.12
39 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 2:03.01 2:06.18 AA
29.18 1:01.19 1:33.98 2:06.18
40 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 2:04.77 2:06.28 AA
28.81 1:00.42 1:33.46 2:06.28
41 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 2:07.29 2:06.51 AA
29.52 1:01.28 1:33.81 2:06.51
42 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 2:07.24 2:06.86 AA
29.83 1:02.14 1:34.98 2:06.86
43 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 2:05.18 2:06.93 AA
29.74 1:02.52 1:35.52 2:06.93
44 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 2:06.01 2:07.02 AA
29.29 1:01.21 1:34.37 2:07.02
45 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA NT 2:08.08 AA
30.03 1:02.41 1:35.61 2:08.08
45 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 2:04.10 2:08.08 AA
29.61 1:01.90 1:35.05 2:08.08
47 Carter, Kathrine 14 Dynamo B-GA 2:05.01 2:08.32 AA
30.34 1:02.97 1:36.05 2:08.32
48 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:08.38 2:08.76
30.39 1:02.92 1:36.12 2:08.76
49 Wolf, Abby 13 TERA-PC 2:11.97 2:08.87
31.05 1:04.35 1:37.32 2:08.87
50 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 2:07.82 2:08.93
29.71 1:02.39 1:35.50 2:08.93
51 O'Neill, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:02.92 2:09.20
30.13 1:02.68 1:36.23 2:09.20
52 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 2:11.08 2:10.20
30.30 1:03.41 1:37.44 2:10.20
53 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 2:16.69 2:10.65
30.10 1:02.96 1:37.12 2:10.65
54 Adams, Tonya 14 Dynamo B-GA 2:08.79 2:11.09
30.87 1:04.10 1:37.32 2:11.09
55 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 2:19.94 2:11.11
29.82 1:02.86 1:37.28 2:11.11
56 Call, Emma 13 Nbacb-MD 2:10.71 2:11.15
30.25 1:03.79 1:37.73 2:11.15
57 Stewart, Sarah 14 Memphis Thunder-SE 2:14.40 2:12.09
30.06 1:03.53 1:37.86 2:12.09
58 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 2:03.29 2:12.64
30.50 1:04.45 1:39.00 2:12.64
59 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 2:18.31 2:12.74
30.32 1:03.75 1:38.60 2:12.74
60 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 2:06.29 2:12.88
30.71 1:04.51 1:38.95 2:12.88
61 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 2:05.38 2:13.32
30.96 1:05.70 1:40.49 2:13.32
62 Brady, Michelle 14 THSC-OR 2:15.72 2:13.52
31.79 1:05.79 1:39.60 2:13.52
63 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 2:11.52 2:13.77
31.31 1:05.18 1:39.72 2:13.77
64 Callins, Sarah 14 BSL-SE 2:13.07 2:15.05
30.28 1:04.78 1:40.16 2:15.05
65 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 2:10.98 2:15.48
31.37 1:06.27 1:41.65 2:15.48
66 Emerson, Julie 13 NCAC-NC 2:12.96 2:16.07
32.08 1:06.76 1:42.31 2:16.07
67 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 2:11.58 2:17.89
31.89 1:06.88 1:43.39 2:17.89
68 Wickstrom, Molly 14 BSL-SE 2:14.09 2:18.62
31.43 1:07.40 1:43.45 2:18.62
69 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 2:13.40 2:19.05
31.41 1:06.21 1:42.58 2:19.05
Event 84 Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:46.89 T16
1:50.79 AAAA
1:56.09 AAA
2:01.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 1:50.24 1:46.55 T16
25.29 52.84 1:20.28 1:46.55
2 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 1:47.92 1:47.43 AAAA
25.46 53.47 1:20.87 1:47.43
3 McCary, John 14 BSL-SE 1:51.26 1:50.17 AAAA
25.30 53.43 1:21.69 1:50.17
4 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 1:51.43 1:50.52 AAAA
26.18 53.92 1:22.70 1:50.52
5 Gray, Sam 14 TERA-PC 1:50.65 1:50.71 AAAA
26.30 54.19 1:22.72 1:50.71
6 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 1:52.18 1:50.86 AAA
25.29 52.96 1:21.94 1:50.86
7 Summers, Garth 13 THSC-OR 1:54.35 1:52.48 AAA
26.56 55.16 1:24.43 1:52.48
8 Busby, Sam 14 THSC-OR 1:53.08 1:52.49 AAA
26.44 55.02 1:24.16 1:52.49
9 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 1:52.18 1:54.10 AAA
26.20 55.42 1:25.54 1:54.10
10 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 1:54.00 1:54.93 AAA
26.08 54.97 1:25.08 1:54.93
Event 84 Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:46.89 T16
1:50.79 AAAA
1:56.09 AAA
2:01.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 1:48.77 1:47.92 AAAA
25.44 52.96 1:20.74 1:47.92
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 1:46.27 1:50.24 AAAA
26.11 54.31 1:23.32 1:50.24
3 Gray, Sam 14 TERA-PC 1:52.51 1:50.65 AAAA
26.17 54.17 1:22.75 1:50.65
4 McCary, John 14 BSL-SE 1:49.67 1:51.26 AAA
25.64 53.77 1:22.58 1:51.26
5 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 1:51.01 1:51.43 AAA
26.14 53.95 1:22.97 1:51.43
6 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 1:54.40 1:52.18 AAA
26.40 55.14 1:24.15 1:52.18
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 1:50.00 1:52.18 AAA
26.22 54.67 1:24.03 1:52.18
8 Busby, Sam 14 THSC-OR 1:54.08 1:53.08 AAA
26.32 54.58 1:23.96 1:53.08
9 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 1:57.16 1:54.00 AAA
26.07 54.92 1:24.41 1:54.00
10 Summers, Garth 13 THSC-OR 1:57.04 1:54.35 AAA
26.37 54.81 1:24.48 1:54.35
-------------------------------------------------------------------------
11 Mendoza, John 14 IHAC-CA 1:54.80 1:54.77 AAA
26.69 55.63 1:25.19 1:54.77
12 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 1:56.96 1:54.91 AAA
26.91 55.83 1:25.64 1:54.91
-------------------------------------------------------------------------
13 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 1:51.04 1:55.31 AAA
26.07 55.45 1:25.72 1:55.31
14 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 1:56.57 1:55.76 AAA
27.26 56.15 1:26.09 1:55.76
15 Kelsall, Dominic 14 Dynamo B-GA 1:58.20 1:56.63 AA
27.33 57.13 1:26.89 1:56.63
16 Greer, Kevin 14 BSL-SE 1:54.15 1:58.57 AA
28.66 59.40 1:29.39 1:58.57
17 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 1:59.03 1:58.74 AA
27.55 58.19 1:29.24 1:58.74
18 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 2:02.53 1:58.85 AA
28.44 58.91 1:29.53 1:58.85
19 Harvath, Steve 13 THSC-OR 2:02.00 1:59.27 AA
27.42 58.75 1:29.79 1:59.27
20 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 2:01.79 1:59.29 AA
26.97 56.66 1:27.85 1:59.29
21 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 1:55.92 1:59.51 AA
26.65 56.70 1:28.22 1:59.51
22 Taylor, Hill 14 BSL-SE 1:56.45 1:59.94 AA
28.00 58.49 1:29.90 1:59.94
23 Withers, Andrew 14 Dynamo-GA 1:56.06 2:00.78 AA
27.82 57.40 1:28.68 2:00.78
24 Morris, Cam 13 THSC-OR 2:08.19 2:01.14 AA
27.39 57.74 1:29.49 2:01.14
25 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 2:00.32 2:01.20 AA
27.55 58.19 1:29.93 2:01.20
26 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 1:55.54 2:01.57
27.69 58.28 1:29.76 2:01.57
27 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 2:00.21 2:03.08
28.44 1:00.82 1:32.51 2:03.08
28 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 2:04.00 2:03.56
29.18 1:00.62 1:32.28 2:03.56
29 Shields, John 14 Nbacb-MD 2:03.17 2:03.76
28.68 1:00.24 1:32.35 2:03.76
30 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 2:07.37 2:04.05
28.50 59.69 1:31.86 2:04.05
31 Fawcett, Billy 13 Dynamo B-GA 2:06.22 2:04.67
29.83 1:02.16 1:33.92 2:04.67
32 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 2:05.97 2:05.89
28.95 1:01.65 1:34.33 2:05.89
33 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 2:05.79 2:06.11
29.03 1:01.70 1:34.57 2:06.11
34 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 2:08.32 2:06.13
29.10 1:01.09 1:33.88 2:06.13
35 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 2:07.09 2:07.09
28.82 1:00.57 1:34.23 2:07.09
36 Yang, Mario 13 NCAC-NC 2:08.25 2:08.11
28.68 1:01.48 1:35.25 2:08.11
37 Wise, Russell 14 BSL-SE 2:19.42 2:08.58
29.78 1:02.36 1:35.85 2:08.58
38 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 2:05.31 2:10.09
29.85 1:03.14 1:37.16 2:10.09
39 Rhodes, Drew 13 Memphis Thunder-SE 2:12.82 2:12.28
30.47 1:04.33 1:39.26 2:12.28
40 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 2:06.84 2:13.00
29.24 1:01.60 1:37.08 2:13.00
41 Chao, Collin 14 NCAC-NC 2:10.21 2:15.56
31.23 1:07.24 2:15.56
42 Arias, Chris 14 BSL-SE 2:18.53 2:15.94
30.98 1:06.60 1:42.72 2:15.94
Event 85 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:49.89 NATS
1:51.59 T16
1:53.49 USO
1:55.89 AAAA
2:01.49 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 1:52.98 1:50.64 T16
26.24 54.63 1:23.34 1:50.64
2 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 1:51.04 1:51.05 T16
26.36 54.62 1:23.33 1:51.05
3 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 1:53.76 1:52.77 USO
26.70 55.30 1:24.31 1:52.77
4 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 1:53.62 1:52.91 USO
26.82 55.35 1:24.41 1:52.91
5 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 1:54.38 1:53.65 AAAA
27.42 56.47 1:25.28 1:53.65
6 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 1:53.84 1:54.60 AAAA
27.99 57.23 1:26.38 1:54.60
7 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 1:54.22 1:54.62 AAAA
27.37 56.71 1:25.95 1:54.62
8 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 1:54.36 1:55.14 AAAA
27.24 56.33 1:25.96 1:55.14
9 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 1:53.69 1:55.60 AAAA
27.62 56.83 1:26.64 1:55.60
10 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 1:53.92 1:57.23 AAA
27.15 57.16 1:27.47 1:57.23
B - Final
11 Miller, Majanke 17 THSC-OR 1:54.82 1:53.14 USO
26.96 55.79 1:24.64 1:53.14
12 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 1:56.04 1:54.22 AAAA
26.89 55.40 1:24.65 1:54.22
13 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 1:55.29 1:54.31 AAAA
27.16 56.16 1:25.33 1:54.31
14 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 1:55.31 1:54.87 AAAA
26.65 55.80 1:25.53 1:54.87
15 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 1:55.61 1:55.24 AAAA
27.37 56.75 1:26.26 1:55.24
16 Liggett, Anne 15 THSC-OR 1:55.61 1:55.26 AAAA
26.73 55.19 1:24.91 1:55.26
17 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 1:56.11 1:56.33 AAA
27.40 56.96 1:26.93 1:56.33
18 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 1:55.55 1:56.48 AAA
27.58 57.21 1:27.02 1:56.48
19 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 1:54.91 1:57.68 AAA
27.10 56.82 1:27.22 1:57.68
20 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 1:56.13 1:59.99 AAA
28.47 59.12 1:30.03 1:59.99
Event 85 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:49.89 NATS
1:51.59 T16
1:53.49 USO
1:55.89 AAAA
2:01.49 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 1:54.00 1:51.04 T16
26.45 54.20 1:22.52 1:51.04
2 Hill, Elizabeth 16 Dynamo-GA 1:48.94 1:52.98 USO
27.26 55.77 1:24.18 1:52.98
3 McCallum, Kelley 16 Dynamo-GA 1:54.31 1:53.62 AAAA
27.08 56.14 1:25.17 1:53.62
4 Hentzen, Morgan 16 IHAC-CA 1:53.28 1:53.69 AAAA
27.23 55.89 1:24.95 1:53.69
5 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 1:51.59 1:53.76 AAAA
26.87 55.77 1:24.97 1:53.76
6 Hentzen, Whitney 15 IHAC-CA 1:55.73 1:53.84 AAAA
27.83 56.95 1:25.82 1:53.84
7 Imagane, Jane 16 IHAC-CA 1:50.15 1:53.92 AAAA
27.65 56.61 1:25.39 1:53.92
8 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 1:52.94 1:54.22 AAAA
27.53 56.76 1:25.72 1:54.22
9 Durot, Elizabeth 15 Dynamo-GA 1:51.91 1:54.36 AAAA
28.03 56.84 1:25.94 1:54.36
10 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 1:54.18 1:54.38 AAAA
27.56 56.33 1:25.42 1:54.38
-------------------------------------------------------------------------
11 Miller, Majanke 17 THSC-OR 1:53.30 1:54.82 AAAA
28.20 57.30 1:26.29 1:54.82
12 Hobbs, Kelli 16 Memphis Thunder-SE 1:51.87 1:54.91 AAAA
26.99 56.06 1:25.48 1:54.91
13 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 1:53.21 1:55.29 AAAA
27.23 56.20 1:25.84 1:55.29
14 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 1:53.20 1:55.31 AAAA
26.68 56.25 1:26.15 1:55.31
15 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 1:52.97 1:55.55 AAAA
27.37 56.50 1:25.86 1:55.55
16 Liggett, Anne 15 THSC-OR 1:58.80 1:55.61 AAAA
27.52 56.42 1:25.96 1:55.61
16 Cardoza, Natalie 16 IHAC-CA 1:55.60 1:55.61 AAAA
27.38 56.61 1:26.29 1:55.61
18 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 1:54.40 1:56.04 AAA
28.16 57.87 1:26.87 1:56.04
19 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 1:55.78 1:56.11 AAA
26.85 56.22 1:26.44 1:56.11
20 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 1:57.58 1:56.13 AAA
27.89 57.62 1:27.19 1:56.13
-------------------------------------------------------------------------
21 Kilroy, Kristen 17 THSC-OR 1:55.50 1:56.18 AAA
27.19 56.48 1:26.27 1:56.18
22 Erben, Andrea 18 NCAC-NC 1:54.10 1:56.60 AAA
27.79 57.29 1:27.07 1:56.60
-------------------------------------------------------------------------
23 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 1:55.23 1:56.74 AAA
27.73 57.48 1:27.32 1:56.74
24 Brody, Kelly 17 IHAC-CA 2:00.33 1:56.95 AAA
27.58 57.31 1:27.67 1:56.95
25 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 1:57.00 1:57.48 AAA
28.28 58.06 1:27.92 1:57.48
26 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 1:56.35 1:57.87 AAA
27.72 57.31 1:27.45 1:57.87
27 Patterson, Mary 15 THSC-OR 1:58.00 1:58.40 AAA
28.37 57.89 1:27.91 1:58.40
28 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 1:57.65 1:58.70 AAA
28.24 58.26 1:28.68 1:58.70
28 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 1:58.89 1:58.70 AAA
27.46 57.76 1:28.52 1:58.70
30 May, Kaelon E 16 TERA-PC 1:58.59 1:58.86 AAA
28.24 58.04 1:28.46 1:58.86
31 Herman, Allison 17 NCAC-NC 1:57.50 1:59.27 AAA
28.58 58.85 1:29.35 1:59.27
32 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 1:56.56 1:59.39 AAA
28.33 58.01 1:28.44 1:59.39
33 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 1:53.97 1:59.53 AAA
27.86 58.28 1:28.70 1:59.53
34 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 1:57.82 1:59.67 AAA
29.07 59.31 1:29.68 1:59.67
35 Marriott, Lauren 15 Dynamo B-GA 1:57.78 2:00.21 AAA
29.26 59.77 1:30.25 2:00.21
36 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 1:57.15 2:00.25 AAA
28.05 58.27 1:28.93 2:00.25
37 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 2:01.98 2:00.29 AAA
28.73 58.87 1:30.03 2:00.29
38 Betzing, Lauren 17 North Baltimore-MD 1:55.86 2:00.37 AAA
28.32 58.69 1:29.50 2:00.37
39 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 1:56.78 2:00.43 AAA
27.91 58.33 1:29.50 2:00.43
40 Reinmann, Lauren 15 Dynamo B-GA 1:57.62 2:00.65 AAA
29.18 59.85 1:30.27 2:00.65
41 Kora, Angela 17 THSC-OR 2:04.72 2:00.68 AAA
28.40 58.36 1:29.41 2:00.68
42 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 1:57.81 2:00.87 AAA
28.68 59.09 1:30.08 2:00.87
43 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA 2:00.12 2:00.91 AAA
28.85 59.09 1:30.02 2:00.91
44 Healey, Laura E 17 TERA-PC 2:03.64 2:01.00 AAA
28.05 58.71 1:29.94 2:01.00
45 Janik, Rozie 15 THSC-OR 2:04.40 2:01.31 AAA
28.46 58.54 1:29.71 2:01.31
46 Wright, Olivia 17 Dynamo B-GA 2:01.67 2:01.34 AAA
27.85 58.38 1:29.86 2:01.34
47 Doria, Angela D 15 TERA-PC 2:03.21 2:01.42 AAA
29.04 59.66 1:30.57 2:01.42
47 Reichwald, Sarah 16 Dynamo B-GA 2:01.79 2:01.42 AAA
29.02 59.56 1:30.83 2:01.42
49 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 2:04.89 2:01.50
29.15 59.45 1:30.56 2:01.50
50 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 1:56.96 2:01.72
27.96 58.41 1:29.87 2:01.72
51 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 1:58.54 2:01.73
28.60 59.10 1:30.65 2:01.73
52 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 1:58.68 2:01.93
28.21 58.80 1:30.24 2:01.93
53 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 1:56.09 2:02.28
28.46 58.95 1:30.10 2:02.28
54 Svoboda, Leanne 17 THSC-OR 2:01.28 2:02.58
28.86 59.24 1:30.71 2:02.58
55 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 2:01.43 2:02.69
28.61 59.39 1:31.24 2:02.69
56 Deardorff, Megan 18 ABSC-GA 2:00.72 2:03.40
29.01 1:00.01 1:31.81 2:03.40
57 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 1:58.47 2:03.67
28.81 1:00.21 1:32.09 2:03.67
58 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 2:02.96 2:04.92
29.46 1:01.06 1:33.24 2:04.92
59 Johnson, Nina 17 BSL-SE 1:57.14 2:05.02
29.09 1:00.55 1:32.67 2:05.02
60 Dael, Maryfrances 16 Nbacb-MD 2:03.44 2:06.64
29.65 1:02.18 1:35.36 2:06.64
61 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 2:07.69 2:07.26
28.98 1:00.70 1:33.79 2:07.26
62 Quinn, Monica 16 BSL-SE 2:03.09 2:07.51
30.00 1:01.97 1:34.79 2:07.51
63 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 2:09.36 2:09.57
30.79 1:03.74 1:37.09 2:09.57
64 Russell, Lauren 16 BSL-SE 2:05.68 2:09.61
29.35 1:02.03 1:35.52 2:09.61
65 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 2:07.08 2:09.75
29.38 1:02.20 1:36.09 2:09.75
66 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 2:13.59 2:09.86
30.69 1:03.78 1:37.38 2:09.86
67 Baric, Cristina 15 NCAC-NC 2:01.58 2:10.08
30.19 1:03.10 1:36.64 2:10.08
68 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 2:09.39 2:11.68
30.71 1:04.06 1:37.93 2:11.68
69 Ogard, Laura 17 BSL-SE 2:12.43 2:11.95
32.05 1:06.08 1:39.81 2:11.95
70 Craft, Elise 15 ABSC-GA 2:14.53 2:13.25
30.27 1:03.87 1:38.99 2:13.25
71 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 2:11.19 2:18.94
31.36 1:06.34 1:43.52 2:18.94
72 Bowker, Rosalina 15 ABSC-GA 2:18.30 2:23.19
31.45 1:07.33 1:45.35 2:23.19
Event 86 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:38.89 NATS
1:42.09 T16
1:42.49 USO
1:45.69 AAAA
1:50.69 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:41.15 1:39.87 T16
23.37 48.62 1:14.83 1:39.87
2 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:44.13 1:41.28 T16
