8/4/2000 - 8/4/2000
Munich, , Germany
VIII FINA World Masters Championships
Munich [29/07/- / /]
event 31: 50m freestyle men
age group 90
1. (11546) Figueiredo, Gastao Mariz de 1910 Rio Masters BRA 00:52,33
2. (12269) Paul, Hans 1908 HSG Uni Rostock e.V. GER 01:02,62
3. (11435) Cable, Colin 1910 Cape Town Masters Swimming Club RSA 01:03,97
4. (11305) Starr, Frank 1910 Mavericks Florida USA 01:07,19
5. (13049) Hahn, Hans 1908 TSV Allendorf Bad Salzungen GER 01:22,34
6. (10776) Timmermann, Jaring 1909 Assiniboine Masters CAN 01:30,02
age group 85
1. (12956) Reinstädtler, Richard 1912 Freie Schwimmer Düsseldorf GER 00:41,89
2. (14707) Akutso, Kazunaga 1912 STG Tivoli JPN 00:45,70
3. (10001) de Lay, Allan J. 1915 Oregon Masters Swimming USA 00:47,43
4. (11122) Steeb, Walter 1913 BSV München GER 00:57,97
5. (14796) Frinot, Roger 1915 Schwimmverein Kehl GER 01:03,51
6. (13466) Rosenaur, Louis Frank 1913 The Olympic Club USA 02:13,96
---
(16822) Cano, Luis SR. 1914 Nelson Vargas MEX d.n.s.
age group 80
1. (16864) Bryne, Sverre 1919 Oslo Idrettslag NOR 00:43,43
2. (12159) Brookhouse, Raymond 1919 Heart of England GBR 00:43,58
3. (16759) Orzechowski, Konrad 1919 Torunczyk Masters Torun POL 00:47,44
4. (11120) Preiner, Josef 1916 BSV München GER 00:49,11
5. (12108) Arakawa, Takeo 1920 Hakuyo S JPN 00:49,94
6. (12744) Berger, Franz 1920 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:50,84
7. (16259) Rechtberger, Johann 1917 Schwimmunion Hall AUT 00:54,20
8. (13558) Suzuki, Shigeo 1920 Kikkawa SC JPN 00:57,88
---
(11444) Visentin, Mirio Carlos 1918 Federacion Santafesina Natacion (Fesana) ARG d.n.s.
age group 75
1. (10057) Piemme, Frank 1925 Ojai-Santa Barbara USA 00:31,19
2. (11348) Van Gelder, Marcus 1924 H.Z.&P.C.Heerenveen NED 00:33,48
3. (14039) Kobayashi, Jiro 1925 SC Tokyo Dome JPN 00:33,93
4. (10845) Hutinger, Paul 1924 Florida Maverick Masters USA 00:34,05
5. (11217) Truby, John 1924 Rocky Mountain Masters USA 00:35,68
6. (12923) Kling, Nils 1922 Norrköping KK SWE 00:36,13
7. (10206) Avery, Richard 1923 St.Petersburg Masters USA 00:37,83
8. (11906) Biedermann, Anton Karl 1924 Gremio Nautico Uniao BRA 00:37,96
9. (13747) Lopez Alonso, Emilio Rafael 1923 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:38,61
10. (14670) Fritzsche, Werner 1924 USV TU Dresden GER 00:39,32
11. (17403) Kandil, Mohamed 1923 Gezira Sporting Club EGY 00:39,51
12. (14646) Hampel, Bruno 1924 SG Schwimm-Region Karlsruhe GER 00:39,62
13. (14997) Kikukawa, Tetsuo 1924 Tanoshii Kai JPN 00:39,91
14. (10094) Benfold, Cecil 1925 Heston S.C. GBR 00:40,07
15. (16403) Demuhs, August 1923 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:40,85
16. (10631) Hädrich, Gerhard 1922 TSV 1864 Schleswig GER 00:41,10
17. (12103) Izuno, Shozo 1923 Hakuyo S JPN 00:41,50
18. (10557) Geburzi, Ludwig 1921 Schwimm-Verein-Heiligenstadt 21 e.V. GER 00:41,94
19. (17406) Gharbo, Samir 1925 Egypt Masters EGY 00:43,99
20. (14181) Carvalho, Severino Velloso 1925 Fluminense Football Club BRA 00:44,11
21. (11096) Tomita, Shiro 1924 IMSC Amanohashidate JPN 00:44,47
22. (11851) Barcellos Dias, Francisco Jose 1923 Iate Clube do Rio de Janeiro-I.C.R.J. BRA 00:45,32
23. (13628) Liebner, Heinz 1925 SG Einheit Rathenow GER 00:45,82
24. (12418) Zigon, Franz 1924 1. LSK-Heindl AUT 00:46,31
25. (14065) Shibata, Kaoru 1925 Tobu Utsunomiya JPN 00:48,67
26. (16789) Stene, Fridtjov 1922 Haldens Svömmeklub's Masters NOR 00:49,28
---
(11316) Shook, Douglas Warner 1923 Una USA d.n.s.
age group 70
1. (13343) Van Dijk, Peter 1929 OHIO Masters USA 00:31,81
2. (11772) Miles, Allen 1928 Heart of England GBR 00:31,85
3. (10779) Van Gelder, Max Sylvain 1930 Warringah Masters Swimming AUS 00:31,86
4. (11300) Webber, Dick 1929 North Carolina Masters Swimming USA 00:31,88
5. (15506) Latin, Ferenc 1928 Budapest Senior HUN 00:33,16
6. (13094) Kremer, Lothar 1927 SG Kornwestheim - Marbach GER 00:33,37
7. (13492) Boghossian, Aram 1929 Fluminense Football Club BRA 00:33,73
8. (10097) Ferris, Harold 1930 St.Petersburg Masters USA 00:34,14
9. (13496) Boghossian, Zaven 1927 Rio Masters BRA 00:34,39
10. (13424) Kuukka, Erkki 1930 Mikkelin Uimaseura FIN 00:35,44
11. (12521) Payne, Donald 1930 Barnet Copthall GBR 00:35,50
12. (11509) Thompson, Derek 1929 Barnet Copthall GBR 00:35,86
13. (11161) Kato, Fumiaki 1929 Narita Sui Ai (Jn Nart) JPN 00:37,29
14. (17405) Abdelkader, Dorry 1927 Egypt Masters EGY 00:37,32
15. (12157) Trask, Fred. W. 1927 Walnut Creek Masters USA 00:37,53
16. (11415) Unkel, Günter 1926 Startgemeinschaft Remscheid GER 00:37,77
17. (11930) Heritier, Robert L. 1928 Michigan Masters USA 00:37,84
18. (14422) Hlava, Milan 1929 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:38,50
19. (16393) Lopes, Jos 1929 Nijlense Zwemclub BEL 00:38,80
20. (12215) Wittlock, George 1927 SOIK Hellas SWE 00:38,89
21. (15036) Hattori, Hiroshi 1928 Kishiwada SS JPN 00:39,42
22. (11730) Pyke, Lionel 1930 Barnet Copthall GBR 00:40,10
23. (14102) Harakawa, Otoshi 1929 Shizu Yuu-Kai JPN 00:41,28
24. (12221) Bergenholm, Per 1929 SOIK Hellas SWE 00:42,23
25. (14531) Grimberg, Joao 1929 Hebraica BRA 00:42,71
26. (13735) Melfi, Jorge Jose 1928 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:43,09
27. (13539) Tsushima, Yasushi 1930 Okayama Manei Club JPN 00:43,94
28. (10299) Facanha, Ayrton 1927 Masters Ceará BRA 00:44,77
29. (13482) Guillermo, Garcia 1930 Master Monterrey MEX 00:45,49
---
(10694) Gainsford, J. Ronald 1929 Allegheny Mountain Ass. Masters USA d.n.s.
