8/2/2000 - 8/2/2000
Munich, , Germany
VIII FINA World Masters Championships - Munich
event 18: 200m backstroke women
age group 85
1. (10072) Lenk, Maria 1915 Rio Masters BRA 04:53,05
2. (12160) Ayala de Cordoba, Esther 1915 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 06:36,84
3. (10925) Angulo de Cardenes, Bernarda 1912 Real Club Victoria - 736 ESP 08:19,13
4. (12849) Lenigk, Margot 1911 San Mateo Master Marlins USA 10:27,00
age group 80
1. (10730) Thein, Edith 1918 Hapoel Arad ISR 04:11,83
2. (11465) Van Rysel, Willy 1916 Spencer Swim Team GBR 05:01,22
3. (16288) Mori, Hideko 1920 Oahu Club Kioicho JPN 05:52,68
4. (11379) Godsall, Emily Florence 1917 NOFIO Cymru GBR 06:24,42
5. (10477) Buck, Elaine Mavis 1919 East Coast Masters RSA 06:27,58
6. (14101) Tanaka, Akiyo 1920 Odawara SC JPN 08:26,34
---
(10426) Heath, Luella 1920 Rocky Mountain Masters USA d.n.s.
age group 75
1. (10228) Steadman, Doris Elizabeth 1924 Garden State Masters USA 03:41,38
2. (13341) Monahan, Joan 1925 Roskill Masters Swim Club NZL 04:12,19
3. (17165) Plisson, Agnes 1924 Racing Club de France FRA 04:20,34
4. (11072) Keteleer, Virginia 1925 Antwerpse Zwemclub Scaldis BEL 04:23,63
5. (12164) Vadem, Kristina 1925 SOIK Hellas SWE 04:37,52
6. (15815) Kutti, Nora 1922 U-Club / Talllinn EST 05:06,10
7. (14643) Kuroha, Yaeko 1925 Sappro Masters JPN 05:11,04
8. (10484) Hoschke-Lengefeld, Lilo 1922 T.S.V.Plön GER 05:13,54
9. (13338) Newman, Marjorie 1923 Indian River Community Collage Masters USA 05:16,15
10. (13086) Kunst, Waltraudt 1923 VFL 1990 Gera e.V. GER 05:19,71
11. (11690) Batten, Vivien 1925 Cardiff Masters Swimming Club GBR 05:56,45
12. (11179) Drusinski, Irene Cynthia 1922 Amakhosi RSA 07:15,70
---
(12552) Fritze, Ingeborg 1921 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER d.n.s.
(11176) Hardwich, Yvette 1925 Amakhosi RSA 04:45,14 disqu.
BaE - Not on back of wall.
age group 70
1. (16641) Bendtsen, Karen Margrethe 1930 TIK DEN 03:29,12
2. (12350) Gjöres, Kerstin 1927 SOIK Hellas SWE 03:51,33
3. (12493) Lange, Erika 1928 SG Böhmetal GER 04:01,32
4. (13646) Coleman (Jill), Caroline 1930 Maryland Masters USA 04:14,74
5. (15328) Gutschera, Elisabeth 1929 SV 1906 Gotha e.V. GER 04:30,26
6. (10424) Brenner, Marian 1930 Connecticut Masters USA 04:36,34
7. (11320) ten Oever, Elly 1929 Old Dutch NED 04:46,46
8. (11517) Gillbee, Hazel 1928 North Lodge Neptunes AUS 04:48,32
9. (13497) Sodré, Dora 1930 Rio Masters BRA 04:51,99
10. (11991) Wills, Joyce 1929 Brisbane Northside Masters AUS 04:57,11
11. (15823) Michelson, Helle-Iris 1929 U-Club / Talllinn EST 04:59,24
12. (13532) Yamauchi, Yoshiko 1930 Takara Ships JPN 05:00,54
13. (11280) Todd, Betty Ann 1926 Toowoomba Masters Aussi (Q.T.W.) AUS 05:02,60
14. (14259) Stobie, Janet 1929 Caledonia GBR 05:02,79
15. (14108) Okamoto, Shizuko 1927 Oahu Tsunashima JPN 05:08,96
16. (14079) Kusaka, Mie 1930 Win Fukushima JPN 05:12,65
17. (13644) Gruender, Jeane 1928 Missouri Valley USA 05:15,09
---
(12004) Castro Lobo, Lucia 1928 Rio Masters BRA d.n.s.