24.72 50.01 1:15.84 1:41.28
3 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 1:46.20 1:41.69 T16
24.22 50.06 1:16.08 1:41.69
4 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:44.69 1:43.95 AAAA
24.58 51.08 1:17.56 1:43.95
5 Dwelley, John A 16 TERA-PC 1:43.68 1:44.83 AAAA
24.55 50.83 1:17.85 1:44.83
6 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 1:45.86 1:46.03 AAA
25.04 51.70 1:18.80 1:46.03
7 Keenan, Ned 17 TERA-PC 1:46.65 1:46.09 AAA
24.85 51.54 1:19.19 1:46.09
8 Noh, Robert 17 IHAC-CA 1:45.77 1:48.00 AAA
25.16 52.06 1:20.30 1:48.00
9 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 1:46.92 1:48.33 AAA
25.95 53.65 1:21.33 1:48.33
10 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 1:46.90 1:49.98 AAA
25.91 53.88 1:22.30 1:49.98
B - Final
11 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 1:47.55 1:47.16 AAA
25.47 52.83 1:20.22 1:47.16
12 Carter, John 17 IHAC-CA 1:47.39 1:47.25 AAA
25.22 53.11 1:20.73 1:47.25
13 Biel, Matt B 15 TERA-PC 1:47.53 1:47.69 AAA
25.59 52.96 1:20.66 1:47.69
14 Morton, Matt 16 THSC-OR 1:47.10 1:47.76 AAA
25.46 52.91 1:20.52 1:47.76
15 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:49.18 1:47.95 AAA
25.80 53.61 1:21.35 1:47.95
16 Chun, Sean 17 IHAC-CA 1:49.62 1:48.38 AAA
24.15 52.18 1:22.53 1:48.38
17 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 1:49.92 1:48.88 AAA
25.45 52.76 1:21.10 1:48.88
18 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 1:49.82 1:48.92 AAA
25.36 52.76 1:21.22 1:48.92
19 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 1:48.66 1:49.71 AAA
25.61 53.61 1:22.15 1:49.71
20 Fausel, Pat 16 THSC-OR 1:47.76 1:50.81
26.12 54.14 1:22.54 1:50.81
Event 86 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:38.89 NATS
1:42.09 T16
1:42.49 USO
1:45.69 AAAA
1:50.69 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:36.97 1:41.15 T16
24.21 50.04 1:15.60 1:41.15
2 Clements, Joey 19 IHAC-CA 1:44.59 1:43.16 AAAA
24.12 49.94 1:16.57 1:43.16
3 Dwelley, John A 16 TERA-PC 1:41.81 1:43.68 AAAA
24.28 50.38 1:16.88 1:43.68
4 Kauffman, Mike 18 Dynamo-GA 1:39.10 1:44.13 AAAA
24.66 50.93 1:17.81 1:44.13
5 Millen, John 17 Dynamo-GA 1:42.13 1:44.69 AAAA
24.81 51.56 1:18.29 1:44.69
6 Noh, Robert 17 IHAC-CA 1:46.68 1:45.77 AAA
24.87 51.70 1:18.75 1:45.77
7 Ewald, Chris 16 Dynamo-GA 1:43.93 1:45.86 AAA
25.21 52.27 1:19.37 1:45.86
8 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 1:39.49 1:46.20 AAA
25.57 52.54 1:19.67 1:46.20
9 Keenan, Ned 17 TERA-PC 1:46.76 1:46.65 AAA
24.90 51.88 1:19.62 1:46.65
10 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 1:46.05 1:46.82 AAA
25.39 52.77 1:19.90 1:46.82
-------------------------------------------------------------------------
11 Gordon, Willie 17 Dynamo-GA 1:46.43 1:46.90 AAA
25.57 52.49 1:19.72 1:46.90
12 Garber, Kent 16 Dynamo B-GA 1:47.85 1:46.92 AAA
25.60 52.71 1:20.00 1:46.92
13 Morton, Matt 16 THSC-OR 1:43.54 1:47.10 AAA
25.61 52.97 1:20.41 1:47.10
14 Carter, John 17 IHAC-CA 1:44.27 1:47.39 AAA
24.97 52.65 1:20.46 1:47.39
15 Biel, Matt B 15 TERA-PC 1:45.89 1:47.53 AAA
25.34 52.33 1:20.02 1:47.53
16 Yang, Marcel 16 NCAC-NC 1:46.60 1:47.55 AAA
25.47 52.71 1:20.33 1:47.55
17 Fausel, Pat 16 THSC-OR 1:45.23 1:47.76 AAA
26.00 53.60 1:20.90 1:47.76
18 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 1:47.66 1:48.12 AAA
25.64 53.25 1:21.08 1:48.12
19 Hardy, Jason A 16 TERA-PC 1:47.15 1:48.66 AAA
25.49 53.14 1:21.42 1:48.66
20 Gavan, Mike 18 TERA-PC 1:46.39 1:49.18 AAA
25.56 53.12 1:21.21 1:49.18
-------------------------------------------------------------------------
21 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 1:49.35 1:49.47 AAA
26.23 53.77 1:21.79 1:49.47
22 Chun, Sean 17 IHAC-CA 1:46.74 1:49.62 AAA
25.16 52.67 1:21.33 1:49.62
-------------------------------------------------------------------------
23 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 1:51.25 1:49.82 AAA
25.49 53.52 1:21.80 1:49.82
24 Jafari, Michael 15 IHAC-CA 1:53.64 1:49.92 AAA
26.63 54.77 1:22.41 1:49.92
25 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 1:47.08 1:49.93 AAA
25.54 53.44 1:21.46 1:49.93
26 Han, Frank 17 IHAC-CA 1:49.78 1:50.35 AAA
26.28 54.34 1:22.51 1:50.35
27 Deckert, Mike C 15 TERA-PC 1:48.64 1:50.88
25.52 53.57 1:22.31 1:50.88
28 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 1:45.12 1:51.03
25.61 53.76 1:22.31 1:51.03
29 Rivadeneira, Adolfo 18 ABSC-GA 1:50.85 1:51.31
27.00 55.65 1:24.14 1:51.31
30 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 1:45.30 1:51.87
26.48 55.03 1:23.82 1:51.87
31 English, Alex 18 ABSC-GA 1:52.40 1:51.93
25.93 53.93 1:22.62 1:51.93
32 Cannon, Ben 16 ABSC-GA 1:50.27 1:52.14
26.31 54.66 1:23.70 1:52.14
33 Packer, Kyle 15 Dynamo B-GA 1:48.73 1:52.38
26.05 54.16 1:23.29 1:52.38
34 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 1:48.58 1:52.41
26.44 55.45 1:24.21 1:52.41
35 Moran, Carlos 16 BSL-SE 1:51.68 1:53.19
26.38 55.06 1:24.29 1:53.19
36 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 1:50.91 1:53.33
26.62 56.19 1:25.30 1:53.33
37 Edelman, Brandon 16 THSC-OR 1:57.23 1:53.35
26.77 55.62 1:24.77 1:53.35
37 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:56.01 1:53.35
27.36 56.26 1:25.07 1:53.35
39 Nye, Brandon 15 BSL-SE 2:01.58 1:53.64
27.09 56.43 1:25.92 1:53.64
40 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 1:54.98 1:53.82
26.93 55.82 1:25.19 1:53.82
41 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:51.62 1:53.84
26.88 56.13 1:25.17 1:53.84
42 Viglione, Matt 15 THSC-OR 2:00.13 1:53.95
26.58 55.39 1:24.53 1:53.95
43 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 1:58.33 1:54.51
26.99 56.40 1:25.47 1:54.51
44 Fitzgerald, Jay 15 Dynamo B-GA 1:48.69 1:54.90
26.54 55.29 1:25.01 1:54.90
45 Walsh, Kevin 17 ABSC-GA 1:50.19 1:55.07
26.31 55.05 1:24.59 1:55.07
46 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 1:55.48 1:57.60
26.10 55.85 1:27.18 1:57.60
47 Rivas, Rudy 16 ABSC-GA 1:59.73 1:57.66
27.49 57.77 1:29.04 1:57.66
48 Lewis, Brian 15 BSL-SE 1:58.61 1:57.90
27.19 57.60 1:28.24 1:57.90
49 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 1:59.01 1:59.20
26.74 56.75 1:28.06 1:59.20
50 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 2:00.84 1:59.75
27.51 58.14 1:29.54 1:59.75
51 UM, John 15 IHAC-CA 2:02.13 2:00.76
28.19 59.17 1:29.64 2:00.76
52 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 2:09.42 2:08.82
29.73 1:02.82 1:36.21 2:08.82
Event 87 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:06.09 T16
1:08.29 AAAA
1:11.49 AAA
1:14.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 1:06.94 1:05.57 T16
31.40 1:05.57
2 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 1:07.14 1:06.19 AAAA
31.40 1:06.19
3 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 1:07.73 1:06.72 AAAA
31.93 1:06.72
4 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 1:08.97 1:07.58 AAAA
32.62 1:07.58
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 1:09.12 1:08.27 AAAA
32.68 1:08.27
6 Xie, Junyi 14 THSC-OR 1:10.29 1:08.89 AAA
32.66 1:08.89
7 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 1:11.67 1:10.39 AAA
33.68 1:10.39
8 French, Maggie 14 Dynamo-GA 1:11.38 1:10.46 AAA
33.58 1:10.46
9 French, Katie 14 Dynamo B-GA 1:10.92 1:10.93 AAA
33.57 1:10.93
10 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 1:11.18 1:11.00 AAA
33.77 1:11.00
Event 87 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:06.09 T16
1:08.29 AAAA
1:11.49 AAA
1:14.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 1:05.49 1:06.94 AAAA
31.71 1:06.94
2 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 1:05.60 1:07.14 AAAA
31.70 1:07.14
3 Dunnigan, Amanda 14 North Baltimore-MD 1:07.01 1:07.73 AAAA
32.18 1:07.73
4 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 1:08.03 1:08.97 AAA
33.08 1:08.97
5 Reynolds, Caitlin 14 Dynamo-GA 1:07.88 1:09.12 AAA
32.81 1:09.12
6 Xie, Junyi 14 THSC-OR 1:09.94 1:10.29 AAA
33.38 1:10.29
7 French, Katie 14 Dynamo B-GA 1:08.84 1:10.92 AAA
33.82 1:10.92
8 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 1:10.37 1:11.18 AAA
34.56 1:11.18
9 French, Maggie 14 Dynamo-GA 1:09.03 1:11.38 AAA
33.96 1:11.38
10 Lee, Sylvie C 13 TERA-PC 1:15.02 1:11.67 AA
34.34 1:11.67
-------------------------------------------------------------------------
11 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 1:09.31 1:11.92 AA
34.08 1:11.92
12 YE, Cissey 13 THSC-OR 1:12.00 1:12.36 AA
34.06 1:12.36
-------------------------------------------------------------------------
13 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 1:10.20 1:12.45 AA
34.62 1:12.45
14 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 1:13.16 1:13.46 AA
35.00 1:13.46
15 Banks, Meredith 13 Dynamo-GA 1:12.33 1:13.51 AA
35.01 1:13.51
16 Karp, Amanda 14 Nbacb-MD 1:13.13 1:13.69 AA
35.04 1:13.69
17 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 1:15.26 1:13.84 AA
35.51 1:13.84
18 Caron, Caitlyn 13 NCAC-NC 1:09.06 1:13.99 AA
35.30 1:13.99
19 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 1:13.48 1:14.21 AA
35.27 1:14.21
20 Imagane, Julie 14 IHAC-CA 1:10.85 1:14.40 AA
35.27 1:14.40
21 Paschal, Erin 13 ABSC-GA 1:13.97 1:14.43 AA
35.80 1:14.43
22 King, Lindsey 13 THSC-OR 1:18.39 1:14.47 AA
35.97 1:14.47
23 Wolf, Abby 13 TERA-PC 1:11.10 1:14.50 AA
35.12 1:14.50
24 Andideh, Parissa 13 THSC-OR 1:11.17 1:14.63 AA
35.71 1:14.63
25 LI, Robin 13 TERA-PC 1:12.18 1:15.02
35.84 1:15.02
26 Adams, Tonya 14 Dynamo B-GA 1:13.69 1:15.16
35.04 1:15.16
27 Worsham, Jenna 13 Dynamo B-GA 1:16.28 1:15.49
35.87 1:15.49
28 Cureton, Jillian T 13 TERA-PC 1:13.55 1:15.89
36.07 1:15.89
29 Delp, Kristina 13 North Baltimore-MD 1:18.98 1:16.00
36.08 1:16.00
30 Magnoni, Rebecca 13 THSC-OR 1:17.66 1:16.62
36.90 1:16.62
31 Bray, Natasha 14 Nbacb-MD 1:19.91 1:17.05
36.97 1:17.05
32 Hartman, Anna 13 Memphis Thunder-SE 1:16.59 1:18.07
36.24 1:18.07
33 Jackson, Courtney 14 ABSC-GA 1:19.65 1:18.50
37.92 1:18.50
34 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 1:15.95 1:18.69
36.63 1:18.69
35 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 1:16.22 1:18.70
37.25 1:18.70
36 Li, Sonica 13 Dynamo B-GA 1:20.00 1:18.95
37.04 1:18.95
37 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA 1:17.19 1:19.03
37.65 1:19.03
38 Smith, Ashley 13 NCAC-NC 1:18.24 1:20.07
37.61 1:20.07
39 Golden, Julie 13 BSL-SE 1:16.86 1:20.24
37.77 1:20.24
40 Woods, Sarah 13 BSL-SE 1:24.12 1:21.29
38.37 1:21.29
41 Wickstrom, Molly 14 BSL-SE 1:27.23 1:27.48
41.21 1:27.48
Event 88 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:01.19 T16
1:03.29 AAAA
1:06.29 AAA
1:09.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McCary, John 14 BSL-SE 1:02.25 1:01.15 T16
28.62 1:01.15
2 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 1:03.91 1:02.02 AAAA
29.95 1:02.02
3 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 1:04.93 1:04.63 AAA
31.15 1:04.63
4 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 1:05.25 1:04.81 AAA
30.93 1:04.81
5 Koh, Brian 14 IHAC-CA 1:07.41 1:06.03 AAA
31.57 1:06.03
6 Greer, Kevin 14 BSL-SE 1:09.45 1:08.40 AA
32.54 1:08.40
7 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 1:09.38 1:08.44 AA
32.25 1:08.44
8 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 1:11.14 1:08.63 AA
32.42 1:08.63
9 Shields, John 14 Nbacb-MD 1:09.89 1:09.35
33.29 1:09.35
10 Vanhoven, Sebastia 14 TERA-PC 1:08.86 1:10.63
33.14 1:10.63
Event 88 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:01.19 T16
1:03.29 AAAA
1:06.29 AAA
1:09.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McCary, John 14 BSL-SE 1:02.35 1:02.25 AAAA
29.10 1:02.25
2 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 1:04.31 1:03.91 AAA
30.65 1:03.91
3 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 1:05.67 1:04.93 AAA
31.01 1:04.93
4 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 1:04.79 1:05.25 AAA
31.27 1:05.25
5 Koh, Brian 14 IHAC-CA 1:06.49 1:07.41 AA
32.04 1:07.41
6 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 1:09.09 1:08.86 AA
32.26 1:08.86
7 Odom, Matthew 14 Dynamo B-GA 1:09.93 1:09.38
33.29 1:09.38
8 Greer, Kevin 14 BSL-SE 1:09.04 1:09.45
33.25 1:09.45
9 Shields, John 14 Nbacb-MD 1:09.62 1:09.89
33.38 1:09.89
10 Tieslau, Matt 14 Dynamo B-GA 1:09.82 1:11.14
33.68 1:11.14
-------------------------------------------------------------------------
11 Miller, Andy 14 Dynamo-GA 1:10.71 1:11.17
34.30 1:11.17
12 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 1:09.87 1:11.64
34.79 1:11.64
-------------------------------------------------------------------------
13 Harvath, Steve 13 THSC-OR 1:13.60 1:11.78
33.46 1:11.78
14 Yang, Mario 13 NCAC-NC NT 1:12.24
33.58 1:12.24
15 Smillie, Adam 14 Nbacb-MD 1:10.39 1:14.76
34.57 1:14.76
16 McMillan, Joe 14 Dynamo B-GA 1:14.93 1:15.90
35.98 1:15.90
17 Wise, Russell 14 BSL-SE 1:15.02 1:17.38
36.25 1:17.38
18 Brody, Jonathan 14 IHAC-CA 1:15.44 1:18.04
36.62 1:18.04
19 Halthen, Skip 13 Dynamo B-GA 1:14.76 1:18.58
37.57 1:18.58
20 Arias, Chris 14 BSL-SE 1:13.80 1:20.10
37.87 1:20.10
Event 89 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:03.99 NATS
1:05.39 T16
1:06.39 USO
1:07.19 AAAA
1:10.39 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Patterson, Genna 15 THSC-OR 1:04.11 1:02.41 NATS
29.73 1:02.41
2 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 1:03.94 1:02.48 NATS
30.04 1:02.48
3 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 1:04.73 1:04.52 T16
31.07 1:04.52
4 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 1:05.73 1:05.30 T16
30.77 1:05.30
5 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 1:06.92 1:06.30 USO
31.89 1:06.30
6 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 1:07.34 1:06.35 USO
31.19 1:06.35
7 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 1:05.40 1:06.49 AAAA
30.99 1:06.49
8 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 1:07.74 1:07.03 AAAA
32.09 1:07.03
9 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 1:09.62 1:09.40 AAA
33.26 1:09.40
10 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 1:10.09 1:09.77 AAA
33.38 1:09.77
B - Final
11 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 1:10.12 1:08.23 AAA
32.59 1:08.23
12 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 1:10.40 1:09.67 AAA
33.29 1:09.67
13 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 1:10.46 1:09.73 AAA
33.01 1:09.73
14 May, Kaelon E 16 TERA-PC 1:10.69 1:10.11 AAA
33.17 1:10.11
15 Doria, Angela D 15 TERA-PC 1:10.32 1:10.27 AAA
33.53 1:10.27
16 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 1:11.10 1:10.80
33.98 1:10.80
17 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 1:12.39 1:10.87
33.81 1:10.87
18 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 1:12.09 1:11.34
33.52 1:11.34
19 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 1:12.55 1:12.35
34.49 1:12.35
20 Fuller, Kate 16 THSC-OR 1:12.17 1:13.00
35.02 1:13.00
Event 89 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:03.99 NATS
1:05.39 T16
1:06.39 USO
1:07.19 AAAA
1:10.39 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Klein, Melissa 17 Dynamo-GA 1:02.19 1:03.94 NATS
30.73 1:03.94
2 Patterson, Genna 15 THSC-OR 1:03.48 1:04.11 T16
30.84 1:04.11
3 Bell, Katherine 16 Dynamo-GA 1:04.84 1:04.73 T16
30.95 1:04.73
4 Walker, Alison 17 Dynamo-GA 1:04.53 1:05.40 USO
31.03 1:05.40
5 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 1:03.71 1:05.73 USO
31.42 1:05.73
6 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 1:03.71 1:06.92 AAAA
31.79 1:06.92
7 Hartman, Sallye 15 Memphis Thunder-SE 1:05.86 1:07.34 AAA
31.36 1:07.34
8 Hopkins, Katie 15 North Baltimore-MD 1:07.15 1:07.74 AAA
32.19 1:07.74
9 Harper, Natanya 16 Dynamo B-GA 1:09.25 1:09.62 AAA
32.73 1:09.62
10 Brice, Shiloh M 16 TERA-PC 1:11.22 1:10.09 AAA
33.71 1:10.09
-------------------------------------------------------------------------
11 Daniell, Juliana 18 Dynamo B-GA 1:06.50 1:10.12 AAA
33.52 1:10.12
12 Doria, Angela D 15 TERA-PC 1:09.87 1:10.32 AAA
33.86 1:10.32
13 Hahn, Chelsea 16 THSC-OR 1:08.80 1:10.40
33.23 1:10.40
14 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 1:06.77 1:10.46
33.67 1:10.46
15 May, Kaelon E 16 TERA-PC 1:09.53 1:10.69
33.51 1:10.69
16 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 1:12.52 1:10.80
33.73 1:10.80
17 Riley, Megan 16 Nbacb-MD 1:11.64 1:11.10
33.94 1:11.10
18 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 1:09.26 1:12.09
33.91 1:12.09
19 Fuller, Kate 16 THSC-OR 1:14.31 1:12.17
34.27 1:12.17
20 Alfrey, Meredith 18 Dynamo B-GA 1:11.77 1:12.39
34.36 1:12.39
-------------------------------------------------------------------------
21 Rawlick, Patty 16 North Baltimore-MD 1:12.45 1:12.55
34.52 1:12.55
22 Healey, Laura E 17 TERA-PC 1:10.86 1:13.05
35.02 1:13.05
-------------------------------------------------------------------------
23 Azimi, Sheeva 15 THSC-OR 1:15.32 1:14.35
35.53 1:14.35
24 Siegal, Katie 17 Memphis Thunder-SE 1:11.88 1:14.73
35.74 1:14.73
25 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 1:13.03 1:15.17
35.40 1:15.17
26 Srinath, Patty 17 Nbacb-MD 1:13.11 1:15.66
36.33 1:15.66
27 Berish, Danielle 16 Dynamo B-GA NT 1:15.89
35.47 1:15.89
28 Mullendore, Karin 14 ABSC-GA 1:20.27 1:16.23
36.71 1:16.23
29 Garcia, Lauren 17 IHAC-CA 1:18.51 1:19.28
37.55 1:19.28
30 Ogard, Laura 17 BSL-SE 1:22.54 1:19.94
39.09 1:19.94
31 Craft, Elise 15 ABSC-GA NT 1:20.39
37.84 1:20.39
32 Bowker, Rosalina 15 ABSC-GA 1:21.36 1:20.77
38.71 1:20.77