age group 65
1. (12957) Cavanaugh, Cav 1935 Gold Coast Masters USA 00:28,41
2. (14182) Soares de Souza, Antonio 1933 Fluminense Football Club BRA 00:30,13
3. (11045) Lowe, Arthur 1935 Heart of England GBR 00:30,90
4. (16868) Gunnerud, Öivind 1935 Oslo Idrettslag NOR 00:31,24
5. (11417) Van Ess, Rudolf 1933 Startgemeinschaft Remscheid GER 00:31,26
6. (15519) Lewicki, Jozef 1934 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 00:31,39
7. (15003) Ashizawa, Tetsuo 1931 FC Wise JPN 00:31,69
8. (13836) Bartschi, Peter 1935 Genève Natation 1885 SUI 00:31,70
9. (12161) Jacey, John Cyril 1934 Seagulls SC GBR 00:31,93
10. (10671) Cohen, Lawrence 1935 D.C.Masters USA 00:33,08
11. (15397) Ohashi, Akira 1933 Handa Masters JPN 00:33,27
12. (13504) Jung, Roni Eruino 1934 Gremio Nautico Uniao BRA 00:33,38
13. (15246) Bassi, Ovidio 1934 Reggiana Nuoto ITA 00:33,40
14. (11134) Kawakubo, Mineichiro 1934 Academia Competition Brasil BRA 00:33,43
15. (11538) Lin, Min-Shan 1934 Chinese Taipei Swimming Club TPE 00:33,63
16. (10273) Starr, John 1934 Romford Town S.C. GBR 00:33,64
17. (14559) Stützel, Paul 1935 SG Landau-Offenbach GER 00:34,39
18. (12674) McLean, Barry Fairbairn 1934 Gisborne Masters NZL 00:34,54
19. (12862) Munoz, Jose Luis 1935 IMSS,Mexico MEX 00:34,84
20. (14702) Rainer, Fritz 1931 Schwimmunion Hall AUT 00:34,98
21. (11310) Shannon, Larry R. 1933 Una USA 00:35,05
22. (11380) Dixon, Irving 1934 Spencer Swim Team GBR 00:35,09
23. (14827) Blings, Paul 1933 SSV Trier GER 00:35,23
24. (16314) Fischer, Manfred 1933 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:35,29
25. (12065) Kuter, Heinz 1933 WFR Spandau GER 00:35,36
26. (14075) Horiuchi, Koji 1933 Suiei - Kai JPN 00:35,76
27. (10665) Aliotti, Lucio 1935 Genova Nuoto ITA 00:36,65
28. (17409) Kamal, Ahmed Fouad 1933 Egypt Masters EGY 00:36,70
29. (14665) Matsuno, Nagayoshi 1934 Pasio Yao JPN 00:36,79
30. (12285) Senftleben, Peter 1934 SG Neukölln eV Berlin GER 00:37,03
31. (10715) Penaloza, Jose 1932 Peru Masters PER 00:37,11
32. (10499) Langer, Heinz 1934 SV 04 Zwickau GER 00:37,14
33. (10664) Cipelli, Giancarlo 1933 Genova Nuoto ITA 00:37,16
34. (10747) Dewhurst, Terry 1934 Edmonton Masters Swim Club CAN 00:37,79
35. (14061) Miyanga, Akio 1931 Itoman Yokohama JPN 00:38,30
36. (10724) Holman, William C. 1931 United States Masters Swimming USA 00:39,03
37. (11306) El Bahnassawy, Yehia Ahmed 1933 Gezira Sporting Club EGY 00:39,61
38. (10472) Davey, John Desmond 1932 Silver Sharks-Burwood AUS 00:40,95
39. (10868) Larsson, Denis 1935 Mälarhöjdens Simsällskap SWE 00:41,83
40. (10274) Stak, Friedhelm 1935 S.V.Neptun Herne GER 00:44,34
41. (14043) Hayashi, Masashi 1931 Renaissance Koiwa JPN 00:55,47
42. (10300) Rocha, Jose Mario 1931 Masters Ceará BRA 01:15,75
---
(14634) Szerdahelyi, Ferenc 1935 SV Coburg GER d.n.s.
(13840) Lutolf, Peter 1933 Genève Natation 1885 SUI 00:32,57 disqu.
GA - False start.
age group 60
1. (12209) Bergengren, Peter 1938 SOIK Hellas SWE 00:27,94
2. (12682) Krueger, James 1938 The Olympic Club USA 00:28,91
3. (10786) Verth, Tom 1938 Brantford Aquatic Club Masters CAN 00:29,12
4. (12532) Raven, Charles 1939 The Olympic Club USA 00:29,27
5. (13118) Ilgen, Ossi 1940 TSV 1850 Lindau GER 00:29,32
6. (10760) Tennant, John 1939 Heart of England GBR 00:30,12
7. (10239) Clarke, Stanley 1938 Romford Town S.C. GBR 00:30,17
8. (17055) Auzanneau, Luc 1939 ASCPA FRA 00:30,58
9. (14299) Skoskiewicz, Tadeusz 1938 WSP Masters Warszawa POL 00:30,78
10. (12531) Mc Intyre, David 1937 Gold Coast Masters USA 00:31,01
11. (15071) Bönicke, Manfred, Dr. 1938 SG Wasserratten Norderstedt GER 00:31,07
12. (10737) Harrison, David 1937 Colonial 1776 USA 00:31,08
13. (14200) Helbig, Bernd 1940 SG Chemie Zeitz GER 00:31,12
14. (12216) Forslund, Erik 1937 SOIK Hellas SWE 00:31,29
14. (10178) Gimson, Anthony 1937 Haywards Heath S.C, GBR 00:31,29
16. (10184) Boettinger, Heinrich 1939 Volkstümlicher Wassersport Mannheim e.V. GER 00:31,36
17. (10675) Fyfe, Derek 1940 Coelacanth RSA 00:31,59
17. (12291) Bestian, Harald 1938 SG Neukölln eV Berlin GER 00:31,59
19. (15132) Bossert Schwarze, Ingolf 1940 Tenerife Master ESP 00:31,75
20. (12075) Gore, Derek 1940 Chelmsford Swimming Club GBR 00:31,76
21. (16810) Wu, Wei Jin 1940 Chinese swimming Association CHN 00:31,82
22. (15681) Engebretsen, Espen 1940 Drammen Svammeklubb NOR 00:31,84
23. (14910) Schubert, Siegfried 1940 SV 77 Neufahrn GER 00:32,60
24. (15340) Trautmann, Günther Dr. 1940 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:33,38
25. (12817) Lechner, Werner 1940 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:33,41
26. (17036) Lagrave, Jean, 1937 Nantes ASPTT Natation FRA 00:33,42
27. (11719) Krüger, Klaus 1940 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:33,43
28. (13286) Witkowski, Tadevsz 1937 Masters Opole POL 00:33,46
28. (16394) Beetz, Uwe 1940 Gettorfer TV Delphine GER 00:33,46
30. (11436) Clark, Michael Charles 1937 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:33,51
31. (14675) Takagi, Tadayuki 1940 Oahu Club Kioicho JPN 00:33,54
32. (10772) Grösser, Herbert 1940 MTV Goslar GER 00:34,14
33. (13737) Rezoagli, Fernando Jose Luis 1939 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:34,35
34. (11711) Granger, Francois 1936 ENT ASPTT FRA 00:34,43
35. (11727) Wollenberg, Wolfgang 1938 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:34,47
36. (16114) Halbsguth, Peter 1940 SG Dortmund GER 00:34,66
37. (13046) Heidner, Gerhard 1939 TSV Allendorf Bad Salzungen GER 00:34,83
38. (12003) Coimbra, Roberto Monteiro 1938 Rio Masters BRA 00:35,00
39. (13330) Schmidt, Roberto Neto 1939 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:35,43
40. (13653) Rehbein, Bernd 1938 SGS Berlin GER 00:35,71
41. (10389) Wolpe, Russel 1937 Old Edwardian Master RSA 00:35,72
42. (13658) Kirlin, Jack 1938 Colonial 1776 USA 00:35,73
43. (10923) Mackie, Dan 1937 Burlington Masters' Swim Club CAN 00:35,89
44. (12217) Bure, Göran 1937 SOIK Hellas SWE 00:36,17
45. (16372) Schneider, Günther 1940 TSV 1899 Partenkirchen GER 00:36,25
46. (11927) Moore, Terry 1938 Wisbech Swimming Club GBR 00:37,45
47. (17338) Frieske, Reiner 1940 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:37,83
48. (13173) Niehoff, Peter 1936 SG Wiste GER 00:37,91
49. (16343) Hoffmann, Klaus-Dieter 1939 SC Poseidon Berlin GER 00:38,15
50. (16878) Hawkins, S. Robin 1937 City of Canterbury GBR 00:38,83
51. (10839) Mortimer, Thomas Lyall 1939 HUIA NZL 00:40,55
52. (17249) Mutal, Alberto 1937 A.S.N.A.M. Santa Fe-Rep. Argentina ARG 00:42,76
---
(16284) Southall, Henry 1940 Vermont Masters USA d.n.s.
age group 55
1. (11212) Elder, James 1943 The Olympic Club USA 00:27,24
2. (13452) Olson, Robert 1944 TAM USA 00:27,54
3. (10470) Wilson, William 1944 Old Edwardian Master RSA 00:27,98
4. (12836) Gitter, Rolf 1943 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:28,51
5. (14388) Smerda, Rudolf 1943 PVK Brno CZE 00:28,52
6. (15491) Banhidy, Attila 1942 Budapest Senior HUN 00:28,55
7. (10278) Straka, Peter 1943 Algonquin Aquatic Club CAN 00:28,67
8. (10814) Kryukov, Alexandre 1944 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 00:28,79
8. (11507) Lord, Bob 1945 Heart of England GBR 00:28,79
10. (11039) Guisard Ferraz, Jose Eugenio 1945 Clube Paineiras do Morumby BRA 00:28,80
11. (10347) van Scoyk, Jonathan 1945 Daland Swim School Masters USA 00:29,07
12. (12206) Eriksson, Ingvar 1944 SOIK Hellas SWE 00:29,18
13. (13998) Petersen, John W. 1945 Old Edwardian Master RSA 00:29,36
14. (14381) Pokorny, Frantisek 1941 PVK Brno CZE 00:29,57
15. (14793) Blauert, Hans-Joachim 1945 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:29,71
16. (13423) Kirjavainen, Einari 1942 Swimming Jyvaskyla FIN 00:29,84
17. (16174) Wendel, Siegfried 1942 Schwimmverein Schwäbisch Gmünd GER 00:29,86
18. (10267) Pyhel, H. Jack 1944 St.Petersburg Masters USA 00:30,01
19. (14526) Baudi, Guido 1944 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:30,44
20. (12837) Frenzel, Peter 1943 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:30,46
21. (15452) Günsel, Gerhard 1943 TV Passau GER 00:30,81
22. (12673) Pirotzky, Carlos Emilio 1943 Jockey Club Cordoba ARG 00:30,96
23. (14985) Schlamp, Dirk, Dr. 1945 Schwimmclub Delphin Grünstadt GER 00:31,28
24. (13923) Pommerer, Helmut 1941 1. Stuttgarter Amateur SK 1893 GER 00:31,43
25. (10717) Ledgard, Walter 1945 Peru Masters PER 00:31,44
26. (13134) Eger, Laszlo 1945 New England Masters USA 00:31,54
27. (15190) Blane, Robert 1945 Nottingham SC GBR 00:31,65
28. (17052) Caspar, Eric 1941 ASCPA FRA 00:31,82
29. (11954) Reckeweg, Klaus 1943 Guetersloher SV GER 00:32,25
30. (12244) Ourbin-Vassiliev, Vitali 1943 Troyka Moscow RUS 00:32,53
31. (13443) Brown, Andrew 1945 Royal Brussels Poseidon BEL 00:32,65
32. (14586) Hoffbauer, Bernhard 1944 Sport-Club Riesa GER 00:32,73
33. (15287) Benedetti, Gianpaolo 1941 CPS Libertas Merate ITA 00:33,09
34. (12487) Fritsches, Gerd 1942 TSV 1860 Ansbach GER 00:33,19
35. (15972) Gallego Carrasco, Jose Maria 1942 Real Club Jolaseta ESP 00:33,82
36. (10683) Ingham, Peter 1944 Rotherham Metro GBR 00:33,96
37. (11898) Schütze, Rolf 1941 Harzer Sportverein Wernigerode GER 00:33,99
38. (11307) Frogley, Chris 1943 Gold Coast Masters USA 00:34,07
39. (12740) Engelbrecht, Olaf 1944 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:34,15
40. (13601) Serra Olivet, Jose 1944 Gimnas Gimbe ESP 00:34,87
41. (10455) Skuse, Roy Alfred 1941 Gisborne Masters NZL 00:34,97
41. (13263) Purtill, Tony 1944 Askeaton Swimming Club IRL 00:34,97
43. (17464) Ales, Murko 1943 Schwimmklub Piran SLO 00:35,04
44. (12110) Hirokawa, Fujio 1941 Hakuyo S JPN 00:35,13
45. (13873) Matthiesen, Hans - Joachim 1942 Schwimmverein Wiking Kiel GER 00:35,53
46. (16547) Stangl, Wilhelm 1944 SV 99 München GER 00:35,85
47. (14468) Puvonka, Jaroslav 1941 Bohemians Prague CZE 00:35,90
48. (15446) Karbe, Siegfried 1943 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:36,07
49. (12210) Persson, Kennerth 1945 SOIK Hellas SWE 00:36,22
50. (10731) Van Den Heuvel, Barry 1944 Old Edwardian Master RSA 00:36,83
51. (13654) Rabiej, Jerzy 1942 Algonquin Aquatic Club CAN 00:37,22
52. (13468) Suna, Akihiko 1943 KSC Senri JPN 00:39,13
53. (13453) Sato, Koichi 1942 KSC Senri JPN 00:43,44
---
(18132) Antal, Locskai 1942 Arpad Fürdö Bekescsaba HUN d.n.s.