age group 65
1. (12587) Johansson, Vivi-Ann 1935 Täby Sim SWE 03:33,18
2. (11477) Fröhlich, Ursula 1935 Rheingauer Schwimmclub GER 03:44,41
3. (16153) Madaras, Sandorne 1931 Egri Senior Uszoclub HUN 03:54,64
4. (11143) MC Cubbin, Miek 1935 San Mateo Master Marlins USA 03:55,61
5. (11333) de Vos, Annie 1934 Old Dutch NED 03:59,94
6. (10684) Morton, Barbara 1933 Darwen A.S.C. Masters GBR 04:04,51
7. (11830) Hernandez Alvarez, Rosaura 1933 Acuatica Nelson Vargas MEX 04:05,65
8. (13236) Gregg, Herta 1935 TV Memmingen GER 04:07,71
9. (10181) Atwood, Barbara 1933 St.Petersburg Masters USA 04:11,63
10. (12102) Yoshinaga, Kimiko 1933 Hakuyo S JPN 04:15,48
11. (15822) Skukis, Helle 1931 U-Club / Talllinn EST 04:17,08
12. (14042) Goto, Aiko 1931 Win Fukushima JPN 04:17,44
13. (10022) Tokano, Michiko 1934 Tokyo Dolfin Komazawa JPN 04:17,84
14. (14058) Ito, Yoshiko 1932 Win Fukushima JPN 04:19,25
15. (14035) Saiki, Keiko 1935 Takaido SC JPN 04:33,10
16. (12909) Doerr, Ute-Christa 1934 SSG Heidenheim GER 04:33,84
17. (15384) Hori, Masako 1934 Chunichi SC JPN 04:34,42
18. (10416) Cochrane, Joy 1933 Romford Town S.C. GBR 04:35,41
19. (14115) Ueda, Teruko 1935 Yokohama SC JPN 04:36,82
20. (11519) Hindman, Beres 1934 Toowoomba Masters Aussi (Q.T.W.) AUS 04:37,49
21. (15040) Tanimoto, Tayomi 1931 Itsukaichi SS JPN 04:39,65
22. (14268) Coffani, Ana Velba 1932 Esporte Clube Pinheiros BRA 04:53,11
23. (12900) Rahnfeld, Inge 1932 SSG Heidenheim GER 04:56,93
24. (14150) De Abreu Pessoa, Lilian 1935 Esporte Clube Pinheiros BRA 05:45,46
---
(13534) Inoue, Yoko 1935 Five Ten Niihama JPN d.n.s.
age group 60
1. (13624) Schulz, Christel 1940 SG Einheit Rathenow GER 03:12,62
2. (10422) Jordan, Betsy T. 1937 San Diego Swim Masters USA 03:13,41
3. (11470) Kastner, Ursula 1937 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 03:26,05
4. (10208) Walker, Brenda 1938 City of Chester GBR 03:32,12
5. (16291) Sugimoto, Harumi 1938 Oahu Club Kioicho JPN 03:33,08
6. (11057) Hasegawa, Sachiko 1939 Itoman Omiya JPN 03:33,71
7. (14316) Jarosova, Eva 1936 Bohemians Prague CZE 03:34,54
8. (12289) Schulze, Marga 1938 SG Neukölln eV Berlin GER 03:34,55
9. (11489) Kinnaird, Alice 1936 Frankston Peninsula AUS 03:34,84
10. (17008) De Alvarez, Maria 1939 Vikingos VEN 03:37,17
11. (12778) Scheffler, Gisela, Dr. 1937 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 03:38,15
12. (12553) Lange, Ingrid 1937 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 03:38,93
13. (10255) Fujieda, Tayo 1937 Itoman Sakai JPN 03:39,21
14. (14116) Koyama, Kazu 1939 Tokyo Marine JPN 03:40,56
15. (14874) Remenyi, Ute 1939 Swim Sport Asociation Vienna Oldies AUT 03:46,85
16. (12638) Dacey, Shirley G. 1936 Algonquin Aquatic Club CAN 03:49,40
17. (12945) Ehlert, Annemarie 1940 TuS Lüchow GER 03:49,64
18. (11579) Mohovich, Alessandra 1940 Gremio Nautico Uniao BRA 03:56,29