Event 90 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
56.29 NATS
58.89 T16
58.89 USO
1:00.59 AAAA
1:03.49 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Clements, Joey 19 IHAC-CA 58.35 57.69 T16
27.40 57.69
2 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 59.34 58.99 AAAA
28.26 58.99
3 Viglione, Matt 15 THSC-OR 1:03.48 1:02.02 AAA
29.74 1:02.02
4 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:03.83 1:02.35 AAA
30.32 1:02.35
5 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:03.68 1:02.54 AAA
30.33 1:02.54
6 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 1:03.00 1:02.56 AAA
29.15 1:02.56
7 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 1:05.43 1:04.23
30.68 1:04.23
8 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 1:04.94 1:04.68
30.62 1:04.68
9 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 1:05.37 1:05.27
30.90 1:05.27
-- Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 1:00.74 DQ
29.25 DQ
B - Final
11 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 1:05.56 1:03.75
30.02 1:03.75
12 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 1:05.89 1:04.74
30.28 1:04.74
13 Callins, Dan 17 BSL-SE 1:06.04 1:06.04
30.58 1:06.04
14 Snyder, John 15 BSL-SE 1:06.76 1:06.16
31.14 1:06.16
15 Raegen, Scott 19 THSC-OR 1:06.06 1:07.10
31.82 1:07.10
16 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 1:07.32 1:07.17
31.62 1:07.17
17 UM, John 15 IHAC-CA 1:08.55 1:08.36
32.60 1:08.36
18 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 1:10.00 1:08.85
32.47 1:08.85
19 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 1:07.90 1:09.58
33.51 1:09.58
20 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:09.82 1:10.52
33.43 1:10.52
Event 90 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
56.29 NATS
58.89 T16
58.89 USO
1:00.59 AAAA
1:03.49 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Clements, Joey 19 IHAC-CA 57.72 58.35 T16
28.01 58.35
2 Bloom, Jason 21 Unattached NT 58.48 T16
27.37 58.48
3 Stephens, Mark 17 Dynamo-GA 59.76 59.34 AAAA
28.57 59.34
4 Reyes, Mikhail 17 IHAC-CA 1:00.51 1:00.74 AAA
29.17 1:00.74
5 Riebesell, Ryan 18 BSL-SE 1:01.30 1:03.00 AAA
29.45 1:03.00
6 Viglione, Matt 15 THSC-OR 1:03.04 1:03.48 AAA
30.47 1:03.48
7 Klein, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:03.12 1:03.68
30.71 1:03.68
8 Callahan, Andrew 15 Dynamo B-GA 1:02.50 1:03.83
30.98 1:03.83
9 Griest, Robert 15 Dynamo B-GA 1:05.02 1:04.94
30.98 1:04.94
10 Kobb, Harrison 16 Nbacb-MD 1:04.40 1:05.37
30.94 1:05.37
-------------------------------------------------------------------------
11 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 1:04.19 1:05.43
31.43 1:05.43
12 Hopkins, Jamie 16 North Baltimore-MD 1:03.24 1:05.56
31.19 1:05.56
13 Johnson, Mitchell 15 BSL-SE 1:05.06 1:05.89
30.90 1:05.89
14 Callins, Dan 17 BSL-SE 1:04.19 1:06.04
31.21 1:06.04
15 Raegen, Scott 19 THSC-OR 1:06.08 1:06.06
30.75 1:06.06
16 Snyder, John 15 BSL-SE 1:06.25 1:06.76
31.69 1:06.76
17 McManic, David 17 Dynamo B-GA 1:05.06 1:06.90
31.70 1:06.90
18 Mallari, Rodney 15 IHAC-CA 1:07.67 1:07.32
31.83 1:07.32
19 Cintron, Marcos 16 THSC-OR 1:07.79 1:07.90
32.52 1:07.90
20 UM, John 15 IHAC-CA 1:07.46 1:08.55
32.94 1:08.55
-------------------------------------------------------------------------
21 English, Alex 18 ABSC-GA 1:14.09 1:09.47
32.96 1:09.47
22 Greene, Bret 16 THSC-OR 1:19.57 1:09.82
32.41 1:09.82
-------------------------------------------------------------------------
23 Nelson, Curtis 16 Dynamo B-GA 1:06.44 1:10.00
32.79 1:10.00
24 Rivas, Rudy 16 ABSC-GA 1:14.67 1:10.68
32.91 1:10.68
25 Emerson, Colin 15 NCAC-NC 1:18.59 1:15.81
36.24 1:15.81
Event 91 Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:06.89 T16
2:10.99 AAAA
2:17.19 AAA
2:23.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 2:04.06 2:01.62 T16
29.09 59.69 1:30.86 2:01.62
2 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 2:08.97 2:05.27 T16
29.33 1:01.06 1:33.12 2:05.27
3 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:06.33 2:06.09 T16
29.25 1:00.57 1:33.50 2:06.09
4 King, Lindsey 13 THSC-OR 2:08.69 2:08.24 AAAA
30.34 1:01.96 1:34.66 2:08.24
5 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:07.21 2:08.26 AAAA
30.38 1:02.51 1:35.36 2:08.26
6 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 2:09.70 2:09.99 AAAA
30.54 1:03.04 1:36.54 2:09.99
7 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 2:10.18 2:10.45 AAAA
29.27 1:01.97 1:36.27 2:10.45
8 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 2:12.92 2:12.23 AAA
31.14 1:04.27 1:38.38 2:12.23
9 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 2:13.93 2:12.82 AAA
30.89 1:03.93 1:38.35 2:12.82
10 Robertson-Phillips 14 Nbacb-MD 2:13.93 2:13.02 AAA
30.65 1:03.79 1:38.43 2:13.02
Event 91 Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:06.89 T16
2:10.99 AAAA
2:17.19 AAA
2:23.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rogers, Lauren M 14 TERA-PC 2:03.45 2:04.06 T16
29.28 1:00.42 1:32.46 2:04.06
2 Francik, Courtney 14 North Baltimore-MD 2:06.67 2:06.33 T16
29.32 1:00.85 1:33.48 2:06.33
3 Miller, Abby 14 IHAC-CA 2:09.70 2:07.21 AAAA
30.24 1:02.17 1:34.97 2:07.21
4 King, Lindsey 13 THSC-OR 2:14.71 2:08.69 AAAA
31.02 1:03.23 1:36.52 2:08.69
5 Walker, Beverly 14 Dynamo-GA 2:04.19 2:08.97 AAAA
30.96 1:03.78 1:36.94 2:08.97
6 Garcia, Jordanne 14 IHAC-CA 2:10.10 2:09.70 AAAA
31.19 1:03.63 1:36.95 2:09.70
7 Botek, Anne Marie 13 North Baltimore-MD 2:07.26 2:10.18 AAAA
29.38 1:02.44 1:36.68 2:10.18
8 Jafari, Samantha 14 IHAC-CA 2:13.95 2:12.92 AAA
31.32 1:04.45 1:38.58 2:12.92
9 Robertson-Phillips, Zea 14 Nbacb-MD 2:11.88 2:13.93 AAA
31.15 1:04.41 1:39.13 2:13.93
9 Suhr, Katie 13 Dynamo-GA 2:07.30 2:13.93 AAA
31.22 1:04.23 1:38.84 2:13.93
-------------------------------------------------------------------------
11 Degolia, Hailey M 14 TERA-PC 2:16.64 2:14.32 AAA
32.13 1:05.83 1:40.14 2:14.32
12 Peloquin, Kelly 13 North Baltimore-MD 2:12.83 2:14.35 AAA
32.09 1:06.50 1:40.85 2:14.35
-------------------------------------------------------------------------
13 Smith, Samantha 13 Dynamo B-GA 2:14.75 2:14.50 AAA
32.58 1:06.73 1:41.01 2:14.50
14 Gonzalez, Jackie 13 Nbacb-MD 2:15.81 2:14.51 AAA
31.93 1:05.63 1:40.08 2:14.51
15 Dotson, Tiffany 14 North Baltimore-MD 2:11.26 2:16.00 AAA
31.92 1:06.22 1:41.19 2:16.00
16 Fausel, Sarah 14 THSC-OR 2:21.10 2:16.19 AAA
32.81 1:06.73 1:41.63 2:16.19
17 Lyons, Carly 13 Dynamo B-GA 2:17.55 2:16.46 AAA
33.11 1:06.91 1:42.05 2:16.46
18 Langner, Bailey J 14 TERA-PC 2:13.80 2:17.05 AAA
32.36 1:06.39 1:41.68 2:17.05
19 Hersberger, Morgen 13 THSC-OR 2:15.34 2:17.49 AA
32.25 1:06.89 1:42.69 2:17.49
20 Ryan, Mary-Michael 14 Memphis Thunder-SE 2:16.19 2:17.75 AA
32.72 1:07.44 1:42.78 2:17.75
21 Middleton, Regina G 13 TERA-PC 2:19.62 2:17.87 AA
31.73 1:05.89 1:42.02 2:17.87
22 Bard, Presley A 13 TERA-PC 2:13.07 2:18.47 AA
31.69 1:06.26 1:42.42 2:18.47
23 Buchanan, McKenzie J 13 TERA-PC 2:11.38 2:18.62 AA
31.59 1:07.04 1:43.93 2:18.62
24 Leigh, Hilary 13 ABSC-GA 2:19.56 2:18.94 AA
34.03 1:09.76 1:44.93 2:18.94
25 Payne, Jennifer 13 Nbacb-MD 2:21.91 2:19.37 AA
33.42 1:08.32 1:44.26 2:19.37
26 Brady, Michelle 14 THSC-OR 2:19.03 2:19.49 AA
33.06 1:08.25 1:43.70 2:19.49
27 Molen, Mary Wilson 14 BSL-SE 2:22.22 2:19.78 AA
34.29 1:09.27 1:45.12 2:19.78
28 Dayton, Caroline 13 Dynamo B-GA 2:21.42 2:20.00 AA
33.00 1:08.54 1:44.57 2:20.00
29 Ways, Aimee 14 Dynamo B-GA 2:15.65 2:20.15 AA
32.87 1:07.63 1:44.14 2:20.15
30 Brown, Whitney 14 North Baltimore-MD 2:18.15 2:20.16 AA
33.37 1:09.05 1:44.95 2:20.16
31 Morlock, Amy 13 Nbacb-MD 2:18.94 2:20.43 AA
33.42 1:08.94 1:44.92 2:20.43
32 Woods, Sarah 13 BSL-SE 2:20.93 2:20.94 AA
33.78 1:08.76 1:45.30 2:20.94
33 Benefield, Caroline 14 Dynamo B-GA 2:17.44 2:21.46 AA
33.81 1:09.40 1:45.86 2:21.46
34 Knapik, Ashley 13 North Baltimore-MD 2:18.17 2:21.77 AA
33.57 1:09.00 1:45.79 2:21.77
35 Peregino, Elisha 14 North Baltimore-MD 2:16.96 2:21.83 AA
32.77 1:08.34 1:45.36 2:21.83
36 Golden, Julie 13 BSL-SE 2:14.30 2:21.85 AA
33.69 1:10.07 1:46.62 2:21.85
37 Brackens, Ashley 13 Memphis Thunder-SE 2:18.94 2:22.60 AA
33.93 1:10.33 1:46.72 2:22.60
38 O'Donnell, Kerry 14 Nbacb-MD 2:22.35 2:24.06
33.83 1:09.98 1:46.88 2:24.06
39 Stankavage, Sarah 13 NCAC-NC 2:21.47 2:24.37
33.91 1:10.68 1:48.30 2:24.37
40 Cahn, Jenn 14 Nbacb-MD 2:24.07 2:24.98
34.08 1:10.48 1:47.90 2:24.98
41 Pate, Jessica 13 Dynamo B-GA 2:22.96 2:25.17
34.73 1:11.40 1:49.51 2:25.17
42 Martinez, Meghan 14 Dynamo B-GA 2:20.78 2:25.65
34.44 1:11.72 1:49.09 2:25.65
43 Gass, Kaitlin 14 Nbacb-MD 2:23.22 2:25.72
34.45 1:11.10 1:48.66 2:25.72
44 Call, Emma 13 Nbacb-MD 2:28.73 2:26.16
35.20 1:12.51 1:50.04 2:26.16
45 Shores, Jennifer 14 BSL-SE 2:23.89 2:26.55
35.29 1:12.91 1:50.59 2:26.55
46 Sukenik, Danielle 13 Dynamo B-GA 2:27.46 2:26.61
35.90 1:13.65 1:51.51 2:26.61
47 Westby, Ruth 13 Dynamo-GA 2:29.51 2:26.84
35.86 1:13.67 1:51.33 2:26.84
48 Long, Amanda 13 Nbacb-MD 2:25.81 2:27.28
34.85 1:11.84 1:49.77 2:27.28
49 French, Katie 14 Dynamo B-GA 2:25.84 2:27.30
35.57 1:12.81 1:50.95 2:27.30
50 Lukens, Elisabeth 14 Nbacb-MD 2:22.70 2:28.07
36.12 1:13.47 1:50.92 2:28.07
51 Callins, Sarah 14 BSL-SE 2:23.11 2:29.20
36.21 1:14.20 1:52.46 2:29.20
52 Boyd, Olivia 13 ABSC-GA 2:36.41 2:30.95
36.29 1:14.56 1:53.48 2:30.95
53 Sellers, Mary-Kate 14 BSL-SE 2:31.17 2:31.85
37.17 1:16.26 1:54.40 2:31.85
54 Osborn, Michela 13 NCAC-NC 2:41.00 2:35.95
38.11 1:17.75 1:58.02 2:35.95
55 Stewart, Sarah 14 Memphis Thunder-SE 2:34.53 2:38.40
35.86 1:15.77 1:57.56 2:38.40
-- Baric, Michelle 13 NCAC-NC 2:18.29 DQ
34.59 1:11.96 1:50.20 DQ
Event 92 Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.59 T16
2:02.09 AAAA
2:07.89 AAA
2:13.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 2:01.64 1:57.20 T16
27.91 57.31 1:27.34 1:57.20
2 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:01.35 2:00.16 AAAA
28.97 58.78 1:29.91 2:00.16
3 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 2:03.87 2:01.71 AAAA
28.46 59.49 1:31.07 2:01.71
4 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 2:05.22 2:03.00 AAA
29.48 1:00.60 1:31.84 2:03.00
5 McCary, John 14 BSL-SE 2:05.68 2:04.84 AAA
29.77 1:01.52 1:33.64 2:04.84
6 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 2:06.01 2:06.06 AAA
29.42 1:01.24 1:33.48 2:06.06
6 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 2:03.54 2:06.06 AAA
28.09 58.98 1:32.31 2:06.06
8 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 2:06.06 2:06.34 AAA
29.51 1:00.66 1:33.06 2:06.34
9 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:07.24 2:08.05 AA
29.67 1:02.39 1:35.39 2:08.05
10 Mendoza, John 14 IHAC-CA 2:05.14 2:11.00 AA
30.15 1:03.19 1:37.25 2:11.00
Event 92 Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.59 T16
2:02.09 AAAA
2:07.89 AAA
2:13.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Zebley, Nico 14 North Baltimore-MD 2:01.28 2:01.35 AAAA
29.39 59.25 1:30.69 2:01.35
2 McMahon, Dan 14 Dynamo-GA 1:57.93 2:01.64 AAAA
28.42 59.23 1:30.78 2:01.64
3 Pallace, Drew 14 North Baltimore-MD 1:59.94 2:03.54 AAA
28.72 59.87 1:31.90 2:03.54
4 Weingarten, Gil 14 BSL-SE 2:09.75 2:03.87 AAA
29.85 1:01.93 1:33.81 2:03.87
5 Mendoza, John 14 IHAC-CA 2:05.42 2:05.14 AAA
30.32 1:01.56 1:33.63 2:05.14
6 Tinsley, Charles 14 Dynamo-GA 2:02.34 2:05.22 AAA
30.14 1:01.49 1:33.64 2:05.22
7 McCary, John 14 BSL-SE 2:12.38 2:05.68 AAA
30.24 1:01.96 1:34.42 2:05.68
8 Ranahan, Kellen E 14 TERA-PC 2:12.36 2:06.01 AAA
29.76 1:02.17 1:34.53 2:06.01
9 Rothrock, Andrew 14 THSC-OR 2:04.33 2:06.06 AAA
30.12 1:01.87 1:34.11 2:06.06
10 Taylor, Hill 14 BSL-SE 2:04.68 2:07.24 AAA
30.06 1:02.52 1:35.46 2:07.24
-------------------------------------------------------------------------
11 Martin, Kenny 13 North Baltimore-MD 2:08.55 2:08.74 AA
30.43 1:02.76 1:35.65 2:08.74
12 McKenna, Casey 14 Dynamo-GA 2:12.94 2:10.22 AA
30.61 1:03.89 1:37.51 2:10.22
-------------------------------------------------------------------------
13 Bulkley, Adam 14 North Baltimore-MD 2:07.69 2:10.39 AA
31.27 1:04.66 1:38.08 2:10.39
14 Cappelli, Vincent 14 Dynamo-GA 2:11.77 2:10.96 AA
31.34 1:04.43 1:38.04 2:10.96
15 Beltran, Roger 14 IHAC-CA 2:10.33 2:11.58 AA
30.09 1:03.65 1:37.87 2:11.58
16 Kobb, Jordan 13 North Baltimore-MD 2:12.06 2:12.03 AA
31.30 1:04.88 1:39.02 2:12.03
17 Wiener, Ben 13 NCAC-NC 2:22.86 2:12.60 AA
31.44 1:04.78 1:39.13 2:12.60
18 Brychcy, Damian 14 Dynamo B-GA 2:12.50 2:13.05 AA
31.79 1:05.98 1:39.88 2:13.05
19 Clark, Andrew 13 Nbacb-MD 2:13.80 2:13.54 AA
31.99 1:05.49 1:39.89 2:13.54
20 Mahoney, Sean R 13 TERA-PC 2:16.30 2:13.71
31.44 1:05.19 1:39.58 2:13.71
21 Colly, Matt 14 North Baltimore-MD 2:11.08 2:14.81
32.03 1:06.17 1:40.86 2:14.81
22 Dentone, Peter G 14 TERA-PC 2:18.31 2:14.82
31.28 1:04.99 1:39.75 2:14.82
23 Morris, Cam 13 THSC-OR 2:21.11 2:18.15
32.28 1:07.22 1:43.29 2:18.15
24 Hoge, Duncan 13 NCAC-NC 2:24.27 2:18.53
32.94 1:08.41 1:45.20 2:18.53
25 Sievers, Quinn 14 Nbacb-MD 2:20.15 2:19.13
32.82 1:07.77 1:43.29 2:19.13
26 Vanhoven, Sebastian D 14 TERA-PC 2:21.65 2:20.14
33.33 1:09.55 1:45.28 2:20.14
27 Anthony, David 14 Dynamo B-GA 2:17.46 2:20.27
33.44 1:09.36 1:45.25 2:20.27
28 Thomas, Josh 14 Nbacb-MD 2:19.09 2:24.32
32.91 1:09.85 1:48.01 2:24.32
29 Rhodes, Drew 13 Memphis Thunder-SE 2:23.51 2:24.62
34.24 1:11.28 1:49.41 2:24.62
30 Wise, Russell 14 BSL-SE 2:28.49 2:24.87
34.09 1:11.00 1:48.24 2:24.87
31 Chao, Collin 14 NCAC-NC 2:25.99 2:32.16
1:16.06 2:32.16
32 Arias, Chris 14 BSL-SE 2:31.72 2:41.62
39.09 1:20.43 2:01.71 2:41.62
Event 93 Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:01.79 NATS
2:03.89 T16
2:05.29 USO
2:08.29 AAAA
2:14.39 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:04.67 2:03.79 T16
29.60 1:00.43 1:32.14 2:03.79
2 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:05.87 2:04.16 USO
30.05 1:01.35 1:33.12 2:04.16
3 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 2:08.76 2:04.76 USO
29.24 1:00.63 1:32.65 2:04.76
4 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:07.41 2:05.64 AAAA
30.57 1:02.28 1:34.47 2:05.64
5 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 2:04.63 2:05.96 AAAA
30.20 1:01.74 1:34.01 2:05.96
6 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 2:06.50 2:06.34 AAAA
30.38 1:01.71 1:33.92 2:06.34
7 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 2:08.33 2:07.06 AAAA
30.14 1:02.21 1:34.53 2:07.06
8 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 2:09.53 2:09.38 AAA
30.65 1:02.86 1:36.55 2:09.38
9 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:07.29 2:10.47 AAA
30.51 1:03.01 1:36.95 2:10.47
10 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 2:05.54 2:10.82 AAA
30.34 1:03.49 1:37.11 2:10.82
B - Final
11 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 2:10.75 2:04.37 USO
30.13 1:02.33 1:33.63 2:04.37
12 Patterson, Mary 15 THSC-OR 2:10.15 2:07.02 AAAA
30.22 1:02.28 1:34.27 2:07.02
13 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:12.12 2:08.69 AAA
30.87 1:03.79 1:36.22 2:08.69
14 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 2:09.87 2:09.92 AAA
30.48 1:02.99 1:36.03 2:09.92
15 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:11.03 2:10.07 AAA
31.55 1:04.33 1:37.53 2:10.07
16 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 2:10.98 2:10.85 AAA
30.87 1:03.94 1:37.73 2:10.85
17 Kora, Angela 17 THSC-OR 2:10.42 2:11.02 AAA
31.46 1:03.87 1:37.41 2:11.02
18 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:12.16 2:13.21 AAA
32.92 1:06.04 1:39.71 2:13.21
19 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 2:13.75 2:13.57 AAA
32.14 1:06.08 1:40.19 2:13.57
20 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 2:13.44 2:14.12 AAA
31.83 1:05.38 1:39.70 2:14.12
Event 93 Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:01.79 NATS
2:03.89 T16
2:05.29 USO
2:08.29 AAAA
2:14.39 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hart, Lindsay N 16 TERA-PC 2:04.13 2:04.63 USO
30.19 1:01.52 1:33.31 2:04.63
2 Goetsch, Emily 16 North Baltimore-MD 2:08.58 2:04.67 USO
30.17 1:00.97 1:32.88 2:04.67
3 Wong, Melissa 16 IHAC-CA 2:06.61 2:05.54 AAAA
30.27 1:02.17 1:33.83 2:05.54
4 Daly, Ashley 17 Dynamo-GA 2:02.98 2:05.87 AAAA
30.30 1:02.19 1:34.20 2:05.87
5 Ranzau, Sally 15 Dynamo-GA 2:04.81 2:06.50 AAAA
31.41 1:03.40 1:35.32 2:06.50
6 Butler, Kendall 18 Dynamo-GA 2:06.00 2:07.29 AAAA
30.52 1:02.24 1:34.67 2:07.29
7 Sackett, Meghan 15 North Baltimore-MD 2:05.35 2:07.41 AAAA
30.48 1:02.05 1:34.79 2:07.41
8 Kimmel, Bridget 17 North Baltimore-MD 2:07.64 2:08.33 AAA
29.95 1:02.12 1:35.38 2:08.33
9 McCawley, Margo 15 Memphis Thunder-SE 2:03.74 2:08.76 AAA
30.93 1:03.16 1:36.07 2:08.76
10 Ross, Blythe 17 Nbacb-MD 2:04.45 2:09.53 AAA
30.81 1:03.44 1:36.48 2:09.53
-------------------------------------------------------------------------
11 Smith, Kendall 17 NCAC-NC 2:06.60 2:09.87 AAA
31.38 1:04.08 1:37.12 2:09.87
12 Patterson, Mary 15 THSC-OR 2:07.70 2:10.15 AAA
31.31 1:04.03 1:36.96 2:10.15
13 Kora, Angela 17 THSC-OR 2:11.10 2:10.42 AAA
31.60 1:04.07 1:37.27 2:10.42
14 Erickson, Danielle 17 THSC-OR 2:06.60 2:10.75 AAA
30.68 1:03.88 1:37.60 2:10.75
15 Knapp, Ashley K 17 TERA-PC 2:05.56 2:10.98 AAA
31.47 1:04.59 1:38.09 2:10.98
16 Patterson, Genna 15 THSC-OR 2:07.81 2:11.03 AAA
31.89 1:05.06 1:38.33 2:11.03
17 Summers, Caitlin 15 THSC-OR 2:10.00 2:12.12 AAA
31.18 1:03.87 1:38.05 2:12.12
18 Seissen, Eileen 17 Dynamo-GA 2:17.24 2:12.16 AAA
32.93 1:06.39 1:39.62 2:12.16
19 Sulprizio, Gina M 16 TERA-PC 2:11.18 2:13.44 AAA