(16809) Gao, Yongchong 1945 Chinese swimming Association CHN 00:29,13 disqu.
GA - False start.
age group 50
1. (14154) Downes, Terry 1949 Brooklyn Swimming RSA 00:26,20
2. (11362) Hawkins, Roger L 1948 Gold Coast Masters USA 00:26,26
3. (13953) Barthold, Bill 1949 The Olympic Club USA 00:26,51
4. (15828) Harbrecht, Hans-Joachim 1948 SG Frankfurt GER 00:26,86
5. (10166) Liron, John 1948 Jersey Tilers GBR 00:26,88
6. (12664) Ferreira, Geoffrey 1949 Trinity Masters TRI 00:27,15
7. (12464) Tozer, Tyrone Reginald 1950 Old Edwardian Master RSA 00:27,39
8. (16137) Fagundes, Luiz-Antonio Lopes 1950 Competition BRA 00:27,65
9. (10769) Becker, Detlef 1950 TSG Öhringen GER 00:27,68
10. (12251) Koulik, Alexandre 1950 Troyka Moscow RUS 00:27,72
11. (12407) Sinsheimer, Bob 1949 OHIO Masters USA 00:27,79
12. (12828) Hesbacher, Frank 1948 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:28,32
13. (11273) Cooper, Donald 1950 Master Swimming of British Columbia CAN 00:28,52
14. (15479) Csaba, Gábor 1947 Budapest Senior HUN 00:28,64
15. (15058) Tobis, Ailon 1950 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 00:28,65
16. (16361) Lisiounenko, Serguei 1948 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 00:28,84
17. (11388) Garibaldi, Mike 1946 Olympic Club USA 00:29,26
18. (13711) Sicot, Jacques 1948 Transnage Caraibe FRA 00:29,30
19. (12302) Merten, Klaus 1950 SG Neukölln eV Berlin GER 00:29,33
20. (14315) Branik, Jurai 1946 Bohemians Prague CZE 00:29,36
21. (11925) Harmon, David C. 1949 Montgomery Ancient Mariners USA 00:29,60
22. (15657) Luetke, Art 1946 Wisconsin Masters Aquatic Club USA 00:29,67
23. (13945) Packenius, Josef 1948 SC Humboldt - Uni Berlin GER 00:29,89
24. (15854) Wolski, Michael 1948 SG Frankfurt GER 00:29,95
25. (13361) Bolyai, Istvan 1947 Longchamp Brussels BEL 00:30,06
26. (14627) Müller, Joachim 1948 SV Coburg GER 00:30,07
27. (12910) Hodges, Anthony 1948 Godalming Amateur Swimming Club GBR 00:30,14
28. (13925) Wittor, Günter 1950 1. Stuttgarter Amateur SK 1893 GER 00:30,20
29. (11423) Du Toit, Francois 1947 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:30,24
30. (10143) Ensinger, Werner 1946 VfL Michelstadt GER 00:30,44
31. (11359) Buijs, Gerrit 1948 SZC (Schiedam) NED 00:30,46
32. (12793) Mühle, Hans 1946 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:30,48
33. (11098) Stoney, Frank 1950 Heart of England GBR 00:30,52
34. (15474) Zenke, József 1950 Budapest Senior HUN 00:30,55
35. (13422) Makkonen, Markku Petteri 1948 Savonlinnan Uimaseora FIN 00:30,58
36. (15330) Falke, Horst 1946 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:30,66
37. (17244) Morrill, David 1947 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:30,88
38. (17174) Arie, Jacques 1947 ASPTT Paris Natation FRA 00:31,19
39. (12914) Vogt, Peter 1948 Waspo-Herringen GER 00:31,41
40. (11678) Pollok, Manfred 1948 SSG Neptun Germering e.V. GER 00:31,42
41. (13607) Rehak, Ivan 1948 SC Delphin Ingolstadt GER 00:31,43
42. (13034) Roppongi, Hidetaka 1949 Tokyo SC JPN 00:31,46
43. (17183) Belle-Perat, Guy 1946 A.S. Fontaine Natation FRA 00:31,49
44. (13228) Maier, Rolf 1950 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 00:31,64
45. (13819) Herrmann, Hans 1948 TSV Eintracht Karlsfeld GER 00:31,94
46. (17837) Perrone, Paolo 1946 S.S. Lazio Nuoto 00:31,95
47. (15494) Drozd, Adam 1948 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 00:31,97
48. (11672) Seppmann, Dieter 1950 SSG Neptun Germering e.V. GER 00:32,01
49. (11748) Urwin, Paul Anthony 1950 Saltburn and Marske ASC. GBR 00:32,07
50. (11046) Bishop, Richard John 1947 Old Edwardian Master RSA 00:32,34
51. (14195) Mello, Nelson 1950 Competition BRA 00:32,46
52. (13616) Paul, Bernie 1950 SC Delphin Ingolstadt GER 00:32,62
53. (13287) Urbaniak, Mirostan 1946 Masters Opole POL 00:33,06
54. (15365) Berg, Michael 1947 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:33,29
55. (14334) Zizka, Jiri 1947 VSK Univerzita Brno CZE 00:33,37
56. (12163) Ayala, Ricardo Cirilo 1947 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 00:33,46
57. (14571) Spangenberg, Reinhard 1950 SG Landau-Offenbach GER 00:33,50
58. (13383) Marolla, Basso 1950 ASA Master Cinisello ITA 00:33,64
59. (14765) Gade, Ingo 1948 Schwimmverein Straubing GER 00:33,99
60. (13426) Raassina, Kari Hannu Kullervo 1947 Swimming Jyuäskynä FIN 00:34,11
61. (13223) Ukese, Mikio 1949 Hyuga Swimming School in Miyazaki, Japan JPN 00:34,29
62. (10668) Pons, Gianpiero 1949 Genova Nuoto ITA 00:34,32
63. (13285) Buschmann, Wactan 1948 Masters Opole POL 00:34,52
64. (11295) Beijleveld, Willem 1947 AZ&PC Amersfoort NED 00:34,89
65. (14106) Omori, Keizo 1947 Ryoyu JPN 00:37,20
66. (11047) Fraser, Graham Malcolm 1949 Napier Masters NZL 00:37,69
---
(11355) Van Lienden, Herman Johan 1950 Rapido ´82 NED d.n.s.
(16099) Mendez Sangil, Benito 1950 Club Natation Huelva ESP 00:37,10 disqu.