19. (12644) Kennedy, Judy 1937 Omaha Masters USA 03:58,63
20. (11321) Ramey, Marilyn 1940 Heartland Swim Association Masters USA 04:00,53
21. (10836) Springer, Susan 1938 Stanford Masters USA 04:01,19
22. (14111) Takahashi, Katsuko 1937 Win Fukushima JPN 04:01,41
23. (12168) Van Dyck, Florentine 1938 Antwerpse Zwemclub Scaldis BEL 04:02,29
24. (11543) Hsu, Chou Yuen-Yin 1939 Chinese Taipei Swimming Club TPE 04:08,05
25. (10160) Jacques, Helene 1940 Club des Maitres Nageurs de Quebec CAN 04:09,05
26. (14105) Sasaki, Sachiko 1936 Tokyu Tsukimino JPN 04:11,21
27. (11687) Markie, Edith 1937 Gisborne Masters NZL 04:13,54
28. (14062) Kimura, Akiko 1938 Mainichi SP Takasago JPN 04:16,31
29. (17278) Bouckaert, Yvette 1937 SC Bernay Synchro FRA 04:25,01
30. (12697) Reitenbach, Margarida 1940 Amaral Masters BRA 05:44,20
---
(10179) Wilding, Margaret 1939 Haywards Heath S.C, GBR d.n.s.
age group 55
1. (16373) Balla, Maria, Dr. 1944 Racing Club de France FRA 03:03,63
2. (12349) Ohlsson, Margit 1945 SOIK Hellas SWE 03:06,85
3. (11130) Nabuco de Abreu, Silvana 1941 Club Atlhetico Paulistano BRA 03:08,08
4. (10029) Pohlmann, Mary 1945 Illinois Masters USA 03:10,15
5. (11270) Blower, Elaine 1945 Barnet Copthall GBR 03:14,50
6. (10429) Bennett, Betty 1943 Illinois Masters USA 03:15,29
7. (11635) Pollard, Susan 1943 North Shore NZL 03:27,10
8. (17085) Csekö, Gisela 1944 Donau Wien AUT 03:27,19
9. (11743) Völker, Annegret 1945 SC Steinhagen - Amshausen GER 03:35,21
10. (11783) Hanke, Margret 1945 SSF Bonn GER 03:40,47
11. (14567) Richter, Marietta 1944 SC Magdeburg GER 03:41,03
12. (11682) Fiedler, Jutta 1943 SSG Neptun Germering e.V. GER 03:45,34
13. (13095) Gamm, Anita 1942 SG Kornwestheim - Marbach GER 03:45,62
14. (14107) Higuchi, Nobuko 1942 Tokyu Tama P JPN 03:49,41
15. (11424) Rix, Patricia 1943 Cape Town Masters Swimming Club RSA 03:52,60
16. (17297) Pérotin, Micheline 1941 Cercle Nageurs Vannes FRA 03:53,52
17. (16434) Monstadt, Waltraud 1943 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 03:55,48
18. (10238) Bevtz, Karin 1941 S.V.Neptun Herne GER 03:58,97
19. (12213) Hughes, Helen 1942 NOFIO Cymru GBR 04:00,43
20. (12425) Hrenn, Waltraud 1944 TSG Giengen GER 04:00,63
21. (12708) Norris, Roswitha 1942 Davis Aquatic Masters USA 04:00,88
22. (10261) Grob, Sigrid 1941 S.V.Neptun Herne GER 04:06,65
23. (14077) Yoshida, Yukiko 1942 Takaido SC JPN 04:07,73
24. (11564) Takeda, Sachiko 1942 Big Tokai JPN 04:08,49
25. (16960) Magnifico, Aytanga Marlies 1945 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 04:14,22
26. (10739) Braden, Roberta 1942 Movy USA 04:18,92
27. (12972) Werneck, Teresinha 1944 All Sport BRA 04:35,34
28. (10148) Uchida, Ryoko 1945 Central Fitness Club Yoga JPN 04:47,90
---
(14173) Katz, Jane 1943 Empire State Masters USA d.n.s.