31.90 1:05.39 1:39.58 2:13.44
20 Brooks, Ellen 15 North Baltimore-MD 2:12.52 2:13.75 AAA
32.22 1:05.84 1:39.97 2:13.75
-------------------------------------------------------------------------
21 Williams, Liz 16 North Baltimore-MD 2:11.59 2:13.76 AAA
31.00 1:04.42 1:39.50 2:13.76
22 Gotay, Gretchen 21 ABSC-GA 2:09.69 2:14.58
31.99 1:05.53 1:40.16 2:14.58
-------------------------------------------------------------------------
23 Granger, Julie 18 Dynamo B-GA 2:03.94 2:14.73
32.93 1:07.18 1:41.01 2:14.73
24 Jensen, Grace 15 Memphis Thunder-SE 2:09.28 2:14.99
31.82 1:05.43 1:40.19 2:14.99
25 Sproat, Keli 16 THSC-OR 2:16.60 2:15.19
32.32 1:06.94 1:41.26 2:15.19
26 Hyde, Erin 17 Dynamo B-GA 2:14.21 2:15.48
32.29 1:06.29 1:41.12 2:15.48
27 Navilhon, Melissa A 15 TERA-PC 2:12.95 2:16.11
31.98 1:05.80 1:40.77 2:16.11
28 Healey, Laura E 17 TERA-PC 2:16.88 2:16.21
33.38 1:08.02 1:42.61 2:16.21
29 Hutchinson, Claire 15 North Baltimore-MD 2:12.97 2:16.71
32.55 1:07.10 1:42.10 2:16.71
30 Smith, Leigh 15 Memphis Thunder-SE 2:20.32 2:17.78
32.24 1:07.43 1:43.05 2:17.78
31 McCallum, Jenny 18 Dynamo B-GA 2:14.04 2:18.72
33.49 1:08.26 1:43.83 2:18.72
32 Johnson, Kathryn 17 BSL-SE 2:19.58 2:19.68
33.70 1:08.93 1:44.44 2:19.68
33 Emerson, Taylor 17 NCAC-NC 2:15.83 2:19.69
32.57 1:07.74 1:43.93 2:19.69
34 Young-Hyman, Chloe 17 Nbacb-MD 2:17.39 2:20.08
33.12 1:07.86 1:44.23 2:20.08
35 Wright, Olivia 17 Dynamo B-GA 2:20.35 2:20.29
33.50 1:09.83 1:45.60 2:20.29
36 Johnson, Nina 17 BSL-SE 2:10.78 2:20.66
32.95 1:08.06 1:44.47 2:20.66
37 Reynolds, Ashley 16 BSL-SE 2:18.99 2:20.81
33.91 1:09.74 1:45.77 2:20.81
38 Schneehagen, Jill 15 Nbacb-MD 2:21.24 2:21.59
33.35 1:08.98 1:45.82 2:21.59
39 Malgeri, Nicole 15 Dynamo B-GA 2:18.35 2:21.74
33.93 1:09.62 1:46.13 2:21.74
40 Schmaltz, Gretchen 16 ABSC-GA 2:13.52 2:22.14
34.19 1:09.83 1:46.16 2:22.14
41 Russell, Lauren 16 BSL-SE 2:20.27 2:24.29
34.07 1:10.62 1:47.44 2:24.29
42 Merritt, Lauren 15 Memphis Thunder-SE 2:22.94 2:24.57
34.18 1:10.35 1:47.68 2:24.57
43 Ogard, Laura 17 BSL-SE 2:21.12 2:25.08
35.18 1:11.45 1:48.23 2:25.08
44 Wiles, Hope 15 Nbacb-MD 2:31.00 2:29.49
36.75 1:14.54 1:52.49 2:29.49
45 Rodriguez-Feo, Carli 15 ABSC-GA 2:36.55 2:35.30
34.86 1:13.52 1:55.53 2:35.30
Event 94 Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:48.79 NATS
1:53.09 USO
1:53.39 T16
1:56.09 AAAA
2:01.59 AAA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:48.76 1:46.96 NATS
25.54 53.19 1:20.81 1:46.96
2 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 1:55.33 1:52.25 USO
27.06 55.27 1:23.80 1:52.25
3 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA 1:58.86 1:55.51 AAAA
27.33 56.52 1:26.61 1:55.51
4 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 1:58.93 1:55.58 AAAA
27.81 56.86 1:26.84 1:55.58
5 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 1:57.62 1:56.14 AAA
27.55 57.19 1:26.97 1:56.14
6 McManic, David 17 Dynamo B-GA 1:57.75 1:56.45 AAA
28.08 58.10 1:27.61 1:56.45
7 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 1:57.12 1:56.69 AAA
28.05 57.48 1:27.15 1:56.69
8 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 1:57.63 1:56.95 AAA
27.43 56.95 1:27.20 1:56.95
9 Gavan, Mike 18 TERA-PC 2:00.90 2:01.08 AAA
28.48 59.12 1:30.36 2:01.08
10 Dwelley, John A 16 TERA-PC 2:00.52 2:02.33
29.17 59.61 1:31.03 2:02.33
B - Final
11 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 2:04.61 2:01.26 AAA
28.00 57.89 1:28.89 2:01.26
12 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 2:08.18 2:04.80
29.56 1:00.77 1:33.09 2:04.80
13 Moran, Carlos 16 BSL-SE 2:08.54 2:05.48
29.39 1:01.14 1:33.47 2:05.48
14 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:04.93 2:05.85
30.42 1:02.05 1:34.13 2:05.85
15 Nye, Brandon 15 BSL-SE 2:07.31 2:08.18
29.14 1:01.51 1:34.89 2:08.18
16 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 2:18.79 2:12.70
32.01 1:05.95 1:40.26 2:12.70
17 Snyder, John 15 BSL-SE 2:14.37 2:13.25
31.96 1:06.20 1:40.09 2:13.25
-- Lewis, Brian 15 BSL-SE 2:15.46 DQ
Event 94 Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:48.79 NATS
1:53.09 USO
1:53.39 T16
1:56.09 AAAA
2:01.59 AAA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Phelps, Michael 16 North Baltimore-MD 1:46.15 1:48.76 NATS
26.45 53.78 1:21.72 1:48.76
2 Staak, Ryan 17 Dynamo-GA 1:51.42 1:55.33 AAAA
27.69 57.06 1:26.60 1:55.33
3 Burke, Brandon 17 Dynamo B-GA 1:50.81 1:57.12 AAA
28.42 58.14 1:27.85 1:57.12
4 Ulrich, Adam 16 NCAC-NC 1:58.42 1:57.62 AAA
28.15 58.16 1:28.22 1:57.62
5 Johnson, Jason 15 Dynamo B-GA 1:56.48 1:57.63 AAA
27.60 57.24 1:27.56 1:57.63
6 McManic, David 17 Dynamo B-GA 1:55.27 1:57.75 AAA
27.84 57.26 1:27.43 1:57.75
7 Rudd, Bobby 17 Dynamo-GA NT 1:58.86 AAA
28.26 58.24 1:28.94 1:58.86
8 Cargill, Kevin 15 Dynamo-GA 1:54.65 1:58.93 AAA
28.46 58.42 1:29.17 1:58.93
9 Dwelley, John A 16 TERA-PC 1:56.42 2:00.52 AAA
28.70 59.47 1:30.14 2:00.52
10 Gavan, Mike 18 TERA-PC 2:00.49 2:00.90 AAA
28.86 59.34 1:30.37 2:00.90
-------------------------------------------------------------------------
11 Morton, Matt 16 THSC-OR 2:03.75 2:04.00
30.33 1:01.92 1:33.26 2:04.00
12 Montgomery, Matt 16 Dynamo B-GA 2:00.38 2:04.61
29.85 1:01.44 1:32.92 2:04.61
13 Levinger, Alex 15 Dynamo B-GA 2:03.86 2:04.93
30.86 1:02.30 1:33.88 2:04.93
14 Cannon, Ben 16 ABSC-GA 2:03.98 2:06.64
29.76 1:00.90 1:34.21 2:06.64
15 Nye, Brandon 15 BSL-SE 2:05.08 2:07.31
30.11 1:03.04 1:36.32 2:07.31
16 Walsh, Kevin 17 ABSC-GA 1:58.56 2:07.54
29.88 1:01.92 1:34.41 2:07.54
17 Morrow, Chris 15 Nbacb-MD 2:04.84 2:08.18
30.12 1:02.27 1:35.73 2:08.18
18 Moran, Carlos 16 BSL-SE 2:06.75 2:08.54
30.07 1:02.39 1:35.65 2:08.54
19 Bennett, Nicholas 15 BSL-SE 2:11.91 2:08.87
31.10 1:03.78 1:36.72 2:08.87
20 Snyder, John 15 BSL-SE 2:12.21 2:14.37
31.76 1:05.91 1:40.04 2:14.37
-------------------------------------------------------------------------
21 Lewis, Brian 15 BSL-SE 2:12.20 2:15.46
32.27 1:07.05 1:42.23 2:15.46
22 Johnson, Aaron 15 BSL-SE 2:16.15 2:18.79
33.21 1:09.17 1:44.79 2:18.79
Event 95 Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
4:05.59 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 3:58.42 3:56.59 T16
1) Botek, Anne Marie 13 2) Dotson, Tiffany 14
3) Peregino, Elisha 14 4) Delp, Kristina 13
28.05 57.67 1:28.03 2:02.64 2:30.01 3:02.74 3:28.49 3:56.59
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:55.36 3:57.22 T16
1) Francik, Courtney 14 2) Peloquin, Kelly 13
3) Knapik, Ashley 13 4) Brown, Whitney 14
28.84 59.38 1:29.78 2:04.82 2:31.70 3:03.21 3:29.11 3:57.22
3 Terrapin Swim Team-PC 'A' 4:00.59 3:59.74 T16
1) Rogers, Lauren M 14 2) Degolia, Hailey M 14
3) McLane, Julianne M 14 4) Bard, Presley A 13
28.63 58.24 1:29.57 2:05.17 2:34.03 3:06.01 3:31.65 3:59.74
4 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 4:02.98 3:59.79 T16
1) King, Lindsey 13 2) YE, Cissey 13
3) Nelson, Kara 14 4) Fausel, Sarah 14
29.07 59.22 1:32.06 2:10.52 2:36.60 3:06.73 3:31.79 3:59.79
5 Dynamo Swim Club-GA 'A' 4:01.66 4:01.94 T16
1) Walker, Beverly 14 2) Reynolds, Caitlin 14
3) Suhr, Katie 13 4) Westby, Ruth 13
28.72 58.05 1:28.99 2:03.94 2:32.94 3:06.49 3:32.79 4:01.94
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:09.92 4:07.58
1) Garcia, Jordanne 14 2) Imagane, Julie 14
3) Miller, Abby 14 4) Jafari, Samantha 14
29.41 1:00.90 1:34.69 2:13.54 2:40.42 3:11.35 3:38.45 4:07.58
7 Terrapin Swim Team-PC 'B' 4:08.24 4:11.21
1) Buchanan, McKenzie J 13 2) Lee, Sylvie C 13
3) Cureton, Jillian T 13 4) Middleton, Regina G 13
29.77 1:01.69 1:35.78 2:13.05 2:41.69 3:15.83 3:31.60 4:11.21
8 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:15.04 4:11.85
1) Robertson-Phillips, Zea 14 2) Gonzalez, Jackie 13
3) Karp, Amanda 14 4) O'Donnell, Kerry 14
30.43 1:02.51 1:36.16 2:13.49 2:42.49 3:15.20 3:41.77 4:11.85
9 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 4:10.00 4:14.44
1) Smith, Samantha 13 2) French, Katie 14
3) Martinez, Meghan 14 4) Dayton, Caroline 13
31.40 1:03.90 1:37.75 2:16.76 2:45.38 3:18.28 3:44.67 4:14.44
10 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 4:17.43 4:18.06
1) Brackens, Ashley 13 2) Hartman, Anna 13
3) Ryan, Mary-Michael 14 4) Flynn, Taylor 13
32.91 1:07.56 1:42.57 2:23.34 2:51.03 3:23.01 3:49.68 4:18.06
11 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'B' 4:22.54 4:18.15
1) Payne, Jennifer 13 2) Lukens, Elisabeth 14
3) Long, Amanda 13 4) Morlock, Amy 13
31.72 1:05.38 1:39.11 2:16.67 2:47.06 3:22.26 3:48.69 4:18.15
12 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:12.99 4:20.72
1) Stankavage, Sarah 13 2) Caron, Caitlyn 13
3) Smith, Ashley 13 4) Baric, Michelle 13
31.60 1:05.26 1:39.38 2:18.58 2:47.64 3:22.83 3:50.08 4:20.72
-- Tualatin Hills Swim Club-OR 'B' 4:17.42 DQ
1) Hersberger, Morgen 13 2) Andideh, Parissa 13
3) McCracken, Sam 14 4) Lou, Susan 14
31.13 1:03.67 1:37.95 2:15.96 2:31.65 3:18.65 3:43.79 DQ
-- Birmingham Swim League-SE 'A' 4:18.95 DQ
1) Shores, Jennifer 14 2) Sellers, Mary-Kate 14
3) Wickstrom, Molly 14 4) Molen, Mary Wilson 14
32.71 1:07.47 1:40.71 2:20.18 2:52.81 3:31.70 4:00.29 DQ
Event 96 Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:51.89 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:45.53 3:44.39 T16
1) Taylor, Hill 14 2) McCary, John 14
3) Weingarten, Gil 14 4) Greer, Kevin 14
27.40 56.76 1:25.12 1:58.59 2:23.91 2:52.85 3:17.09 3:44.39
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:45.65 3:48.46 T16
1) McMahon, Dan 14 2) Miller, Andy 14
3) Cappelli, Vincent 14 4) Tinsley, Charles 14
26.77 55.29 1:26.50 2:01.90 2:27.18 2:57.37 3:21.61 3:48.46
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:49.57 3:50.44 T16
1) Pallace, Drew 14 2) Kobb, Jordan 13
3) Bulkley, Adam 14 4) Zebley, Nico 14
27.32 56.26 1:26.93 2:01.25 2:28.05 2:58.54 3:23.53 3:50.44
4 Terrapin Swim Team-PC 'A' 3:58.12 3:51.83 T16
1) Dentone, Peter G 14 2) Mahoney, Sean R 13
3) Ranahan, Kellen E 14 4) Gray, Sam 14
30.34 1:02.58 1:31.44 2:04.27 2:30.02 3:00.58 3:25.29 3:51.83
5 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 4:03.31 3:53.75
1) Rothrock, Andrew 14 2) Busby, Sam 14
3) Summers, Garth 13 4) Harvath, Steve 13
29.33 58.96 1:30.99 2:06.38 2:31.43 3:00.53 3:25.34 3:53.75
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:58.04 4:01.43
1) Mendoza, John 14 2) Koh, Brian 14
3) Beltran, Roger 14 4) Brody, Jonathan 14
28.91 59.94 1:31.22 2:06.16 2:32.87 3:03.29 3:30.66 4:01.43
7 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 4:02.00 4:05.45
1) Anthony, David 14 2) Odom, Matthew 14
3) Brychcy, Damian 14 4) Kelsall, Dominic 14
30.59 1:03.72 1:35.23 2:11.60 2:40.54 3:12.94 3:38.02 4:05.45
8 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:12.87 4:13.65
1) Clark, Andrew 13 2) Shields, John 14
3) Thomas, Josh 14 4) Sievers, Quinn 14
30.65 1:02.46 1:35.39 2:12.20 2:40.21 3:14.47 3:41.20 4:13.65
9 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:10.99 4:14.48
1) Wiener, Ben 13 2) Yang, Mario 13
3) Chao, Collin 14 4) Hoge, Duncan 13
30.20 1:01.29 1:35.00 2:13.25 2:41.80 3:15.33 3:43.30 4:14.48
Event 97 Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:56.89 NATS
4:05.69 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:51.48 3:45.65 NATS
1) Daly, Ashley 17 2) Klein, Melissa 17
3) Hill, Elizabeth 16 4) Bell, Katherine 16
28.19 57.55 1:26.66 1:59.38 2:25.01 2:54.79 3:19.18 3:45.65
2 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:47.21 3:46.13 NATS
1) Patterson, Mary 15 2) Patterson, Genna 15
3) Kilroy, Kristen 17 4) Liggett, Anne 15
28.38 58.09 1:27.15 2:00.57 2:25.93 2:55.08 3:19.65 3:46.13
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:53.00 3:52.75 NATS
1) Kimmel, Bridget 17 2) Dunnigan, Amanda 14
3) Goetsch, Emily 16 4) Sackett, Meghan 15
28.14 58.59 1:29.80 2:04.71 2:30.46 3:00.23 3:25.65 3:52.75
4 Dynamo Swim Club-GA 'B' 4:02.00 3:55.62 NATS
1) Ranzau, Sally 15 2) Walker, Alison 17
3) Butler, Kendall 18 4) Durot, Elizabeth 15
29.93 1:00.54 1:30.21 2:04.38 2:31.71 3:03.96 3:28.44 3:55.62
5 Tualatin Hills Swim Club-OR 'B' 3:54.35 3:57.46 T16
1) Erickson, Danielle 17 2) Hahn, Chelsea 16
3) Summers, Caitlin 15 4) Miller, Majanke 17
28.28 57.69 1:29.09 2:06.19 2:33.27 3:05.76 3:30.51 3:57.46
6 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 3:58.00 3:57.80 T16
1) Francik, Courtney 14 2) Hopkins, Katie 15
3) Betzing, Lauren 17 4) Williams, Liz 16
28.77 59.25 1:30.80 2:06.34 2:33.59 3:05.38 3:30.67 3:57.80
7 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 3:54.39 4:00.01 T16
1) Jensen, Grace 15 2) Hartman, Sallye 15
3) McCawley, Margo 15 4) Hobbs, Kelli 16
29.77 1:01.37 1:32.15 2:07.63 2:34.57 3:05.71 3:31.62 4:00.01
8 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 4:03.00 4:04.07 T16
1) Granger, Julie 18 2) Daniell, Juliana 18
3) Harper, Natanya 16 4) Alfrey, Meredith 18
29.68 1:01.98 1:33.66 2:09.62 2:37.05 3:10.02 3:35.45 4:04.07
9 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:52.51 4:06.89
1) Wong, Melissa 16 2) Cardoza, Natalie 16
3) Imagane, Jane 16 4) Hentzen, Morgan 16
29.52 1:00.39 1:34.02 2:12.60 2:40.50 3:11.70 3:38.32 4:06.89
10 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:06.99 4:10.51
1) Smith, Kendall 17 2) Herman, Allison 17
3) Emerson, Taylor 17 4) Erben, Andrea 18
29.74 1:01.57 1:37.03 2:16.75 2:44.65 3:17.04 3:42.55 4:10.51
11 Birmingham Swim League-SE 'A' 4:15.29 4:22.33
1) Reynolds, Ashley 16 2) Russell, Lauren 16
3) Johnson, Nina 17 4) Quinn, Monica 16
32.11 1:05.63 1:40.86 2:20.38 2:49.06 3:22.02 3:51.02 4:22.33
12 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:06.22 4:22.40
1) Hentzen, Whitney 15 2) Garcia, Lauren 17
3) Brody, Kelly 17 4) Miyakawa, Kelly 15
31.82 1:03.91 1:40.46 2:22.67 2:51.31 3:23.81 3:51.44 4:22.40
Event 98 Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:27.29 NATS
3:45.39 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:27.50 3:29.01 T16
1) Rudd, Bobby 17 2) Stephens, Mark 17
3) Kauffman, Mike 18 4) Millen, John 17
25.88 53.17 1:20.15 1:50.84 2:14.64 2:41.69 3:04.24 3:29.01
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:34.07 3:34.93 T16
1) Noh, Robert 17 2) Clements, Joey 19
3) Chun, Sean 17 4) Carter, John 17
26.58 56.69 1:23.43 1:53.91 2:18.76 2:47.12 3:10.18 3:34.93
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 3:36.28 3:36.43 T16
1) Phelps, Michael 16 2) Hopkins, Jamie 16
3) Knopp, Cory 15 4) Zebley, Nico 14
24.18 48.64 1:17.61 1:51.39 2:16.68 2:45.27 3:09.83 3:36.43
4 Dynamo Swim Club-GA 'B' 3:38.00 3:37.71 T16
1) Cargill, Kevin 15 2) Staak, Ryan 17
3) Gordon, Willie 17 4) Ewald, Chris 16
26.65 54.26 1:23.51 1:55.92 2:20.92 2:49.79 3:12.67 3:37.71
5 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 3:39.00 3:41.58 T16
1) McManic, David 17 2) Klein, Andrew 15
3) Montgomery, Matt 16 4) Griest, Robert 15
26.50 55.40 1:24.43 1:56.83 2:22.72 2:52.35 3:15.64 3:41.58
6 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 3:43.86 3:43.86 T16
1) Morton, Matt 16 2) Viglione, Matt 15
3) Greene, Bret 16 4) Raegen, Scott 19
28.60 57.55 1:26.76 1:59.61 2:24.23 2:52.88 3:17.24 3:43.86
7 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:40.29 3:47.11
1) Nye, Brandon 15 2) Johnson, Mitchell 15
3) Bennett, Nicholas 15 4) Riebesell, Ryan 18
28.40 58.43 1:28.84 2:04.41 2:29.71 2:59.09 3:22.26 3:47.11
8 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 3:42.02 3:47.77
1) Jafari, Michael 15 2) Reyes, Mikhail 17
3) Han, Frank 17 4) Mallari, Rodney 15
28.72 58.89 1:27.36 1:59.73 2:24.92 2:53.67 3:19.38 3:47.77
9 Birmingham Swim League-SE 'B' 3:45.29 3:53.96
1) Moran, Carlos 16 2) Snyder, John 15
3) Callins, Dan 17 4) Johnson, Aaron 15
28.35 58.28 1:28.77 2:04.62 2:31.43 3:03.57 3:27.54 3:53.96
Event 99 Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
2:27.69 T16
2:32.69 AAAA
2:40.39 AAA
2:48.19 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 2:26.66 2:27.36 T16
33.81 1:10.50 1:54.83 2:27.36
2 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 2:35.14 2:28.01 AAAA
33.24 1:09.78 1:54.48 2:28.01
3 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 2:34.90 2:33.05 AAA
33.95 1:14.64 1:59.10 2:33.05
4 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 2:54.47 2:34.21 AAA
32.53 1:12.45 1:59.07 2:34.21
5 Smith, Carly 10 NCAC-NC 2:33.65 2:34.42 AAA
33.92 1:13.68 1:59.80 2:34.42
6 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 2:41.68 2:34.88 AAA
34.92 1:13.51 1:58.70 2:34.88
7 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 2:41.29 2:41.10 AA
37.47 1:17.71 2:06.11 2:41.10
8 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 2:46.88 2:41.39 AA
35.41 1:15.93 2:05.33 2:41.39
9 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 2:50.36 2:44.63 AA
37.17 1:19.84 2:08.06 2:44.63
10 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 2:40.79 2:45.21 AA
34.70 1:15.62 2:08.05 2:45.21
11 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 2:50.24 2:45.34 AA
38.08 1:19.56 2:08.77 2:45.34
12 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 2:51.21 2:45.44 AA
36.51 1:18.79 2:07.93 2:45.44
13 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 2:46.63 2:46.67 AA
38.50 1:20.75 2:10.70 2:46.67
14 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 3:12.43 2:49.60
36.95 1:19.44 2:11.24 2:49.60
15 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 2:53.01 2:49.81
37.57 1:20.17 2:12.98 2:49.81
16 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 2:53.06 2:50.84
37.53 1:21.57 2:12.97 2:50.84
17 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 2:53.69 2:51.47