GA - False start.
age group 45
1. (13142) Abbott, Rick 1955 Alaska Masters Swimming USA 00:25,26
2. (15515) Bielicz, Leonhard 1951 Wroclaw Swimming Ass. POL 00:25,96
3. (10093) Van Boer, Eric 1954 Rolling Hills Mud Sharks USA 00:26,46
4. (17417) Awad, Montaser 1954 Egypt Masters EGY 00:26,49
5. (12556) Perenyi, Laci 1955 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 00:26,58
6. (12356) Adkison, Bill 1955 Rolling Hills Mud Sharks USA 00:26,87
7. (10920) Bakale, Emile Bienvenu 1952 Club des Dauphins CGO 00:27,00
8. (10936) Drulias, Bill 1952 California Gold USA 00:27,25
9. (16739) Williams, T.Scott 1955 The Olympic Club USA 00:27,35
10. (15557) Szczukowski, Detlef 1955 PV-Triathlon-Witter GER 00:27,38
11. (12277) Plaeschke, Rene 1954 HSG Uni Rostock e.V. GER 00:27,42
12. (15471) Erdelyi, Ferenc 1952 Budapest Senior HUN 00:27,65
12. (15634) Steck, Stanley 1955 Alaska Masters Swimming USA 00:27,65
14. (13975) Aust, Rolf 1953 VFR Übach-Pahlenberg GER 00:27,76
15. (13445) Hüggelmann, Guillermo 1951 G.E.B.A. ARG 00:28,22
15. (13348) Heyne, Wolfgang 1953 SG Mainz GER 00:28,22
17. (16778) Dietrich, Joe 1952 The Olympic Club USA 00:28,27
18. (15332) Focke, Axel 1952 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:28,29
19. (13876) Schulze, Wolfgang 1952 Schwimmverein Wiking Kiel GER 00:28,36
20. (14657) Becker, Klaus-Uwe 1952 SV Neptun Erkenschwick GER 00:28,67
21. (15979) Pötsch, Peter 1954 ASKÖ Schwimmklub Steyr AUT 00:28,87
21. (11596) Büttner, Gerhard 1953 Schwimmverein Schwäbisch Gmünd GER 00:28,87
23. (15326) Arndt, Uwe 1955 SG Einheit Rathenow GER 00:28,94
24. (12791) Nida-Rümelin, Prof., Julian 1954 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:29,09
25. (14408) Kolar, Zdenek 1952 Neptun Praha CZE 00:29,24
26. (17030) Schug, Gerhard 1955 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 00:29,36
27. (11235) Müller, Andreas 1953 SVV Plauen GER 00:29,43
28. (14701) Lacrampe, Yveo 1955 Toulouse Atletic Club FRA 00:29,45
28. (11422) De Kock, Hendrik Cornelious 1951 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:29,45
30. (12089) Stentella, Marco 1955 Aquatic Forum Roma ITA 00:29,52
31. (11180) Burton, Robin Michael 1952 Amakhosi RSA 00:29,64
32. (16634) Kutschera, Jörg 1955 SV Gallneukirchen AUT 00:29,67
33. (13222) Bohner, Albert 1952 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 00:29,69
34. (14019) Sundberg, Per 1955 IFK Lidingö SWE 00:29,70
35. (11272) Woollard, Ian 1954 Barnet Copthall GBR 00:29,77
36. (10721) Caillaux, Ricardo 1954 Peru Masters PER 00:29,78
37. (12848) Frotscher, Thomas 1952 S WOL 1894 GER 00:29,79
37. (15533) Van der Auwera, Jos 1955 Zwemvereniging Lier BEL 00:29,79
39. (10561) Boos, Brian 1953 Alloa ASC GBR 00:29,81
40. (14996) Sommer, Andreas 1954 OSSV Kamenz GER 00:29,82
41. (10124) Franzen, Wolfgang 1954 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 00:29,94
42. (10933) Wilson, William 1955 Cardiff Masters Swimming Club GBR 00:29,99
43. (16626) Hochwind, Stefan 1954 SV Gallneukirchen AUT 00:30,05
44. (13867) Jureczek, Wolfgang 1955 Schwimmverein Wiking Kiel GER 00:30,06
45. (14947) Renner, Dietmar 1954 SV Dachau GER 00:30,09
46. (13888) Hohmann, Hans-Ulrich 1955 OSC Bremerhaven GER 00:30,11
47. (17372) Prvan, Borko 1951 Igra-Zagreb CRO 00:30,15
48. (12632) Böltken, Rolf 1952 PSV Union Neumünster GER 00:30,16
49. (15669) Martin, Don 1953 Old Edwardian Master RSA 00:30,22
49. (16578) Gronlund, Ebbe 1951 Naestved DEN 00:30,22
51. (16636) Baekgaard, Finn 1955 VI 39 DEN 00:30,31
52. (17049) Turan, Eric 1954 Nantes ASPTT Natation FRA 00:30,32
53. (13830) Couillier, Raymond 1953 ZC Maasmechelen BEL 00:30,40
54. (16621) Kliat, Jouri 1952 EUROPE UKR 00:30,64
55. (16596) Bahl, Henning 1951 Helsingor Swommeklub DEN 00:30,66
56. (14206) Däumer, Dr., Jörg 1951 SG Chemie Zeitz GER 00:30,81
56. (11439) Hodges, Mark 1953 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:30,81
58. (10714) Buse, Rollin 1953 Peru Masters PER 00:30,91
59. (14667) Kohama, Haruyuki 1952 Pasio Yao JPN 00:31,19
60. (14258) Boeck, Ottfried 1952 Wandsbeker Turnerbund von 1861 GER 00:31,27
61. (15469) Swoboda, Hans 1951 Sport-Club Riesa GER 00:31,36
61. (10666) Forno, Gilberto 1953 Genova Nuoto ITA 00:31,36
63. (10707) Arias Schreiber, Diomedes 1954 Peru Masters PER 00:31,46
64. (11619) Witte, Bernd 1951 Hannoverscher Schwimm-Verein 1892 e.V. GER 00:31,52
65. (16785) Lerstad, Magne 1951 Jondal I.L. Svommegruppe NOR 00:31,80
66. (12534) Cecchi, Giovanni 1952 Polisportiva Sangiulianese ITA 00:32,07
67. (13715) Wennberg, Bertil 1952 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 00:32,10
68. (13622) Sansom, Ray 1953 Pontypool GBR 00:32,24
69. (11181) Hadley, Anthony Norman Van 1952 Amakhosi RSA 00:32,38
70. (13603) Lacey, David 1952 Biddulph A.S.C GBR 00:32,42
71. (12036) D´Alessandro, Vincenzo 1955 A.S. D´Annunzio Nuoto Pescara ITA 00:32,50
72. (13933) Chardonnet, Dominique 1951 Plan-Les-Ouates SUI 00:32,69
73. (13224) Berghaus, Klaus 1952 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 00:32,88
74. (14928) Ciborra, Claudio 1951 Polisportiva In ITA 00:33,39
75. (17290) Capot, Jean-Jacques 1954 Bordeaux Etudiants Club FRA 00:33,46
76. (16321) Meister, Christian 1954 Post SV Blau-Gelb Dieburg GER 00:33,80
77. (10560) Mc Laughlin, William 1954 Alloa ASC GBR 00:34,56
78. (12624) Tsevavets, Siarhei 1951 Volna BLR 00:39,15
79. (15838) Oliveira, Carlos Alberto 1952 Inatel/Por POR 00:39,33
80. (12634) Tessovets, Alexandre 1953 Volna BLR 00:47,08
---
(12551) Denzer, Ernst 1954 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER d.n.s.
(12692) Montgomery, James 1955 Dallas Aquatic Masters USA 00:25,43 disqu.
GA - False start.
age group 40
1. (14549) Lerner Cutin, Joel 1959 Hebraica BRA 00:25,38
2. (10757) Khodko, Dimitri 1959 Algonquin Aquatic Club CAN 00:25,83
3. (17116) Soulas, Bruno 1959 St Nazaire Atlantique Natation FRA 00:25,93
4. (10262) Greenwood, Tom 1960 Bracknell Swimming Club GBR 00:26,08
5. (10103) Garside, Simon 1960 Borough of Kirklees GBR 00:26,25
6. (10438) Hare, Paul 1960 Croydon Amphibians GBR 00:26,28
7. (14438) Bares, Michal 1959 Bohemians Prague CZE 00:26,35
8. (14454) Machek, Daniel 1959 Olymp Praha Czech Rep. CZE 00:26,60
9. (13870) Reinhardt, Markus 1960 SG Dortmund GER 00:26,71
10. (15344) Schlagmann, Andreas 1958 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:26,74
11. (12301) Niedermann, Richard 1957 SC Thalwil SUI 00:26,81
12. (17337) Ozolinsh, Edgar 1959 Kipsala Swimming Club LAT 00:26,86
13. (12564) Gutierrez del Bosque, Oscar 1957 Acuatica Nelson Vargas MEX 00:26,88
14. (16720) Placak, Robert 1959 Olympic Club HKG 00:26,91
15. (16572) Nordsted-Jorgensen, Jasper 1956 Naestved DEN 00:26,92
16. (16428) Meik, Michael 1958 SV Hagen 94 GER 00:27,00
17. (16198) Griffo, Fabrizio 1957 Polisportiva Nadir - Palermo ITA 00:27,07
18. (14453) Fuxa, Viri 1957 VPK Axis CZE 00:27,12
19. (12030) Massimo, Cavacece 1957 A.S. Europa '92 ITA 00:27,26
20. (15439) Schubert, Ingo 1960 Warendorfer SU GER 00:27,35
21. (13313) Wagner, Andreas 1960 1.SGV Mühlhausen GER 00:27,42
22. (17202) Chanoine, Thierry 1958 Cercle des Nageurs de Marseille FRA 00:27,45