age group 50
1. (12304) Merten, Brigitte 1946 SG Neukölln eV Berlin GER 03:00,18
2. (16782) Olsson, Kennie 1949 Karlshamns SK SWE 03:07,36
3. (13688) Andräs, Petra 1950 OSC Bremerhaven GER 03:13,97
4. (11308) Barry, Marcia 1948 Gold Coast Masters USA 03:14,84
5. (12615) Casey, Kathrine J. 1948 Pacific Northwest Aquatics USA 03:16,62
6. (15509) Kiszczak, Grazyna 1950 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 03:18,30
7. (11995) Clarkson, Tracy Leigh 1949 Brisbane Northside Masters AUS 03:18,42
8. (13912) Shepherd, Margareta 1947 Norrköping KK SWE 03:20,54
9. (11774) Breslin, Susan 1947 Verulam GBR 03:25,72
10. (14291) Kosmol, Ewa 1947 WSP Masters Warszawa POL 03:28,93
11. (11159) Mazzei Adolpho, Elza Marina 1946 Esporte Clube Pinheiros BRA 03:29,27
12. (14097) Osada, Etsuko 1949 Beau Sirene JPN 03:31,17
13. (11990) Brown, Jane 1949 Gloucester Masters GBR 03:32,32
14. (11483) Mulsow, Karin 1947 Freier Wassersport Verein Vorwärts Hamburg e.V. GE 03:32,43
15. (14076) Imaizumi, Etsuko 1950 Ryoyu JPN 03:34,02
16. (14367) Matsubara, Keiko 1949 Seijo Kasuyama JPN 03:35,72
17. (14502) Schmich, Christine 1948 SU Salzburg AUT 03:35,97
18. (11715) Schorlemer, Michaele 1950 Wasserfreunde Lüdenscheid GER 03:36,20
19. (15263) Lindner, Maria 1950 Sport-Club Riesa GER 03:41,19
20. (10125) Mertins, Jutta 1949 VfL Michelstadt GER 03:41,81
21. (17018) Zedel, Christine 1947 SG Essen GER 03:41,84
22. (14810) Reimann, Renate 1950 BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. GER 03:43,37
23. (12725) Lahm, Brigitte 1948 SSG Filder-Neckar-Teck GER 03:43,81
24. (10676) Fyfe, Joyce 1947 Coelacanth RSA 03:47,89
25. (11777) Adams, Alice - Helene 1946 Georgia Team USA 03:49,98
26. (14081) Fujli, Atsuko 1948 Takaido SC JPN 03:50,75
27. (16961) Barracco, Maria Teresa 1950 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 03:51,11
28. (16276) Morita, Yoshimi 1950 Oahu Club Kioicho JPN 03:51,82
29. (10437) May, Lyn 1949 Wollongong Masters AUS 03:51,95
30. (12154) de Sanctis, Gabriela Silvia 1947 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 03:57,00
31. (14089) Minowa, Hifumi 1950 Higashi Fuji SC JPN 04:00,74
32. (14091) Yamada, Kazuko 1947 Mainichi SP Takasago JPN 04:09,43
33. (10922) Nitta, Nobuko 1947 Island Takatsuki JPN 04:10,16
34. (11566) Inoue, Mitsuyo 1948 JISTO Singu JPN 04:12,46
35. (13403) Drews, Rita 1947 AMTV-Hamburg GER 04:13,07
36. (13587) Ferrari, Mariantonia 1947 DDS S.V.I ITA 04:26,14
37. (10098) Saito, Masako 1947 Central Fitness Club Yoga JPN 04:29,04
38. (10147) Tatsuki, Keiko 1948 Central Fitness Club Yoga JPN 04:36,44
---
(13259) Wilkins, Bernice 1947 Heart of England GBR d.n.s.