42.37 1:24.65 2:12.89 2:51.47
18 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 2:48.95 2:52.20
38.69 1:23.06 2:14.10 2:52.20
19 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 3:00.29 2:54.90
39.78 1:26.77 2:15.78 2:54.90
20 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 3:03.13 2:55.27
43.70 1:26.13 2:19.93 2:55.27
21 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 3:03.97 2:56.01
40.09 1:24.66 2:19.14 2:56.01
22 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 3:03.99 2:58.24
42.05 1:25.72 2:19.61 2:58.24
23 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 3:01.34 3:01.84
42.87 1:25.87 2:23.47 3:01.84
24 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 3:02.12 3:01.89
42.49 1:28.76 2:23.34 3:01.89
25 Craft, Leah 10 ABSC-GA 3:20.76 3:02.32
41.10 1:26.70 2:19.35 3:02.32
26 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 3:05.73 3:07.71
43.28 1:31.91 2:27.67 3:07.71
27 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 3:14.18 3:11.23
44.45 1:32.63 2:24.36 3:11.23
28 Arias, Brittany 10 BSL-SE 3:25.25 3:12.00
44.70 1:34.61 2:29.42 3:12.00
29 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 3:24.79 3:19.23
43.97 1:33.98 2:33.07 3:19.23
-- Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 2:52.03 DQ
37.67 1:22.77 2:09.89 DQ
-- Hendry, Molly 9 BSL-SE 3:08.07 DQ
39.96 1:25.15 2:17.73 DQ
Event 100 Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
2:27.69 T16
2:32.49 AAAA
2:40.09 AAA
2:47.69 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 2:26.75 2:26.56 T16
33.37 1:10.55 1:53.65 2:26.56
2 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 2:33.99 2:30.02 AAAA
32.60 1:08.49 1:56.96 2:30.02
3 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 2:33.32 2:31.04 AAAA
32.48 1:11.32 1:56.80 2:31.04
4 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 2:37.71 2:35.36 AAA
32.28 1:10.45 2:01.48 2:35.36
5 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 2:40.59 2:36.39 AAA
35.55 1:16.03 2:02.02 2:36.39
6 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 2:38.74 2:37.70 AAA
34.69 1:13.99 2:02.53 2:37.70
7 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 2:46.90 2:39.11 AAA
37.01 1:18.38 2:05.01 2:39.11
8 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 2:45.88 2:39.57 AAA
37.06 1:19.04 2:03.53 2:39.57
9 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 2:42.42 2:39.86 AAA
36.23 1:17.16 2:03.74 2:39.86
10 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 2:39.90 2:40.36 AA
34.21 1:13.81 2:04.76 2:40.36
11 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 2:52.04 2:45.14 AA
35.69 1:16.12 2:07.74 2:45.14
12 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 2:40.50 2:45.72 AA
36.43 1:19.29 2:07.03 2:45.72
13 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 2:55.35 2:46.51 AA
36.10 1:18.94 2:11.16 2:46.51
14 Arguello, Austin 10 THSC-OR 2:51.78 2:49.16
35.30 1:19.42 2:13.35 2:49.16
15 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 2:56.04 2:49.74
40.70 1:21.20 2:12.47 2:49.74
16 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 2:55.26 2:50.87
41.01 1:26.95 2:12.78 2:50.87
17 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 3:01.89 2:52.30
38.03 1:22.06 2:17.60 2:52.30
18 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 2:54.26 2:52.45
38.82 1:21.75 2:15.93 2:52.45
19 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 2:55.70 2:52.60
39.49 1:21.87 2:13.68 2:52.60
20 Stocks, Brian 10 THSC-OR 3:04.50 2:53.85
35.95 1:18.19 2:12.81 2:53.85
21 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 2:57.51 2:54.08
37.57 1:21.16 2:13.85 2:54.08
22 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 2:47.59 2:56.91
42.31 1:27.29 2:17.79 2:56.91
23 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 2:53.72 2:57.69
41.71 1:26.69 2:18.16 2:57.69
24 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 2:54.08 2:58.36
38.61 1:24.59 2:16.64 2:58.36
25 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 3:06.85 2:59.79
42.90 1:28.30 2:20.51 2:59.79
26 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 3:03.42 3:01.24
40.63 1:27.16 2:20.61 3:01.24
27 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 4:00.07 3:02.22
40.69 1:28.50 2:23.11 3:02.22
28 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA NT 3:03.93
42.02 1:27.71 2:23.94 3:03.93
29 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 3:11.74 3:09.12
37.60 1:27.46 2:25.64 3:09.12
30 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 3:23.61 3:13.63
45.11 1:32.54 2:31.23 3:13.63
31 Craft, Andrew 8 ABSC-GA 3:41.22 3:26.23
49.16 1:45.54 2:41.84 3:26.23
-- Cox, Patrick 10 NCAC-NC 2:51.44 DQ
39.90 1:20.88 2:11.21 DQ
-- Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 2:39.85 DQ
32.49 1:14.33 2:02.36 DQ
Event 101 Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:01.19 T16
1:03.49 AAAA
1:07.09 AAA
1:10.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 1:02.57 59.58 T16
28.47 59.58
2 Greene, Chelsea 12 Unattached 1:00.03 59.90 T16
28.06 59.90
3 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 1:03.65 1:02.76 AAAA
30.11 1:02.76
4 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 1:04.95 1:03.09 AAAA
30.14 1:03.09
5 Kraus, Alex 12 BSL-SE 1:03.52 1:03.30 AAAA
30.49 1:03.30
6 King, Jordan 11 THSC-OR 1:04.56 1:03.36 AAAA
29.61 1:03.36
7 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 1:03.41 1:04.24 AAA
29.86 1:04.24
8 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 1:04.79 1:04.32 AAA
30.58 1:04.32
9 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 1:05.25 1:05.02 AAA
31.25 1:05.02
10 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 1:05.64 1:05.04 AAA
31.52 1:05.04
Event 101 Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:01.19 T16
1:03.49 AAAA
1:07.09 AAA
1:10.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea 12 Unattached 59.75 1:00.03 T16
28.04 1:00.03
2 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 58.69 1:02.57 AAAA
30.51 1:02.57
3 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 1:03.65 1:03.41 AAAA
29.47 1:03.41
4 Kraus, Alex 12 BSL-SE 1:05.20 1:03.52 AAA
30.43 1:03.52
5 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 1:02.50 1:03.65 AAA
30.04 1:03.65
6 King, Jordan 11 THSC-OR 1:04.42 1:04.56 AAA
30.88 1:04.56
7 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 1:04.89 1:04.79 AAA
30.47 1:04.79
8 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 1:05.83 1:04.95 AAA
30.74 1:04.95
9 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 1:08.46 1:05.25 AAA
31.26 1:05.25
10 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 1:05.76 1:05.64 AAA
31.40 1:05.64
-------------------------------------------------------------------------
11 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 1:04.04 1:05.75 AAA
30.61 1:05.75
12 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 1:05.29 1:05.86 AAA
31.06 1:05.86
-------------------------------------------------------------------------
13 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 1:05.97 1:06.07 AAA
31.10 1:06.07
14 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 1:06.21 1:06.85 AAA
31.43 1:06.85
15 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:10.95 1:07.71 AA
30.89 1:07.71
16 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 1:06.85 1:08.28 AA
31.44 1:08.28
17 Wall, Sarah 11 BSL-SE 1:09.98 1:08.40 AA
32.30 1:08.40
18 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 1:09.59 1:08.71 AA
31.76 1:08.71
19 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 1:08.45 1:08.80 AA
31.79 1:08.80
20 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 1:07.81 1:09.20 AA
32.20 1:09.20
21 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 1:16.94 1:09.41 AA
32.21 1:09.41
22 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 1:13.57 1:09.47 AA
32.41 1:09.47
23 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 1:09.97 1:09.56 AA
32.48 1:09.56
24 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 1:12.71 1:09.59 AA
33.11 1:09.59
25 Needham, Michelle 11 THSC-OR 1:14.32 1:09.81 AA
33.06 1:09.81
26 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 1:12.93 1:10.22 AA
33.44 1:10.22
27 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 1:10.70 1:10.58 AA
33.11 1:10.58
28 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 1:10.09 1:10.87
32.56 1:10.87
29 Caron, Claire 11 NCAC-NC 1:08.99 1:11.14
32.73 1:11.14
30 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 1:13.60 1:12.06
33.92 1:12.06
31 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 1:13.48 1:12.58
33.85 1:12.58
32 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 1:15.06 1:12.69
33.53 1:12.69
33 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 1:12.97 1:12.92
33.55 1:12.92
34 Bearden, Maura 12 Dynamo B-GA 1:14.23 1:13.33
34.70 1:13.33
35 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 1:12.66 1:13.47
34.63 1:13.47
36 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 1:21.36 1:13.79
34.49 1:13.79
37 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 1:13.29 1:13.92
34.63 1:13.92
38 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 1:21.53 1:13.98
34.39 1:13.98
39 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 1:11.70 1:15.32
34.33 1:15.32
40 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 1:16.99 1:16.80
35.94 1:16.80
41 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 1:12.70 1:22.26
36.43 1:22.26
42 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 1:28.68 1:28.58
41.13 1:28.58
-- Chao, Christina 12 NCAC-NC 1:18.10 DQ
37.47 DQ
Event 102 Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
59.79 T16
1:01.79 AAAA
1:05.39 AAA
1:08.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:03.93 1:01.10 AAAA
29.03 1:01.10
2 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 1:02.65 1:01.58 AAAA
28.89 1:01.58
3 Lou, Jason 11 THSC-OR 1:04.47 1:02.35 AAA
29.45 1:02.35
4 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:03.94 1:02.44 AAA
29.44 1:02.44
5 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 1:04.49 1:04.88 AAA
30.07 1:04.88
6 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:05.82 1:05.97 AA
30.76 1:05.97
7 Gregg, Will 12 ABSC-GA 1:06.20 1:06.29 AA
29.92 1:06.29
8 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 1:06.87 1:06.85 AA
31.16 1:06.85
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 1:07.01 1:07.07 AA
31.38 1:07.07
10 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 1:08.31 1:07.23 AA
31.41 1:07.23
Event 102 Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
59.79 T16
1:01.79 AAAA
1:05.39 AAA
1:08.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 1:03.07 1:02.65 AAA
29.27 1:02.65
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:03.74 1:03.93 AAA
29.15 1:03.93
3 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 1:07.59 1:03.94 AAA
30.14 1:03.94
4 Lou, Jason 11 THSC-OR 1:06.60 1:04.47 AAA
29.97 1:04.47
5 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 1:05.23 1:04.49 AAA
30.64 1:04.49
6 Walter, Don E 12 TERA-PC 1:08.00 1:05.82 AA
30.35 1:05.82
7 Gregg, Will 12 ABSC-GA 1:09.17 1:06.20 AA
29.95 1:06.20
8 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 1:13.98 1:06.87 AA
32.54 1:06.87
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 1:06.73 1:07.01 AA
31.69 1:07.01
10 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 1:09.92 1:08.31 AA
31.59 1:08.31
-------------------------------------------------------------------------
11 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 1:09.44 1:09.08
31.79 1:09.08
12 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 1:08.78 1:09.45
32.84 1:09.45
-------------------------------------------------------------------------
13 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 1:48.08 1:09.51
30.70 1:09.51
14 Tracy, Miller 11 BSL-SE 1:07.97 1:09.68
32.27 1:09.68
15 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 1:08.58 1:10.20
33.10 1:10.20
16 Viglione, Andy 12 THSC-OR 1:17.11 1:11.79
32.99 1:11.79
17 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 1:13.16 1:12.36
32.89 1:12.36
18 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 1:10.31 1:13.14
31.73 1:13.14
19 Hill, Jack 12 NCAC-NC 1:15.62 1:15.06
35.29 1:15.06
20 Weeks, Jackson 12 BSL-SE NT 1:17.38
35.13 1:17.38
21 Meadows, Christopher 11 ABSC-GA 1:23.55 1:18.10
35.82 1:18.10
Event 103 Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:08.19 T16
1:11.29 AAAA
1:16.49 AAA
1:21.59 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 1:09.62 1:09.11 AAAA
33.87 1:09.11
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 1:18.32 1:10.03 AAAA
33.54 1:10.03
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 1:11.83 1:11.31 AAA
35.12 1:11.31
4 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 1:13.15 1:13.04 AAA
35.16 1:13.04
5 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 1:15.41 1:13.06 AAA
34.51 1:13.06
6 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 1:21.96 1:14.29 AAA
34.34 1:14.29
7 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 1:15.93 1:15.09 AAA
35.67 1:15.09
8 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 1:24.91 1:19.61 AA
37.67 1:19.61
9 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 1:20.79 1:21.33 AA
38.83 1:21.33
10 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 1:23.81 1:21.49 AA
38.00 1:21.49
11 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 1:29.16 1:22.03
38.16 1:22.03
12 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 1:28.25 1:22.83
39.08 1:22.83
12 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 1:24.07 1:22.83
38.76 1:22.83
14 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 1:28.04 1:23.05
39.54 1:23.05
15 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 1:24.05 1:24.43
38.58 1:24.43
16 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 1:35.44 1:24.80
39.75 1:24.80
17 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 1:35.68 1:29.31
43.68 1:29.31
18 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 1:50.67 1:32.23
43.84 1:32.23
19 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 1:35.56 1:32.24
41.62 1:32.24
20 Craft, Leah 10 ABSC-GA 1:33.73 1:32.69
42.43 1:32.69
21 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC NT 1:32.79
44.24 1:32.79
22 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 1:30.69 1:33.24
42.59 1:33.24
23 Tracy, Holly 9 BSL-SE 1:44.25 1:36.23
43.60 1:36.23
24 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 1:32.06 1:36.61
42.83 1:36.61
25 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 1:45.97 1:37.57
44.98 1:37.57
26 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 1:41.00 1:37.74
43.06 1:37.74
Event 104 Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:07.69 T16
1:10.89 AAAA
1:15.89 AAA
1:20.79 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 1:07.64 1:06.59 T16
31.13 1:06.59
2 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 1:09.85 1:08.24 AAAA
32.54 1:08.24
3 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 1:07.43 1:08.64 AAAA
33.44 1:08.64
4 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 1:12.63 1:10.12 AAAA
33.05 1:10.12
5 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 1:10.95 1:10.52 AAAA
33.76 1:10.52
6 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 1:11.14 1:11.70 AAA
34.47 1:11.70
7 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 1:16.97 1:12.34 AAA
34.83 1:12.34
8 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 1:15.46 1:13.48 AAA
34.06 1:13.48
9 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 1:13.82 1:16.26 AA
35.44 1:16.26
10 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD NT 1:16.79 AA
36.76 1:16.79
11 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 1:21.86 1:17.92 AA
36.71 1:17.92
12 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 1:24.74 1:18.69 AA
35.93 1:18.69
13 Arguello, Austin 10 THSC-OR 1:20.73 1:19.40 AA
36.07 1:19.40
14 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 1:24.51 1:19.85 AA
36.87 1:19.85
15 Stocks, Brian 10 THSC-OR 1:28.91 1:20.87
36.65 1:20.87
16 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 1:23.22 1:22.04
39.62 1:22.04
17 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 1:33.30 1:22.36
40.96 1:22.36
18 Woods, David 10 BSL-SE 1:24.57 1:22.67
38.33 1:22.67
19 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 1:26.42 1:24.61
40.14 1:24.61
20 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 1:27.01 1:25.53
38.01 1:25.53
21 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 1:29.41 1:25.90
41.09 1:25.90
22 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 1:29.30 1:28.31
40.18 1:28.31
23 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 1:27.28 1:32.72
42.82 1:32.72
24 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 1:36.20 1:35.79
42.08 1:35.79
-- Craft, Andrew 8 ABSC-GA NT DQ
53.21 DQ
Event 105 Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:58.79 T16
2:02.59 AAAA
2:08.49 AAA
2:14.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:01.95 1:56.60 T16
27.73 57.29 1:27.23 1:56.60
2 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 2:01.06 1:58.32 T16
27.15 56.61 1:27.50 1:58.32
3 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:02.01 2:02.82 AAA
28.40 59.59 1:31.63 2:02.82
4 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:05.40 2:02.89 AAA
29.52 1:01.23 1:32.91 2:02.89
5 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:05.89 2:03.68 AAA