23. (11136) Oliveira Neto, Leonidas 1960 Academia Competition Brasil BRA 00:27,48
24. (14977) Müller, Peter 1957 SG Lauf GER 00:27,56
25. (13303) Fitzgerald, Rory 1958 Gosport Dolphins GBR 00:27,57
26. (10425) Black, Larry 1958 Swim Florida Masters USA 00:27,60
27. (13741) Casanovas, Eduardo Esteban 1960 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:27,63
27. (12427) Cooke, David 1956 Heart of England GBR 00:27,63
29. (14016) Fältman, Magnus 1959 IFK Lidingö SWE 00:27,64
30. (14753) Kohn, Martin 1957 MTV Aalen GER 00:27,65
31. (15620) Singwald, Jürgen 1958 Eisenacher SSV GER 00:27,78
32. (10708) Hemmerde, Clifford 1956 Peru Masters PER 00:27,79
33. (13019) Eckel, Manfred 1956 Darmstädter Schwimm- und Wassersportclub 1912 GER 00:27,80
34. (10905) Azevedo, Roberto 1957 ATB-Fitness Center BRA 00:27,81
35. (12597) Aldo, Pretto 1958 Rari Nantes Arezano ITA 00:27,86
36. (14968) Kirschner, Horst 1956 SV Grafing - Ebersberg GER 00:28,12
37. (10298) Vidal, Flavio 1957 Masters Ceará BRA 00:28,20
38. (15432) Hoyer, Harald 1958 TSV Obergünzburg GER 00:28,25
39. (16899) Heyrodt, Bernd 1959 Gudensberger SG GER 00:28,26
40. (14239) Mack, Tom 1958 New England Masters USA 00:28,29
41. (13114) Feldross, Jörg 1960 SC Bodenteich GER 00:28,37
42. (10895) Feijo´, Jose´ Jomar 1956 ATB-Fitness Center BRA 00:28,40
43. (13837) Khodl, Pavel 1957 Genève Natation 1885 SUI 00:28,53
44. (12458) Yemelin, Volodymyz 1959 Beavers SC Kharkov UKR 00:28,54
45. (17066) Borderioux, Philippe 1958 Club Natation Maisons-Alfort FRA 00:28,74
46. (10102) Brown, Kevan 1960 Borough of Kirklees GBR 00:28,78
47. (11438) Dickerson, John 1957 Dolphin Aquatics RSA 00:28,79
48. (12693) Schleelein, Eric 1957 The Olympic Club USA 00:28,81
49. (15981) Antritter, Bernd 1960 SSC Karlsruhe GER 00:28,88
50. (10215) Raschke, Michael 1960 MTV Bad Pyrmont GER 00:29,04
51. (12980) Lontano, Alessandro 1959 VISP Nuoto Amaranto ITA 00:29,09
52. (13164) Berger, Germanus 1956 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:29,11
53. (17358) Ludolph, Thomas 1959 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:29,17
54. (14907) Zverev, Alexei 1959 SV 77 Neufahrn GER 00:29,35
55. (17092) Gerboud, Gilbert 1959 Amiens Natation FRA 00:29,36
56. (13967) Schmitz, Volker 1959 VFR Übach-Pahlenberg GER 00:29,37
57. (17044) Furet, Loic 1960 Nantes ASPTT Natation FRA 00:29,39
58. (12453) Kapas, Mykola 1960 Aqua Masters swim Club Kiev UKR 00:29,41
59. (15352) Vorwieger, Andreas 1960 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:29,56
60. (11178) Reeves, Paul Edward Puttenha 1958 Amakhosi RSA 00:29,58
60. (12071) Lang, Michael 1956 TG Konz 1885 e.V. GER 00:29,58
62. (13637) Graham, Errol 1959 Southern Pacific LMSC USA 00:29,59
63. (10081) Burgess, Randal D. 1958 Minnesota Masters Swim Club USA 00:29,65
64. (13576) Schneider, Gerhard 1960 Schwimmverein Augsburg GER 00:29,67
65. (12172) Fogelberg, Bosse 1957 SOIK Hellas SWE 00:29,89
66. (11440) Bristow, Garry 1956 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:29,92
67. (12969) Castro, Plinio Junqueira 1957 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:29,95
68. (15331) Feller, Michael 1956 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:30,07
69. (11149) Oliviera, Marcelo Lopes 1959 Academia Competition Brasil BRA 00:30,10
70. (10525) Schlüter, Hans-Joachim 1958 Flensburger SK GER 00:30,14
71. (13314) Schwertmann, Bodo 1960 TV Ennigerloh GER 00:30,16
72. (12883) Richter, Helmut 1958 SG Oelde GER 00:30,17
72. (14691) Bonnes, Helmuth 1960 SC Neptun Köln -Porz GER 00:30,17
74. (10304) Gillard, Kevin 1960 Romford Town S.C. GBR 00:30,21
74. (15530) Lemke, Dieter 1956 TV Plochingen GER 00:30,21
76. (16721) Boucquaert, Patrick 1960 R.O.S.C. BEL 00:30,22
77. (12974) Silva, Pedro 1958 Club San Javier MEX 00:30,23
78. (15133) Hymmen, Bernhard 1959 SSG Altena GER 00:30,28
79. (15316) Schütz, Thomas 1958 VfB Hermsdorf Berlin e.V. GER 00:30,34
80. (13845) Hoffart, Valeri 1957 PSV Eichstätt GER 00:30,43
81. (17359) Maschke, Heico 1960 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:30,49
82. (12428) Hüller, Peter 1956 SV Lohhof e.V. GER 00:30,69
83. (10337) Zovi, Marco 1960 A.S. Pordenuoto ITA 00:30,84
84. (16281) Heinzmann, Albert 1960 SG Salach-Süssen GER 00:31,02
85. (16982) Sampaio Freitas, Paulo Sergio 1960 Formula Academia BRA 00:31,05
86. (17012) Cavacece, Massimo 1958 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:31,21
87. (17186) Picard, Patrice 1960 Reading Royals Synchronised Swimming Club GBR 00:31,52
88. (17230) Bommer, Jürgen 1960 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:31,87
89. (15436) Wintz, Lothar 1959 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:32,13
90. (17041) Kerleau, de, Jean Pierre 1957 Nantes ASPTT Natation FRA 00:32,30
91. (12276) Plaeschke, Frank 1958 HSG Uni Rostock e.V. GER 00:32,35
92. (14955) Gattinger, Siegfried 1956 SV Dachau GER 00:32,62
93. (15552) Looijen, Johannes Alexander 1959 Isarhechte München e.V. GER 00:32,66
94. (17059) Picard, Franck 1956 ASCPA FRA 00:32,69
95. (17304) Bizet, Philppe 1959 Stade Clermontois Natation FRA 00:32,80
96. (15935) Gobitz-Pfeifer, Bernhard 1957 SC Wasserfreunde München GER 00:33,08
97. (17011) Battista, Bruno 1960 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:34,00
98. (11167) Machado, Marco de Carvalho 1957 Academia Competition Brasil BRA 00:34,36
---
(13947) Schulz, Ralf 1958 SC Humboldt - Uni Berlin GER d.n.s.
(16734) Volcan Gamboa, Ramon 1958 Master Venezuela VEN 00:25,39 disqu.
GA - False start.
age group 35
1. (11735) Ang, Peng Siong 1962 Aquatic Performance Swim Club (Singapore) SIN 00:24,25
2. (13417) Virtanen, Janne 1964 Kaleva Lahti FIN 00:24,29
3. (10033) Halfast, Michael C. 1965 St.Petersburg Masters USA 00:24,67
4. (15603) Conti, Marco 1964 Master Nuoto Jonio ITA 00:24,78
5. (11150) Santos, Ricardo 1961 Academia Competition Brasil BRA 00:25,02
6. (11997) Rodriguez, Fernando 1963 Peru Masters PER 00:25,17
7. (10413) Vaughan, Nicolus Graham 1964 Royal Navy/Ferndown Otters GBR 00:25,20
8. (14877) Mader, Stefan 1963 SG Frankenhöhe GER 00:25,53
9. (13487) Clausi Jr., Roberto Mario 1964 Clube Curitibano BRA 00:25,56
10. (14131) Goreacev, Alexandru 1965 CODRU MDA 00:25,64
11. (17167) Havart, Armel 1965 Nantes Natation FRA 00:25,69
12. (10830) Kromski, Dmitri 1961 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 00:25,75
13. (17003) Bustamante Ramirez, Henry 1965 Vikingos VEN 00:25,85
14. (16941) Jarmer, Wolfgang 1965 Vorspiel SSL Berlin GER 00:25,87
15. (13839) Norrey, Craig Deane 1961 Genève Natation 1885 SUI 00:25,97
16. (16496) Bornemann, Christian 1965 SSK Hörde GER 00:26,04
17. (17137) Bellaguet, Alain 1964 Aquatic Club Hyerois FRA 00:26,13
18. (11618) Zierke, Peter 1964 Hannoverscher Schwimm-Verein 1892 e.V. GER 00:26,20
19. (12946) Klee, Dietmar 1964 SSG Saar Max Ritter GER 00:26,35
20. (13996) Buchannan, Chris 1962 Old Edwardian Master RSA 00:26,42
21. (13085) Streich, Uwe 1965 VFL Sindelfingen GER 00:26,44
22. (12550) Alefelder, Christof 1965 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 00:26,47
23. (16218) Conrad, Sven 1964 TSV Schwerin e.V. GER 00:26,48