age group 45
1. (17178) Duprez-Bazureau, Bénédicte 1951 ASPTT Paris Natation FRA 02:44,21
2. (13360) Tarantino, Cristina 1955 Flamingo Sporting Club ITA 02:48,07
3. (10697) Kirkpatrick - Reno, Nancy 1955 Daland Swim School Masters USA 02:50,19
4. (10423) Steadman-Martin, Nancy 1954 Garden State Masters USA 02:52,10
5. (14284) Stubbe, Barbara 1954 BSC Robben GER 02:54,84
6. (17151) Le Noach-Bozon, Sylvie 1955 Enfants de Neptune de Tours FRA 02:58,38
7. (13815) Koch, Claudia 1952 1.SV Nördlingen GER 03:02,89
8. (10185) Black, Karla 1955 New England Masters USA 03:07,15
9. (10483) Bailey, Colleen 1954 East Coast Masters RSA 03:14,74
10. (13721) Gerling, Agneta 1952 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 03:16,03
11. (15347) Ortloff, Elke 1953 SSV Ostring 93 e.V. GER 03:18,39
12. (12915) Sewald, Gabi 1955 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 03:19,07
13. (13613) Markus, Martina 1955 SC Delphin Ingolstadt GER 03:19,37
14. (10562) Sato, Junko 1954 Japan Masters Swimming JPN 03:19,92
15. (11426) Brewis, Judith Gail 1954 Cape Town Masters Swimming Club RSA 03:20,65
16. (11791) Obergfell, Brigitte 1954 SSF Bonn GER 03:24,74
17. (11054) Schwart, Barbara 1952 TSV Hohenhameln GER 03:25,82
18. (12886) Davis, Ulla 1951 Camden Swiss Cottage GBR 03:25,84
19. (14524) Mello, Fernanda 1953 Fluminense Football Club BRA 03:33,28
20. (11446) Letrari, Elda 1954 SSV Brixen ITA 03:36,79
21. (15363) Melzian, Ute,Christiane 1951 TUS Altwarmbuechen GER 03:39,88
22. (16352) Mazura, Christel 1953 TV 1861 Neu Isenburg GER 03:40,60
23. (13635) Hannemann, Steffi 1955 TSV Bad Kissingen GER 03:46,93
24. (12421) Weinzierl, Brigitte 1952 SV Lohhof e.V. GER 03:47,39
25. (12062) Saborowski, Helmgart 1954 WFR Spandau GER 03:51,63
26. (11128) Ruiz, Tania 1951 Esporte Clube Pinheiros BRA 04:16,25
27. (12878) Nunez, Enriqueta 1951 IMSS,Mexico MEX 04:38,57
---
(15510) Baranyi, Judit 1954 Budapest Senior HUN d.n.s.
(15057) Joffe, Rona 1951 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 03:09,76 disqu.
BaI - Past vertikal at turn: independent strokes.
age group 40
1. (10441) Wilde, Lesley 1959 NOFIO Cymru GBR 02:34,37
2. (12861) Martorell, Aroma 1958 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 02:43,32
3. (12540) Zingg-Geiser, Anita 1960 SC Bollingen SUI 02:44,90
4. (10580) Heinsbroek-Graichen, Monika 1960 WVZ NED 02:45,27
5. (17082) Hajdu, Judit 1959 Donau Wien AUT 02:46,26
6. (17148) Beucher-Fezard, Elisabeth 1959 Enfants de Neptune de Tours FRA 02:48,46
7. (10363) Davie, Clare 1956 Old Edwardian Master RSA 02:48,56
8. (12952) Cavanaugh, Debbie 1958 Gold Coast Masters USA 02:52,37
9. (16811) Wang, Yan 1956 Chinese swimming Association CHN 02:52,50
10. (11487) Iseppi, Esther 1958 Sihlfish Adliswil SUI 02:52,70
11. (14318) Kralova, Svatava 1960 KSP KLADNO CZE 02:54,21
12. (11443) Degenaar, Jean 1960 Cape Town Masters Swimming Club RSA 02:54,93
13. (15651) Badger, Carol 1959 The Olympic Club USA 02:56,93
13. (10749) Jolley, Heather 1957 East Coast Masters RSA 02:56,93
15. (10415) Hamblett, Rosalind 1957 Heart of England GBR 03:01,37
16. (14413) Civinova, Vera 1957 Neptun Praha CZE 03:01,48
17. (13982) Zeiher, Jutta 1959 SG Fürth GER 03:07,33
18. (12398) Wojciechowski, Ute 1959 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 03:10,43
18. (16495) Memmert, Anke 1960 TSV Neustadt GER 03:10,43
20. (10186) Cox, Alison Claire 1960 Y SWIM GBR 03:10,66
21. (13586) Viragos, Eva 1957 Delfin SC HUN 03:16,38
22. (11448) Letrari, Maria Barbara 1960 SSV Brixen ITA 03:19,01
23. (17315) Gundermann, Birgitt 1959 SG HH West GER 03:21,14
24. (12390) Tscherny, Ingrid 1960 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 03:21,90
25. (10924) Yonezawa, Mikiko 1956 Island Takatsuki JPN 03:29,80
26. (11277) Brault, Danielle 1956 Master Swimming of British Columbia CAN 03:30,76
27. (14254) Crisp, Jane 1956 Canterbury GBR 03:32,31
28. (15358) Schutty, Karin 1956 SSV Ostring 93 e.V. GER 03:38,94
29. (13498) Senfft, Maria Dulce 1957 Rio Masters BRA 03:44,60
---
(11254) Fisher, Angela 1956 Heart of England GBR d.n.s.