28.81 1:00.26 1:32.09 2:03.68
6 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 2:05.41 2:04.03 AAA
28.78 1:00.60 1:32.93 2:04.03
7 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:06.30 2:04.04 AAA
29.37 1:01.10 1:33.11 2:04.04
8 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:02.78 2:04.31 AAA
29.02 1:01.35 1:33.70 2:04.31
9 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 2:06.08 2:04.54 AAA
29.20 1:00.86 1:33.21 2:04.54
10 Greene, Chelsea 12 Unattached 2:01.64 2:05.22 AAA
28.35 59.83 1:32.76 2:05.22
Event 105 Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:58.79 T16
2:02.59 AAAA
2:08.49 AAA
2:14.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 1:58.94 2:01.06 AAAA
28.13 58.44 1:29.84 2:01.06
2 Greene, Chelsea 12 Unattached 2:10.17 2:01.64 AAAA
28.67 1:00.10 1:31.51 2:01.64
3 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 1:55.82 2:01.95 AAAA
28.76 1:00.80 1:32.93 2:01.95
4 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:00.84 2:02.01 AAAA
29.03 1:00.91 1:32.06 2:02.01
5 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:03.80 2:02.78 AAA
28.96 59.97 1:31.71 2:02.78
6 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:06.42 2:05.40 AAA
30.04 1:02.14 1:34.54 2:05.40
7 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 2:04.45 2:05.41 AAA
28.52 1:00.44 1:32.88 2:05.41
8 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 2:05.09 2:05.89 AAA
28.67 1:00.22 1:33.03 2:05.89
9 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 2:06.47 2:06.08 AAA
29.16 1:01.00 1:33.85 2:06.08
10 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:04.71 2:06.30 AAA
29.66 1:02.24 1:34.81 2:06.30
-------------------------------------------------------------------------
11 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 2:12.75 2:06.96 AAA
29.80 1:02.30 1:35.01 2:06.96
12 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 2:06.44 2:07.52 AAA
29.25 1:01.47 1:34.69 2:07.52
-------------------------------------------------------------------------
13 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 2:04.37 2:07.94 AAA
29.49 1:01.65 1:34.85 2:07.94
14 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 2:08.99 2:08.02 AAA
30.00 1:02.83 1:35.64 2:08.02
15 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 2:06.23 2:08.18 AAA
29.65 1:01.53 1:34.89 2:08.18
16 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:06.67 2:08.84 AA
30.25 1:03.34 1:36.45 2:08.84
17 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 2:07.93 2:09.27 AA
29.90 1:02.60 1:36.06 2:09.27
18 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 2:11.47 2:09.36 AA
30.40 1:03.46 1:36.70 2:09.36
19 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 2:09.35 2:09.75 AA
30.37 1:03.39 1:36.61 2:09.75
20 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 2:07.14 2:09.86 AA
30.53 1:03.10 1:37.09 2:09.86
21 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 2:31.60 2:12.09 AA
30.81 1:04.89 1:39.00 2:12.09
22 King, Jordan 11 THSC-OR 2:18.50 2:12.41 AA
29.53 1:02.27 1:37.15 2:12.41
23 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 2:12.50 2:12.86 AA
30.01 1:03.83 1:38.78 2:12.86
24 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 2:11.05 2:12.87 AA
31.22 1:04.60 1:38.71 2:12.87
25 Needham, Michelle 11 THSC-OR 2:22.39 2:13.32 AA
30.53 1:04.62 1:39.45 2:13.32
26 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 2:15.79 2:13.37 AA
30.69 1:04.59 1:39.40 2:13.37
27 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 2:13.08 2:14.25 AA
30.21 1:04.14 1:39.71 2:14.25
28 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 2:17.14 2:14.29 AA
31.65 1:06.42 1:41.47 2:14.29
29 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 2:17.01 2:14.49
30.99 1:04.89 1:40.69 2:14.49
30 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 2:17.42 2:15.34
31.72 1:05.86 1:41.30 2:15.34
31 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 2:19.74 2:15.44
31.42 1:05.67 1:41.99 2:15.44
32 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 2:12.17 2:15.49
31.26 1:05.77 1:40.84 2:15.49
33 Bearden, Maura 12 Dynamo B-GA 2:19.00 2:15.61
32.15 1:06.41 1:41.92 2:15.61
34 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 2:15.37 2:16.07
31.07 1:05.27 1:40.68 2:16.07
35 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 2:19.85 2:16.20
32.17 1:07.07 1:41.75 2:16.20
36 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 2:19.26 2:16.23
31.97 1:06.90 1:42.16 2:16.23
37 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 2:14.69 2:16.34
31.17 1:05.32 1:40.92 2:16.34
38 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 2:18.57 2:16.36
31.63 1:06.84 1:42.60 2:16.36
39 Dent, Kelsey 12 Unattached 2:19.71 2:16.64
32.11 1:07.45 1:42.66 2:16.64
40 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 2:17.13 2:16.93
31.75 1:06.77 1:42.44 2:16.93
41 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 2:18.44 2:17.03
30.18 1:05.49 1:42.20 2:17.03
42 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 2:27.58 2:17.09
31.60 1:06.58 1:42.31 2:17.09
43 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 2:18.48 2:17.10
32.14 1:07.31 1:42.60 2:17.10
44 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 2:16.12 2:17.24
31.43 1:06.33 1:42.33 2:17.24
45 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 2:13.56 2:17.34
31.59 1:06.82 1:42.58 2:17.34
46 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 2:31.73 2:17.60
32.40 1:08.09 1:43.07 2:17.60
47 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 2:17.59 2:19.16
33.41 1:08.32 1:44.03 2:19.16
48 Wall, Sarah 11 BSL-SE 2:25.44 2:19.56
32.75 1:09.10 1:45.37 2:19.56
49 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 2:18.68 2:19.90
31.89 1:07.55 1:44.38 2:19.90
50 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 2:22.43 2:19.94
32.14 1:08.18 1:45.29 2:19.94
51 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 2:21.26 2:20.01
32.27 1:07.92 1:44.59 2:20.01
52 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 2:21.76 2:20.33
31.33 1:06.07 1:43.40 2:20.33
53 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 2:14.09 2:21.70
31.80 1:08.17 1:45.16 2:21.70
54 Markley, Katharine 12 NCAC-NC 2:14.49 2:21.80
32.87 1:08.78 1:46.36 2:21.80
55 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 2:28.18 2:24.34
33.44 1:10.40 1:48.66 2:24.34
56 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 2:24.43 2:24.96
33.91 1:10.69 1:48.53 2:24.96
57 Chao, Christina 12 NCAC-NC 2:23.93 2:30.58
34.70 1:13.54 1:53.72 2:30.58
58 Golden, Jenni 11 BSL-SE 2:34.97 2:33.62
35.31 1:15.91 1:57.03 2:33.62
59 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 2:36.44 2:44.97
38.08 1:21.61 2:04.47 2:44.97
60 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA NT 3:17.68
41.85 1:30.86 2:24.49 3:17.68
Event 106 Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:55.99 T16
1:59.79 AAAA
2:05.49 AAA
2:11.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 1:59.19 1:58.37 AAAA
27.89 58.57 1:29.23 1:58.37
2 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:02.18 2:00.25 AAA
28.32 59.11 1:30.29 2:00.25
3 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 2:00.44 2:00.66 AAA
28.32 58.99 1:30.33 2:00.66
4 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 2:02.25 2:01.33 AAA
28.52 59.72 1:31.39 2:01.33
5 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 2:03.52 2:02.99 AAA
28.78 1:00.60 1:32.55 2:02.99
6 Viglione, Andy 12 THSC-OR 2:02.93 2:03.50 AAA
28.43 59.77 1:31.84 2:03.50
7 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 2:05.42 2:05.29 AAA
28.85 1:01.31 1:33.65 2:05.29
8 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 2:05.90 2:05.44 AAA
29.44 1:01.08 1:33.58 2:05.44
9 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:05.07 2:05.55 AA
29.46 1:01.48 1:34.12 2:05.55
10 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 2:06.42 2:11.00 AA
29.07 1:02.42 1:36.65 2:11.00
Event 106 Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:55.99 T16
1:59.79 AAAA
2:05.49 AAA
2:11.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 2:00.19 1:59.19 AAAA
27.11 58.30 1:29.56 1:59.19
2 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 2:09.29 2:00.44 AAA
28.11 59.47 1:29.99 2:00.44
3 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 2:03.95 2:02.18 AAA
28.41 59.74 1:31.60 2:02.18
4 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 2:02.39 2:02.25 AAA
27.93 58.68 1:30.57 2:02.25
5 Viglione, Andy 12 THSC-OR 2:09.82 2:02.93 AAA
28.94 1:00.96 1:32.47 2:02.93
6 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 2:02.50 2:03.52 AAA
28.59 1:00.38 1:32.06 2:03.52
7 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:04.37 2:05.07 AAA
29.49 1:01.08 1:33.63 2:05.07
8 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 2:05.05 2:05.42 AAA
29.28 1:01.96 1:34.87 2:05.42
9 Walter, Don E 12 TERA-PC 2:08.00 2:05.43 AAA
28.11 1:00.25 1:33.14 2:05.43
10 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 2:07.46 2:05.90 AA
29.58 1:01.73 1:34.13 2:05.90
-------------------------------------------------------------------------
11 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 2:05.39 2:06.42 AA
28.58 1:00.74 1:34.23 2:06.42
12 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 2:05.51 2:06.55 AA
28.82 1:00.71 1:34.19 2:06.55
-------------------------------------------------------------------------
13 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:05.23 2:06.72 AA
28.64 1:00.80 1:34.24 2:06.72
14 Lou, Jason 11 THSC-OR 2:13.00 2:07.39 AA
29.87 1:02.63 1:35.49 2:07.39
15 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 2:05.22 2:07.68 AA
28.17 1:01.02 1:34.20 2:07.68
16 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:12.45 2:08.73 AA
29.45 1:01.58 1:35.12 2:08.73
17 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:06.61 2:08.96 AA
29.52 1:01.66 1:34.73 2:08.96
17 Roberson, Gary 12 THSC-OR 2:15.03 2:08.96 AA
28.95 1:02.47 1:36.19 2:08.96
19 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 2:13.41 2:11.12 AA
30.84 1:05.06 1:40.13 2:11.12
20 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 2:10.07 2:11.74
30.92 1:05.61 1:40.08 2:11.74
21 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 2:30.91 2:12.10
30.36 1:04.24 1:39.20 2:12.10
22 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 2:12.39 2:12.11
30.38 1:03.70 1:38.06 2:12.11
23 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 2:11.83 2:12.76
30.11 1:03.89 1:38.04 2:12.76
24 Bishop, Matt 11 TERA-PC 2:16.00 2:14.33
29.78 1:03.59 1:39.52 2:14.33
25 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 2:17.66 2:14.57
31.04 1:05.86 1:41.47 2:14.57
26 Snyder, Adam 12 BSL-SE 2:14.98 2:14.65
31.75 1:06.13 1:41.42 2:14.65
27 Tracy, Miller 11 BSL-SE 2:16.60 2:16.58
31.38 1:07.12 1:42.60 2:16.58
28 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 2:17.86 2:16.74
31.44 1:06.77 1:42.60 2:16.74
29 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 2:17.60 2:17.78
32.33 1:07.51 1:43.98 2:17.78
30 Hill, Jack 12 NCAC-NC 2:13.49 2:17.90
32.42 1:07.83 1:43.83 2:17.90
31 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 2:25.27 2:18.31
30.90 1:06.89 1:43.62 2:18.31
32 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 2:30.17 2:19.89
1:43.99 2:19.89
33 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 2:20.57 2:21.22
31.47 1:06.80 1:43.72 2:21.22
34 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 2:17.58 2:21.34
31.75 1:07.65 1:44.82 2:21.34
35 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 2:36.97 2:25.28
32.08 1:08.49 1:45.00 2:25.28
36 Meadows, Christopher 11 ABSC-GA 2:30.09 2:26.94
34.16 1:12.20 1:49.77 2:26.94
37 Roper, Will 12 NCAC-NC 2:29.35 2:28.93
33.20 1:10.33 1:49.04 2:28.93
38 Hale, Taylor 11 ABSC-GA 2:59.48 2:36.98
35.57 1:16.88 1:57.97 2:36.98
39 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 2:40.79 2:41.99
34.51 1:16.81 2:00.08 2:41.99
Event 107 Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:17.69 T16
1:19.99 AAAA
1:24.49 AAA
1:28.89 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 1:24.16 1:20.57 AAA
38.49 1:20.57
2 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 1:26.93 1:22.61 AAA
40.28 1:22.61
3 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 1:21.97 1:23.28 AAA
40.73 1:23.28
4 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 1:28.55 1:24.96 AA
42.03 1:24.96
5 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 1:26.51 1:26.45 AA
40.77 1:26.45
6 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 1:26.30 1:26.63 AA
41.70 1:26.63
7 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 1:29.16 1:26.84 AA
41.29 1:26.84
8 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 1:28.95 1:28.54 AA
41.86 1:28.54
9 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 1:32.06 1:28.55 AA
42.59 1:28.55
10 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 1:28.71 1:29.08
43.03 1:29.08
11 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 1:29.47 1:29.25
42.02 1:29.25
12 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 1:33.00 1:29.33
41.36 1:29.33
13 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 1:28.88 1:29.36
42.35 1:29.36
14 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 1:42.44 1:32.25
44.12 1:32.25
15 Craft, Leah 10 ABSC-GA 1:40.23 1:32.97
45.31 1:32.97
16 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 1:34.61 1:34.07
44.50 1:34.07
17 Hendry, Molly 9 BSL-SE 1:34.45 1:35.61
45.08 1:35.61
18 Arias, Brittany 10 BSL-SE 1:38.65 1:35.99
45.84 1:35.99
19 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 1:40.67 1:36.32
46.93 1:36.32
20 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA NT 1:36.75
46.38 1:36.75
21 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 1:37.57 1:37.07
45.37 1:37.07
22 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 1:44.03 1:37.24
45.65 1:37.24
23 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 1:39.33 1:37.58
47.60 1:37.58
24 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 1:41.53 1:41.55
48.26 1:41.55
25 Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE 1:46.73 1:43.20
49.68 1:43.20
26 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 1:52.19 1:43.52
50.51 1:43.52
27 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 1:37.78 1:43.75
49.02 1:43.75
28 Tracy, Holly 9 BSL-SE 2:00.89 1:51.04
53.18 1:51.04
29 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 1:52.14 2:10.69
1:02.96 2:10.69
Event 108 Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:17.99 T16
1:20.79 AAAA
1:24.79 AAA
1:28.79 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 1:24.33 1:20.69 AAAA
39.30 1:20.69
2 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 1:36.62 1:21.68 AAA
39.55 1:21.68
3 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 1:23.68 1:22.65 AAA
39.63 1:22.65
4 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 1:21.95 1:23.57 AAA
40.37 1:23.57
5 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 1:22.76 1:24.10 AAA
41.26 1:24.10
6 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 1:25.86 1:25.50 AA
41.42 1:25.50
7 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 1:29.82 1:25.62 AA
40.40 1:25.62
8 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 1:31.82 1:27.47 AA
42.17 1:27.47
9 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 1:26.77 1:27.92 AA
41.76 1:27.92
10 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 1:29.93 1:28.16 AA
41.93 1:28.16
11 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 1:35.08 1:29.77
42.97 1:29.77
12 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 1:29.24 1:31.02
41.72 1:31.02
13 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 1:29.32 1:31.78
43.53 1:31.78
14 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 1:26.26 1:31.81
43.46 1:31.81
15 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 1:33.51 1:31.93
43.67 1:31.93
16 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 1:51.24 1:32.16
44.90 1:32.16
17 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 1:42.67 1:32.29
44.56 1:32.29
18 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 1:35.34 1:32.33
44.41 1:32.33
19 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 1:35.12 1:33.78
43.30 1:33.78
20 Woods, David 10 BSL-SE 1:38.91 1:34.69
45.02 1:34.69
21 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 1:33.11 1:35.03
44.85 1:35.03
22 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 1:41.70 1:35.11
45.93 1:35.11
23 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 1:33.05 1:36.72
46.03 1:36.72
24 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 1:39.39 1:37.47
46.43 1:37.47
25 Arguello, Austin 10 THSC-OR 1:33.61 1:38.13
45.49 1:38.13
26 Stocks, Brian 10 THSC-OR 1:57.65 1:39.47
47.86 1:39.47
27 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 1:44.94 1:41.66
49.06 1:41.66
28 Craft, Andrew 8 ABSC-GA 1:55.27 1:47.42
51.90 1:47.42
29 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA NT 1:51.76
52.92 1:51.76
-- Wraga, Ian 8 ABSC-GA NT DQ
55.15 DQ
Event 109 Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:09.29 T16
1:11.49 AAAA
1:15.09 AAA
1:18.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 1:14.13 1:12.61 AAA
35.61 1:12.61
2 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 1:14.18 1:12.90 AAA
34.39 1:12.90
3 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 1:15.58 1:13.20 AAA
35.54 1:13.20
4 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 1:15.91 1:14.02 AAA