24. (13419) Hiltunen, Kari 1964 Lapuan Virkiä FIN 00:26,50
24. (16779) Königer, Stefan 1965 SC 53 Landshut GER 00:26,50
26. (13602) Kaminski, Newton Luiz 1965 Clube Curitibano BRA 00:26,52
27. (16404) Frentjen, Gerd-Ernst 1963 Waspo Nordhorn GER 00:26,68
27. (17217) Lemaitre, Thierry 1964 AASS Sarcelles FRA 00:26,68
29. (15937) Buell, Jörg 1965 SC Wasserfreunde München GER 00:26,71
30. (12560) Attin, Randall 1961 Trinity Masters TRI 00:26,76
31. (15539) Lippoldt, Frank 1961 SV 99 München GER 00:26,92
32. (12406) Irmer, Frank 1965 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 00:27,07
33. (11376) Berrios, Carlos 1965 Ymca-San Juan PUR 00:27,26
34. (13794) Albrecht, Thilo Enrico 1964 SG Schwarzwald-Baar-Heuberg GER 00:27,33
35. (16364) Rembt, Oliver 1964 TSV 1862 Friedberg GER 00:27,41
36. (11744) Deppe, Frank 1965 SC Steinhagen - Amshausen GER 00:27,44
37. (14664) Wesson, Paul 1965 Godalming Amateur Swimming Club GBR 00:27,45
38. (13188) Schwartz, Mathias 1962 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:27,46
39. (14722) Borowski, Frank 1964 SV Eutin GER 00:27,58
40. (13160) Mannucci, Daniele 1965 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:27,66
41. (14446) Sommer, Vojtech 1961 VSK Univerzita Brno CZE 00:27,69
41. (13312) Prönneke, Maik 1965 SV Wasserfreunde Stendal GER 00:27,69
43. (12539) Exacoustos, Pietro 1961 Aquatic Team Ravenna ITA 00:27,70
43. (13640) Oy, Mario 1965 PSV Cottbus 90 GER 00:27,70
45. (13319) Politis, Georgios 1962 SG-Regio-Freiburg GER 00:27,74
46. (10405) Werner, Harald 1961 SC Wiking Herne GER 00:27,81
47. (10004) Maas, Detlev 1961 TSV Kenten GER 00:27,89
47. (11750) Rädeker, Thomas 1965 SG Oberhausen, DJK GER 00:27,89
49. (13871) Ferri, Attilio 1964 A.S. D´Annunzio Nuoto Pescara ITA 00:28,00
50. (12506) Kollmansberger, Andreas 1965 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:28,02
51. (14921) Zimmermann, Jens Peter 1965 SV 77 Neufahrn GER 00:28,03
52. (15908) Benedetti, Roberto 1962 A.S. Nuovo Nuoto ITA 00:28,04
53. (14450) Kovaru, Zbynek 1964 JPK Jihlava CZE 00:28,09
53. (12769) Montagnani, Gian Luca 1965 Modena Nuoto ITA 00:28,09
53. (12193) Corona, Massimiliano 1965 Aquatic Forum Roma ITA 00:28,09
56. (12639) Nikolaevich, Nikolay 1963 Volna BLR 00:28,11
57. (13820) Keller, Frank 1965 TSV Eintracht Karlsfeld GER 00:28,14
58. (13159) Konrad, Sven 1963 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:28,23
59. (11992) Keen, John 1963 Orlando Masters USA 00:28,24
60. (14214) Schulz, Thomas 1965 TSV Eintracht Hittfeld GER 00:28,27
61. (12734) Haury, Ralf 1961 SSG Filder-Neckar-Teck GER 00:28,39
62. (17071) Rendl, Christian 1963 Donau Wien AUT 00:28,45
63. (14961) Conway, David 1962 SV Dachau GER 00:28,48
64. (17231) Tomas, Bernard 1964 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:28,61
65. (10404) Tippmann, Michael 1961 SC Wiking Herne GER 00:28,62
66. (12760) Bertoni, Stefano 1962 Modena Nuoto ITA 00:28,66
67. (16671) Nowak, Damian 1963 Akwawit Leszno POL 00:28,78
68. (16884) Szreniawski, Marek 1964 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 00:28,79
69. (15887) Preti, Alessandro 1964 A.S. Nuovo Nuoto ITA 00:28,90
69. (14872) Leschka, Viktor 1963 Swim Sport Asociation Vienna Oldies AUT 00:28,90
71. (17284) Verra, Alex 1962 U.S. Crepy en Valois FRA 00:28,96
72. (14945) Spinella, Roberto 1962 Polisportiva In ITA 00:28,97
73. (17445) Dante, Guio 1965 Punto Sport SRL ITA 00:28,98
74. (15252) Haufe, Carsten 1961 Sport-Club Riesa GER 00:29,17
74. (12509) Muskat, Jürgen 1961 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:29,17
76. (14826) Ahnen, Wolfgang 1961 SSV Trier GER 00:29,19
77. (15205) Peters, Jürgen 1964 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:29,20
77. (14632) Chiozza, Roberto 1962 Cuneo Nuoto ITA 00:29,20
79. (13166) Giovanelli, Riccardo 1965 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:29,22
80. (14012) Nordfors, Bjorn 1963 IFK Lidingö SWE 00:29,28
81. (14900) Hunte, Marco 1962 1. WV Wunstorf GER 00:29,31
81. (13165) Bellini, Fulvio 1965 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:29,31
83. (15591) Miranda Barbosa, Joao Pedro 1964 A-Dos-Loulos POR 00:29,37
84. (11060) Hemmen, Jörg 1964 SGS Hannover GER 00:29,45
85. (11099) Adshead, Ian 1965 Heart of England GBR 00:29,46
86. (12761) Verdonik, Walter 1965 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:29,56
87. (13137) Drago, Daniele 1965 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:29,70
88. (14604) Dillig, Ralf 1965 DJK SV Poseidon Duisburg GER 00:29,71
89. (12188) Kraus, Hartmut 1965 SG Schorndorf GER 00:29,81
90. (15136) Drengk, Rolf 1962 SSG Altena GER 00:29,84
91. (16413) Kubusch, Karsten 1964 SV Gera GER 00:29,91
91. (13666) Lorenz, Andreas 1962 FWM München GER 00:29,91
93. (14636) Mai, Hans-Jürgen 1963 Beckumer SC GER 00:29,94
94. (15360) Wolter, Ingo 1962 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:29,98
95. (12256) Grobler, Robert 1961 Camden Swiss Cottage GBR 00:30,04
96. (12891) Wohlfahrt, Frank 1964 SG Oelde GER 00:30,06
97. (12806) Brunner, Oliver 1963 SB Delphin Augsburg GER 00:30,13
98. (12055) Brandt, Stephan 1962 Heiligenhauser SV GER 00:30,16
99. (15677) Usionak, Andrei 1963 Volna BLR 00:30,21
99. (14245) Pfitzner, Dirk 1964 TSV Anderten GER 00:30,21
101. (13009) Wyss, Hans Peter 1962 Schwimmklub Langnau SUI 00:30,37
102. (10444) Oehlmann, Sven 1962 SC Herford GER 00:30,54
103. (14824) Fochler, Claus 1965 Schwimmverein Straubing GER 00:30,55
104. (16617) Rainisch, Wilhelm 1962 SV Gallneukirchen AUT 00:30,57
105. (15792) Greppmeier, Gerhard 1962 SSV Schrobenhausen GER 00:30,63
106. (11100) Gascon, Jean 1964 Fédération De Natation Du Québec CAN 00:30,69
107. (17310) Soubiran, Jean 1962 Cercle des Nageers de Villers-Cotterets FRA 00:30,70
108. (15278) Aichberger, Klaus 1962 ESV St. Pölten AUT 00:30,71
109. (17187) Pougnard, Christophe 1962 Red Star Club Champigny FRA 00:30,79
110. (15687) Anderlini, Alessandro 1963 N.C. Azzurra 91 ITA 00:30,81
111. (11738) Mehl, Mathias 1963 TV 1861 Neu Isenburg GER 00:30,82
112. (13501) Villela, Eduardo de Olivera 1962 Oficina Namour BRA 00:30,95
113. (11826) Sotres Benson, Oscar 1961 Acuatica Nelson Vargas MEX 00:31,24
114. (17064) Fremeaux, Marc 1962 Les Nageurs Andegaves FRA 00:31,54
115. (17145) Heudeborg, Gilles 1962 Pont Audemer Nautic Club FRA 00:31,63
116. (17098) Gross, Michael 1962 Donau Wien AUT 00:31,72
117. (12752) Randriambelo, Luc M.R. 1963 MSM MAD 00:31,80
118. (14463) Safra, Jiri 1962 Seals Masters CZE 00:31,94
119. (17136) Ricou, Christophe 1965 Rochefort Neptune Club FRA 00:32,88
120. (17232) Müller, Patrick 1962 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:33,29
121. (17013) Di Giannantonio, Sandro 1965 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:33,74
122. (16172) Marchiano, Miguel 1965 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:34,13
123. (17222) Desesquelles, Franck 1964 C.N. D. Liancourtais FRA 00:36,36
124. (17146) Manginot, Pierre 1965 Pont Audemer Nautic Club FRA 00:37,07
---
(11928) Woodring, Douglas 1965 Olympic Club USA d.n.s.
(12133) Khloptsov, Andriy 1964 Aqua Masters swim Club Kiev UKR 00:25,30 disqu.
GA - False start.