age group 35
1. (12260) Muir-Cochrane, Nuala 1964 Camden Swiss Cottage GBR 02:34,92
2. (12687) Schriger, Joan 1964 The Olympic Club USA 02:38,36
3. (10578) Cromjongh - Dogger, Judith 1964 De Zwoer NED 02:38,76
4. (13261) Cahill, Norma 1965 Ennis Swimming Club IRL 02:40,21
5. (10269) Robinson, Julie 1965 Bracknell Swimming Club GBR 02:40,65
6. (10356) DeLozier, Anna Ray 1963 United States Masters Swimming USA 02:45,94
7. (11632) Grace, Jacqueline 1962 Heart of England GBR 02:45,99
8. (16168) Lázár, Rita 1962 Egri Senior Uszoclub HUN 02:47,13
9. (16211) Gräbner, Jana 1963 SC Chemnitz 1892 GER 02:49,07
10. (12510) Nolte, Simone 1965 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 02:49,79
11. (16193) Eder, Maria Alwine 1962 Polisportiva Nadir - Palermo ITA 02:50,11
12. (13150) Lipski, Claudia 1962 SG Wiste GER 02:50,62
13. (13306) Wulf, Andrea 1962 SG Lübeck GER 02:53,64
14. (12050) Linsenmaier, Ute 1961 TV Mengen GER 02:56,28
15. (10781) Howe, Denise 1961 SPONDON GBR 02:56,59
16. (14897) Gierke, Dorit 1965 1. WV Wunstorf GER 02:57,67
17. (11952) Thoms, Silke 1964 Guetersloher SV GER 02:57,98
18. (14329) Kudelova, Bronislava 1963 SK Kridla Valachu Vsetin CZE 02:58,77
19. (11460) Burbridge, Jayne 1961 RAF Swimming Association GBR 03:00,12
20. (17228) Larreture, Marie Pierre 1964 Jeunesse Natation Compiegne FRA 03:00,68
21. (15244) Heath, Natalie 1965 Gateshead & Wickham S.C. GBR 03:03,02
22. (14950) Resech, Christine 1964 SV Dachau GER 03:05,39
23. (13673) Letarte, Sylvie 1963 Equipe CAN 03:06,15
24. (14527) Toledo Ribeiro, Mylene 1961 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 03:06,86
25. (12790) Rehberger-Düll, Annette 1964 SB Delphin Augsburg GER 03:08,46
26. (17255) Schulz, Sabine 1965 Berliner Schwimmclub Delphin GER 03:09,19
27. (10647) Strauss, Heike 1963 SC Wiking Herne GER 03:10,24
28. (12309) Sucker, Christiane 1963 SG Neukölln eV Berlin GER 03:10,54
29. (14803) Herrmann, Iris 1963 SG Nürnberg GER 03:12,14
30. (10131) Swanson, Christine 1962 St.Petersburg Masters USA 03:12,36
31. (17134) Beaurepaire, Susan 1962 Seynod (ESSN) FRA 03:13,63
32. (15797) Alcaraz Pagán, Nieves 1965 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 03:13,71
33. (12758) Wichert, Christine, Dr. 1964 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 03:14,42
34. (15705) De Filippi, Claudia 1964 A.S. Europaradise Sporting Club ITA 03:14,69
35. (12114) Guillemoz, Sylvie 1963 A.N.Romograntin FRA 03:16,03
36. (13208) Tegeder, Irmgard 1965 EOSC Offenbach GER 03:17,03
37. (15356) Essler, Irina 1963 SSV Ostring 93 e.V. GER 03:32,17
38. (15364) Aldus, Ulrike 1965 SSV Ostring 93 e.V. GER 03:36,51
---
(14279) Romberg, Ute 1961 BSC Robben GER d.n.s.