35.44 1:14.02
5 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 1:15.84 1:15.23 AA
35.51 1:15.23
6 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 1:16.68 1:16.04 AA
36.58 1:16.04
7 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 1:17.48 1:16.21 AA
36.28 1:16.21
8 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 1:17.35 1:16.75 AA
36.11 1:16.75
9 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 1:17.52 1:16.84 AA
36.34 1:16.84
10 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 1:16.99 1:17.05 AA
36.73 1:17.05
Event 109 Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:09.29 T16
1:11.49 AAAA
1:15.09 AAA
1:18.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 1:17.18 1:14.13 AAA
35.81 1:14.13
2 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 1:13.18 1:14.18 AAA
35.03 1:14.18
3 Brix, Katelyn A 12 TERA-PC 1:13.79 1:15.58 AA
36.48 1:15.58
4 Prutton, Mariana C 12 TERA-PC 1:18.79 1:15.84 AA
36.09 1:15.84
5 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 1:17.32 1:15.91 AA
36.73 1:15.91
6 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 1:15.01 1:16.68 AA
37.29 1:16.68
7 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 1:16.05 1:16.99 AA
36.63 1:16.99
8 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 1:19.46 1:17.35 AA
36.85 1:17.35
9 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 1:16.43 1:17.48 AA
36.78 1:17.48
10 Merriman, Callie 12 Dynamo-GA 1:17.37 1:17.52 AA
36.99 1:17.52
-------------------------------------------------------------------------
11 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 1:17.98 1:17.85 AA
37.40 1:17.85
11 Dent, Kelsey 12 Unattached 1:20.00 1:17.85 AA
37.67 1:17.85
-------------------------------------------------------------------------
13 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 1:18.12 1:18.21 AA
37.41 1:18.21
14 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 1:17.17 1:18.76
37.91 1:18.76
15 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 1:26.08 1:18.85
37.45 1:18.85
16 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 1:19.14 1:19.04
36.86 1:19.04
17 Caron, Claire 11 NCAC-NC 1:20.08 1:19.58
38.16 1:19.58
18 Capozzoli, Casey 11 Dynamo B-GA 1:21.87 1:20.28
37.73 1:20.28
19 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 1:17.33 1:20.65
38.36 1:20.65
20 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 1:23.02 1:20.69
38.71 1:20.69
21 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 1:19.21 1:21.31
38.36 1:21.31
22 Wall, Sarah 11 BSL-SE 1:23.42 1:21.72
39.10 1:21.72
23 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 1:23.43 1:22.46
38.76 1:22.46
24 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 1:21.47 1:22.78
39.70 1:22.78
25 Malagon, Erica 11 ABSC-GA 1:24.76 1:22.86
39.35 1:22.86
26 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 1:23.26 1:23.08
40.08 1:23.08
27 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 1:22.83 1:23.19
39.88 1:23.19
28 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 1:24.58 1:24.66
39.88 1:24.66
29 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 1:35.02 1:25.28
40.39 1:25.28
30 Black, Patricia 12 Memphis Thunder-SE 1:22.99 1:26.66
41.01 1:26.66
31 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 1:27.82 1:27.09
41.91 1:27.09
32 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 1:33.40 1:28.09
41.55 1:28.09
33 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 1:28.46 1:28.55
41.90 1:28.55
34 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 1:27.82 1:28.59
42.48 1:28.59
35 Weaver, Ryan 11 Memphis Thunder-SE 1:26.47 1:29.58
42.47 1:29.58
36 Golden, Jenni 11 BSL-SE 1:35.78 1:30.99
43.38 1:30.99
37 Humphries, Pirie 11 ABSC-GA 1:38.35 1:42.73
49.75 1:42.73
38 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA NT 1:56.06
54.69 1:56.06
-- Stacy, Jessica L 12 TERA-PC 1:09.04 DQ
36.47 DQ
Event 110 Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:08.09 T16
1:10.29 AAAA
1:13.99 AAA
1:17.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 1:11.84 1:11.03 AAA
33.84 1:11.03
2 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:15.25 1:11.31 AAA
34.33 1:11.31
3 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 1:14.63 1:13.07 AAA
34.95 1:13.07
4 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:15.19 1:15.78 AA
36.01 1:15.78
5 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 1:16.75 1:16.26 AA
36.33 1:16.26
6 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 1:17.99 1:16.88 AA
37.21 1:16.88
6 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 1:17.77 1:16.88 AA
35.95 1:16.88
8 Roberson, Gary 12 THSC-OR 1:17.68 1:17.86
37.12 1:17.86
9 Bishop, Matt 11 TERA-PC 1:17.84 1:18.45
37.10 1:18.45
10 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 1:19.01 1:19.84
38.26 1:19.84
Event 110 Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:08.09 T16
1:10.29 AAAA
1:13.99 AAA
1:17.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 1:13.63 1:11.84 AAA
34.24 1:11.84
2 Gregg, Will 12 ABSC-GA NT 1:14.18 AA
34.40 1:14.18
3 Randolph, Max 12 Dynamo-GA 1:13.62 1:14.63 AA
35.80 1:14.63
4 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 1:20.99 1:15.19 AA
35.63 1:15.19
5 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 1:14.24 1:15.25 AA
35.02 1:15.25
6 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 1:15.33 1:16.75 AA
36.55 1:16.75
7 Roberson, Gary 12 THSC-OR 1:18.74 1:17.68 AA
37.12 1:17.68
8 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 1:15.70 1:17.77
36.91 1:17.77
9 Bishop, Matt 11 TERA-PC 1:19.12 1:17.84
36.87 1:17.84
10 Swanson, Cory 12 Dynamo-GA 1:18.73 1:17.99
37.31 1:17.99
-------------------------------------------------------------------------
11 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 1:23.45 1:18.47
36.91 1:18.47
12 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 1:18.26 1:19.01
37.57 1:19.01
-------------------------------------------------------------------------
13 Cuadrado, Andrew 12 Dynamo-GA 1:21.70 1:19.10
38.05 1:19.10
14 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 1:17.55 1:21.34
39.49 1:21.34
15 Snyder, Adam 12 BSL-SE 1:22.62 1:22.41
38.98 1:22.41
16 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 1:24.95 1:23.20
38.31 1:23.20
17 Roper, Will 12 NCAC-NC 1:25.67 1:25.37
41.16 1:25.37
18 Meadows, Christopher 11 ABSC-GA 1:28.77 1:27.33
41.46 1:27.33
19 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 1:27.83 1:27.85
41.21 1:27.85
20 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 1:37.90 1:27.93
41.38 1:27.93
21 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 1:47.71 1:37.71
45.95 1:37.71
22 Hale, Taylor 11 ABSC-GA 1:46.58 1:40.17
47.13 1:40.17
Event 111 Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
59.99 T16
1:02.59 AAAA
1:05.89 AAA
1:09.09 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 1:01.30 1:00.97 AAAA
30.26 1:00.97
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 1:05.50 1:01.35 AAAA
29.96 1:01.35
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 1:03.17 1:02.01 AAAA
31.25 1:02.01
4 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 1:03.17 1:02.76 AAA
30.35 1:02.76
5 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 1:04.73 1:05.44 AAA
31.63 1:05.44
6 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 1:04.78 1:05.98 AA
31.95 1:05.98
7 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 1:06.81 1:06.19 AA
31.81 1:06.19
8 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 1:05.86 1:06.65 AA
32.28 1:06.65
9 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 1:09.29 1:07.55 AA
32.74 1:07.55
10 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 1:09.19 1:08.42 AA
32.62 1:08.42
11 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 1:08.60 1:08.78 AA
33.82 1:08.78
12 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 1:18.34 1:09.13
33.15 1:09.13
13 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 1:11.19 1:09.91
33.93 1:09.91
14 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 1:11.34 1:10.12
34.18 1:10.12
15 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 1:09.98 1:10.39
34.38 1:10.39
16 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 1:11.73 1:10.50
33.99 1:10.50
17 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 1:10.22 1:10.88
34.10 1:10.88
18 Hendry, Molly 9 BSL-SE 1:11.28 1:11.16
34.05 1:11.16
19 Viruleg, Erin 10 BSL-SE 1:08.26 1:11.39
34.59 1:11.39
20 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 1:11.45 1:11.72
34.38 1:11.72
21 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 1:12.66 1:11.75
33.94 1:11.75
22 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 1:12.44 1:12.18
34.32 1:12.18
23 Craft, Leah 10 ABSC-GA 1:11.87 1:12.78
35.06 1:12.78
24 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 1:13.06 1:13.55
34.97 1:13.55
25 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 1:12.16 1:13.69
35.58 1:13.69
26 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 1:14.83 1:14.67
35.39 1:14.67
27 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 1:14.80 1:16.35
37.27 1:16.35
28 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 1:16.78 1:16.73
36.12 1:16.73
29 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 1:16.85 1:17.30
38.59 1:17.30
30 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 1:16.57 1:17.45
38.11 1:17.45
31 Tracy, Holly 9 BSL-SE 1:20.33 1:20.05
39.03 1:20.05
32 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 1:21.21 1:20.06
37.89 1:20.06
33 Weaver, Kyle 8 Memphis Thunder-SE 1:24.41 1:22.95
39.67 1:22.95
34 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 1:26.04 1:28.46
42.82 1:28.46
-- Arias, Brittany 10 BSL-SE 1:23.20 DQ
38.54 DQ
Event 112 Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
59.89 T16
1:01.49 AAAA
1:04.59 AAA
1:07.69 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 1:01.85 1:00.21 AAAA
29.26 1:00.21
2 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 1:02.23 1:03.25 AAA
30.78 1:03.25
3 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 1:03.08 1:03.86 AAA
19.49 1:03.86
4 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 1:03.84 1:04.25 AAA
31.14 1:04.25
5 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 1:03.77 1:04.88 AA
31.55 1:04.88
6 Roddy, Sean 10 North Baltimore-MD 1:06.40 1:05.28 AA
32.19 1:05.28
7 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 1:04.89 1:05.32 AA
31.36 1:05.32
8 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 1:03.89 1:05.60 AA
31.96 1:05.60
9 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 1:06.91 1:06.03 AA
31.91 1:06.03
10 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 1:09.44 1:06.34 AA
31.86 1:06.34
11 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 1:09.14 1:06.56 AA
31.97 1:06.56
12 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 1:09.74 1:07.31 AA
33.01 1:07.31
13 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 1:06.15 1:07.47 AA
32.12 1:07.47
14 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 1:09.79 1:07.77
32.69 1:07.77
15 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 1:08.72 1:08.25
33.19 1:08.25
16 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 1:09.27 1:08.60
32.79 1:08.60
17 Arguello, Austin 10 THSC-OR 1:07.61 1:09.20
32.25 1:09.20
18 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 1:14.54 1:09.53
34.20 1:09.53
19 Woods, David 10 BSL-SE 1:08.17 1:09.66
32.80 1:09.66
20 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 1:08.69 1:09.72
33.54 1:09.72
21 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 1:10.94 1:09.78
32.92 1:09.78
22 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 1:11.54 1:10.91
33.50 1:10.91
23 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 1:10.18 1:10.94
33.93 1:10.94
24 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 1:10.47 1:11.86
35.34 1:11.86
25 Stocks, Brian 10 THSC-OR 1:17.20 1:12.69
34.32 1:12.69
26 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 1:13.99 1:13.05
34.31 1:13.05
27 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 1:12.35 1:13.08
34.73 1:13.08
28 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 1:17.26 1:14.43
35.80 1:14.43
29 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 1:15.88 1:14.47
36.60 1:14.47
30 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 1:13.97 1:14.92
35.43 1:14.92
31 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 1:13.75 1:15.11
35.71 1:15.11
32 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 1:15.51 1:15.58
35.75 1:15.58
33 Craft, Andrew 8 ABSC-GA 1:24.59 1:28.56
43.28 1:28.56
34 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA NT 1:33.38
45.08 1:33.38
35 Wraga, Ian 8 ABSC-GA 1:33.97 1:37.44
45.70 1:37.44
Event 113 Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:20.19 T16
2:24.99 AAAA
2:31.89 AAA
2:38.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:18.92 2:14.40 T16
32.68 1:07.40 1:41.35 2:14.40
2 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:17.08 2:15.30 T16
32.32 1:06.80 1:41.79 2:15.30
3 Reinmann, Katherin 12 Dynamo-GA 2:18.15 2:16.30 T16
33.09 1:07.88 1:42.45 2:16.30
4 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:16.96 2:16.83 T16
33.09 1:07.50 1:42.60 2:16.83
5 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 2:20.08 2:18.69 T16
32.42 1:07.48 1:43.12 2:18.69
6 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 2:22.08 2:21.04 AAAA
33.04 1:08.46 1:44.63 2:21.04
7 Needham, Michelle 11 THSC-OR 2:24.19 2:21.52 AAAA
33.19 1:09.04 1:45.71 2:21.52
8 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 2:19.84 2:22.13 AAAA
33.22 1:09.06 1:45.80 2:22.13
9 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 2:22.27 2:23.14 AAAA
34.23 1:10.73 1:47.72 2:23.14
10 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:22.01 2:23.85 AAAA
34.05 1:10.59 1:47.88 2:23.85
Event 113 Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:20.19 T16
2:24.99 AAAA
2:31.89 AAA
2:38.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Porcella, Katrin A 12 TERA-PC 2:13.01 2:16.96 T16
32.93 1:07.70 1:43.02 2:16.96
2 Kalisz, Courtney 11 North Baltimore-MD 2:18.74 2:17.08 T16
32.07 1:06.82 1:42.48 2:17.08
3 Reinmann, Katherine 12 Dynamo-GA 2:19.73 2:18.15 T16
32.55 1:07.62 1:43.04 2:18.15
4 Dwelley, Kate E 12 TERA-PC 2:22.88 2:18.92 T16
34.10 1:09.54 1:45.08 2:18.92
5 Barnes, Allison 12 North Baltimore-MD 2:23.12 2:19.84 T16
32.41 1:08.13 1:44.55 2:19.84
6 Brackens, Lindsey 12 Memphis Thunder-SE 2:40.00 2:20.08 T16
33.17 1:08.86 1:44.70 2:20.08
7 Torres, Elisa M 12 TERA-PC 2:23.72 2:22.01 AAAA
34.14 1:09.49 1:45.81 2:22.01
8 Guntner, Lauren 12 North Baltimore-MD 2:32.97 2:22.08 AAAA
33.15 1:08.83 1:45.84 2:22.08
9 Morrow, Patricia 12 North Baltimore-MD 2:29.48 2:22.27 AAAA
34.10 1:10.47 1:47.10 2:22.27
10 Needham, Michelle 11 THSC-OR 2:29.60 2:24.19 AAAA
33.50 1:09.50 1:47.12 2:24.19
-------------------------------------------------------------------------
11 Tipton, Emily 12 North Baltimore-MD 2:35.82 2:24.63 AAAA
34.59 1:11.34 1:48.40 2:24.63
12 Kraus, Alex 12 BSL-SE 2:25.25 2:25.71 AAA
35.92 1:13.26 1:49.93 2:25.71
-------------------------------------------------------------------------
13 Lanphier, Katelyn 12 North Baltimore-MD 2:30.55 2:25.81 AAA
35.64 1:12.61 1:49.63 2:25.81
14 Hammond, Morgan 11 North Baltimore-MD 2:28.55 2:26.52 AAA
35.10 1:12.20 1:49.68 2:26.52
15 Kaltenborn, Miranda 12 Memphis Thunder-SE 2:42.00 2:26.72 AAA
34.92 1:12.08 1:49.83 2:26.72
16 Reynolds, Meg 12 Dynamo-GA 2:25.78 2:26.87 AAA
35.30 1:12.46 1:50.10 2:26.87
17 Cook, Jackie 12 North Baltimore-MD 2:36.36 2:30.43 AAA
35.95 1:13.64 1:52.69 2:30.43
18 McEnerney, Maggie 11 Dynamo B-GA 2:34.08 2:32.63 AA
36.89 1:15.56 1:54.56 2:32.63
19 Ryan, Caitlin 12 Dynamo B-GA 2:35.73 2:33.48 AA
37.27 1:15.97 1:55.52 2:33.48
20 Higginbotham, Megan 11 Dynamo-GA 2:36.04 2:33.68 AA
37.45 1:16.22 1:55.59 2:33.68
21 Brown, Taylor 12 Nbacb-MD 2:35.31 2:33.83 AA
36.70 1:15.04 1:54.76 2:33.83
22 Sinko, Molly 12 Nbacb-MD 2:39.30 2:34.35 AA
36.56 1:15.31 1:55.70 2:34.35
23 Hendry, Leigh 12 BSL-SE 2:38.25 2:37.57 AA
36.45 1:16.06 1:57.83 2:37.57
Event 114 Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:10.09 T16
2:14.59 AAAA
2:20.99 AAA
2:27.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 2:12.88 2:08.59 T16
30.33 1:02.99 1:36.96 2:08.59
2 Viglione, Andy 12 THSC-OR 2:13.64 2:13.82 AAAA
32.14 1:05.91 1:40.35 2:13.82
3 Robertson-Phillips 12 North Baltimore-MD 2:15.36 2:15.17 AAA
32.04 1:06.11 1:40.82 2:15.17
4 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:18.47 2:16.96 AAA
33.01 1:08.10 1:42.92 2:16.96
5 Walter, Don E 12 TERA-PC 2:17.28 2:20.05 AAA
32.37 1:07.59 1:43.96 2:20.05
6 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:20.73 2:20.74 AAA
33.36 1:08.92 1:45.40 2:20.74
7 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:24.58 2:22.08 AA
34.25 1:10.29 1:46.34 2:22.08
8 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 2:23.95 2:24.61 AA
33.46 1:10.47 1:48.40 2:24.61
9 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA 2:26.61 2:27.64
35.31 1:12.46 1:50.51 2:27.64
-- Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:30.81 DQ
35.65 1:14.29 1:54.02 DQ
Event 114 Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2:10.09 T16
2:14.59 AAAA
2:20.99 AAA
2:27.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Diedrich, Kyle 12 Dynamo-GA 2:05.70 2:12.88 AAAA
32.65 1:07.46 1:43.14 2:12.88
2 Viglione, Andy 12 THSC-OR 2:26.80 2:13.64 AAAA