age group 30
1. (12953) Fibbens, Michael 1968 Camden Swiss Cottage GBR 00:23,73
2. (15839) Trindade, Paulo Manuel Novais 1967 Inatel/Por POR 00:24,37
3. (13136) Gialdi, Massimiliano 1966 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:24,43
4. (16501) Bruha, Jochen 1969 ASV Wuppertal GER 00:24,44
5. (12955) Lopez, Julio Cesar 1967 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:24,54
6. (13060) Everist, Kirk 1967 The Olympic Club USA 00:24,67
7. (15724) Renner, Lars 1968 SCW Eschborn GER 00:24,87
8. (14183) Borba, Lawrence 1970 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:25,32
9. (14335) Pronek, Jarmil 1966 VSK Univerzita Brno CZE 00:25,49
10. (12944) Günther, Georg 1968 SSG Saar Max Ritter GER 00:25,51
11. (14137) Sorenson, Mike 1968 Alaska Masters Swimming USA 00:25,66
12. (15997) Wrasse, Andrè 1970 SG Region München GER 00:25,82
13. (15525) Schuell, Willy 1968 TSV Obergünzburg GER 00:25,85
14. (14174) Silva, Ricardo 1970 Competition BRA 00:25,90
14. (14448) Aisman, Milos 1970 Slavia Pilsen CZE 00:25,90
16. (13746) Sells, Todd 1967 The Olympic Club USA 00:25,94
17. (12195) Kastner, Uwe 1969 Turnerschaft Arzberg GER 00:26,11
18. (12548) Gomez, Matthew 1966 Spencer Swim Team GBR 00:26,15
19. (11948) Nottebrock, Thomas 1966 TG Lage GER 00:26,32
20. (14821) Karl, Christian 1969 Schwimmverein Straubing GER 00:26,33
21. (15527) Pfrepper, Klaus-Ingmar 1970 TG Heddesheim GER 00:26,36
22. (16659) Kristensen, Allan F. 1969 RAP Danmark DEN 00:26,38
23. (17242) Magnan, Francis 1967 U.S.L.M Pacoussines FRA 00:26,46
24. (14934) Schramm, Stephan 1966 SV Neviges GER 00:26,49
25. (13163) Capitani, Enrico 1969 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:26,53
26. (14771) Konrad, Paul 1970 SSKC Poseidon Aschaffenburg GER 00:26,62
27. (13310) Müller, Ronald 1966 SV Wasserfreunde Stendal GER 00:26,83
28. (15265) Sodek, Stefan 1969 ESV St. Pölten AUT 00:26,85
29. (14869) Nickel, Wolfgang 1967 SV Würzburg 05 GER 00:26,86
30. (11224) Lochstampfer, Gunther 1967 TSG Schwäbisch Hall GER 00:26,88
31. (17127) Buijs, Joep 1969 Trivia Groningen NED 00:26,95
32. (13097) Molwitz, Frank 1968 SG Kornwestheim - Marbach GER 00:27,01
32. (12308) Mundschin, Robert 1966 SC Thalwil SUI 00:27,01
34. (13642) Westensee, Kai 1970 SG Dithmarschen GER 00:27,06
35. (16431) Wenzek, Hagen 1969 SV Hagen 94 GER 00:27,09
36. (13605) Edwards, Craig 1966 PC Sayama JPN 00:27,10
37. (13135) Losa, Eros 1968 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:27,13
37. (14991) Petzold, Jörg 1969 SG Schwarzwald-Baar-Heuberg GER 00:27,13
39. (14233) Pantalei, Andrea 1968 A.S. Helios Southlands ITA 00:27,15
40. (13672) Beadle, Andrew 1970 Gloucester Masters GBR 00:27,17
41. (13968) Jansen, Frank 1966 VFR Übach-Pahlenberg GER 00:27,30
42. (15068) Pelkmann, Ralf 1970 Beckumer SC GER 00:27,38
43. (11900) Pannach, Andreas 1966 TSV Rot-Weiß-Lörrach GER 00:27,39
44. (14819) Rülke, Andreas 1969 SG Neckar/Enz GER 00:27,40
45. (12703) Dietrich, Marcos Tadeu 1968 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:27,42
45. (15242) Gambetti, Fabio 1970 Reggiana Nuoto ITA 00:27,42
45. (14862) Wimmer, Norbert 1970 TV 1885 Eggenfelden GER 00:27,42
48. (15729) Fraatz, Rainer 1966 SCW Eschborn GER 00:27,43
49. (11610) Bernsdorf, Kai 1967 TSV Rhüden GER 00:27,44
49. (14431) Louthan, Tomas 1969 TJSH CZE 00:27,44
51. (16629) Stroblmair, Johanne 1967 SV Gallneukirchen AUT 00:27,46
52. (10139) Delkeskamp, Thomas 1967 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:27,47
53. (13241) Stark, Thomas 1970 TV Memmingen GER 00:27,48
54. (17355) Mattuschka, Tino 1966 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:27,49
55. (12250) Evison, Geoff 1967 Camden Swiss Cottage GBR 00:27,69
56. (12677) Ferrari, Massimo 1969 Rezzato Nuoto ITA 00:27,75
57. (15933) Karl, Guido 1967 SC Wasserfreunde München GER 00:27,76
58. (17446) Sanna, Mauro 1966 Punto Sport SRL ITA 00:27,81
59. (13332) Pauli, Andreas 1969 Spencer Swim Team GBR 00:27,82
60. (13960) Westphal, Frank 1969 TSG Niefern GER 00:27,87
61. (12774) Toni, Marco 1966 Modena Nuoto ITA 00:27,88
62. (16076) Beer, Dirk 1968 Berliner TSC e.V. GER 00:27,90
63. (11137) Martinez, Victor 1967 Academia Competition Brasil BRA 00:27,95
64. (14455) Barvinek, Petr 1970 Lokomotiva Trutnov (Lotz) CZE 00:28,00
65. (14424) Zouhar, Filip 1970 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:28,04
66. (10275) Strohmeyer, Frank 1969 S.V.Neptun Herne GER 00:28,08
67. (16184) Delaunay, Jochen 1968 SC Charlottenburg GER 00:28,14
68. (10231) Cowland, Paul 1969 Bracknell GBR 00:28,15
68. (11639) Lindner, Marc 1970 Dürener TV 1847 e.V. GER 00:28,15
70. (13962) Dauner, Ralf 1967 TSG Niefern GER 00:28,26
70. (15881) Benedetti, Claudio 1968 A.S. Nuovo Nuoto ITA 00:28,26
72. (15737) Schulz, Dirk 1970 SCW Eschborn GER 00:28,30
73. (16363) Sieberg, Olaf 1967 SKG Sprendlingen GER 00:28,31
73. (17251) Marzahn, Robert 1969 Berliner Schwimmclub Delphin GER 00:28,31
75. (10334) Cadin, Sergio 1969 A.S. Pordenuoto ITA 00:28,34
75. (16611) Pedersen, Jens Age 1969 USG DEN 00:28,34
77. (15693) Barth, Andreas 1970 Mendener SV 03 e.V. GER 00:28,41
78. (13277) Zaczykiewicz, Bartosz 1969 Masters Opole POL 00:28,57
79. (12151) Thys, Yvan 1966 Racing Swimming Club Mechelen BEL 00:28,58
80. (17027) Guthmann, Martin 1969 SV Heessen GER 00:28,60
81. (17348) Mielke, Wolfram 1969 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:28,65
82. (16200) Imling, Hagen 1968 TSV Schwerin e.V. GER 00:28,70
83. (12059) Brandt, Andreas 1967 Heiligenhauser SV GER 00:28,86
84. (14653) Beckmann, Wolfgang 1966 SV Neptun Erkenschwick GER 00:28,99
85. (12047) Dreusicke, Dirk 1970 Heiligenhauser SV GER 00:29,02
86. (14231) Petrucci, Alessandro 1969 A.S. Helios Southlands ITA 00:29,05
86. (13130) Schlecht, Steffen 1967 SV Senftenberg GER 00:29,05
88. (12052) Nagel, Volker 1967 Heiligenhauser SV GER 00:29,11
89. (16147) Knop, Friedrich 1966 SG Dortmund GER 00:29,13
90. (10869) Holmberg, Henrik 1969 Mälarhöjdens Simsällskap SWE 00:29,22
91. (10132) Hartkopf, Guido 1967 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:29,29
91. (16320) Cortinovis, Alberto 1966 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:29,29
93. (13974) Bay, Dennis 1968 Dalhousie Masters Club CAN 00:29,36
94. (12313) Strickler, Manuel 1967 SC Thalwil SUI 00:29,43
95. (13656) Seidel, Andreas 1970 SG Dithmarschen GER 00:29,46
96. (17184) Loschi, Franck 1967 A.S. Fontaine Natation FRA 00:29,57
97. (12637) Kojitch, Vladimir 1966 Volna BLR 00:29,90
98. (10333) Padovan, Alessandro 1967 A.S. Pordenuoto ITA 00:30,12
99. (15270) Franchi, Davide 1969 AS Rinascita Nuoto UISP ITA 00:30,14
100. (13657) Geschke, Manfred 1968 SG Dithmarschen GER 00:30,49
101. (10173) Kaufmann, Martin 1967 TVV Neu Wulmstorf GER 00:30,72
102. (12257) Golovkine, Iouri 1969 Troyka Moscow RUS 00:31,39
103. (10338) Marzotti, Stefano 1968 A.S. Pordenuoto ITA 00:32,34
104. (15668) Niro, Marco 1967 N.C. Azzurra 91 ITA 00:36,53
---
(13473) Herek, Sandro 1969 Clube Curitibano BRA d.n.s.
(10496) Dorau, Kai 1966 SGS Verden /Dörverden GER 00:26,19 disqu.
GA - False start.