age group 30
1. (10030) Swatton, Joanna 1970 Fareham Nomads GBR 02:24,25
2. (11471) Veale, Katherine 1966 Totnes GBR 02:31,77
3. (15127) Fernadez de Misa, Escatler Concepcion 1966 Tenerife Master ESP 02:35,06
4. (16687) Raagaard, Gitte 1970 Hvidove DEN 02:35,33
5. (10480) Robertson, Kirstin 1969 Spencer Swim Team GBR 02:43,11
6. (14902) Krietsch, Corinna 1969 1. WV Wunstorf GER 02:44,94
7. (10449) Burdich, Veronika 1970 SC Herford GER 02:45,57
8. (11230) Schlenker, Claudia 1970 TSG Schwäbisch Hall GER 02:45,91
9. (15279) Luetjens, Rosa 1970 SC Villingen GER 02:46,01
10. (11813) Read, Heather 1969 East Coast Masters RSA 02:50,62
11. (10197) Bell, Julia 1966 Bracknell GBR 02:50,95
12. (13500) Scarpelli, Raquel 1969 Porto Acao Academia BRA 02:51,32
13. (10866) Holmberg, Marie 1969 Mälarhöjdens Simsällskap SWE 02:51,67
14. (15598) Mendes Grilo, Anna Paula 1969 A-Dos-Loulos POR 02:51,93
15. (17235) Hagen, Marianne 1969 SG Bochum-Wattenscheid GER 02:52,16
16. (14518) Kabani, Deborah 1968 Hebraica BRA 02:53,86
17. (11733) Schmeer, Meike 1969 TuS Bad Essen GER 02:54,30
18. (12478) Sklomeit, Andrea 1966 TSV Bayer Dormagen GER 02:55,39
19. (10575) de Boer, Henriette 1968 H.Z.&P.C.Heerenveen NED 02:56,47
20. (11293) Heydeman- Duran, Francoise 1969 AZ&PC Amersfoort NED 02:56,94
21. (10709) Portocarrero, Sandra 1967 Peru Masters PER 02:58,99
22. (12067) Schorcht, Sabine 1966 WFR Spandau GER 02:59,07
23. (11931) Clifton, Tanya 1968 Wisbech Swimming Club GBR 02:59,93
24. (17133) Philipsen-Mooijman, Pepita 1966 LZ&PC de Haaien NED 03:00,81
25. (12917) Backes, Claudia 1966 SSG Saar Max Ritter GER 03:01,18
26. (17303) Deniziot, Beatrice 1967 Stade Clermontois Natation FRA 03:01,50
27. (12415) Sablowski, Anke 1969 SG Vahr/Sebaldsbrück Bremen GER 03:02,26
28. (16897) Piwowarczyk, Elzbieta 1966 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 03:03,54
29. (15924) Eckert, Gaby 1966 SVB Hüfingen GER 03:03,86
30. (15056) Varakuta, Alina 1966 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 03:05,98
31. (14757) Arnold, Christiane 1968 SG Stockstadt Kleinostheim GER 03:06,04
32. (15261) Simon, Ute 1969 Sport-Club Riesa GER 03:06,33
33. (10495) Oelßner, Cathrin 1967 SGS Verden /Dörverden GER 03:06,37
34. (12319) Horn, Antje 1966 Zehlendorfer TSV von 1888 e.V. GER 03:07,47
35. (16927) Presot, Elena 1970 A. S. Gymnasium Spilimbergo ITA 03:07,52
36. (17067) Lütgens, Anke 1967 SG HH West GER 03:11,77
37. (15359) Starke, Kerstin 1966 TUS Altwarmbuechen GER 03:11,78
38. (11819) Bertele, Angelika 1970 TSV Mindelheim GER 03:14,79
39. (13693) Weichselbraun, Monika 1967 Charlottenburger Nixe e.V. GER 03:15,53
40. (15890) Pancaldi, Laura 1970 A.S. Nuovo Nuoto ITA 03:22,08
41. (12410) Diedrichs, Ina 1968 SG Vahr/Sebaldsbrück Bremen GER 03:23,29
---
(14876) Kubin, Trixi 1967 SG Frankenhöhe GER d.n.s.