32.47 1:06.91 1:40.60 2:13.64
3 Robertson-Phillips, Zach 12 North Baltimore-MD 2:23.85 2:15.36 AAA
32.71 1:07.07 1:41.96 2:15.36
4 Walter, Don E 12 TERA-PC 2:27.05 2:17.28 AAA
31.68 1:05.98 1:41.94 2:17.28
5 Rowe, Ian 12 North Baltimore-MD 2:25.25 2:18.47 AAA
32.69 1:08.24 1:44.05 2:18.47
6 Sakell, Nick 12 North Baltimore-MD 2:24.41 2:20.73 AAA
33.33 1:08.73 1:44.95 2:20.73
7 Reilly, Sean M 11 TERA-PC 2:29.45 2:23.95 AA
34.04 1:10.66 1:48.35 2:23.95
8 Caron, Eric 11 NCAC-NC 2:24.72 2:24.58 AA
34.82 1:11.35 1:48.51 2:24.58
9 Mendoza, Paul 12 IHAC-CA NT 2:26.61 AA
35.19 1:12.69 1:49.91 2:26.61
10 Kendall, Andrew 12 Dynamo B-GA 2:33.19 2:30.81
35.31 1:13.33 1:52.71 2:30.81
-------------------------------------------------------------------------
11 Taylor, Conrad 12 BSL-SE 2:35.25 2:31.06
36.07 1:14.10 1:53.75 2:31.06
12 Ruffing, Mason 12 Dynamo B-GA 2:31.27 2:32.31
36.89 1:15.41 1:54.41 2:32.31
-------------------------------------------------------------------------
13 Manning, Christopher 11 Nbacb-MD 2:36.01 2:32.41
36.38 1:15.01 1:54.28 2:32.41
14 Hill, Jack 12 NCAC-NC 2:31.71 2:32.45
35.79 1:14.29 1:53.63 2:32.45
15 Snyder, Adam 12 BSL-SE 2:36.25 2:36.37
36.84 1:16.87 1:57.70 2:36.37
Event 115 Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
28.99 T16
29.99 AAAA
31.49 AAA
32.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Greene, Chelsea 12 Unattached 30.15 30.16 AAA
2 Chao, Christina 12 NCAC-NC 30.72 30.83 AAA
3 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 31.15 31.10 AAA
4 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 30.95 31.26 AAA
5 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 32.63 31.94 AA
6 King, Jordan 11 THSC-OR 31.54 32.13 AA
7 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 32.79 32.48 AA
8 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 32.38 32.56 AA
9 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 32.41 32.78 AA
10 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 32.86 33.11
Event 115 Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
28.99 T16
29.99 AAAA
31.49 AAA
32.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea 12 Unattached 30.22 30.15 AAA
2 Chao, Christina 12 NCAC-NC 31.00 30.72 AAA
3 Hock, Stephanie 12 North Baltimore-MD 30.70 30.95 AAA
4 Locker, Katherine 12 Dynamo-GA 31.74 31.15 AAA
5 King, Jordan 11 THSC-OR 31.94 31.54 AA
6 Kilroy, Erin 12 THSC-OR 32.79 32.38 AA
7 Warner, Alexandria 12 Dynamo B-GA 32.45 32.41 AA
8 Karabelas, Georgia 12 Nbacb-MD 34.24 32.63 AA
9 Bailey, Caitlin 12 Nbacb-MD 34.03 32.79 AA
10 Schaefer, Danielle 11 Nbacb-MD 32.82 32.86 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Newman, Amanda 12 Nbacb-MD 33.17 33.16
12 Caron, Claire 11 NCAC-NC 34.26 33.29
-------------------------------------------------------------------------
13 Phillips, Emma 12 NCAC-NC 33.94 33.37
14 Cuevas, Stephanie 11 IHAC-CA 33.21 33.39
15 Vaillancourt, Samantha 12 NCAC-NC 34.56 33.65
16 Quinn, Bethany 12 BSL-SE 34.90 33.89
17 Hughes, Jillian 12 Nbacb-MD 37.12 33.95
18 Hearsey, Alexandra 12 NCAC-NC 36.11 34.00
19 Michta, Chelsea 11 Memphis Thunder-SE 33.87 34.21
20 Sharifnia, Elica 11 THSC-OR 35.03 34.30
21 Kurtzman, Heather 12 Nbacb-MD 34.79 34.43
22 McLaughlin, Kerry 11 NCAC-NC 35.27 34.56
23 Emerson, Ellery 12 NCAC-NC 34.95 34.59
24 O'Donnell, Erin 11 Nbacb-MD 33.87 34.85
25 Risper, Meghan 12 Nbacb-MD 36.03 35.59
26 Bearden, Maura 12 Dynamo B-GA 36.22 35.72
27 Lopez, Jenel 11 IHAC-CA 36.32 35.75
28 Gjetley, Tanya 12 IHAC-CA 35.91 35.86
29 Weaver, Kelsey 12 BSL-SE 35.74 36.13
30 Lukens, Kathryn 12 Nbacb-MD 34.76 36.19
31 Cobau, Stephanie 12 IHAC-CA 35.77 36.37
32 Golden, Jenni 11 BSL-SE 35.87 36.63
33 Dent, Kelsey 12 Unattached 38.82 37.06
34 Cassidy, Katie 12 IHAC-CA 38.50 38.04
35 Olsen, Lauren 11 ABSC-GA NT 46.81
Event 116 Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
28.39 T16
29.39 AAAA
30.99 AAA
32.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gregg, Will 12 ABSC-GA 29.91 29.97 AAA
2 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 30.69 30.70 AAA
3 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 31.60 31.16 AA
4 Lou, Jason 11 THSC-OR 31.09 31.24 AA
5 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 30.97 31.44 AA
6 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 32.25 31.81 AA
7 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 32.01 32.08 AA
8 Roberson, Gary 12 THSC-OR 32.32 32.22 AA
9 Bishop, Matt 11 TERA-PC 32.90 32.23 AA
-- Blasa, Matthew 12 THSC-OR 31.75 DQ
Event 116 Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
28.39 T16
29.39 AAAA
30.99 AAA
32.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Gregg, Will 12 ABSC-GA 30.49 29.91 AAA
2 Brelloch, Jason 12 Dynamo-GA 30.66 30.69 AAA
3 Dentone, Matthew D 12 TERA-PC 31.58 30.97 AAA
4 Lou, Jason 11 THSC-OR 32.50 31.09 AA
5 Mendes, Jesse 12 NCAC-NC 33.02 31.60 AA
6 Blasa, Matthew 12 THSC-OR 35.54 31.75 AA
7 Chavez, Adrian 11 IHAC-CA 31.62 32.01 AA
8 Kerman, David 11 Dynamo B-GA 31.82 32.25 AA
9 Roberson, Gary 12 THSC-OR 32.25 32.32 AA
10 Bishop, Matt 11 TERA-PC 33.57 32.90
-------------------------------------------------------------------------
11 Surhoff, Austin 11 Nbacb-MD 33.54 32.95
12 Hentzen, Kit 11 IHAC-CA 32.91 33.01
-------------------------------------------------------------------------
13 Hoover, Austin 11 Memphis Thunder-SE 33.69 33.24
14 Rodriguez, Raymond 11 IHAC-CA 33.27 33.59
15 Weeks, Jackson 12 BSL-SE 34.05 33.77
16 Sievers, BO 12 North Baltimore-MD 33.93 33.89
17 Foster, Harry 12 Nbacb-MD 35.28 33.99
18 Weingarten, Grant 11 BSL-SE 33.84 34.05
19 Tracy, Miller 11 BSL-SE 33.66 34.25
20 Hutchinson, Neil 11 Nbacb-MD 33.48 34.81
21 Mendoza, Matthew 11 IHAC-CA 37.07 36.86
22 Roper, Will 12 NCAC-NC 38.80 38.16
23 Deardorff, Joshua 11 ABSC-GA 40.32 40.62
24 Hale, Taylor 11 ABSC-GA 45.07 42.89
Event 117 Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
31.69 T16
32.79 AAAA
34.59 AAA
36.39 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Caron, Hannah 10 NCAC-NC 32.18 32.11 AAAA
2 O'Brien, Rachel 10 TERA-PC 33.00 32.57 AAAA
3 Smith, Carly 10 NCAC-NC 33.63 33.10 AAA
4 Prutton, Diandra J 10 TERA-PC 33.38 33.55 AAA
5 Mangimelli, Jana 10 Dynamo-GA 33.58 34.28 AAA
6 Brown, Allie 10 North Baltimore-MD 33.59 34.87 AA
7 Staub, Andrea 10 North Baltimore-MD 34.91 35.58 AA
8 Jensen, Mary 9 Memphis Thunder-SE 34.97 35.85 AA
9 Kucherich, Julia 10 North Baltimore-MD 35.18 36.05 AA
10 Martin, Alyssa 10 THSC-OR 39.00 36.25 AA
11 Smith, Daisy 10 North Baltimore-MD 38.52 36.57
12 Boyette, Margaret 10 ABSC-GA 39.29 36.58
13 Plack, Martha 10 North Baltimore-MD 37.50 37.17
14 Kendall, Ellen 9 Dynamo-GA 37.60 37.34
15 Osborn, Jenna 10 NCAC-NC 36.83 37.37
16 Wheeler, Erica 10 NCAC-NC 38.88 37.45
17 Hamilton, Mariah 9 ABSC-GA 39.73 37.64
18 Del Valle, Adriana 10 Dynamo-GA 37.55 37.90
19 Hendry, Molly 9 BSL-SE 37.94 38.47
20 Hamilton, Anne 10 Dynamo-GA 38.42 38.76
21 Hoge, Natalie 10 NCAC-NC 40.69 38.80
22 Munchel, Carly 10 Nbacb-MD 38.40 38.92
23 Kurtzman, Megan 10 North Baltimore-MD 38.83 39.00
24 Rawls, Margaret 10 BSL-SE 41.55 40.08
25 McDONNELL, Brigid 9 Dynamo-GA 40.02 40.86
26 Arias, Brittany 10 BSL-SE 49.42 40.91
27 Makowski, Louise 10 NCAC-NC 40.44 41.27
28 Phillips, Jessie 10 NCAC-NC 41.00 41.28
29 Stankavage, Shelby 10 NCAC-NC 42.28 41.48
30 Craft, Leah 10 ABSC-GA 41.35 42.08
31 Taylor, Kimberly 10 Dynamo B-GA 41.76 43.69
32 Tracy, Holly 9 BSL-SE 54.62 45.78
33 Compton, Elizabeth 9 Memphis Thunder-SE 46.63 46.85
Event 118 Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
31.99 T16
32.99 AAAA
34.89 AAA
36.69 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McCarroll, Connor 10 THSC-OR 31.14 30.78 T16
2 Uncanin, Christoph 10 IHAC-CA 32.27 32.93 AAAA
3 Marsteller, Kevin 10 North Baltimore-MD 32.94 33.46 AAA
4 Kramer, Christophe 10 North Baltimore-MD 33.74 33.71 AAA
5 Duskey, Andy 10 NCAC-NC 33.90 34.18 AAA
6 Pate, Wesley 9 Dynamo-GA 34.89 34.39 AAA
7 Hamilton, Robert 10 ABSC-GA 33.39 34.40 AAA
8 Meixiong, Jimmy 10 BSL-SE 35.04 34.73 AAA
9 Clark, Chris 10 Memphis Thunder-SE 34.71 35.05 AA
10 Spiwak, Kevin 10 Dynamo-GA 34.25 35.12 AA
11 Cox, Patrick 10 NCAC-NC 36.85 35.87 AA
12 Stocks, Brian 10 THSC-OR 38.74 35.98 AA
13 Dalton, Sam 9 Dynamo-GA 36.15 36.13 AA
14 Chung, Alexander 10 IHAC-CA 36.84 36.63 AA
15 Cosgarea, Andrew 9 Nbacb-MD 36.18 36.66 AA
16 Mendes, Bryce 10 NCAC-NC 37.85 36.70
16 Woods, David 10 BSL-SE 36.60 36.70
18 Arguello, Austin 10 THSC-OR 38.04 37.09
19 Shields, Ben 10 North Baltimore-MD 36.29 37.10
20 Kaltenborn, Alexan 10 Memphis Thunder-SE 38.80 37.54
21 Klein, Connor 10 Dynamo-GA 37.29 37.84
22 Wilson, Chris 10 Dynamo B-GA 36.65 38.22
23 Balenger, Corey 10 Dynamo B-GA 37.97 38.35
24 Sanders, Isaiah 9 Dynamo-GA 37.26 38.36
25 Gustavson, Drew 10 Dynamo B-GA 37.54 38.45
26 Feurer, AJ 10 Nbacb-MD 37.94 38.81
27 Nagle, Christopher 10 Dynamo B-GA 38.57 38.87
28 Cassidy, Dennis 9 IHAC-CA 41.03 39.52
29 Hoffer, Luke 10 NCAC-NC 39.19 40.53
30 Hayes, Kasey 10 BSL-SE 39.90 40.63
31 Mendoza, Daniel 10 IHAC-CA 39.92 41.52
32 Schroeder, Colin 10 BSL-SE 45.99 41.62
33 Crymes, Colt 9 ABSC-GA 43.19 42.26
34 Craft, Andrew 8 ABSC-GA 50.28 48.16
35 Schmaltz, Ben 8 ABSC-GA 50.98 49.60
36 Wraga, Ian 8 ABSC-GA 56.61 53.18
Event 119 Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
4:21.79 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Terrapin Swim Team-PC 'A' 4:09.50 4:16.24 T16
1) Porcella, Katrin A 12 2) Brix, Katelyn A 12
3) Torres, Elisa M 12 4) Dwelley, Kate E 12
31.74 1:04.47 1:39.87 2:18.06 2:47.52 3:21.21 3:47.54 4:16.24
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 4:12.79 4:21.28 T16
1) Reinmann, Katherine 12 2) Merriman, Callie 12
3) Locker, Katherine 12 4) Reynolds, Meg 12
31.58 1:04.76 1:40.32 2:20.55 2:49.79 3:24.35 3:51.37 4:21.28
3 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 4:20.30 4:23.24
1) Hock, Stephanie 12 2) Cook, Jackie 12
3) Kalisz, Courtney 11 4) Barnes, Allison 12
32.90 1:07.38 1:42.45 2:21.53 2:51.20 3:25.67 3:52.85 4:23.24
4 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 4:31.43 4:27.08
1) Needham, Michelle 11 2) Kilroy, Erin 12
3) King, Jordan 11 4) Sharifnia, Elica 11
33.18 1:07.58 1:42.16 2:22.20 2:39.69 3:26.04 3:54.95 4:27.08
5 North Baltimore Aquatic Club-MD 'B' 4:30.67 4:29.27
1) Morrow, Patricia 12 2) Hammond, Morgan 11
3) Tipton, Emily 12 4) Guntner, Lauren 12
33.51 1:07.86 1:44.17 2:24.22 2:54.53 3:29.16 3:57.55 4:29.27
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:32.61 4:34.32
1) Cuevas, Stephanie 11 2) Cassidy, Katie 12
3) Greene, Chelsea 12 4) Lopez, Jenel 11
34.35 1:10.27 1:46.57 2:28.53 2:57.17 3:31.23 4:01.29 4:34.32
6 Memphis Thunder Aquatic C-SE 'A' 4:33.69 4:34.32
1) Kaltenborn, Miranda 12 2) Michta, Chelsea 11
3) Brackens, Lindsey 12 4) Black, Patricia 12
33.29 1:08.90 1:47.70 2:32.13 3:01.96 3:36.85 4:04.39 4:34.32
8 Birmingham Swim League-SE 'A' 4:42.44 4:34.39
1) Hendry, Leigh 12 2) Wall, Sarah 11
3) Kraus, Alex 12 4) Quinn, Bethany 12
35.37 1:12.26 1:50.94 2:33.85 3:02.75 3:36.00 4:04.29 4:34.39
9 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:32.57 4:38.55
1) Karabelas, Georgia 12 2) Sinko, Molly 12
3) O'Donnell, Erin 11 4) Brown, Taylor 12
32.78 1:07.74 1:44.08 2:24.58 2:55.85 3:33.29 4:04.64 4:38.55
10 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:29.60 4:39.76
1) Chao, Christina 12 2) Phillips, Emma 12
3) Caron, Claire 11 4) Vaillancourt, Samantha 12
33.73 1:08.67 1:45.38 2:26.43 2:59.13 3:38.75 4:07.37 4:39.76
11 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'B' 4:42.32 4:40.46
1) Newman, Amanda 12 2) Schaefer, Danielle 11
3) Bailey, Caitlin 12 4) Hughes, Jillian 12
32.32 1:08.09 1:44.25 2:26.72 2:58.79 3:36.15 4:06.59 4:40.46
12 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 4:32.00 4:41.49
1) McEnerney, Maggie 11 2) Capozzoli, Casey 11
3) Warner, Alexandria 12 4) Bearden, Maura 12
34.22 1:09.88 1:45.81 2:27.74 3:00.52 3:38.89 4:08.63 4:41.49
Event 120 Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
4:24.69 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 4:10.92 4:15.92 T16
1) Brelloch, Jason 12 2) Randolph, Max 12
3) Diedrich, Kyle 12 4) Swanson, Cory 12
31.40 1:04.23 1:38.48 2:17.34 2:46.37 3:20.87 3:37.57 4:15.92
2 Tualatin Hills Swim Club-OR 'A' 4:28.29 4:18.96 T16
1) Viglione, Andy 12 2) Roberson, Gary 12
3) Lou, Jason 11 4) Blasa, Matthew 12
30.80 1:01.91 1:17.69 2:19.15 2:47.77 3:22.89 3:49.16 4:18.96
3 Terrapin Swim Team-PC 'A' 4:27.43 4:21.45 T16
1) Walter, Don E 12 2) Bishop, Matt 11
3) Reilly, Sean M 11 4) Dentone, Matthew D 12
30.30 1:02.36 1:19.39 2:19.08 2:48.90 3:25.08 3:51.63 4:21.45
4 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 4:22.03 4:23.27 T16
1) Sakell, Nick 12 2) Sievers, BO 12
3) Rowe, Ian 12 4) Robertson-Phillips, Zachary 12
32.72 1:06.70 1:42.40 2:23.16 2:52.34 3:26.27 3:53.14 4:23.27
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:43.90 4:39.06
1) Hentzen, Kit 11 2) Mendoza, Paul 12
3) Chavez, Adrian 11 4) Rodriguez, Raymond 11
33.66 1:09.12 1:24.95 2:29.91 3:00.20 3:36.17 4:05.87 4:39.06
6 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:39.44 4:46.64
1) Caron, Eric 11 2) Mendes, Jesse 12
3) Hill, Jack 12 4) Roper, Will 12
33.20 1:08.04 1:42.40 2:21.65 2:57.76 3:38.16 4:10.84 4:46.64
7 North Baltimore A.C. 'b' Team-MD 'A' 4:40.37 4:48.58
1) Surhoff, Austin 11 2) Manning, Christopher 11
3) Hutchinson, Neil 11 4) Foster, Harry 12
35.04 1:11.77 1:52.22 2:35.36 3:09.04 3:45.47 4:14.80 4:48.58
-- Birmingham Swim League-SE 'A' 4:47.54 DQ
1) Taylor, Conrad 12 2) Snyder, Adam 12
3) Tracy, Miller 11 4) Weingarten, Grant 11
33.71 1:09.78 1:47.47 2:31.52 3:02.76 3:41.07 4:09.49 DQ
Event 121 Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2:14.39 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 2:15.12 2:13.93 T16
1) Caron, Hannah 10 2) Makowski, Louise 10
3) Smith, Carly 10 4) Osborn, Jenna 10
32.75 1:12.24 1:44.46 2:13.93
2 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 2:15.57 2:17.37
1) Brown, Allie 10 2) Smith, Daisy 10
3) Staub, Andrea 10 4) Plack, Martha 10
34.27 1:13.43 1:46.46 2:17.37
3 Dynamo Swim Club-GA 'A' 2:11.65 2:17.55
1) Mangimelli, Jana 10 2) McDONNELL, Brigid Mary 9
3) Kendall, Ellen 9 4) Del Valle, Adriana 10
33.51 1:12.92 1:47.93 2:17.55
4 Birmingham Swim League-SE 'A' 2:34.39 2:33.02
1) Rawls, Margaret 10 2) Arias, Brittany 10
3) Viruleg, Erin 10 4) Hendry, Molly 9
41.00 1:25.42 2:01.81 2:33.02
5 N. C. Aquatic Club-NC 'B' 2:25.99 2:33.98
1) Wheeler, Erica 10 2) Hoge, Natalie 10
3) Stankavage, Shelby 10 4) Phillips, Jessie 10
37.58 1:19.86 2:01.70 2:33.98
Event 122 Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2:14.99 T16
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD 'A' 2:11.31 2:15.53
1) Marsteller, Kevin 10 2) Roddy, Sean 10
3) Kramer, Christopher 10 4) Shields, Ben 10
34.32 1:11.81 1:46.13 2:15.53
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 2:15.64 2:17.86
1) Pate, Wesley 9 2) Klein, Connor 10
3) Spiwak, Kevin 10 4) Sanders, Isaiah 9
35.22 1:16.32 1:47.61 2:17.86
3 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:20.98 2:17.94
1) Chung, Alexander 10 2) Cassidy, Dennis 9
3) Uncanin, Christopher 10 4) Mendoza, Daniel 10
36.62 1:15.06 1:45.60 2:17.94
4 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 2:01.27 2:19.51
1) Cox, Patrick 10 2) Hoffer, Luke 10
3) Duskey, Andy 10 4) Mendes, Bryce 10
36.28 1:16.77 1:48.82 2:19.51
5 Birmingham Swim League-SE 'A' 2:26.39 2:28.31
1) Meixiong, Jimmy 10 2) Woods, David 10
3) Hayes, Kasey 10 4) Schroeder, Colin 10
35.48 1:16.80 1:54.71 2:28.31
6 Dynamo Swim Cllub B-GA 'A' 2:26.00 2:31.63
1) Balenger, Corey 10 2) Gustavson, Drew 10
3) Nagle, Christopher 10 4) Wilson, Chris 10
38.24 1:22.64 1:59.95 2:31.63
7 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 2:40.44 2:37.38
1) Hamilton, Robert 10 2) Schmaltz, Ben 8
3) Crymes, Colt 9 4) Craft, Andrew 8
33.80 1:24.31 2:01.91 2:37.38
Eastern Classic 2002 - 01/18/2002 to 01/20/2002
Team Rankings - Through Event 122
Combined Team Scores
Place Team Points
1 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 1,803.50
2 Dynamo Swim Club DYNA-GA 1,803
3 Terrapin Swim Team TERA-PC 939.50
4 Tualatin Hills Swim Club THSC-OR 772
5 Industry Hills Aquatic Club IHAC-CA 629
6 N. C. Aquatic Club NCAC-NC 571
7 Birmingham Swim League BSL-SE 402.50
8 Dynamo Swim Cllub B DYNB-GA 243.50
9 Memphis Thunder Aquatic C MTAC-SE 195.50
10 Athens Bulldog Swim Club ABSC-GA 137
11 North Baltimore A.C. 'b' Team NBACB-MD 135.50
Female Team Scores
Place Team Points
1 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 1,020
2 Dynamo Swim Club DYNA-GA 820
3 Terrapin Swim Team TERA-PC 626.50
4 Tualatin Hills Swim Club THSC-OR 359
5 N. C. Aquatic Club NCAC-NC 344
6 Industry Hills Aquatic Club IHAC-CA 195
7 Memphis Thunder Aquatic C MTAC-SE 171
8 Birmingham Swim League BSL-SE 95
9 North Baltimore A.C. 'b' Team NBACB-MD 85
10 Dynamo Swim Cllub B DYNB-GA 68.50
11 Athens Bulldog Swim Club ABSC-GA 12
Male Team Scores
Place Team Points
1 Dynamo Swim Club DYNA-GA 983
2 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 783.50
3 Industry Hills Aquatic Club IHAC-CA 434
4 Tualatin Hills Swim Club THSC-OR 413
5 Terrapin Swim Team TERA-PC 313
6 Birmingham Swim League BSL-SE 307.50
7 N. C. Aquatic Club NCAC-NC 227
8 Dynamo Swim Cllub B DYNB-GA 175
9 Athens Bulldog Swim Club ABSC-GA 125
10 North Baltimore A.C. 'b' Team NBACB-MD 50.50
11 Memphis Thunder Aquatic C MTAC-SE 24.50