age group 25
1. (14472) Havlicek, Vlastimil 1972 Slavia Pilsen CZE 00:23,99
2. (13483) Gomes, Leona Rao Ribas 1974 Clube Curitibano BRA 00:24,52
3. (16509) Eggers, Andor 1974 NSSV Delphin Neubrandenburg GER 00:24,70
4. (14542) Scheuner, Torsten 1973 1.Potsdamer SV GER 00:24,71
5. (15142) Wendel, Andree 1975 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 00:24,76
6. (11771) Sadler, Jonathan 1972 Witney and District S.C. GBR 00:25,00
7. (15990) Koller, Andreas 1972 SG Region München GER 00:25,06
8. (10136) Wolf, Karl-Josef 1974 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:25,11
9. (14610) Groß, Stephan 1975 SG Schwimmteam-Köln GER 00:25,15
10. (17452) Monsalve Rosales, Osman 1974 Master Venezuela VEN 00:25,25
11. (16347) Zaikov, Anton 1971 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 00:25,33
12. (16004) Lutz, Christian 1975 Welser Turnverein 1862 AUT 00:25,34
13. (15662) Deruelle, Fabien 1973 LUC Natation FRA 00:25,40
14. (14184) Riederer, Ingo 1971 Fluminense Football Club BRA 00:25,41
15. (11611) Girbig, Lars 1972 TSV Rhüden GER 00:25,52
16. (16466) Schneider, Sören 1971 SV Gera GER 00:25,66
17. (17246) Manzano, Rafael 1975 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:25,71
18. (10135) Langer, Jürgen 1973 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:25,73
18. (16563) Pedersen, Soren Brogaard 1973 Herlev IF DEN 00:25,73
20. (11151) Negrini, Paulo Roberto 1972 Academia Competition Brasil BRA 00:25,74
21. (16513) Pavanello, Claudio 1974 Polisportiva Terraglio ITA 00:25,76
22. (13709) Jackson, Ian 1973 Dalhousie Masters Club CAN 00:25,78
23. (14380) Blintsov, Denys 1971 Katran Masters Club UKR 00:25,81
24. (13305) Lemke, Tim 1972 SG Hanse Bremen GER 00:25,84
25. (14228) Pelletier, Eros 1973 Equipe Quebec CAN 00:25,85
26. (17225) Ossendorf, Marc 1971 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:25,86
27. (16391) Strötker, Günther 1972 Waspo Nordhorn GER 00:25,88
28. (12153) Rose, Mark 1972 Rotherham Metro GBR 00:25,91
29. (15883) Rosi, Gilberto 1975 A.S. Nuovo Nuoto ITA 00:25,94
30. (14191) Faria, Gustavo 1971 Academia Competition BRA 00:25,98
30. (14663) Franitza, Daniel 1971 USV TU Dresden GER 00:25,98
32. (13906) Emery, Yannick 1973 A.S. Gien Natation FRA 00:26,11
33. (15324) Mannel, Sören 1975 Sport-Club Riesa GER 00:26,18
34. (10595) Gerringa, Agnus 1971 Z&PC Bubble NED 00:26,23
35. (10276) Strohmeyer, Jens 1973 S.V.Neptun Herne GER 00:26,31
36. (14994) Hinzdorf, Tom 1973 Bitterfelder Schwimmverein 1990 e.V. GER 00:26,39
37. (14420) Chloupek, Tomas 1972 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:26,43
38. (12325) Richter, Dennis 1973 SV 2000 e.V.Brandenburg GER 00:26,64
39. (13828) Irwin, Robert 1974 Independent CAN 00:26,70
40. (15349) Neukirch, Mike 1973 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:26,72
40. (17362) Meißner, Marco 1972 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:26,72
42. (11251) Shuttleworth, Anthony Clive 1975 Highway Masters Swimming Club RSA 00:26,73
43. (16360) Blecken, Olaf 1972 SKG Sprendlingen GER 00:26,83
44. (12906) Streißgut, Heike 1975 TSG-Nordwest 98 Frankfurt GER 00:26,86
45. (16618) Mom's Eriksen, Henrik 1972 USG DEN 00:26,97
46. (12706) Grade, Alexsandro 1971 Country Clube de Londuna BRA 00:26,98
47. (14163) Barboza, Pedro 1973 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:27,00
47. (17058) Olaru, Victor 1973 SG Essen GER 00:27,00
49. (13308) Bröckelmann, Frank 1971 Wiedenbrücker TV GER 00:27,05
50. (14165) Gutierrez, Marcos 1971 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:27,20
51. (14944) Thomas, Michael 1975 SV Dachau GER 00:27,21
52. (17128) Jelijs, Michiel 1972 Trivia Groningen NED 00:27,26
53. (15558) Hillmayr, Heinrich 1972 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:27,28
53. (15269) Brini, Niko 1973 AS Rinascita Nuoto UISP ITA 00:27,28
53. (12324) Henkel, Lars 1975 SV 2000 e.V.Brandenburg GER 00:27,28
56. (13242) Ihm, Markus 1975 TV Memmingen GER 00:27,32
57. (13099) Haß, Michael 1974 SC Bodenteich GER 00:27,37
57. (16422) Schröder, Marc-Oliver 1975 SV Hagen 94 GER 00:27,37
59. (11893) Ochs, Daniel 1973 SSG Heidenheim GER 00:27,40
60. (12824) Knau, Jan 1973 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:27,46
61. (14621) Hoersken, Arne 1972 Polizei Sport Verein Duisburg ST GER 00:27,47
62. (14585) Nähring, Karsten 1971 DJK SV Poseidon Duisburg GER 00:27,49
63. (16498) Schönmehl, Tom 1974 SSK Hörde GER 00:27,51
64. (14517) Wöhrl, Wolfgang 1973 SSV Schrobenhausen GER 00:27,53
65. (13641) Lange, Rolf 1971 SG Dithmarschen GER 00:27,56
66. (16433) Kaß, Helge 1975 SV Hagen 94 GER 00:27,57
66. (16712) Huber, Michael 1974 FWM München GER 00:27,57
68. (14436) Rasocha, Filip 1972 Dukla Praha CZE 00:27,61
69. (17447) Bruni, Pierfrancesco 1972 Punto Sport SRL ITA 00:27,64
70. (16497) Fenner, Marc 1973 SSK Hörde GER 00:27,70
71. (14432) Dlouhy, David 1972 TJSH CZE 00:27,79
72. (15549) Reichhardt, Holger 1971 SV Aegir Arnsberg GER 00:27,84
72. (15870) Monje Albert, Antonio 1971 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 00:27,84
74. (14521) Tautor, Heiko 1971 SV 1906 Gotha e.V. GER 00:27,88
75. (17308) Laguette, Thierry 1975 Cercle des Nageers de Villers-Cotterets FRA 00:27,89
75. (14802) Kellner, Manfred 1974 SG Nürnberg GER 00:27,89
77. (14433) Paulu, Jan 1974 TJSH CZE 00:27,90
78. (12685) Saiglia, Simone 1975 Rezzato Nuoto ITA 00:27,95
79. (16307) Wöhrle, Marc 1975 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:27,97
79. (13854) Schmitz, Jochen 1972 S.C."Hellas"Einbeck e.V. GER 00:27,97
81. (15148) Hartig, Jens 1974 MTV Dannenberg GER 00:27,98
82. (12200) Schmidtsdorff, Martin 1973 Turnerschaft Arzberg GER 00:28,04
83. (15571) Lubeseder, Christian 1972 Wasserfreunde Pullach e.V. GER 00:28,09
84. (16423) Höfling, Michael 1972 SV Hagen 94 GER 00:28,15
84. (10828) Stricker, Carsten 1972 Swimming Luxembourg LUX 00:28,15
86. (16865) Lui, Mirko 1974 AS Pegognaga ITA 00:28,16
87. (1030) Conroy, Gordon 1975 Ennis Swimming Club IRL 00:28,20
88. (14362) Idi, Lorenzo 1973 Ondablu ITA 00:28,21
89. (16388) Schuster, Stefan 1973 TSV Katzwang GER 00:28,30
90. (16074) Thalau, Oliver 1971 SV Region Stuttgart GER 00:28,31
90. (15867) Arregui de la Cruz, Francisco 1972 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 00:28,31
92. (12611) Zinndorf, Bernhard 1974 ISV Bad Godesberg GER 00:28,32
93. (14822) Solleder, Bernhard 1973 Schwimmverein Straubing GER 00:28,35
94. (15317) Meier, Stefan 1973 VfB Hermsdorf Berlin e.V. GER 00:28,39
95. (14435) Holanec, Petr 1973 Dukla Praha CZE 00:28,41
95. (10669) Traverso, Battista 1971 Genova Nuoto ITA 00:28,41
97. (11975) Mancebo, Christian 1971 Acuatica Nelson Vargas MEX 00:28,42
98. (15701) Lanzillotti, Francesco 1975 N.C. Azzurra 91 ITA 00:28,47
99. (13138) Di Francesco, Fabio 1975 A.S. Bergamo Nuoto ITA 00:28,49
100. (14437) Duska, Pavel 1973 Dukla Praha CZE 00:28,57
101. (13896) Reble, Wolfgang 1975 DJK Würzburg GER 00:28,61
102. (13822) Junga, Bastian 1975 TSV Eintracht Karlsfeld GER 00:28,64
103. (15203) Kuhlmeyer, Kai 1971 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:28,66
104. (13339) Uchino, Hidemine 1973 Rondo H-Murayama JPN 00:28,70
105. (15667) Bargel, Michael 1975 SV 99 München GER 00:28,76
106. (14813) Schwartzer, Jan 1975 BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. GER 00:28,79
106. (17234) Deloncle, Nicolas 1973 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:28,79
108. (10137) Bergsma, Frans 1973 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:28,93
108. (14497) Heidrich, Mario 1971 SSG Günzburg - Leipheim GER 00:28,93
110. (17216) Portale, David 1972 Union St.-Bruno Bordeaux FRA 00:29,02
111. (15146) Rohwedder, Timo 1974 MTV Dannenberg GER 00:29,17
112. (14820) Schuirer, Markus 1973 Schwimmverein Straubing GER 00:29,21
113. (17444) Petricelli, Fabio 1971 Punto Sport SRL ITA 00:29,27
114. (13938) Menu, Nicolas 1975 Plan-Les-Ouates SUI 00:29,37
115. (15697) Boni, Luca 1974 N.C. Azzurra 91 ITA 00:29,53
116. (17831) Bertz, Martin 1971 SC Hellweg 1949 Werl e.V: 00:29,55
117. (16545) Budig, Martin 1974 Helsingor Swommeklub DEN 00:29,60
118. (16425) Döring, Bernd 1973 SV Hagen 94 GER 00:29,78
119. (17039) Bertho, Didier 1972 Nantes ASPTT Natation FRA 00:29,89
120. (15589) Rouillere, Mickael 1974 CA Cholet FRA 00:29,98
121. (16012) Grinon Reina, Jose 1971 Club Natation Huelva ESP 00:30,07
122. (10336) Sist, Stefano 1973 A.S. Pordenuoto ITA 00:31,88
---
(14165) Guiterrez, Marcos 1971 Valle Arriba Athletic Club VEN d.n.s.
(16389) Attoressi, Diego, Josè 1971 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 00:25,54 disqu.
GA - False start.