age group 25
1. (11847) Eichhorst, Anja 1971 Erster Offenbacher Schwimmclub GER 02:31,10
2. (11328) Hutteman, Lianneke 1973 De Ysel Deventer NED 02:35,84
3. (15570) Puhm, Kia 1972 SVB SUI 02:36,12
4. (12566) Kleff, Corinna 1973 SG Lünen GER 02:37,47
5. (14153) Rivera, Maria Carolina 1973 Valle Arriba Athletic Club VEN 02:38,62
6. (10670) Goodfellow, Louise 1971 Club Oylmpique de Sevres FRA 02:41,73
7. (12068) Groves, Jill 1974 Heart of England GBR 02:42,79
8. (16358) Brandner, Silke 1973 TSV Katzwang GER 02:43,42
9. (16981) Macedo Soares Pereir, Cristiane 1973 Formula Academia BRA 02:43,92
10. (12850) Kessen, Silvia 1971 Oldenburger SV GER 02:44,17
11. (13883) Hierath, Miriam 1972 OSC Bremerhaven GER 02:44,67
12. (16258) Minoshima, Kiriko 1973 Oahu Club Kioicho JPN 02:46,23
13. (11947) Diesing, Anja 1973 Kohlscheider SC 73 e.V. GER 02:46,94
14. (16150) DiPascale, Sandra 1972 Cuneo Nuoto ITA 02:47,37
15. (16072) Wittmann, Silke 1972 SV Region Stuttgart GER 02:50,29
16. (10519) Erdmann, Anke 1971 Flensburger SK GER 02:50,49
17. (17361) Kramski, Anja 1974 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 02:50,58
18. (11290) Nederkoorn, Wendy 1974 Arethusa NED 02:50,81
19. (17462) Knöppler, Anke 1975 USV TU Dresden GER 02:51,70
20. (15153) Mathot, Sandrine 1971 Embourg Natation BEL 02:52,06
21. (10615) Stalmann, Dörthe 1974 SSG Heilbronn GER 02:52,28
22. (14151) Hernandez, Raquel 1973 Valle Arriba Athletic Club VEN 02:52,43
23. (13577) Jeß, Heike 1975 Duisburger Schwimm-Team GER 02:52,64
24. (14800) Kiefer, Daliah 1973 Schwimmverein Kehl GER 02:52,67
25. (13434) Bonfanti, Mariana 1973 Club General Mitre ARG 02:53,46
26. (10492) Gratz, Daniela 1973 SGS Verden /Dörverden GER 02:54,67
27. (10288) Viebahn, Dagmar 1974 S.V.Neptun Herne GER 02:55,46
28. (11381) Vormann, Beate 1972 TuS Breckerfeld GER 02:55,89
29. (14194) Sudo, Ana Licia Maki 1972 Competition BRA 02:56,59
30. (10838) Andersen-Fischer, Michelle 1974 Swimming Luxembourg LUX 02:56,61
31. (11461) Attwood, Jane 1971 RAF Swimming Association GBR 02:57,37
32. (11555) Hechel, Sabine 1974 SG Leonberg-Renningen GER 02:58,20
33. (11845) Eichler, Astrid 1972 1. Wassersportverein Selb e.V. GER 03:02,14
34. (14887) Ziegelhöfer, Katrin 1975 TSG Germania Dossenheim GER 03:03,86
35. (16726) Babbel, Ilona 1973 TSV Erding 1862 e.V. GER 03:05,51
36. (11844) Hammer, Antje 1974 1. Wassersportverein Selb e.V. GER 03:05,67
37. (13981) Kraus, Karin 1972 SG Fürth GER 03:06,67
38. (15686) Kaufmann, Gabriele 1971 TSV Hohenbrunn-Riemerling GER 03:07,04
39. (15318) Meier, Marion 1972 VfB Hermsdorf Berlin e.V. GER 03:07,05
40. (14639) Kamps, Angelika 1973 SV Aegir 21 Kempen GER 03:09,05
41. (16128) Maurer, Isabell 1973 TV Immenstadt GER 03:09,47
42. (16048) Knappkova, Sylvia 1975 Iuventa Bratislava SVK 03:12,70
43. (16708) Lindbom, Karin 1972 Täby Sim SWE 03:12,87
44. (10205) Dineva, Zaharinka 1972 MADD - Quebec CAN 03:19,15
45. (10204) Dineva, Iliana 1974 MADD - Quebec CAN 03:23,84
---
(16713) Christensen, Elise Stanley 1975 Vest Bröndby DEN d.n.s.